Rio de Janeiro 2022

Participants:

AUDAX RIO de Janeiro Esporte Clube (Miguel Pereira) [1]
BANGU Atlético Clube (Rio de Janeiro)
BOAVISTA Sport Club (Saquarema)
BOTAFOGO Futebol e Regatas (Rio de Janeiro)
Clube de Regatas FLAMENGO (Rio de Janeiro) [2]
FLUMINENSE Football Club (Rio de Janeiro) [2]
MADUREIRA Esporte Clube (Rio de Janeiro)
NOVA IGUAÇU Futebol Clube (Nova Iguaçu)
Associação Atlética PORTUGUESA (Rio de Janeiro)
RESENDE Futebol Clube (Resende)
Clube de Regatas VASCO DA GAMA (Rio de Janeiro)
VOLTA REDONDA Futebol Clube (Volta Redonda)

[1] Plays home matches in/Manda seus jogos em Angra dos Reis.
[2] The clubs' first home matches will be played in other stadiums, due to the repair in Maracanã's pitch/Os primeiros jogos dos clubes serão disputados em outros estádios, devido ao reparo do gramado do Maracanã.

FIRST STAGE - LVIII Taça Guanabara
(Top 4 are League Semifinalists; 5th-8th qualify for XXXIX Taça Rio. Bottom club is relegated)
(Os 4 primeiros são semifinalistas do campeonato; do 5º ao 8º disputam a XXXIX Taça Rio. O lanterna é rebaixado)

Round 1
[Jan 25]
Boavista	 1-1  Botafogo [played at Nilton Santos stadium, Rio de Janeiro-RJ]
 (Kadu 16'; Carlinhos 21')
[Jan 26]
Audax Rio		 0-0  Nova Iguaçu
Volta Redonda	 2-4  Vasco da Gama
 (Pedrinho 45'+2' PK, Dilsinho 63'; Gabriel Pec 10', Raniel 32', Nenê 43', Juninho 48')
Flamengo	 2-1  Portuguesa [played at Luso-Brasileiro, Rio de Janeiro-RJ]
 (Lázaro 5' PK, 55'; Sanchez 61')
Madureira	 1-0  Resende
 (Felipe Dias 34')
[Jan 27]
Fluminense 0-1 Bangu [played at Luso-Brasileiro, Rio de Janeiro-RJ]
 (Roberto Baggio 14')

Round 2
[Jan 29]
Portuguesa		 1-0  Audax Rio
 (Bruno Santos 90'+2')
Volta Redonda	 0-0  Flamengo
Vasco da Gama	 1-1  Boavista
 (Raniel 55'; Wandinho 84')
[Jan 30]
Resende	 1-0  Nova Iguaçu
 (Biancucchi 61')
Botafogo	 2-0  Bangu
 (Felipe Ferreira 9', Diego Gonçalves 76')
Madureira	 0-1  Fluminense [played in Raulino de Oliveira, Volta Redonda-RJ]
 (Arias 70')

Round 3
[Feb 02]
Bangu	 1-1  Volta Redonda
 (Lucas Oliveira 90'+9'; MV 55')
Flamengo	 3-0  Boavista			[played in Raulino de Oliveira, Volta Redonda-RJ]
 (Marinho 24', Pedro 61', Gabriel Barbosa 85')
Vasco da Gama		 3-2  Nova Iguaçu
 (Nenê 19' PK, 62', Raniel 53'; Samuel 83', 90'+2')
[Feb 03]
Resende	 1-1  Portuguesa
 (João Felipe 76'; Wellington 45'+3')
Botafogo	 4-2  Madureira
 (Kanu 56', Diego Gonçalves 63', Carli 77', Raí 86'; Pipico 15' PK, 54')
Fluminense	 1-0  Audax Rio [played at Luso-Brasileiro, Rio de Janeiro-RJ]
 (Cano 41')

Round 4
[Feb 05]
Boavista	 1-0  Volta Redonda
 (Ralph 17')
[Feb 06]
Madureira	 1-3  Vasco da Gama
 (Pipico 61'; Gabriel Pec 6', Getúlio 34', 52')
Flamengo	 0-1  Fluminense [played at Nilton Santos, Rio de Janeiro-RJ]
 (Jhon Arias 89')
Portuguesa		 1-0  Bangu
 (Patrick Valverde 27')			
[Feb 07]
Resende	 0-1  Audax Rio
 (Misael 4')
Botafogo	 2-0  Nova Iguaçu
 (Matheus Nascimento 63', 78')

