Brazil - Paran� State League (2nd Level) 2000
S�rie A-2


Participants     
 
AA Arapongas                      SE Matsubara (Cambar�)
SER Assahi (Assa�)                Nacional AC S.C. Ltda. (Rol�ndia)
Cascavel EC                       AC Paranava�
Cataratas (Foz do Igua�u)         Paranava� AC
Cianorte EC                       SE Platinense (Santo Ant�nio da Platina)
AA Cintos Mima (Colorado)         Real (Francisco Beltr�o)
EC Comercial (Corn�lio Proc�pio)  Santo Ant�nio do Sudoeste
Ferrovi�rio (Jaguaria�va)         Sorec (Cascavel)
Gr�mio E Maring�                  Sport Club Paran� (Formosa do Oeste)
Iraty SC (Irati)                  Tel�maco Borba FC
Marechal EC (C�ndido Rondon)      CE Umuarama (1)

(1) A Industria de Alimentos Zaeli de Umuarama viabilizou a participacao do clube na Segunda Divisao de 2000. Os representantes 
da Zaeli exigiram a mudan�a do nome do clube que passou a se chamar Zaeli Esporte Umuarama. Aparentemente, o registro na Federa�ao
permaneceu como CE Umuarama. Source: Umuarama Ilustrado



First Phase

Group A

Round 1
[Feb 26] 
Marechal           4-0  Sorec        
[Feb 27]
Cascavel           3-2  Real
Cataratas          3-1  Santo Ant�nio do Sudoeste

Round 2
[Mar 5]
Santo Ant�nio/SO   2-2  Cascavel
Real               0-7  Marechal
Sorec              1-2  Cataratas

Round 3 
[Mar 11]           
Marechal           4-1  Santo Ant�nio do Sudoeste
[Mar 12]
Cataratas          3-2  Cascavel 
Sorec              3-1  Real 

Round 4
[Mar 18]
Marechal           3-3  Cataratas
[Mar 19] 
Cascavel           5-1  Sorec
Real               0-1  Santo Ant�nio do Sudoeste

Round 5
[Mar 25]
Santo Ant�nio/SO   5-0  Sorec
[Mar 26]
Real               0-3  Cataratas
Cascavel           4-3  Marechal

Round 6
[Apr 2]
Real               1-13 Cascavel
Sorec              0-3  Marechal
Santo Ant�nio/SO   0-0  Cataratas

Round 7
[Apr 8]
Marechal           5-0  Real
Cataratas          2-0  Sorec
Cascavel           2-1  Santo Ant�nio do Sudoeste

Round 8
[Apr 16]
Cascavel           0-1  Cataratas
Santo Ant�nio/SO   3-1  Marechal
Real               4-6  Sorec

Round 9
[Apr 19]
Santo Ant�nio/SO   4-0  Real
[Apr 23]
Cataratas          1-0  Marechal
Sorec              0-5  Cascavel

Round 10
Sorec              4-0  Santo Ant�nio do Sudoeste
Cataratas         19-0  Real

Table
 1.Cataratas         10  8  2  0  37- 7  26  2.60  Qualified
 2.Cascavel           9  6  1  2  36-14  19  2.11  Qualified
 3.Marechal           9  5  1  3  30-15  16  1.78  Qualified
 4.Santo Ant�nio/SO  10  4  2  4  18-16  14  1.40  Qualified
-------------------------------------------------
 5.Sorec             10  3  0  7  15-31   9  0.90
 6.Real              10  0  0 10   8-64   0  0.00

Group B
 
Round 1
[Feb 27]              
AC Paranava�       1-1  Sport Paran�
Cianorte           2-2  Paranava� AC
Umuarama           2-0  Cintos Mima

Round 2
[Mar 4]
Sport Paran�       0-0  Umuarama
[Mar 5] 
AC Paranava�       0-1  Paranava� AC
Cintos Mima        0-2  Cianorte   

Round 3
[Mar 12]
Cianorte           2-1  Sport Paran�
Umuarama           1-0  AC Paranava�
Paranava� AC       2-2  Cintos Mima

Round 4
[Mar 19]
Cianorte           1-1  Umuarama
AC Paranava�       2-1  Cintos Mima
Sport Paran�       0-1  Paranava� AC

Round 5
[Mar 26]
Cianorte           0-1  AC Paranava�
Cintos Mima        2-1  Sport Paran�
Paranava� AC       2-2  Umuarama

