2004 S�o Paulo State Championship Third Level (S�rie A-3)


Participants 

Barretos EC                             EC Osasco
Guaratinguet� EC                        SE Palmeiras B (S�o Paulo)
Independente FC (Limeira)               EC Primavera (Indaiatuba)
AA Internacional (Bebedouro)            Rio Claro FC
Jaboticabal Atl�tico                    GE S�ocarlense (S�o Carlos)
GE Mauaense (Mau�)                      Sert�ozinho FC
Mirassol FC                             EC XV de Novembro (Ja�)
EC Noroeste (Bauru)                     EC XV de Novembro (Piracicaba)

First Phase

Group 1

Round 1
[Feb 1]
S�ocarlense       1-3  Noroeste
Jaboticabal       1-3  Mirassol
Sert�ozinho       2-0  XV de Novembro/J
Barretos          3-2  Internacional

Round 2
[Feb 8]
Mirassol          2-1  S�ocarlense
Noroeste          2-0  Sert�ozinho
Internacional     1-1  Jaboticabal
XV de Novembro/J  1-1  Barretos

Round 3
[Feb 15]
Barretos          2-2  Noroeste
S�ocarlense       1-2  Jaboticabal
Sert�ozinho       3-1  Mirassol
XV de Novembro/J  0-0  Internacional

Round 4
[Feb 29]
Mirassol          4-3  Barretos
Noroeste          2-1  XV de Novembro/J
Internacional     1-0  S�ocarlense
Jaboticabal       1-2  Sert�ozinho

Round 5
[Mar 7]
S�ocarlense       0-0  Sert�ozinho
Barretos          2-0  Jaboticabal
XV de Novembro/J  2-1  Mirassol
Internacional     0-0  Noroeste

Round 6
[Mar 14]
Mirassol          3-0  Noroeste
S�ocarlense       0-1  Barretos
Sert�ozinho       5-0  Internacional
Jaboticabal       0-3  XV de Novembro/J

Round 7
[Mar 21]
Noroeste          2-2  Jaboticabal
XV de Novembro/J  3-1  S�ocarlense
Barretos          2-4  Sert�ozinho
Internacional     0-1  Mirassol

Round 8
[Mar 28]
Noroeste          5-2  S�ocarlense
Mirassol          3-1  Jaboticabal
XV de Novembro/J  2-4  Sert�ozinho
Internacional     1-0  Barretos

Round 9
[Apr 4]
S�ocarlense       0-1  Mirassol
Jaboticabal       1-0  Internacional
Sert�ozinho       3-1  Noroeste
Barretos          3-2  XV de Novembro/J

Round 10
[Apr 18]
Mirassol          2-1  Sert�ozinho
Jaboticabal       4-1  S�ocarlense
Noroeste          2-1  Barretos
Internacional     1-2  XV de Novembro/J

Round 11
[Apr 21]
XV de Novembro/J  1-2  Noroeste
S�ocarlense       1-0  Internacional
Barretos          2-0  Mirassol
Sert�ozinho       4-1  Jaboticabal

Round 12
[Apr 25]
Mirassol          3-1  XV de Novembro/J
Noroeste          1-1  Internacional
Sert�ozinho       3-0  S�ocarlense
Jaboticabal       0-0  Barretos

Round 13
[May 1]
Barretos          1-1  S�ocarlense
[May 2]
Noroeste          0-0  Mirassol
XV de Novembro/J  2-1  Jaboticabal
Internacional     2-3  Sert�ozinho

Round 14
[May 8]
S�ocarlense       2-0  XV de Novembro/J
Jaboticabal       2-1  Noroeste
Sert�ozinho       2-0  Barretos
Mirassol          0-1  Internacional

Table
 1.Sert�ozinho                 14 11  1  2  36-14  34  Qualified
 2.Mirassol                    14  9  1  4  24-16  28  Qualified
 3.Noroeste                    14  6  5  3  23-19  23  Qualified
 4.Barretos                    14  5  4  5  21-21  19  Qualified
-----------------------------------------------------
 5.XV de Novembro (Ja�)        14  5  2  7  20-23  17
 6.Jaboticabal                 14  4  3  7  17-25  15
 7.Internacional (Bebedouro)   14  3  4  7  10-18  13
 8.S�ocarlense                 14  2  2 10  11-26   8  Relegated

Group 2

Round 1
[Jan 31]
Mauaense          0-1  Independente
Palmeiras B       1-1  Rio Claro
[Feb 1]
Primavera         0-2  ECO
XV de Novembro/P  2-1  Guaratinguet�

Round 2
[Feb 8]
ECO               0-0  XV de Novembro/P
Guaratinguet�     2-1  Mauaense
Independente      1-3  Palmeiras B
Rio Claro         2-2  Primavera

Round 3
[Feb 14]
Mauaense          1-0  XV de Novembro/P
[Feb 15]
Palmeiras B       3-0  Guaratinguet�
Primavera         3-2  Independente
Rio Claro         0-3  ECO

Round 4
[Feb 29]
ECO               1-2  Mauaense
Guaratinguet�     2-2  Primavera
Independente      1-0  Rio Claro
XV de Novembro/P  3-2  Palmeiras B

Round 5
[Mar 6]
Mauaense          1-0  Palmeiras B
[Mar 7]
ECO               3-3  Independente
Primavera         1-0  XV de Novembro/P
Rio Claro         2-2  Guaratinguet�

