São Paulo State Championship 2004

Participants
América FC (São José do Rio Preto)     AA Ponte Preta (Campinas)
Atlético Sorocaba                      AA Portuguesa (Santos)
SC Corinthians Paulista (São Paulo)    A Portuguesa de Desportos (São Paulo)
Guarani FC (Campinas)                  Rio Branco EC (Americana)
Ituano FC (Itu)                        EC Santo André
Paulista FC (Jundiaí)                  Santos FC
CA Juventus (São Paulo)                AD São Caetano (São Caetano do Sul)
Marília AC                             São Paulo FC
Mogi Mirim EC                          União Agrícola BFC (Sta.Bárbara d'Oeste)
Oeste FC (Itápolis)                    União São João FC (Araras)
SE Palmeiras (São Paulo)

First Phase

Group 1

Round 1
[Jan 21]
Portuguesa/San     2-2  Portuguesa
  [Valdir 38', Nando 61'; Lucas Pereira 15', Marquinhos 16']
América            5-1  Juventus
  [Lairson 20', 42', 69', Leandro Almeida 88', Zé Augusto 89'; Dirceu 24']
Atlético Sorocaba  2-2  Corinthians
  [Ronaldo Marconato 42'p, Luciano Henrique 74'; Rogério Régis 9'p, Rafael Silva 82']
Rio Branco         1-2  União Barbarense
  [Thiago Ribeiro 57'; João Marcelo 60', Fernando 90']
São Paulo          0-0  Ponte Preta

Round 2
[Jan 24]
Corinthians        2-1  Rio Branco
  [Anderson 67', Adrianinho 70'; Thiago Ribeiro 78']
Juventus           3-2  Atlético Sorocaba
  [Wellington Paulista 39', 85', Lisandro 89'; Edmílson 29', Luciano Henrique 59']
[Jan 25]
Ponte Preta        3-3  Portuguesa/San
  [Rafael Ueta 2', 77', Rafael Godoy 71'; Reinaldo 39', Nando 45', Gileno 80']
União Barbarense   0-0  América
Portuguesa         2-3  São Paulo
  [Paulo Isidoro 50', Lucas Pereira 62'; Luís Fabiano 36', 40', Grafite 67']

Round 3
[Jan 31]
Juventus           abd  Ponte Preta          [abandoned at halftime due to heavy rain]
[Feb 1]
Portuguesa         2-3  Atlético Sorocaba
  [Luciano Santos 37', Paulo Isidoro 85'; Dinei 44', Luizinho Vieira 48', Luciano Henrique 90+1']
América            1-0  Rio Branco
  [Maurício 16']
Portuguesa/San     1-4  São Paulo
  [Nando 48'; Luís Fabiano 71', 82', 89', Grafite 88']
União Barbarense   0-0  Corinthians
[Feb 11] - rematch
Juventus           0-3  Ponte Preta
  [Kléber 46', 78', Anselmo 69']

Round 4
[Feb 8]
Atlético Sorocaba  0-0  Portuguesa/San
Rio Branco         1-0  Juventus
  [Rafael 60']
América            0-2  São Paulo
  [Luís Fabiano 43', 45']
Ponte Preta        0-0  União Barbarense
Corinthians        0-1  Portuguesa
  [Lucas Pereira 77']

Round 5
[Feb 14]
Juventus           2-1  União Barbarense
  [Itabuna 25', Terrão 44'; Fernando 5']
Portuguesa/San     2-1  América
  [Marlon 3', Fumaça 8'; Maurício 24']
Portuguesa         1-1  Ponte Preta
  [Luciano Santos 39'; Marcos Vinícius 35']
[Feb 15]
Atlético Sorocaba  1-2  Rio Branco
  [Luciano Henrique 5'p; Paquito 27', Rafael Toledo 53']
São Paulo          1-0  Corinthians
  [Fabão 29']

Round 6
[Feb 21]
União Barbarense   1-1  Portuguesa
  [Wilton Batata 32'; Lucas Pereira 78']
América            0-1  Ponte Preta
  [Roger 80']
São Paulo          3-0  Atlético Sorocaba
  [Luís Fabiano 17', Willamis Souza 54', Marquinhos 58']
[Feb 25]
Portuguesa/San     1-0  Rio Branco
  [Chicão 65']
[Feb 26]
Corinthians        3-2  Juventus
  [Coelho 66'p, 83', Wilson 81'; Wellington Paulista 15', 51']