Round 6
[Apr 2]
Sport Paran�       2-1  AC Paranava�
Cintos Mima        1-1  Umuarama
Paranava� AC       0-1  Cianorte

Round 7
[Apr 9]
Paranava� AC       0-2  AC Paranava�
Cianorte           4-2  Cintos Mima
Umuarama           1-1  Sport Paran�

Round 8
[Apr 16]
AC Paranava�       7-1  Umuarama
Sport Paran�       0-1  Cianorte
Cintos Mima        1-2  Paranava� AC

Round 9
[Apr 19]
Paranava� AC       0-2  Sport Paran�
[Apr 22]
Cintos Mima        2-3  AC Paranava�
Cianorte           1-0  Umuarama

Round 10
AC Paranava�       4-0  Cianorte
Sport Paran�       1-1  Cintos Mima
Umuarama           0-0  Paranava� AC

Table
 1.Cianorte          10  6  2  2  14-11  20  2.00  Qualified 
 2.AC Paranava�      10  6  1  3  20- 8  19  1.90  Qualified 
 3.Paranava� AC      10  3  4  3  10-12  13  1.30  Qualified 
 4.Umuarama          10  2  6  2   9-13  12  1.20  Qualified
 5.Sport Paran�      10  2  4  4   9-10  10  1.00  Qualified
-------------------------------------------------
 6.Cintos Mima       10  1  3  6  12-20   6  0.60

Group C

Round 1
[Feb 27]
Gr�mio Maring�     2-4  Matsubara
Nacional           1-1  Arapongas
[Mar 1] 
Comercial          0-2  Assahi  

Round 2 
[Mar 5]
Matsubara          4-0  Comercial
Arapongas          0-3  Gr�mio Maring�
Assahi             0-5  Nacional

Round 3
[Mar 12]     
Nacional           3-2  Comercial
Arapongas          3-2  Matsubara
Gr�mio Maring�     4-0  Assahi 
 
Round 4
[Mar 19]
Comercial          3-5  Gr�mio Maring�
Assahi             1-2  Arapongas
Matsubara          1-1  Nacional

Round 5
[Mar 26]
Nacional           1-0  Gr�mio Maring�
Arapongas          2-1  Comercial
Matsubara          1-0  Assahi

Round 6
[Apr 2]
Assahi             2-2  Comercial
Arapongas          1-1  Nacional
Matsubara          0-0  Gr�mio Maring�

Round 7
[Apr 9]
Gr�mio Maring�     0-0  Arapongas
Comercial          1-1  Matsubara
Nacional           2-0  Assahi

Round 8
[Apr 16]
Assahi             1-2  Gr�mio Maring�
Matsubara          1-1  Arapongas
Comercial          0-2  Nacional

Round 9
[Apr 20]
Gr�mio Maring�     9-0  Comercial
[Apr 23]
Nacional           2-1  Matsubara
Arapongas          1-0  Assahi

Round 10
[Apr 30]
Gr�mio Maring�     2-0  Nacional
Comercial          1-3  Arapongas
Assahi             1-6  Matsubara

Table
 1.Nacional          10  6  3  1  18- 8  21  2.10  Qualified
 2.Gr�mio Maring�    10  6  2  2  27- 9  20  2.00  Qualified
 3.Arapongas         10  5  4  1  14-11  19  1.90  Qualified
 4.Matsubara         10  4  4  2  21-11  16  1.60  Qualified
-------------------------------------------------
 5.Assahi            10  1  1  8   7-25   4  0.40
 6.Comercial         10  0  2  8  10-33   2  0.20

Group D               

Round 1
[Mar 12]
Ferrovi�rio        0-4  Iraty
Tel�maco Borba     0-0  Platinense

Round 2
[Mar 19]
Iraty              2-2  Tel�maco Borba
Platinense         6-0  Ferrovi�rio

Round 3
[Mar 26]
Iraty              1-3  Platinense
Ferrovi�rio        0-1  Tel�maco Borba

Round 4
[Apr 8]
Platinense         2-1  Tel�maco Borba
[Apr 9]
Iraty              4-2  Ferrovi�rio

Round 5
[Apr 16]
Ferrovi�rio        0-0  Platinense
Tel�maco Borba     2-1  Iraty

