Brazil - Paraná State League Second Level 1999

Participants

AA Arapongas (Arapongas)
SER Assahi (Assaí)
AA Cintos Mima (Colorado)
EC Comercial (Cornélio Procópio)
Concórdia EC (Marechal Cândido Rondon)
Coronel Vivida EC (Coronel Vivida)
Foz do Iguaçu EC (Foz do Iguaçu)
Grêmio E Maringá (Maringá)
AA Iguaçu (União da Vitória)
Londrina EC (Londrina)
Nacional AC S.C. Ltda. (Rolândia)
AC Paranavaí (Paranavaí)
A Portuguesa Londrinense (Londrina)
Prudentópolis EC (Prudentópolis)
Sorec (Cascavel)
Sport C Paraná (Formosa do Oeste)
CE Umuarama (Umuarama)

First Phase

Group A

Round 1
[Feb 21]
Londrina        0-0  Arapongas
Nacional        1-0  Portuguesa
[Feb 24]
Comercial       0-0  Assahi

Round 2
[Feb 28]
Portuguesa      2-2  Londrina
Arapongas       0-0  Comercial
Assahi          0-1  Nacional

Round 3
[Mar 7]
Portuguesa      2-1  Assahi
Comercial       0-1  Londrina
Nacional        4-3  Arapongas

Round 4
[Mar 14]
Arapongas       1-0  Portuguesa
Londrina        1-0  Assahi
Comercial       1-0  Nacional

Round 5
[Mar 21]
Portuguesa      3-2  Comercial
Nacional        0-3  Londrina
Assahi          1-2  Arapongas        [abandoned at 1-2 in 83', after Assahi
                                       had scored an equalizer first annulled,
                                       then allowed and then again annulled by
                                       the referee, followed by a pitch invasion;
                                       result stood]

Round 6
[Mar 28]
Arapongas       2-1  Londrina  
Portuguesa      2-1  Nacional  
Assahi          4-2  Comercial 

Round 7
[Apr 3]
Nacional        1-0  Assahi 
[Apr 4]
Comercial       1-3  Arapongas
[Apr 5]
Londrina        1-1  Portuguesa
 
Round 8
[Apr 11]
Londrina        1-1  Comercial
Arapongas       2-1  Nacional
Assahi          2-1  Portuguesa

Round 9
[Apr 18]
Portuguesa      1-0  Arapongas   
Nacional        1-0  Comercial   
[Apr 21]
Assahi          0-6  Londrina

Round 10
[Apr 25]
Comercial       1-5  Portuguesa
Arapongas       1-0  Assahi  
Londrina        3-0  Nacional

Table
 1.Arapongas       10  6  2  2 14- 9 20  Qualified
 2.Londrina        10  5  4  1 19- 6 19  Qualified
 3.Portuguesa      10  5  2  3 17-12 17  Qualified
 4.Nacional        10  5  0  5  9-14 15
 5.Assahi          10  2  1  7  8-17  7
 6.Comercial       10  1  3  6  8-18  6

Group B

Round 1
[Feb 20]
Concórdia       1-2  Sorec
[Feb 21]
Foz do Iguaçu   2-3  Prudentópolis
Coronel Vivida  2-1  Iguaçu

Round 2
[Feb 28]
Sorec           0-1  Foz do Iguaçu
Prudentópolis   2-1  Coronel Vivida
Iguaçu          1-2  Concórdia

Round 3
[Mar 7]
Concórdia       2-1  Foz do Iguaçu
Coronel Vivida  2-2  Sorec
Iguaçu          0-4  Prudentópolis

Round 4
[Mar 13]
Concórdia       1-0  Prudentópolis
[Mar 14]
Foz do Iguaçu   3-1  Coronel Vivida
Sorec           1-1  Iguaçu

Round 5
[Mar 21]
Prudentópolis   3-0  Sorec
Coronel Vivida  awd  Concórdia      (awarded 0-1, originally 1-0)
Iguaçu          awd  Foz do Iguaçu  (awarded 0-1, originally 2-1)

Round 6
[Mar 28]
Prudentópolis   2-0  Foz do Iguaçu
Sorec           1-0  Concórdia
Iguaçu          1-0  Coronel Vivida

Round 7
[Apr 4] 
Foz do Iguaçu   3-0  Sorec
Concórdia       5-0  Iguaçu
Coronel Vivida  awd  Prudentópolis  (awarded 0-1, originally 2-2)

Round 8
[Apr 11]
Foz do Iguaçu   1-0  Concórdia
Iguaçu          0-0  Prudentópolis
Sorec           2-0  Coronel Vivida

Round 9
[Apr 18]
Prudentópolis   1-0  Concórdia
Iguaçu          0-4  Sorec
Coronel Vivida  1-2  Foz do Iguaçu

Round 10
[Apr 25]
Sorec           3-2  Prudentópolis
Foz do Iguaçu   3-0  Iguaçu
Concórdia       4-0  Coronel Vivida