Round 5
[Feb 09]
Bangu	0-0	Madureira
Vasco da Gama	1-0	Portuguesa
 (Nenê 76’ PK)
[Feb 10]
Nova do Iguaçu	1-1	Boavista
 (Dedé 26’; Di Maria 13’)
Audax Rio	1-2	Flamengo [played at Raulino de Oliveira, Volta Redonda-RJ]
 (Hugo Sanches 73’; Gabriel Barbosa 45’+3’, Thomás 54’ OG)
Fluminense	2-1	Botafogo [played at Nilton Santos, Rio de Janeiro-RJ]
 (Willian 54’, Luccas Claro 64’; Kanu 25’)
[Mar 02]
Volta Redonda	1-2	Resende
 (Eduardo Grasson 90’; Raphael Macena 57’, Igor Bolt 60’)

Round 6
[Feb 12]
Bangu		0-0	Resende
Volta Redonda	0-1	Madureira
 (Igor Catatau 71’)
[Feb 13]
Audax Rio	2-0	Boavista
 (Lucas Mota 70’, Hugo Sanches 73’)
Fluminense	1-0	Portuguesa [played at Luso-Brasileiro, Rio de Janeiro-RJ]
 (Cano 53’)
Flamengo	5-0	Nova Iguaçu [played at Raulino de Oliveira, Volta Redonda-RJ]
 (Gustavo Henrique 4’, De Arrascaeta 41’, Gabriel Barbosa 74’ PK, Pedro 88’, Diego 90’+2’)
Vasco da Gama	0-1	Botafogo [played at Castelão, São Luís-MA]
 (Erison 35’)

Round 7
[Feb 16]
Madureira	1-2	Flamengo
 (Ygor Catatau 2’; Éverton Ribeiro 60’, Willian Arão 72’)
Volta Redonda	4-0	Audax Rio
 (Lelê 45’+2’, Pedrinho 47’, Caio Vitor 56’, Pedrinho 66’ PK)
Nova Iguaçu	0-1	Fluminense
 (André 25’)
[Feb 17]
Botafogo	2-1	Resende
 (Matheus Nascimento 59’, Erison 62’; Jeffinho 72’)
Vasco da Gama	2-0	Bangu
 (Raniel 60’, Nenê 65’)
Portuguesa	1-2	Boavista
 (Bruno Santos 73’ PK; Diogo Rangel 66’, Marquinhos 90’+2’)
 [Match paralyzed after the first half due to heavy rain and floodlight problems; resumed at 11 AM of the following day]
 [Jogo paralisado após o primeiro tempo devido à chuva torrencial e problemas nos refletores; retomado às 11 horas da manhã do dia seguinte]

Round 8
[Feb 19]
Fluminense	3-0	Volta Redonda [played at Luso-Brasileiro, Rio de Janeiro-RJ]
 (Nonato 43’, Manoel 48’, Calegari 55’)
[Feb 20]
Nova Iguaçu	1-0	Bangu
 (Lúcio Lua 90’)
Portuguesa	0-0	Madureira
Audax Rio	0-1	Vasco da Gama
 (Raniel 59’)
[Feb 21]
Resende		4-2	Boavista
 (Igor Bolt 34’, 73’, Bismarck 86’, 89’; Pablo Augusto 42’, Kadu Fernandes 49’)
[Feb 23]
Botafogo	1-3	Flamengo
 (Léo Pereira 85’ OG; Pedro 9’, Gabriel Barbosa 45’+5’, Giorgian De Arrascaeta 73’)

Round 9
[Feb 24]
Bangu		2-0	Audax Rio
 (Nascimento 32’, Denílson 88’)
[Feb 25]
Boavista	1-2	Madureira
 (Gabriel Ramos 29’; Erick Pulga 54’, Gian 65’)
[Feb 26]
Fluminense	2-0	Vasco da Gama
 (Germán Cano 7’, Nonato 40’)
[Feb 27]
Volta Redonda	2-3	Nova Iguaçu
 (Lelê 65’, Pedrinho 75’; Alemão 7’, Yan 54’, Samuel 90’+1’)
Flamengo	2-2	Resende [played at Raulino de Oliveira, Rio de Janeiro-RJ]
 (Giorgian De Arrascaeta 90’, Gabriel Barbosa 90’+6’ PK; Emanuel Biancucchi 30’, Jeffinho 84’)
Portuguesa	5-3	Botafogo
 (Joel Carli 2’ OG, Watson 44’, Bruno Santos 47’, Miller 72’, João Paulo 86’; Erison 45’+1’, Matheus Nascimento 45’+4’, 90’+5’)

