Minas Gerais Second Division 1984

Campeonato Mineiro Segunda Divisão 1984

Participant clubs:

AMÉRICA Futebol Clube (Teófilo Otoni)
ARAGUARI Atlético Clube (Araguari)
Associação Atlética PARAISENSE (São Sebastião do Paraíso)
Associação Desportiva ATENEU (Montes Claros)
Associação Esportiva ITUIUTABANA (Ituiutaba)
Associação OLÍMPICA de Lavras (Lavras)
Clube Atlético JUVENTUS (Contagem)
FABRIL Esporte Clube (Lavras)
FLAMENGO Esporte Clube (Varginha)
FLUMINENSE Futebol Clube (Araguari)
POUSO ALEGRE Futebol Clube (Pouso Alegre)
SETE DE SETEMBRO Futebol Clube (Belo Horizonte)
Sociedade Desportiva YURACAN Futebol Clube (Itajubá)
TRESPONTANO Atlético Clube (Três Pontas)
URT - União Recreativa dos Trabalhadores (Patos de Minas)
XV DE NOVEMBRO Esporte Clube (Uberlândia)

FIRST PHASE

GROUP A

Round 1  [Jul 15]
Juventus          1-1  América-TO
Sete de Setembro  0-0  Ateneu

Round 2  [Jul 22]
América-TO        0-0  Sete de Setembro
Trespontano       1-0  Juventus

Round 3  [Jul 29]
Ateneu            2-0  Trespontano
Juventus          0-1  Sete de Setembro

Round 4  [Aug 05]
Ateneu            0-0  Juventus
Trespontano       2-0  América-TO

Round 5  [Aug 12]
América-TO        0-1  Ateneu
Sete de Setembro  1-0  Trespontano

Round 6  [Aug 19]
América-TO        0-0  Juventus
Ateneu            1-0  Sete de Setembro

Round 7  [Aug 26]
Juventus          1-1  Trespontano
Sete de Setembro  1-0  América-TO

Round 8  [Sep 02]
Sete de Setembro  2-0  Juventus
Trespontano       2-3  Ateneu

Round 9  [Sep 09]
América-TO        0-0  Trespontano
Juventus          0-2  Ateneu

Round 10  [Sep 16]
Ateneu            1-0  América-TO
Trespontano       3-0  Sete de Setembro

Team                 M  W  D  L  GF-GA Pts
 1.Ateneu            8  6  2  0  10- 2  14
 2.Sete de Setembro  8  4  2  2   5- 4  10
 3.Trespontano       8  3  2  3   9- 7   8
------------------------------------------
 4.América-TO        8  0  4  4   1- 6   4  [-5gd]
 5.Juventus          8  0  4  4   2- 8   4  [-6gd]

GROUP B

Round 1  [Jul 15]
Fabril            0-1  Yuracan
Paraisense        2-2  Olímpica
Pouso Alegre      0-0  Flamengo EC

Round 2  [Jul 22]
Flamengo EC       1-0  Fabril
Olímpica          1-1  Pouso Alegre
Yuracan           2-0  Pouso Alegre

Round 3  [Jul 29]
Olímpica          0-0  Flamengo EC
Paraisense        0-2  Fabril
Pouso Alegre      1-1  Yuracan

Round 4  [Aug 05]
Fabril            1-0  Pouso Alegre
Flamengo EC       2-1  Paraisense
Yuracan           1-0  Olímpica

Round 5  [Aug 12]
Fabril            1-0  Olímpica
Pouso Alegre      1-0  Paraisense
Yuracan           0-0  Flamengo EC

Round 6  [Aug 19]
Flamengo EC       1-1  Pouso Alegre
Olímpica          6-0  Paraisense
Yuracan           1-0  Fabril

Round 7  [Aug 26]
Fabril            3-0  Flamengo EC
Paraisense        1-1  Yuracan
Pouso Alegre      0-1  Olímpica

Round 8  [Sep 02]
Fabril            1-0  Paraisense
Flamengo EC       0-0  Olímpica
Yuracan           0-0  Paraisense

Round 9  [Sep 09]
Olímpica          4-1  Yuracan
Paraisense        0-1  Flamengo EC
Pouso Alegre      1-1  Fabril