Round 7
[Feb 29]
Rio Branco         1-2  São Paulo
  [Rivaldo 31'; Grafite 18', Marquinhos 41']
Atlético Sorocaba  1-1  América
  [Luciano Henrique 39'; Lairson 35']
Portuguesa         3-2  Juventus
  [Lucas Pereira 10', 34', Itaparica 62'; Valdo 73', 84']
União Barbarense   2-0  Portuguesa/San
  [Wesley Brasília 54', 90+1']
Ponte Preta        2-1  Corinthians
  [André Cunha 45', Weldon 80'; Vinícius 87']

Round 8
[Mar 7]
América            2-1  Corinthians
  [Jorginho 51', Luiz Fernando Acuña 85'; Anderson 65']
Atlético Sorocaba  2-1  Ponte Preta
  [Luciano Henrique 50', 78'p; Piá 64'p]
Rio Branco         2-0  Portuguesa
  [Paquito 53', Rafael 81']
São Paulo          4-0  União Barbarense
  [Diego Tardelli 31', Gustavo Nery 42', Willamis Souza 82', 88']
Portuguesa/San     3-2  Juventus
  [Edson Mendes 3', Nando 31', 50'; Itabuna 57'p, Valdo 63']

Round 9
[Mar 14]
Portuguesa         2-2  América
  [Maurício 55', Lau 59'; Marcos Xavier 85', Valdir Lucas 90+2'p]
Juventus           1-2  São Paulo
  [Grafite 32', 42'; Terrão 57']
Ponte Preta        1-2  Rio Branco
  [Weldon 41'; Almir 58', Paquito 72']
União Barbarense   2-1  Atlético Sorocaba
  [Chico Marcelo 6', Benítez 24'; Dinei 32']
Corinthians        0-1  Portuguesa/San
  [Reinaldo 74']

Table
 1.São Paulo                  9  8  1  0  21- 5  25  Qualified
 2.Portuguesa (Santos)        9  4  3  2  13-14  15  Qualified
 3.Ponte Preta                9  3  4  2  12- 9  13  Qualified
 4.União Agrícola Barbarense  9  3  4  2   8- 9  13  Qualified
---------------------------------------------------
 5.Rio Branco                 9  4  0  5  10-10  12
 6.América                    9  3  3  3  12-10  12
 7.Portuguesa (São Paulo)     9  2  4  3  14-16  10
 8.Atlético Sorocaba          9  2  3  4  12-16   9
 9.Corinthians                9  2  2  5   9-12   8
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.Juventus                   9  2  0  7  13-23   6  Relegated

Group 2

Round 1
[Jan 21]
Ituano             2-1  União São João
  [Fernando Gaúcho 19', Osny 86'; Polaco 14']
Palmeiras          5-2  Paulista
  [Diego Souza 10', Edmílson 48', Corrêa 70', Darío Muñoz 80', 85'; João Paulo Daniel 46'p, Izaías 47']
São Caetano        3-2  Mogi Mirim
  [Marcinho 13', Adhemar 47', Mineiro 54'; Gílson Batata 65', 71'p]
Guarani            1-1  Marília
  [Evandro Roncatto 87'; Sorato 28']
Oeste              0-1  Santos
  [Jerri 44']

Round 2
[Jan 24]
Marília            2-1  Palmeiras
  [Sorato 20', 30'; Vágner Love 17']
[Jan 25]
Santo André        3-1  Oeste
  [Jean Carlo 17', Richarlysson 63', 83'; Guin 86']
Mogi Mirim         1-1  Guarani
  [Gian 43'; Albertinho 43']
Paulista           3-1  Ituano
  [Galego 3', 76', 89'; Tico Mineiro 76']
Santos             1-1  São Caetano
  [Basílio 34'; Fábio Santos 33']

Round 3
[Jan 28]
Guarani            1-2  Paulista
  [Ricardo Lobo 79'; Lucas 12', Canindé 59']
Santos             4-0  Mogi Mirim
  [Elano 9', Robinho 20', Léo 64', Jerri 87']
Ituano             0-1  Palmeiras
  [Elson Falcão 15']
União São João     1-2  Marília
  [Galvão 77'; Sorato 67', Anderson Lobão 82']
São Caetano        0-0  Santo André

