Championship of Paraná Second Level 1998

Participants
 
Arapongas
Batel (Guarapuava)                 
Cascavel
Caxias (Palmas)
Comercial (Cornélio Procópio)           
Concórdia (Marechal Cândido Rondon)      
Iguaçu (União da Vitória)         
Malutrom (São José dos Pinhais)          
Mixto Bordô (Telêmaco Borba)
Nacional (Rolândia) 
AC Paranavaí
Pato Branco
Portuguesa (Londrina)
Prudentópolis
Umuarama

First Phase

Group A

Round 1
[Jan 24]
Concórdia      2-1  Nacional             
Prudentópolis  1-0  AC Paranavaí         

Round 2
[Jan 31]
Nacional       1-3  Prudentópolis        
[Feb 1]
Foz do Iguaçu  3-1  Concórdia            

Round 3
[Feb 8]
Prudentópolis  3-0  Foz do Iguaçu        
AC Paranavaí   2-0  Nacional             

Round 4
[Feb 13]
Concórdia      3-1  Prudentópolis        
[Feb 15]
Foz do Iguaçu  3-2  AC Paranavaí         
 
Round 5
[Feb 19]
AC Paranavaí   3-2  Concórdia
[Feb 22]
Nacional       1-3  Foz do Iguaçu
 
Round 6
[Mar 1]
AC Paranavaí   3-1  Prudentópolis
Nacional       2-4  Concórdia      

Round 7
[Mar 6]
Concórdia      2-2  Foz do Iguaçu        
[Mar 8]
Prudentópolis  9-2  Nacional

Round 8
[Mar 15]
Foz do Iguaçu  2-2  Prudentópolis
Nacional       2-3  AC Paranavaí

Round 9 
[Mar 22]
Prudentópolis  2-1  Concórdia
AC Paranavaí   2-0  Foz do Iguaçu

Round 10
[Mar 29]
Foz do Iguaçu  1-0  Nacional
Concórdia      5-1  AC Paranavaí         

Table
 1.Prudentópolis   8  5  1  2  22-12  16  Qualified
 2.AC Paranavaí    8  5  0  3  16-16  15  Qualified
 3.Foz do Iguaçu   8  4  2  2  14-13  14  Qualified
----------------------------------------
 4.Concórdia       8  4  1  3  20-15  13 
 5.Nacional        8  0  0  8   9-27   0  Relegated

Group B

Round 1
[Jan 25]
Cascavel       3-0  Comercial
[Feb 25]
Caxias         1-2  Iguaçu

Round 2
[Feb 1]
Batel          1-1  Cascavel
Comercial      2-0  Caxias

Round 3 
[Feb 8]
Iguaçu         0-1  Comercial
Caxias         0-3  Batel

Round 4
[Feb 15]       
Cascavel       2-1  Caxias
Batel          2-1  Iguaçu

Round 5
[Feb 22]
Iguaçu         1-0  Cascavel
Comercial      4-1  Batel

Round 6 
[Mar 1]
Comercial      4-1  Cascavel
Iguaçu         3-1  Caxias

Round 7 
[Mar 8]
Caxias         2-1  Comercial
Cascavel       5-2  Batel

Round 8 
[Mar 15]
Comercial      1-0  Iguaçu
Batel          1-0  Caxias

Round 9
[Mar 22]
Caxias         0-3  Cascavel
Iguaçu         1-2  Batel
 
Round 10
[Mar 29]
Cascavel       5-1  Iguaçu
Batel          2-0  Comercial

Table
 1.Cascavel        8  5  1  2  20-10  16  Qualified
 2.Batel           8  5  1  2  14-12  16  Qualified
 3.Comercial       8  5  0  3  13- 9  15  Qualified
----------------------------------------
 4.Iguaçu          8  3  0  5   9-13   9
 5.Caxias          8  1  0  7   5-17   3  Relegated

Group C

Round 1 
[Jan 25]
Pato Branco    0-3  Portuguesa
Mixto Bordô    1-1  Malutrom
Umuarama       1-0  Arapongas

Round 2        
[Jan 31]
Portuguesa     0-0  Mixto Bordô
Malutrom       2-0  Umuarama
[Feb 1]
Arapongas      1-0  Pato Branco

Round 3
[Feb 8]
Portuguesa     5-0  Arapongas
Pato Branco    1-3  Malutrom
Umuarama       0-1  Mixto Bordô

Round 4
[Feb 15]
Malutrom       4-0  Portuguesa
Umuarama       5-1  Pato Branco
Mixto Bordô    0-0  Arapongas

