Brazil - Paraná State League 2000 

First Level 

Participants

Atlético (Curitiba)                 Operário/Ponta Grossa
Batel (Guarapuava)                  Paraná (Curitiba)
Coritiba (Curitiba)                 Portuguesa (Londrina)
Francisco Beltrão                   Prudentópolis
Malutrom (São José dos Pinhais)     Rio Branco (Paranaguá)
Londrina                            União Bandeirante (Bandeirantes)

Note: Apucarana withdrew from the tournament.  Initially the local FA appointed Grêmio Maringá as
the replacement due to political reasons.  Prudentópolis, 3rd place in the 1999 2nd level, decided
to go to sports justice to obtain the berth, and the latter did award the berth to Prudentópolis.

First Phase
  
Table
 1-Atlético          11  8  2  1  26- 9  26  Qualified
 2-Paraná            11  6  5  0  23-12  23  Qualified
 3-Coritiba          11  6  4  1  30-10  22  Qualified
 4-União Bandeirante 11  4  4  3  16-12  16  Qualified
 5-Rio Branco        11  4  3  4  11-13  15  Qualified
 6-Malutrom          11  3  5  3  20-20  14  Qualified
 7-Prudentópolis     11  3  4  4  12-15  13  Qualified
 8-Londrina          11  2  6  3  11-15  12  Qualified
-------------------------------------------
 9-Operário/PG       11  2  5  4  12-17  11
10-Portuguesa        11  2  3  6  10-20   9
11-Batel             11  2  1  8  11-20   7
12-Francisco Beltrão 11  1  4  6  10-29   4

NB: eliminated teams join third phase of 2nd level championship 2000

Round 1
[Mar 11]
Coritiba           9-0  Francisco Beltrão
[Mar 12]
Batel              0-2  Atlético   
União Bandeirante  0-1  Londrina
Paraná             4-2  Operário/PG
Portuguesa         2-2  Malutrom
Prudentópolis      1-0  Rio Branco

Round 2
[Mar 18]
Atlético           0-0  Rio Branco
[Mar 19]
Londrina           2-1  Batel
Francisco Beltrão  1-1  União Bandeirante
Paraná             3-0  Prudentópolis
Operário/PG        2-0  Portuguesa
Malutrom           1-4  Coritiba

Round 3
[Mar 22]
Coritiba           3-0  Portuguesa
Malutrom           0-0  Londrina
União Bandeirante  2-3  Paraná
Batel              1-0  Francisco Beltrão
[Mar 23]
Rio Branco         1-0  Operário/PG
[Apr 18]
Atlético           3-1  Prudentópolis

Round 4
[Mar 25]
Paraná             3-1  Londrina
[Mar 26]
Atlético           3-2  Coritiba
Portuguesa         3-0  Rio Branco
Prudentópolis      0-1  Batel
Francisco Beltrão  1-3  Malutrom
Operário/PG        1-0  União Bandeirante

Round 5
[Mar 29]
Portuguesa         0-0  Paraná
Malutrom           2-2  União Bandeirante
Coritiba           1-1  Prudentópolis
Londrina           2-2  Francisco Beltrão
Operário/PG        0-2  Atlético
[Mar 30]
Rio Branco         2-1  Batel

Round 6
[Apr 1]
Paraná             4-2  Batel
Atlético           3-2  Malutrom
[Apr 2]
União Bandeirante  0-0  Coritiba
Francisco Beltrão  1-1  Operário/PG
Rio Branco         0-0  Londrina
Prudentópolis      1-0  Portuguesa

Round 7
[Apr 5]
Malutrom           3-1  Prudentópolis
União Bandeirante  3-1  Rio Branco
Londrina           awd  Coritiba     [awarded 0-1, abandoned in 2-2 at 80' after 
[Apr 6]                               pitch invasion, following a booked penalty 
Operário/PG        1-1  Batel         for Coritiba,]
[Apr 7]
Atlético           4-0  Portuguesa
[Apr 19]
Francisco Beltrão  0-0  Paraná 

Round 8
[Apr 8]
Coritiba           2-2  Rio Branco
[Apr 9]
Paraná             0-0  Atlético
Malutrom           2-2  Operário/PG
Batel              0-1  União Bandeirante
Francisco Beltrão  1-4  Prudentópolis
[Apr 10]
Portuguesa         0-0  Londrina