Round 10
[Mar 05]
Nova Iguaçu	1-0	Portuguesa
 (Dedé 61’)
Resende		0-4 	Fluminense
 (John Arias 1’, Martinelli 5’, Nonato 38’, Germán Cano 59’)
[Mar 06]
Madureira	1-3	Audax Rio
 (Ygor Catatau 84’; Fernando 60’, Carlinhos 89’, 90’+9’)
Boavista	4-1	Bangu
 (Di Maria 13’, 71’ Marquinhos 25’, Ryan 59’; Lucas Duarte 62’)
Flamengo	2-1	Vasco da Gama [played at Raulino de Oliveira, Rio de Janeiro-RJ]
 (Filipe Luís 12’, Giorgian De Arrascaeta 90’+2’; Gabriel Pec 51’)
[Mar 07]
Botafogo	5-0	Volta Redonda
 (Joel Carli 10’, Mezenga 78’, Rikelmi 89’, Erison 90’+4’, 90’+5’)

Round 11
[Mar 12]
Boavista	0-0	Fluminense
Portuguesa	1-1	Volta Redonda
 (Andrezinho 43’; Victor Feitosa 73’ OG)
Bangu		0-6	Flamengo
 (Giorgian De Arrascaeta 10’, Gabriel Barbosa 15’, 90’+4’, Léo Pereira 45’+2’, 83’, Matheus França 78’)
[Mar 13]
Nova Iguaçu	3-0	Madureira
 (Andrey Dias 64’, 71’; Gabriel Santana 90’)
Vasco da Gama	3-0	Resende
 (Bruno Nazário 41’, Vitinho 79’, Vinícius 83’)
Audax Rio	2-2	Botafogo
 (Anderson Lessa 43’, Hugo Sanches 77’; Breno 50’, Erison 80’)

Final table:	MP  V	D  L  GF-GA  Pts
 1.Fluminense 	  11  9  1  1  16-02  28  Taça Guanabara champions; Semifinalists
---------------------------------------
 2.Flamengo 	  11  8  2  1  27-08  26  Semifinalists
 3.Vasco da Gama  11  7  1  3  19-11  22  Semifinalists 
 4.Botafogo 	  11  6  2  3  24-16  20  Semifinalists
---------------------------------------
 5.Nova Iguaçu	  11  4  2  5  11-15  14  Taça Rio semifinals 
 6.Portuguesa 	  11  3  3  5  11-12  12  Taça Rio semifinals
7.Resende 	  11  3  3  5  11-17  12  Taça Rio semifinals 
8.Audax Rio 	  11  3  2  6  09-14  11  Taça Rio semifinals
.......................................  
 9.Madureira 	  11  3  2  6  09-17  11  
10.Bangu 	  11  2  3  6  05-17  09  
11.Boavista 	  11  3  4  4  13-16  06  [3]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
12.Volta Redonda 11  1  3  7  11-21  06  Relegated

[3] Had 7 points deducted for irregularly fielding Ryan Guilherme against Flamengo and Vasco da Gama / Punido com a perda de 7 pontos por escalar irregularmente Ryan Guilherme contra Flamengo e Vasco da Gama.

XXXIX TAÇA RIO

Semifinals:

First leg/Ida
[Mar 19]
Audax Rio	1-2	Nova Iguaçu
 (Anderson Lessa 6’; Samuel Granada 3’, 41’)
[Mar 20]
Resende	1-0	Portuguesa
 (Douglas 90’+2’)

Second leg/Volta
[Mar 23]
Nova Iguaçu	2-1	Audax Rio
 (Yan Everton 36’, João Pedro 87’; Soares 28’)
[Mar 24]
Portuguesa	2-2	Resende
 (Júnior Pirambu 54’, Leandro Amaro 86’; Raphael Macena 19’, Emanuel Biancucchi 83’)

Finals:

[Mar 27]
Resende	1-1	Nova Iguaçu
 (Macena 5’; Samuel Granada 56’)

[Mar 30]
Nova Iguaçu	0-0	Resende
 (Penalty shootout: 2-4)

* Resende are the XXXIX TAÇA RIO (2022) champions.