Round 10  [Sep 16]
Flamengo EC       2-0  Yuracan
Olímpica          0-1  Fabril
Paraisense        2-4  Pouso Alegre

Team                  M  W  D  L  GF-GA Pts
 1.Fabril            10  6  1  3  10- 4  13  Qualified
 2.Flamengo EC       10  4  5  1   7- 5  13  Qualified
 3.Yuracan           10  4  4  2   8- 8  12  Qualified
 4.Pouso Alegre      10  2  5  3   9-10   9  Qualified
-------------------------------------------
 5.Olímpica          10  3  4  3  14- 7  10
 6.Paraisense        10  0  3  7   6-20   3

It is unknown why Pouso Alegre qualified instead of Olímpica.

GROUP C

Round 1  [Jul 15]
Araguari          1-0  URT
XV de Uberlândia  0-1  Ituiutabana

Round 2  [Jul 22]
Ituiutabana       0-1  Fluminense
URT               0-3  XV de Uberlândia

Round 3  [Jul 29]
Araguari          4-0  Fluminense
URT               0-0  Ituiutabana

Round 4  [Aug 05]
Fluminense        0-0  URT
XV de Uberlândia  1-0  Araguari

Round 5  [Aug 12]
Fluminense        0-0  XV de Uberlândia
Ituiutabana       0-1  Araguari

Round 6  [Aug 19]
Ituiutabana       0-2  XV de Uberlândia
URT               0-0  Araguari

Round 7  [Aug 26]
Fluminense        1-2  Ituiutabana
XV de Uberlândia  2-2  URT

Round 8  [Sep 02]
Fluminense        0-0  Araguari
Ituiutabana       2-2  URT

Round 9  [Sep 09]
Araguari          2-1  XV de Uberlândia
URT               2-0  Fluminense

Round 10  [Sep 16]
Araguari          2-2  Ituiutabana
XV de Uberlândia  0-1  Fluminense

Team                 M  W  D  L  GF-GA Pts
 1.Araguari          8  4  3  1  10- 4  11  Qualified
 2.XV de Uberlândia  8  3  2  3   9- 6   8  Qualified
 3.Ituiutabana       8  2  3  3   7- 9   7  Qualified [2w -2gd]
------------------------------------------
 4.Fluminense        8  2  3  3   3- 8   7  [2w -5gd]
 5.URT               8  1  5  2   6- 8   7  [1w]

SECOND PHASE

GROUP D

Round 1  [Sep 23]
Araguari          2-1  XV de Uberlândia
Sete de Setembro  2-0  Ituiutabana

Round 2  [Sep 30]
Ateneu            0-1  Sete de Setembro
Ituiutabana       0-0  Araguari

Round 3  [Oct 07]
Araguari          3-0  Ateneu
XV de Uberlândia  7-1  Ituiutabana

Round 4  [Oct 10]
Ituiutabana        -   Ateneu            [score unknown]
Sete de Setembro  1-1  XV de Uberlândia

Round 5  [Oct 14]
Araguari          0-0  Sete de Setembro
Ateneu            0-1  XV de Uberlândia

Round 6  [Oct 21]
Ituiutabana       3-2  Sete de Setembro
XV de Uberlândia  2-2  Araguari

Round 7  [Oct 24]
Ateneu            0-1  Ituiutabana
XV de Uberlândia  0-0  Sete de Setembro

Round 8  [Oct 28]
Ateneu            2-1  Araguari
Ituiutabana       1-1  XV de Uberlândia

Round 9  [Nov 04]
Araguari          3-0  Ituiutabana
Sete de Setembro  0-0  Ateneu

Round 10  [Nov 11]
Sete de Setembro  1-1  Araguari
XV de Uberlândia  4-1  Ateneu

Team                 M  W  D  L  GF-GA Pts
 1.XV de Uberlândia  8  3  4  1  17- 8  10  Qualified [9gd]
 2.Araguari          8  3  4  1  12- 6  10  Qualified [6gd]
------------------------------------------
 3.Sete de Setembro  8  2  5  1   7- 5   9
 4.Ituiutabana       7  2  2  3   6-15   6
 5.Ateneu            7  1  1  5   3-11   3

GROUP E

Round 1  [Sep 23]
Fabril            0-0  Trespontano
Flamengo EC       1-1  Pouso Alegre