Round 9
[Apr 12]
Rio Branco         1-2  Paraná
Malutrom           3-2  Batel
[Apr 13]
Prudentópolis      1-1  Londrina
Coritiba           3-0  Operário/PG
Portuguesa         1-3  Francisco Beltrão
[Apr 20]
União Bandeirante  2-0  Atlético

Round 10
[Apr 15]
Atlético           4-0  Francisco Beltrão
[Apr 16]
Coritiba           2-2  Paraná
Rio Branco         1-0  Malutrom
Operário/PG        2-2  Londrina
Batel              1-2  Portuguesa
Prudentópolis      1-1  União Bandeirante

Round 11
[Apr 22]
Paraná             2-2  Malutrom
Londrina           2-5  Atlético
Batel              1-3  Coritiba
Francisco Beltrão  1-3  Rio Branco
Operário/PG        1-1  Prudentópolis
Portuguesa         2-4  União Bandeirante

Table
 1-Atlético          11  8  2  1  26- 9  26  Qualified
 2-Paraná            11  6  5  0  23-12  23  Qualified
 3-Coritiba          11  6  4  1  30-10  22  Qualified
 4-União Bandeirante 11  4  4  3  16-12  16  Qualified
 5-Rio Branco        11  4  3  4  11-13  15  Qualified
 6-Malutrom          11  3  5  3  20-20  14  Qualified
 7-Prudentópolis     11  3  4  4  12-15  13  Qualified
 8-Londrina          11  2  6  3  11-15  12  Qualified
-------------------------------------------
 9-Operário/PG       11  2  5  4  12-17  11
10-Portuguesa        11  2  3  6  10-20   9
11-Batel             11  2  1  8  11-20   7
12-Francisco Beltrão 11  1  4  6  10-29   4

NB: eliminated teams join third phase of 2nd level championship 2000

Second Phase

Group A

Round 1
[Apr 26]
União Bandeirante  1-4  Atlético
[May 10]
Rio Branco         2-1  Prudentópolis

Round 2
[Apr 29]
Prudentópolis      2-2  Atlético
Rio Branco         1-0  União Bandeirante

Round 3
[May 6]
Atlético           5-3  Rio Branco
União Bandeirante  2-2  Prudentópolis

Round 4
[May 13]
Atlético           3-1  Prudentópolis
[May 14]
União Bandeirante  0-1  Rio Branco

Round 5
[May 18]
Rio Branco         0-1  Atlético
Prudentópolis      1-0  União Bandeirante

Round 6
[May 20]
Atlético           2-1  União Bandeirante
[May 21]
Prudentópolis      5-4  Rio Branco

Table
 1-Atlético           6  5  1  0  17- 8  16  Qualified
 2-Rio Branco         6  3  0  3  11-12   9  Qualified
-------------------------------------------
 3-Prudentópolis      6  2  2  2  12-13   8
 4-União Bandeirante  6  0  1  5   4-11   1


Group B

Round 1
[Apr 30]
Coritiba           3-1  Malutrom
Paraná             2-3  Londrina

Round 2
[May 5]
Londrina           0-3  Malutrom
[May 7]
Paraná             2-1  Coritiba

Round 3
[May 10]
Londrina           2-4  Coritiba
Malutrom           2-5  Paraná

Round 4
[May 13]
Malutrom           1-1  Coritiba
[May 14]
Londrina           0-1  Paraná

Round 5
[May 17]
Coritiba           2-0  Paraná
Malutrom           0-0  Londrina

Round 6
[May 21]
Coritiba           6-0  Londrina
Paraná             3-1  Malutrom

Table
 1-Coritiba           6  4  1  1  17- 6  13  Qualified
 2-Paraná             6  4  0  2  13- 9  12  Qualified
-------------------------------------------
 3-Malutrom           6  1  2  3   8-12   5
 4-Londrina           6  1  1  4   5-16   3


Semifinals 

[May 27 and Jun 4] 
Rio Branco         1-4   1-5  Coritiba 
[May 28 and Jun 3] 
Paraná             0-3   1-3  Atlético 

Final
[Jun 11 and 18]
Coritiba           1-1   1-1  Atlético

C Atlético Paranaense are the 2000 Paraná state champions


1999

2000 (2nd level)

2000 (3rd level)

2001

list of champions

list of 2nd division champions


About this document

Prepared and maintained by Ricardo Pontes for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Ricardo Pontes (rffp@yahoo.com)
Last updated: 18 Nov 2000

(C) Copyright Ricardo Pontes, RSSSF and RSSSF Brazil 2000
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.