Round 6
[Mar 13]
Mauaense          1-1  Primavera
[Mar 14]
Guaratinguet�     4-2  Independente
XV de Novembro/P  3-1  Rio Claro
Palmeiras B       1-1  ECO

Round 7
[Mar 21]
ECO               3-0  Guaratinguet�
Primavera         4-0  Palmeiras B
Rio Claro         3-2  Mauaense
Independente      1-3  XV de Novembro/P

Round 8
[Mar 28]
Rio Claro         1-1  Palmeiras B
ECO               1-1  Primavera
Independente      3-2  Mauaense
Guaratinguet�     3-1  XV de Novembro/P

Round 9
[Apr 3]
Mauaense          3-4  Guaratinguet�
XV de Novembro/P  2-2  ECO
[Apr 4]
Primavera         1-0  Rio Claro
Palmeiras B       1-1  Independente

Round 10
[Apr 17]
Guaratinguet�     1-0  Palmeiras B
[Apr 18]
ECO               0-0  Rio Claro
Independente      2-2  Primavera
XV de Novembro/P  2-1  Mauaense

Round 11
[Apr 21]
Mauaense          3-3  ECO
Palmeiras B       2-2  XV de Novembro/P
Primavera         1-1  Guaratinguet�
Rio Claro         5-0  Independente

Round 12
[Apr 25]
Palmeiras B       0-2  Mauaense
Guaratinguet�     4-2  Rio Claro
Independente      0-1  ECO
XV de Novembro/P  2-1  Primavera

Round 13
[May 2]
ECO               0-2  Palmeiras B
Primavera         0-0  Mauaense
Rio Claro         0-2  XV de Novembro/P
Independente      2-1  Guaratinguet�

Round 14
[May 8]
Mauaense          2-5  Rio Claro
XV de Novembro/P  1-1  Independente
Palmeiras B       1-1  Primavera
Guaratinguet�     3-1  ECO

Table
 1.XV de Novembro (Piracicaba) 14  7  4  3  23-17  25  Qualified
 2.Guaratinguet�               14  7  3  4  28-25  24  Qualified
 3.Primavera                   14  4  8  2  20-16  20  Qualified
 4.ECO                         14  4  7  3  21-17  19  Qualified
-----------------------------------------------------
 5.Independente                14  4  4  6  20-29  16
 6.Mauaense                    14  4  3  7  21-25  15 
 7.Palmeiras B                 14  3  6  5  17-19  15 
 8.Rio Claro                   14  3  5  6  22-24  14

Second Phase

Group 3

Rodada 1
[May 16]
Primavera         1-1  Guaratinguet�
Barretos          0-0  Sert�ozinho

Round 2
[May 23]
Guaratinguet�     2-0  Barretos
Sert�ozinho       2-1  Primavera

Round 3
[May 30]
Primavera         0-1   Barretos
Guaratinguet�     2-2   Sert�ozinho

Round 4
[Jun 6]
Sert�ozinho       2-0   Guaratinguet�
Barretos          2-1   Primavera

Round 5
[Jun 13]
Primavera         1-2   Sert�ozinho
Barretos          1-1   Guaratinguet�

Round 6
[Jun 20]
Guaratinguet�     2-1   Primavera
Sert�ozinho       1-1   Barretos

Table
 1.Sert�ozinho                  6  3  3  0   9- 5  12 Final, Promoted
-----------------------------------------------------
 2.Guaratinguet�                6  2  3  1   8- 7   9 Promoted
 3.Barretos                     6  2  3  1   5- 5   9
 4.Primavera                    6  0  1  5   5-10   1

Group 4

Rodada 1
[May 15]
Noroeste          2-1  XV de Novembro/P
[May 16]
ECO               1-4  Mirassol

Round 2
[May 23]
Mirassol          2-1  Noroeste
XV de Novembro/P  2-1  ECO

Round 3
[May 30]
Mirassol          2-0   XV de Novembro/P
ECO               3-1   Noroeste

Round 4
[Jun 6]
Noroeste          1-0   ECO
XV de Novembro/P  2-1   Mirassol

Round 5
[Jun 13]
Noroeste          2-2   Mirassol
ECO               3-1   XV de Novembro/P

Round 6
[Jun 20]
Mirassol          3-1   ECO
XV de Novembro/P  0-0   Noroeste

Table
 1.Mirassol                     6  4  1  1  14- 7  13 Final, Promoted
-----------------------------------------------------
 2.Noroeste                     6  2  2  2   7- 8   8 Promoted
 3.XV de Novembro (Piracicaba)  6  2  1  3   6- 9   7
 4.ECO                          6  2  0  4   9-12   6

Final
[Jun 27]
Sert�ozinho       3-0  Mirassol

Sert�ozinho are the 2004 S�o Paulo Third Level state champions

2003

2004 (1st level)

2004 (2nd level)

2004 (4th level)

2004 (5th level)

2005

list of champions

list of 2nd level champions

list of 3rd level champions

list of 4th level champions

list of 5th level champions

list of 6th level champions

list of topscorers


About this document

Prepared and maintained by Ricardo Pontes and Daniel Dalence for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Ricardo Pontes (rffp@yahoo.com) and Daniel Dalence (danielballack@terra.com.br
Last updated: 22 Jul 2004

(C) Copyright Ricardo Pontes, Daniel Dalence, RSSSF and RSSSF Brazil 2004
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.