Minas Gerais State League 2019

Campeonato Mineiro 2019 - Módulo I

Participants
 
AMÉRICA Futebol Clube (Belo Horizonte)
Associação Atlética CALDENSE (Poços de Caldas)
BOA Esporte Clube (Varginha)
Clube ATLÉTICO Mineiro (Belo Horizonte)
Clube Atlético PATROCINENSE (Patrocínio)
CRUZEIRO Esporte Clube (Belo Horizonte)
GUARANI Esporte Clube (Divinópolis)
TOMBENSE Futebol Clube (Tombos)
TUPI Football Club (Juiz de Fora)
TUPYNAMBÁS Futebol Clube (Juiz de Fora)
União Recreativa dos Trabalhadores - URT (Patos de Minas)
VILLA NOVA Atlético Clube (Nova Lima)
 
(+) Teams promoted from Módulo II 2018

FIRST PHASE
(Top 8 are qualified to Quarterfinals)
(Os 8 primeiros estão classificados para as Quartas de Finais)


Table:		 M  W  D  L  GF-GA  Pts
 1.Atlético	11  9  1  1  24- 6  28  Qualified
 2.Cruzeiro	11  7  4  0  22- 5  25  Qualified
 3.América	11  6  4  1  22- 9  22  Qualified
 4.Boa Esporte	11  5  3  3  21-16  18  Qualified
 5.Tombense	11  3  4  4  11-11  13  Qualified
 6.Caldense	11  3  4  4  11-12  13  Qualified
 7.Patrocinense	11  3  3  5  10-13  12  Qualified
 8.Tupynambás	11  3  2  6  10-18  11  Qualified
---------------------------------------
 9.URT		11  2  4  5   9-16  10
10.Guarani	11  1  7  3   8-13  10
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Tupi		11  0  4  7   6-23   4  Relegated to Modulo II 2020 
12.Villa Nova	11  3  2  6   9-21  -5  (*) Relegated to Modulo II 2020

(*) Villa Nova fielded an irregular player in 4 matches and lost 16 points. 

Round 1
[Jan 19]
Guarani		1-3	Cruzeiro		[Att.: 4,180]
 [Alemão 43'; Raniel 14', 46', Robinho 19']
[Jan 20]
Tupi		1-1	Tombense		[Att.: 1,235]
 [Gabriel Costa 59'; Cassio 74']
Caldense	1-1	América			[Att.: 1,912] 
 [Lazarini 35'; Leandro Silva 90']
Villa Nova	1-5	Tupynambás		[Att.: 1,895]
 [Elias 28'; Adriano 36', Geovani 64', Ademilson 72', 85', Pimenta 90+3']
Atlético	5-0	Boa Esporte		[Att.: 21,053]
 [Ricardo Oliveira 7', 25', 52', Cazáres 78', Elias 88']
Patrocinense	2-1	URT			[Att.: 2,963]
 [Felipe Alves 6', Diego Borges 89'; Gladstone 66']

Round 2 
[Jan 23]
Tombense	1-0	Atlético		[Att.: 907]
 [Juan 49']
URT		1-1	Caldense		[Att.: 1,443]
 [Jarlesson 84'; Luis Felipe 63']
Tupynambás	1-0	Tupi			[Att.: 5,770]
 [Geovani 32']
Boa Esporte	2-2	Guarani			[Att.: 730]
 [Jayme 21', Gustavo 28'; Douglas 63', Pedro Felipe 74']
Cruzeiro	1-0	Patrocinense		[Att.: 15,141]
 [David 43']
[Jan 24]
América		3-0	Villa Nova		[Att.: 2,779]
 [Júnior Viçosa 65', Marcelo Toscano 80', João Paulo 86']