Round 10
Tel�maco Borba     5-3  Ferrovi�rio
Platinense         1-1  Iraty

Table
 1.Platinense         6  3  3  0  12- 3  12  2.00  Qualified
 2.Tel�maco Borba     6  3  2  1  11- 8  11  1.83  Qualified
 3.Iraty              6  2  2  2  13-10   8  1.33  Qualified
-------------------------------------------------
 4.Ferrovi�rio        6  0  1  5   5-20   1  0.17


Second Phase

First Leg
[May 6]
Santo Ant�nio/SO   0-0  Gr�mio Maring�
[May 7]
Umuarama           1-2  Nacional
Matsubara          1-1  Cianorte
Sport Paran�       2-3  Cataratas

Second Leg
[May 10]
Gr�mio Maring�     2-0  Santo Ant�nio do Sudoeste
Platinense         1-0  Iraty
Nacional           3-0  Umuarama
Cianorte           1-0  Matsubara
Cascavel           4-0  Paranava� AC
Cataratas          2-3  Sport Paran�
Marechal           4-1  Tel�maco Borba
AC Paranava�       0-0  Arapongas

Third Leg
[May 14]
Gr�mio Maring�     6-2  Santo Ant�nio do Sudoeste
Platinense         1-3  Iraty
Cianorte           1-0  Matsubara
Cataratas          0-0  Sport Paran�
Marechal           2-1  Tel�maco Borba
AC Paranava�       2-2  Arapongas

Third Phase
Teams eliminated in the first phase of the 2000 first level join the
tournament, which are

Batel (Guarapuava)           Oper�rio/Ponta Grossa
Francisco Beltr�o            Portuguesa (Londrina)

Group A

Round 1 
[Jun 3] 
Marechal           0-2  Francisco Beltr�o 
[Jun 4]  
Cataratas          2-1  Cascavel 

Round 2
[Jun 12]
Cataratas          1-1  Francisco Beltr�o
Cascavel           1-2  Marechal

Round 3
[Jun 18]
Francisco Beltr�o  2-1  Cascavel
[Jun 20]
Marechal           1-1  Cataratas

Round 4
[Jun 26]
Francisco Beltr�o  0-0  Marechal
Cascavel           3-1  Cataratas

Round 5
[Jul 2]
Francisco Beltr�o  3-0  Cataratas
[Jul 3]
Marechal           5-2  Cascavel

Round 6
[Jul 9]
Cascavel           3-0  Francisco Beltr�o
Cataratas          1-2  Marechal

Table
 1.Marechal           6  3  2  1  10- 7  11  Qualified
 2.Francisco Beltr�o  6  3  2  1   8- 5  11  Qualified
-------------------------------------------
 3.Cascavel           6  2  0  4  11-12   6
 4.Cataratas          6  1  2  3   6-11   5

Group B

Round 1 
[May 28] 
Gr�mio Maring�     3-1  Cianorte 
AC Paranava�       4-3  Nacional 

Round 2
[Jun 12]
AC Paranava�       0-1  Gr�mio Maring�
Cianorte           1-0  Nacional

Round 3
[Jun 19]
Cianorte           1-1  AC Paranava�
Nacional           2-1  Gr�mio Maring�

Round 4
[Jun 26]
Nacional           2-0  AC Paranava�
Cianorte           0-2  Gr�mio Maring�

Round 5
[Jul 2]
Gr�mio Maring�     4-1  AC Paranava�
Nacional           3-1  Cianorte

Round 6
[Jul 9]
Gr�mio Maring�     0-0  Nacional
AC Paranava�       2-1  Cianorte

Table
 1.Gr�mio Maring�     6  4  1  1  11- 4  13  Qualified
 2.Nacional           6  3  1  2  10- 7  10  Qualified
 3.AC Paranava�       6  2  1  3   8-12   7  Qualified
-------------------------------------------
 4.Cianorte           6  1  1  4   5-11   4

Group C 

Round 1 
[May 28] 
Batel              0-3  Portuguesa 
Iraty              1-0  Oper�rio/PG 

Round 2
[Jun 12]
Iraty              3-1  Batel
Oper�rio/PG        1-1  Portuguesa

Round 3
[Jun 19]
Batel              1-2  Oper�rio/PG
Portuguesa         0-1  Iraty

Round 4
[Jun 26]
Portuguesa         2-1  Batel
Oper�rio/PG        3-2  Iraty

Round 5
[Jul 2]
Portuguesa         0-2  Oper�rio/PG
Batel              3-1  Iraty