TORNEIO INDEPENDÊNCIA

Excetuando os quatro grandes (Botafogo, Flamengo, Fluminense e Vasco da Gama) e as partidas disputadas contra estes, a equipe melhor classificada, aplicando-se os critérios de desempate, será a campeã do Torneio Independência (Troféu José Luiz de Magalhães Lins Filho). O campeão e vice-campeão do Torneio se classificam para a Copa do Brasil de 2023.

Excluding the “Big Four” teams (Botafogo, Flamengo, Fluminense and Vasco da Gama) and the matches played against them, the club from the remaining participants which has the best overall performance, with tie-breaking criteria applied when necessary, will be declared the Torneio Independência champion (José Luiz de Magalhães Lins Filho Trophy). The champion and the runner-up will be qualified for the 2023 Copa do Brasil.

Final table:	MP  V	D  L  GF-GA  Pts
 1.Nova Iguaçu 	  7  4  2  1  09-04  14  Troféu José Luiz de Magalhães Lins Filho champions; qualified to Copa do Brasil 2023
 2.Resende 	  7  3  2  2  08-06  11  qualified to Copa do Brasil 2023
---------------------------------------
 3.Madureira      7  3  2  2  05-07  11  
 4.Boavista 	  7  6  2  3  11-11  10  [4]
 5.Audax Rio	  7  3  1  3  06-08  10  
 6.Portuguesa 	  7  2  3  2  05-05  09  
 7.Bangu	  7  1  3  3  04-07  06  
 8.Volta Redonda  7  1  2  4  09-09  05  
 
 [4] A dedução de 7 (sete) pontos mencionada acima não é levada em consideração, neste caso/The 7 (seven) point deduction mentioned above is not taken into account in this case.

*** NOVA IGUAÇU are the TORNEIO INDEPENDÊNCIA 2022 champions.

LEAGUE SEMIFINALS:

First leg/Ida
[Mar 16]
Vasco da Gama	0-1	Flamengo
 (Gabriel Barbosa 45’ PK)
[Mar 21]
Botafogo	0-1	Fluminense
 (Jhon Arias 85’)

Second leg/Volta:
[Mar 20]
Flamengo	1-0	Vasco da Gama
 (Willian Arão 54’)
[Mar 27]
Fluminense	1-2	Botafogo
 (Germán Cano 90’+7’; Erison 45’+3’, 90’+1’)

LEAGUE FINALS:

[Mar 30]
Flamengo	0-2	Fluminense
 (Germán Cano 83’, 85’)

[Apr 02]
Fluminense	1-1	Flamengo
 (Germán Cano 44’; Gabriel Barbosa 29’)

*** FLUMINENSE are Rio de Janeiro 2022 champions

Topscorer(s): Gabriel Barbosa (Flamengo), 9 goals.



Final table:	     MP  V D L GF-GA Pts
 1. Fluminense       15 11 2 2 21-05 35 champions, qualified to Copa do Brasil 2023 
 2. Flamengo         15 10 3 2 30-11 33 qualified to Copa do Brasil 2023
 3. Vasco da Gama    13 07 1 5 19-13 22
 4. Botafogo         13 07 3 3 26-18 24
 5. Resende          15 04 6 5 15-20 18 qualified to Copa do Brasil 2023 and qualified to Série D 2023
 6. Nova Iguaçu      15 06 4 5 16-18 22 Troféu José Luiz de Magalhães Lins Filho champions; qualified to Copa do Brasil 2023 and qualified to Série D 2023
 7. Portuguesa       13 03 4 6 13-15 13
 8. Audax Rio        13 03 2 8 11-18 11
 9. Madureira        11 03 2 6 09-17 11
10. Boavista         11 03 4 4 13-16 07
11. Bangu            11 02 3 6 05-17 09
12. Volta Redonda    11 01 3 7 11-21 06 relegated

2021
2022 (A2 - 2nd level)
2022 (B1 - 3rd level)
2022 (B2 - 4th level)
2022 (C - 5th level)
2023
list of champions
list of topscorers

About this document

Prepared and maintained by Vinícius Nadler for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil.

Author: Vinícius Nadler (viniciusnf21@outlook.com).
Last updated: 04 Apr 2022.

(C) Copyright Vinícius Nadler, RSSSF and RSSSF Brazil 2022.

You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.