Round 3 
[Jan 26]
Tupynambás	0-5	Boa Esporte		[Att.: 1,191]
 [Gustavo 4', Anderson 20', 90+1', Jayme 53', Kaio Tsunami 62']
[Jan 27]
Caldense	0-2	Patrocinense		[Att.: 1,629]
 [Giovanni Confreste 15', Toni Galêgo 71']
Villa Nova	0-0	Guarani			[Att.: 856]
Cruzeiro	1-1	Atlético		[Att.: 39,088]
 [Fred 60'; Fábio Santos 82']
América		5-0	Tupi			[Att.: 1,477]
 [Matheusinho 28', Leandro Silva 31', Felipe Azevedo 50', Paulão Caveirão 79', Ademir 90+2']
URT		1-1	Tombense		[Att.: 1,250]
 [Deivdy 73'; Edson Santos 45+1']

Round 4 
[Jan 30]
Tombense	1-2	América			[Att.: 1,552]
 [Cássio Ortega 27'; Júnior Viçosa 43', Juninho 88']	
Guarani		0-0	Caldense		[Att.: 2,266]
Tupi		1-1	Villa Nova
 [Marcus Vinícius 83'; Gabriel 69']
Patrocinense	1-1	Tupynambás		[Att.: 2,258]
 [Valdenir 67'; Ademilson 44']
Atlético	4-0	URT			[Att.: 11,124]
 [Ricardo Oliveira 24', 31', Jair 54', Chará 84']
[Jan 31]
Boa Esporte	2-2	Cruzeiro		[Att.: 4,272]
 [Gustavo 55', Gabriel 75'; Robinho 28', Fred 63']

Round 5
[Feb 2]
Tupi		2-2	Caldense		[Att.: 760]
 [Marcus Vinícius 49', 58'; Judson 5', Luis Felipe 89']
Atlético	2-0	Guarani			[Att.: 9,205]
 [Alerrandro 20', Maicon Bolt 32']
[Feb 3]
Villa Nova	0-3	Cruzeiro		[Att.: 2,481]
 [Fred 38', Rafinha 45+3', Raniel 81']
Tupynambás	0-0	Tombense		[Att.: 706]
Patrocinense	0-0	América			[Att.: 2,981]
[Mar 4]
URT		1-1	Boa Esporte		[Att.: 2,305]
 [Jarlesson 27'; Wenderson 20']

Round 6
[Feb 9]
Guarani		0-0	Tupi			[Att.: 1,942]
Caldense	0-1	Atlético		[Att.: 2,559]
 [Leonardo Silva 4']
América		3-1	URT			[Att.: 1,631]
 [Neto Berola 25', 39', Júnior Viçosa 71'; Juninho Potiguar 19']
[Feb 10]
Boa Esporte	1-0	Tombense		[Att.: 967]
 [Rosembergne 41']
Villa Nova	3-1	Patrocinense		[Att.: 904]
 [Luiz Fernando 10', 48', Jonathan 90+3'; Valdenir 77']
Cruzeiro	3-0	Tupynambás		[Att.: 14,176]
 [Fred 15', Rodriguinho 45', Rafinha 60']

Round 7
[Feb 16]
Tombense	3-1	Villa Nova		[Att.: 935]
 [Juan 10', Lucas de Sá 20', Cássio Ortega 69'; Ramires 5']
Atlético	2-0	Tupi			[Att.: 9,491]
 [Alerrandro 50', Vinícius 81']
[Feb 17]
Caldense	2-1	Boas Esporte		[Att.: 1,315]
 [Felipe Baiano 43', 59'; Gindré 2'] 
Patrocinense	1-1	Guarani			[Att.: 1,423]
 [Davi 72'; Charles 90+2']
América		0-0	Cruzeiro		[Att.: 6,620]
[Feb 18]
URT		1-0	Tupynambás		[Att.: 1,168]
 [Ewerton Maradona 9']