Round 5 
[Feb 20]
Pato Branco    1-0  Mixto Bordô
[Feb 21]
Portuguesa     4-0  Umuarama
[Feb 22]
Arapongas      0-1  Malutrom

Round 6        
[Mar 1]
Malutrom       4-0  Mixto Bordô
Portuguesa     2-1  Pato Branco
Arapongas      2-0  Umuarama

Round 7
[Mar 8]
Mixto Bordô    2-4  Portuguesa 
Pato Branco    1-1  Arapongas  
Umuarama       2-4  Malutrom

Round 8
[Mar 15]
Arapongas      0-4  Portuguesa
Malutrom       2-1  Pato Branco
Mixto Bordô    2-1  Umuarama

Round 9 
[Mar 22]
Portuguesa     1-2  Malutrom
Arapongas      1-1  Mixto Bordô
Pato Branco    dns  Umuarama    [awarded 1-0 to Pato Branco, Umuarama's suffered
                                 a crash on the road to Pato Branco]

Round 10
[Mar 29]
Umuarama        2-2  Portuguesa
Mixto Bordô     3-2  Pato Branco
Malutrom        4-0  Arapongas

Table
 1.Malutrom       10  9  1  0  27- 6  28  Qualified
 2.Portuguesa     10  6  2  2  25-11  20  Qualified
----------------------------------------
 3.Mixto Bordô    10  3  4  3  10-14  13
 4.Arapongas      10  2  3  5   5-17   9
 5.Umuarama       10  2  1  7  11-19   7
 6.Pato Branco    10  2  1  7   9-20   7

Second Phase

Group D 

Round 1 
[Apr 5]
Portuguesa      1-1  Prudentópolis
Comercial       1-1  Batel  

Round 2        
[Apr 12]
Batel           2-2  Portuguesa
Prudentópolis   2-2  Comercial 

Round 3
[Apr 19]
Batel           2-1  Prudentópolis
Comercial       1-1  Portuguesa 

Round 4
[Apr 26]
Portuguesa      2-0  Batel
Comercial       2-1  Prudentópolis

Round 5
[May 3]
Prudentópolis   1-0  Portuguesa
Batel           3-1  Comercial

Round 6
[May 10]
Portuguesa      1-0  Comercial  
Prudentópolis   1-0  Batel
                                 
Table
 1.Portuguesa      6  2  3  1   7- 5   9  Qualified
 2.Batel           6  2  2  2   8- 8   8  Qualified
----------------------------------------
 3.Prudentópolis   6  2  2  2   7- 7   8
 4.Comercial       6  1  3  2   7- 9   6


Group E
 
Round 1
[Apr 5]
AC Paranavaí    1-1  Foz do Iguaçu
Cascavel        1-1  Malutrom  
 
Round 2
[Apr 12]
Foz do Iguaçu   1-0  Cascavel
Malutrom        2-1  AC Paranavaí

Round 3 
[Apr 19]
Foz do Iguaçu   2-2  Malutrom
AC Paranavaí    3-4  Cascavel

Round 4        
[Apr 26]
Cascavel        1-2  Foz do Iguaçu
AC Paranavaí    1-1  Malutrom  

Round 5
[May 3] 
Malutrom        1-2  Cascavel
Foz do Iguaçu   2-0  AC Paranavaí

Round 6
[May 10]
Cascavel        1-2  AC Paranavaí
Malutrom        1-0  Foz do Iguaçu

 1.Foz do Iguaçu   6  3  2  1   8- 5  11  Qualified
 2.Malutrom        6  2  3  1   8- 7   9  Qualified
----------------------------------------
 3.Cascavel        6  2  1  3   9-10   7
 4.AC Paranavaí    6  1  2  3   8-11   5

Semifinals

[May 17 and 24] 
Portuguesa      0-1   0-2  Malutrom
Foz do Iguaçu   1-0   1-2  Batel      [aet 0-2]
 
Finals

[May 31 and Jun 6] 
Batel           1-3   1-2  Malutrom

Malutrom SA are the 1998 Paraná 2nd Level State champions
Malutrom and Batel are promoted to the 1999 1st level
 


1998 (1st level)

1999

list of champions

list of 2nd division champions


About this document

Prepared and maintained by Ricardo Pontes for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Ricardo Pontes (rffp@sti.com.br)
Last updated: 26 Jan 2000

(C) Copyright Ricardo Pontes, RSSSF and RSSSF Brazil 1998/2000
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.