Round 2
[Sep 30]
Pouso Alegre      1-0  Fabril
Yuracan           2-1  Flamengo EC       [annulled]
[Nov 15]
Yuracan           1-0  Flamengo EC

Round 3  [Oct 07]
Fabril            1-1  Yuracan
Pouso Alegre      1-0  Trespontano

Round 4  [Oct 14]
Trespontano       0-1  Flamengo EC
Yuracan           2-0  Pouso Alegre

Round 5  [Oct 17]
Fabril            0-0  Flamengo EC
Trespontano       0-0  Yuracan

Round 6  [Oct 21]
Pouso Alegre      3-0  Flamengo EC
Trespontano       0-2  Fabril

Round 7  [Oct 24]
Flamengo EC       0-1  Yuracan
[Nov 07]
Fabril            2-1  Pouso Alegre

Round 8  [Oct 28]
Flamengo EC       1-2  Fabril
Yuracan           0-0  Trespontano

Round 9  [Nov 04]
Trespontano       0-0  Pouso Alegre
Yuracan           2-2  Fabril

Round 10  [Nov 11]
Flamengo EC       3-0  Trespontano
Pouso Alegre      1-0  Yuracan

Team                 M  W  D  L  GF-GA Pts
 1.Pouso Alegre      8  4  2  2   8- 5  10  Qualified [4W]
 2.Fabril            8  3  4  1   9- 6  10  Qualified [3W 2GD 9GF]
------------------------------------------
 3.Yuracan           8  3  4  1   7- 4  10  [3W 2GD 7GF]
 4.Flamengo EC       8  2  2  4   6- 8   6
 5.Trespontano       8  0  4  4   0- 7   4

FINAL PHASE

An appeal by Yuracan, who claimed that Fabril fielded an irregular
player against them in one of their matches, stopped Fabril
from beginning to play the final stage.

Round 1  [Nov 18]
Araguari          1-0  Pouso Alegre

Round 2  [Nov 25]
XV de Uberlândia  2-1  Araguari

Fabril temporarily won the court battle and vas able to play
their matches.

Round 3  [Dec 02]
Fabril            1-0  Araguari
Pouso Alegre      0-1  XV de Uberlândia

Round 1  [Dec 04]
Fabril            1-1  XV de Uberlândia

Round 2  [Dec 06]
Pouso Alegre      1-1  Fabril

Once again, Yuracan was able to appeal and prevent Fabril from playing their matches
before the issue was judged. Fabril counterattacked by claiming that Yuracan fielded
a player in irregular conditions throughout the entire league.

Round 4  [Dec 09]
XV de Uberlândia  5-0  Pouso Alegre

Round 5  [Dec 12]
Araguari          1-2  XV de Uberlândia
  [in this match XV secured promotion to 1985 First Division, even
   though there were Fabril or Yuracan matches to be played]

Round 6  [Dec 16]
Pouso Alegre      2-1  Araguari

In early 1985, the issue was decided in favour of Fabril, who was able to continue playing the final phase.

Round 5  [Feb 16, 1985]
Fabril            bt  Pouso Alegre

Round 4  [Feb 24, 1985]
Araguari          awd  Fabril
  [awarded 0-1. originally 3-2, but Araguari fielded too many youth players, more than
   allowed. Araguari did not have a proper XI by the time of the rescheduled match]

Round 6  [Mar 02, 1985]
XV de Uberlândia  1-2  Fabril

Team                 M  W  D  L  GF-GA Pts
 1.Fabril            6  4  2  0   6- 3  10  Champions; promoted to 1985 First Division
 2.XV de Uberlândia  6  4  1  1  12- 5   9  Promoted to 1985 First Division
------------------------------------------
 3.Pouso Alegre      6  1  1  4   3- 9   3
 4.Araguari          6  1  0  5   4- 8   2

*** FABRIL are 1984 Minas Gerais second division champions ***

1983

1984 (1st level)

1985

list of champions

list of topscorers


About this document

Source: GEDOC/Diários Associados, Hemeroteca Histórica de Belo Horizonte.

Prepared and maintained by Vítor Dias for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil.

Authors: Vítor Dias (vitor.dias@gmail.com).
Last updated: 18 Sep 2013.

(C) Copyright Vítor Dias, RSSSF and RSSSF Brazil 2013.
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.