Table
 1.Prudentópolis   10  7  1  2 18- 7 22  Qualified
 2.Foz do Iguaçu   10  7  0  3 17- 9 21  Qualified
 3.Concórdia       10  6  0  4 16- 7 18  Qualified
 4.Sorec           10  5  2  3 15-13 17
 5.Iguaçu          10  1  2  7  4-22  5
 6.Coronel Vivida  10  1  1  8  7-19  4  Relegated

Group C

Round 1
[Feb 21]
Sport Paraná    1-1  AC Paranavaí 
Grêmio Maringá  0-1  Umuarama    (award of 1-0 to Grêmio revoked)
                                  
Round 2
[Feb 28]
AC Paranavaí    3-2  Grêmio Maringá
Cintos Mima     1-3  Sport Paraná

Round 3
[Mar 7]
Grêmio Maringá  0-2  Cintos Mima
Umuarama        1-0  AC Paranavaí

Round 4
[Mar 14]
AC Paranavaí    2-0  Cintos Mima
Umuarama        1-4  Sport Paraná

Round 5
[Mar 21]
Cintos Mima     1-0  Umuarama  
Sport Paraná    1-0  Grêmio Maringá

Round 6
[Mar 28]
Umuarama        2-0  Grêmio Maringá
AC Paranavaí    4-1  Sport Paraná 

Round 7
[Apr 4]
Grêmio Maringá  1-3  AC Paranavaí
Sport Paraná    4-0  Cintos Mima

Round 8
[Apr 11]        
AC Paranavaí    1-0  Umuarama
Cintos Mima     3-1  Grêmio Maringá

Round 9
[Apr 18]
Cintos Mima     2-4  AC Paranavaí
Sport Paraná    2-0  Umuarama

Round 10
[Apr 25]
Umuarama        3-1  Cintos Mima
Grêmio Maringá  2-3  Sport Paraná

Table
 1.Sport Paraná     8  6  1  1 19- 9 19  Qualified
 2.AC Paranavaí     8  6  1  1 18- 8 19  Qualified
 3.Umuarama         8  4  0  4  8- 9 12
 4.Cintos Mima      8  3  0  5 10-17  9
 5.Grêmio Maringá   8  0  0  8  6-18  0  Relegated


Second Phase          

Quarterfinals

First Leg
[May 1]
Concórdia       0-1  Prudentópolis
[May 2]
Portuguesa      0-0  Arapongas
Foz do Iguaçu   1-1  Sport Paraná
Londrina        1-0  AC Paranavaí 

Second Leg
[May 8]
Prudentópolis   4-2  Concórdia 
Arapongas       1-2  Portuguesa
Sport Paraná    1-1  Foz do Iguaçu
AC Paranavaí    0-4  Londrina
 
Third Leg
[May 16]           
Arapongas       2-2  Portuguesa
Sport Paraná    1-1  Foz do Iguaçu
Sport Paraná qualifies due to better first phase record

Semifinals

First Leg
[May 16]
Londrina        3-1  Prudentópolis
[May 23]
Portuguesa      4-3  Sport Paraná

Second Leg
[May 23]
Prudentópolis   0-0  Londrina
[May 30]
Sport Paraná    0-1  Portuguesa

Third Leg
[May 30]
Prudentópolis   2-2  Londrina
 
Finals
 
First Leg
[Jun 6]
Portuguesa      0-2  Londrina
                     53' Lima
                     92' Renato

Site: Estádio do Café (Londrina)
Portuguesa (trainer Lívio Vieira)
    Sílvio; Amaro, Alemão, Ricardo e Marquinhos Santos (Givanildo); Herivelton,
    Oséias, Marcos Cruz e Edson Vieira; Reginaldo e Bebeto(Buiu).
Londrina (trainer Val de Mello)
    Renato; Pitty, Ivanildo, Freitas e Lélis; Marco Antônio, Tião, Humberto e
    Eraldo (Renato); Lima (Márcio Paulino) e Aléssio (Júnior).
Referee: Antônio Denival de Moraes
 
Second Leg
[Jun 10]          
Londrina        2-0  Portuguesa
 5' Humberto     
88' Lelis
 
Site: Estádio do Café (Londrina)
Londrina (trainer Val de Mello)
    Renato; Pity (Márcio Paulino), Ivanildo, Freitas e Lelis; Jéferson, Tião,
    Humberto e Eraldo; Aléssio e Lima (Renato).  
Portuguesa (trainer Lívio Vieira)
    Silvio; Amaro, Alemão, Ricardo e Marquinhos; Zé Roberto, Fabiano, Marcos
    Cruz e Édson Vieira; Reginaldo (Edilson Tilico) e Buiu.
Referee: Henrique França Triches.
Sent off: Edilson Tilico, Marcos Cruz.

Londrina EC are the Paraná state 2nd level champions
Londrina and Portuguesa are promoted



1998

1999 (1st level)

1999 (3rd level)

1999 (cup)

2000

list of champions

list of 2nd division champions



About this document

Prepared and maintained by Ricardo Pontes and Robson Nogueira da Silva for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Authors: Ricardo Pontes (rffp@yahoo.com) and Robson Nogueira da Silva (robsonns@uol.com.br)
Last updated: 14 Mar 2000

(C) Copyright Ricardo Pontes, Robson Nogueira da Silva, RSSSF and RSSSF Brazil 1999/2000
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.