Round 8
[Feb 23]
Tupi		0-2	Patrocinense		[Att.: 694]
 [Leandro Oliveira 6', wanderson 76']
Tombense	0-2	Caldense		[Att.: 1,052]
 [Judson 44', Lorran 77']
[Feb 24]
Tupynambás	2-0 	Guarani			[Att.: 560]
 [Leandro Salino 34', Ygor 86']
Atlético	3-1	Villa Nova		[Att.: 13,473]
 [Alerrandro 3', 58', Terans 61'; Elias 88']
Boa Esporte	1-2	América			[Att.: 1,143]
 [Kaio Tsunami 7'; França 30', 75']
URT		1-1	Cruzeiro		[Att.: 5,140]
 [Reis 45+2'; Rodriguinho 31']

Round 9
[Mar 9]
Guarani		1-0	URT			[Att.: 2,383]
 [Alemão 10']
Patrocinense	0-1	Atlético		[Att.: 3,743]
 [Alerrandro 90+1']
América		2-0	Tupynambás		[Att.: 1,404]
 [Júnior Viçosa 9', Matheusinho 90']
[Mar 10]
Boa Esporte	4-1	Tupi			[Att.: 989]
 [Gustavo 10', 43', Wenderson 22', Anderson 87'; Romarinho 26']
Villa Nova	1-0	Caldense		[Att.: 1,181]
 [Diego 71']
Cruzeiro	2-0	Tombense		[Att.: 11,756]
 [Sassá 17', David 56']

Round 10
[Mar 16]
Guarani		1-1	Tombense		[Att.: 2,046]
 [Paulão 23'; Rodrigo 82']
Tupi		0-3	Cruzeiro		[Att.: 4,330]
 [Aislan (o.g.) 2', Fred 20', Egídio 84']
Villa Nova	1-0	URT			[Att.: 1,546]
 [Elias 74']
Patrocinense	1-2	Boa Esporte		[Att.: 1,785]
 [Felipe 76'; Wenderson 9', Fernando 32']
[Mar 17]
Caldense	3-0	Tupynambás		[Att.: 2,259]
 [Romário 54', 77', Carlinhos 71']
Atlético	3-2	América			[Att.: 43,137]
 [Réver 27', Alerrandro 63', 90'; Felipe Azevedo 38', Paulão Caveirão 67']

Round 11 [Mar 20]
Cruzeiro	3-0	Caldense		[Att.: 7,823]
 [David 9', Marquinhos Gabriel 32', Fred 39']
Tombense	3-0	Patrocinense		[Att.: 806]
 [Cassio 33', 64', Judivan 72']
URT		2-1	Tupi			[Att.: 1,471]
 [Rafael Oller 51', Derli 66'; Washington 37']
América		2-2	Guarani			[Att.: 1,829]
 [Neto Berola 43', França 67'; Elder 76', Paulão 82']
Tupynambás	1-2	Atlético		[Att.: 2,319]
 [Leandro Salino 22'; Alerrandro 5', Nathan 8']
Boa Esporte	2-0	Villa Nova		[Att.: 601]
 [Gindre 21', 56']

Table:		 M  W  D  L  GF-GA  Pts
 1.Atlético	11  9  1  1  24- 6  28  Qualified
 2.Cruzeiro	11  7  4  0  22- 5  25  Qualified
 3.América	11  6  4  1  22- 9  22  Qualified
 4.Boa Esporte	11  5  3  3  21-16  18  Qualified
 5.Tombense	11  3  4  4  11-11  13  Qualified
 6.Caldense	11  3  4  4  11-12  13  Qualified
 7.Patrocinense	11  3  3  5  10-13  12  Qualified
 8.Tupynambás	11  3  2  6  10-18  11  Qualified
---------------------------------------
 9.URT		11  2  4  5   9-16  10
10.Guarani	11  1  7  3   8-13  10
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Tupi		11  0  4  7   6-23   4  Relegated to Modulo II 2020 
12.Villa Nova	11  3  2  6   9-21  -5  (*) Relegated to Modulo II 2020

(*) Villa Nova fielded an irregular player in 4 matches and lost 16 points.