Round 4
[Feb 1]
Santo André        4-3  União São João
  [Careca 1', Jean Carlo 29', 30', Fernando Fumagalli 70'; Wágner 13', João Paulo 23', Galvão 75']
Guarani            1-1  São Caetano
  [Patrick 69; Ânderson Lima 20'p]
Palmeiras          2-2  Santos
  [Magrão 4', Vágner Love 27'; Robinho 58', Renato Florêncio 82']
Paulista           3-3  Oeste
  [João Paulo Daniel 15', Cristian 57', João Paulo 78'; Marcelo 69', Adão 83', Márcio Richard 90+2']
Mogi Mirim         0-1  Ituano
  [Sérgio 41']

Round 5
[Feb 8]
Santo André        1-3  Santos
  [Jean Carlo 15'; Robinho 40', Basílio 55', 84']
Palmeiras          4-1  Guarani
  [Magrão 14', Diego Souza 68', Vágner Love 84', 85'; Marlon 39']
Marília            1-3  Paulista
  [Sorato 29'; Aílton 15', Izaías 65', Tiago 82']
União São João     2-5  Mogi Mirim
  [Osmar 56', João Paulo 64'; Rodrigo 17', Vandinho 38', 61', Gílson Batata 60', 86']
Oeste              2-2  São Caetano
  [Daniel 50', Beto 62'; Gilberto 11', Somália 32']

Round 6
[Feb 15]
Ituano             0-1  Guarani
  [Loscri 90+1']
Mogi Mirim         1-2  Oeste
  [Vandinho 51'; Goiano 33', Adão 45']
São Caetano        0-1  Marília
  [João Marcos 71']
Paulista           2-0  Santo André
  [João Paulo Daniel 71', Davi 80']
Santos             8-3  União São João
  [Basílio 3', 19', Paulo César 24', André Luís Garcia 31', Alex Rodrigo 34', Robinho 50', Robgol 55'p, 
   Renato Florêncio 86'; Osmar 38', Marcelinho 45', João Paulo 76']

Round 7
[Feb 21]
Mogi Mirim         0-1  Santo André
  [Fernando Fumagalli 35']
Santos             3-1  Marília
  [Robinho 12', 59', Renato Florêncio 88'; Éder Prudêncio 20']
São Caetano        1-0  Palmeiras
  [Mineiro 11']
União São João     0-2  Paulista
  [Canindé 44', Izaías 90+3']
Oeste              1-4  Ituano
  [Adriano Ramos 5'; Jabá 19', Alexandre Salles 23', Ricardo Araújo 51', Ricardo Lopes 62']

Round 8
[Feb 25]
União São João     1-5  Palmeiras
  [João Paulo 54'; Vágner Love 22', 24', 38', Pedrinho 56', Corrêa 57']
Marília            3-0  Mogi Mirim
  [Andradina 4', Éder Prudêncio 59', Wellington Amorim 85']
Paulista           4-0  Santos
  [Umberto 1', João Paulo Daniel 17', Canindé 34', Izaías 77']
Oeste              2-2  Guarani
  [Márcio Richard 79', Marcelão 90+1'; Ricardo Lobo 36', Paulo André 75']
Santo André        1-1  Ituano
  [Fernando Fumagalli 27'; Jabá 25']

Round 9
[Feb 28]
Ituano             2-3  São Caetano
  [Ricardo Araújo 4', Cristiano 35'; Warley 10', 17', Marcinho 74']
Guarani            1-1  União São João
  [Viola 31'; Osmar 78']
[Feb 29]
Marília            2-4  Santo André
  [João Marcos 49', Wellington Amorim 87'; Makanaki 45', Dedimar 67', Edmílson 76', Cléber Gaúcho 79']
Paulista           2-1  Mogi Mirim
  [Lucas 43', Davi 90+2'p; Daniel 50']
Palmeiras          2-1  Oeste
  [Pedrinho 25', Vágner Love 86'; Márcio Richard 56']