Round 6
[Jul 9]
Oper�rio/PG        2-0  Batel
Iraty              4-0  Portuguesa

Table
 1.Oper�rio/PG        6  5  1  1  12- 6  16  Qualified
 2.Iraty              6  5  0  2  13- 7  15  Qualified
 3.Portuguesa         6  2  1  4   6-10   7  Qualified
-------------------------------------------
 4.Batel              6  1  0  5   7-17   3


Fourth Phase

Group D

Round 1
[Jul 16]
Marechal           0-0  Francisco Beltr�o
Gr�mio Maring�     0-0  Portuguesa

Round 2
[Jul 23]
Gr�mio Maring�     0-0  Francisco Beltr�o
Portuguesa         2-0  Marechal

Round 3
[Jul 30]
Marechal           3-2  Gr�mio Maring�
Francisco Beltr�o  1-0  Portuguesa

Round 4
[Aug 6]
Portuguesa         0-0  Gr�mio Maring�
Francisco Beltr�o  0-0  Marechal

Round 5
[Aug 12]
Marechal           2-0  Portuguesa
[Aug 13]
Francisco Beltr�o  3-2  Gr�mio Maring�

Round 6
[Aug 20]
Portuguesa         4-1  Francisco Beltr�o
Gr�mio Maring�     3-0  Marechal

Table
 1.Francisco Beltr�o  6  2  3  1   5- 6   9  Qualified
 2.Portuguesa         6  2  2  2   6- 4   8  Qualified
-------------------------------------------
 3.Marechal           6  2  2  2   5- 7   8
 4.Gr�mio Maring�     6  1  3  2   7- 6   6

Group E

Round 1
[Jul 16]
Oper�rio/PG        2-0  AC Paranava�
Iraty              4-2  Nacional

Round 2
[Jul 23]
Iraty              1-1  Oper�rio/PG
Nacional           2-0  AC Paranava�

Round 3
[Jul 30]
Nacional           3-1  Oper�rio/PG
AC Paranava�       2-0  Iraty

Round 4
[Aug 6]
AC Paranava�       1-1  Opr�rio/PG
Nacional           0-0  Iraty

Round 5
[Aug 13]
AC Paranava�       2-1  Nacional
Oper�rio/PG        2-1  Iraty

Round 6
[Aug 20]
Oper�rio/PG        0-1  Nacional
Iraty              3-1  AC Paranava�

Table
 1.Nacional           6  3  1  2   9- 7  10  Qualified
 2.Iraty              6  2  2  2   9- 8   8  Qualified
-------------------------------------------
 3.Oper�rio/PG        6  2  2  2   7- 7   8
 4.AC Paranava�       6  2  1  3   6- 9   7
 
Final Phase

Round 1
[Sep 3]
Iraty              1-1  Nacional
[Sep 7]
Portuguesa         0-0  Francisco Beltr�o

Round 2
[Sep 10]
Nacional           2-1  Francisco Beltr�o
Iraty              2-2  Portuguesa

Round 3
[Sep 17]
Portuguesa         3-4  Nacional
Francisco Beltr�o  1-0  Iraty

Round 4
[Sep 24]
Nacional           2-3  Iraty
Francisco Beltr�o  3-2  Portuguesa

Round 5
Francisco Beltr�o  n/k  Iraty              [F.Beltr�o won]

Round 6
[Oct 8]
Nacional           3-3  Portuguesa
Iraty              3-1  Francisco Beltr�o

Table
 1.Francisco Beltr�o  6  3  1  2   6- 7  10  Qualified, promoted
 2.Iraty              5  2  2  1   9- 7   8  Qualified, promoted
-------------------------------------------
 3.Nacional           6  2  2  2  12-11   8
 4.Portuguesa         5  0  3  2  10-12   2
 
Final

First Leg
[Oct 15]
Iraty              2-0  Francisco Beltr�o

Second Leg
[Oct 19]
Francisco Beltr�o  2-1  Iraty

Third Leg
[Oct 22]
Francisco Beltr�o  2-0  Iraty

Francisco Beltr�o FC are the 2000 Paran� 2nd level champions


1999

2000 (1st level)

2000 (3rd level)

2001

list of champions

list of 2nd division champions


About this document

Prepared and maintained by Ricardo Pontes and Rodinei Martins for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Authors: Ricardo Pontes (rffp@yahoo.com) and Rodinei Martins (rm@onda.com.br)
Last updated: 09 Sep 2009

(C) Copyright Ricardo Pontes, Rodinei Martins, RSSSF and RSSSF Brazil 2000/2004
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.