QUARTERFINALS

[Mar 23]
Cruzeiro	5-0	Patrocinense		[Att.: 19,398]
 [Fred 7', Rodriguinho 22', 74', Marquinhos Gabriel 46', 48']
Boa Esporte	1-1	Tombense		[Att.: 822]
 [Gustavo 7; Everton 38']		
[penalty kicks: 3-0]
[Mar 24]
Atlético	3-1	Tupynambás		[Att.: 46,924]
 [Cazáres 29', 63', Ricardo Oliveira 81'; Ademílson 70']
[Mar 25]
América		2-0	Caldense		[Att.: 2,267]
 [Matheusinho 83', João Paulo 90+1']

SEMIFINALS

[Mar 30]
Boa Esporte	0-0	Atlético		[Att.: 7,230]
[Mar 31]
América		2-3	Cruzeiro		[Att.: 6,746]
 [Diego Jussani 57', Jonatas Belusso 83'; Fred 17', 51', 70']
[Apr 6]
Cruzeiro	3-0	América			[Att.: 31,706]
 [Leo 15', Fred 19', Rafinha 88']
[Apr 7]
Atlético	5-0	Boa Esporte		[Att.: 44,981]
 [Luan 24', Elias 39', Victor (o.g.) 45', Geuvânio 47', Vinícius 72']

FINALS

[Apr 14]
Cruzeiro	2-1	Atlético		[Att.: 44,650]
 [Marquinhos Gabriel 44', Leo 60'; Ricardo Oliveira 55']

[Apr 21]
Atlético	1-1	Cruzeiro		[Att.: 21,862]
 [Elias 29'; Fred 73']

Venue: Arena Independência
CAM: Victor; Guga, Leonardo Silva, Igor Rabello, Fábio Santos; Zé Welison (Alerrandro), Elias; Luan (Vinícius), Chará,
Geuvânio (Maicon Bolt); Ricardo Oliveira. Coach: Rodrigo Santana.
CEC: Fábio; Edilson, Dedé, Leo, Dodô; Henrique, Lucas Romero (Thiago Neves); Robinho, Rodriguinho (Lucas Silva),
Marquinhos Gabriel (Pedro Rocha); Fred. Coach: Mano Menezes.
Referee: Leandro Bizzio Marinho (SP)

Overall Standings: M  W  D  L  GF-GA  Pts
 1.Cruzeiro	  16 11  5  0  36- 9  38  Champions
-----------------------------------------
 2.Atlético	  16 11  3  2  34-10  36
 3.América	  14  7  4  3  26-15  25  
 4.Boa Esporte	  14  5  5  4  22-22  20  
 5.Tombense	  12  3  5  4  12-12  14  
 6.Caldense	  12  3  4  5  11-14  13  
 7.Patrocinense	  12  3  3  6  10-18  12  
 8.Tupynambás	  12  3  2  7  11-21  11  
 9.URT		  11  2  4  5   9-16  10
10.Guarani	  11  1  7  3   8-13  10
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
11.Tupi		  11  0  4  7   6-23   4  Relegated to Modulo II 2020 
12.Villa Nova	  11  3  2  6   9-21  -5  (*) Relegated to Modulo II 2020

(*) Villa Nova fielded an irregular player in 4 matches and lost 16 points.

** CRUZEIRO are 2019 Minas Gerais' unveaten champions **
*** Topscorer: Fred (Cruzeiro), 12 goals ***
**** 194 goals / 76 matches = 2,55 gpm ****


2018

2019 (2nd level)

2019 (3rd level)

2019 (U-20)

2019 (U-17)

2019 (U-15)

2019 (women)

2020


About this document

Prepared and maintained by Claudio Freati for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Claudio Freati (claudiofreati@yahoo.com.br)
Last updated: 20 Apr 2019.

(C) Copyright Claudio Freati, RSSSF and RSSSF Brazil 2018-2019.
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.