Minas Gerais State League 2020

Campeonato Mineiro 2020 - Módulo I

Participants
 
AMÉRICA Futebol Clube (Belo Horizonte)
Associação Atlética CALDENSE (Poços de Caldas)
BOA Esporte Clube (Varginha)
Clube ATLÉTICO Mineiro (Belo Horizonte)
Clube Atlético PATROCINENSE (Patrocínio)
COIMBRA Esporte Clube Ltda (Contagem) (+) (1)
CRUZEIRO Esporte Clube (Belo Horizonte)
TOMBENSE Futebol Clube (Tombos)
TUPYNAMBÁS Futebol Clube (Juiz de Fora)
UBERLÂNDIA Esporte Clube (Uberlândia) (+)
União Recreativa dos Trabalhadores - URT (Patos de Minas)
VILLA NOVA Atlético Clube (Nova Lima)
 
(+) Teams promoted from Módulo II 2019
(1) Play in Belo Horizonte

FIRST PHASE
(Top 4 are qualified to Semifinals)
(Os 4 primeiros estão classificados para as Semifinais)

Round 1
[Jan 21]
Uberlândia	 -	Atlético
Coimbra		 -	URT
[Jan 22]
Tupynambás	 -	Tombense
América		 -	Caldense
Patrocinense	 -	Villa Nova
Cruzeiro	 -	Boa

Round 2
[Jan 25]
Villa Nova	 -	América
Tombense	 -	Cruzeiro
Caldense	 -	Uberlândia
[Jan 26]
Boa		 -	Coimbra
Atlético	 -	Tupynambás
URT		 -	Patrocinense

Round 3
[Jan 28]
Cruzeiro	 -	Villa Nova
[Jan 29]
Tombense	 -	Boa
Tupynambás	 -	América
URT		 -	Caldense
Uberlândia	 -	Patrocinense
Coimbra		 -	Atlético

Round 4
[Feb 1]
América		 -	Uberlândia
Tupynambás	 -	Cruzeiro
Caldense	 -	Villa Nova
[Feb 2]
Boa		 -	URT
Atlético	 -	Tombense
Patrocinense	 -	Coimbra

Round 5
[Feb 8]
Tombense	 -	Patrocinense
Caldense	 -	Boa
URT		 -	Atlético
[Feb 9]
Uberlândia	 -	Coimbra
Cruzeiro	 -	América
Villa Nova	 -	Tupynambás

Round 6
[Feb 15]
Tombense	 -	URT
Tupynambás	 -	Uberlândia
Coimbra		 -	América
[Feb 16]
Boa		 -	Villa Nova
Atlético	 -	Caldense
Patrocinense	 -	Cruzeiro

Round 7
[Feb 29]
América		 -	Tombense
Caldense	 -	Patrocinense
Boa		 -	Atlético
[Mar 1]
Cruzeiro	 -	Uberlândia
URT		 -	Villa Nova
Coimbra		 -	Tupynambás

Round 8
[Mar 7]
Tupynambás	 -	Patrocinense
Atlético	 -	Cruzeiro
Caldense	 -	Coimbra
[Mar 8]
Uberlândia	 -	URT
América		 -	Boa
Villa Nova	 -	Tombense

Round 9
[Mar 14]
Tombense	 -	Caldense
Villa Nova	 -	Atlético
[Mar 15]
Boa		 -	Uberlândia
Cruzeiro	 -	Coimbra
Patrocinense	 -	América
URT		 -	Tupynambás

Round 10
[Mar 21]
Tupynambás	 -	Caldense
Coimbra		 -	Tombense
Cruzeiro	 -	URT
[Mar 22]
Uberlândia	 -	Villa Nova
América		 -	Atlético
Patrocinense	 -	Boa

Round 11 [Apr 1]
Tombense	 -	Uberlândia
Caldense	 -	Cruzeiro
Boa		 -	Tupynambás
Atlético	 -	Patrocinense
URT		 -	América
Villa Nova	 -	Coimbra

2019

2020 (2nd level)

2020 (3rd level)

2020 (U-20)

2020 (U-17)

2020 (U-15)

2020 (women)

2021


About this document

Prepared and maintained by Claudio Freati for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Claudio Freati (claudiofreati@yahoo.com.br)
Last updated: 24 Dec 2019.

(C) Copyright Claudio Freati, RSSSF and RSSSF Brazil 2019-2020.
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.