Round 10
[Mar 6]
Palmeiras          4-2  Santo André
  [Vágner Love 1', 41', Darío Muñoz 26', Magrão 87'; Fernando Fumagalli 38', Da Guia 58']
[Mar 7]
São Caetano        5-1  Paulista
  [Fabrício Carvalho 14', Mineiro 38', Marcinho 63', Euller 86', 90'; Davi 13']
Guarani            0-3  Santos
  [Elano 20', Robgol 53', 61']
Oeste              5-2  União São João
  [Adãozinho 11', Carabina 15', 27', Márcio Richard 22', Marcinho 24'; Roger 68', Marcelinho 89']
Ituano             1-2  Marília
  [Jabá 70'; Wellington Amorim 76', Anderson Lobão 88']

Round 11
[Mar 14]
Mogi Mirim         1-1  Palmeiras
  [Gílson Batata 22'; Magrão 40']
Santos             2-1  Ituano
  [Renato Florêncio 5', Robgol 68'; Jabá 43']
Santo André        4-3  Guarani
  [Alexandre Todoverto 2', Edmílson 11', Fernando Fumagalli 53', Alex 90+3'; Paulo André 30', Viola 35'p, 
   Evandro Roncatto 89']
União São João     0-1  São Caetano
  [Marcinho 53'p]
Marília            2-2  Oeste
  [Romildo 7', Sorato 24'; Márcio Richard 6'p, Adãozinho 19']

Table
 1.Santos                    10  7  2  1  27-13  23  Qualified
 2.Paulista (Jundiaí)        10  7  1  2  24-17  22  Qualified
 3.Palmeiras                 10  6  2  2  25-13  20  Qualified
 4.São Caetano               10  5  4  1  17-10  19  Qualified
---------------------------------------------------
 5.Santo André               10  5  2  3  20-19  17
 6.Marília                   10  5  2  3  17-16  17
 7.Ituano                    10  3  1  6  13-15  10
 8.Guarani                   10  1  5  4  12-19   8
 9.Mogi Mirim                10  1  2  7  11-20   5
10.União São João            10  0  1  9  14-35   1
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Oeste                     10  2  4  4  19-22  -2  Relegated (1)(2)

(1) - Oeste fielded 1 ineligible player (Daniel) in the match on Round 1 against Santos, hence losing 3 points.
(2) - Oeste fielded 3 ineligible players (Daniel, Adão, Marcelo Santos) in the match on Round 2 against Santo 
André, hence losing 9 points.

Quarterfinals

[Mar 20]
Santos             1-0  União Barbarense
  [Léo 47']
Paulista           2-2  Ponte Preta          [aet 2-1]
  [Lucas 70', Aílton 72', 111', Danilo Laranjeira 102'; Weldon 13', Piá 36', André Cunha 116']
[Mar 21]
Portuguesa/San     1-2  Palmeiras
  [Beto 21'; Vágner Love 55', Pedrinho 59']
São Paulo          0-2  São Caetano
  [Fabrício Carvalho 35', 56']

Semi-finals

[Mar 27 and Apr 4]
Palmeiras          1-1   3-3  Paulista       [pen 3-4]
  [Darío Muñoz 38'; Canindé 24']
  [Vágner Love 41', Élson Falcão 84'p, Pedrinho 90+4'; Galego 8', João Paulo Daniel 17', Davi 79']
[Mar 28 and Apr 3]
Santos             3-3   0-4  São Caetano
  [Basílio 54', Gustavo Caiche 62'og, Robinho 81'; Anderson Lima 33', Warley 43', Mineiro 86']
  [Euller 38', Fabrício Carvalho 51', Marcinho 74', 90']

Finals

[Apr 11 and 18]
Paulista           1-3   0-2  São Caetano
  [Canindé 12'; Euller 19', Warley 76', 90+2'p]
  [Marcinho 20', Mineiro 88']

AD São Caetano are the 2004 São Paulo state champions

2003

2005

2004 (2nd level)

2004 (3rd level)

2004 (4th level)

2004 (5th level)

2004 (women)

list of champions

list of 2nd level champions

list of 3rd level champions

list of 4th level champions

list of 5th level champions

list of 6th level champions

list of topscorers


About this document

Source: FPF

Prepared and maintained by Marcelo Leme de Arruda for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Marcelo Leme de Arruda (mlarruda@terra.com.br)
Last updated: 25 Apr 2004

(C) Copyright Marcelo Leme de Arruda, RSSSF and RSSSF Brazil 2004
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.