Rio de Janeiro 2021

Participants:

AMERICA Football Club (Rio de Janeiro)					[1]
AMERICANO Futebol Clube	(Rio de Janeiro)				[2]
BANGU Atlético Clube (Rio de Janeiro)
BOAVISTA Sport Club (Saquarema)
BOTAFOGO Futebol e Regatas (Rio de Janeiro)
Associação Desportiva CABOFRIENSE (Cabo Frio)
Clube de Regatas FLAMENGO (Rio de Janeiro)
FLUMINENSE Football Club (Rio de Janeiro)
FRIBURGUENSE Atlético Clube (Nova Friburgo)
MACAÉ Esporte Futebol Clube (Macaé)
MADUREIRA Esporte Clube (Rio de Janeiro)
NOVA IGUAÇU Futebol Clube (Nova Iguaçu)
Associação Atlética PORTUGUESA (Rio de Janeiro)
RESENDE Futebol Clube (Resende)
SAMPAIO CORRÊA Futebol e Esporte Ltda. (Saquarema)
Clube de Regatas VASCO DA GAMA (Rio de Janeiro)
VOLTA REDONDA Futebol Clube (Volta Redonda)

[1] Plays home matches in/Manda seus jogos em Mesquita.
[2] Plays home matches in/Manda seus jogos em Cardoso Moreira.


PRELIMINARY STAGE:
(Top club qualifies for First and Second Stages; all others are relegated).
(O campeão passa às Taças Guanabara e Rio; os demais são rebaixados)

Table:
1.Nova Iguaçu 		10  7  2  1  12- 5  23  Qualified
------------------------------------------
2.Cabofriense 		10  6  3  1  17-10  21  Relegated
3.Sampaio Corrêa 	10  4  2  4  10- 9  14  Relegated
4.America	 	10  2  6  2  12-13  12  Relegated
5.Americano 		10  3  1  6  13-17  10  Relegated
6.Friburguense 		10  0  2  8  11-21   2  Relegated

Round 1 [Jan 16]
America 	 1-1  Sampaio Corrêa
Nova Iguaçu 	 1-0  Friburguense
Americano 	 3-2  Cabofriense

Round 2 [Jan 20]
Sampaio Corrêa 	 1-2  Nova Iguaçu
Friburguense 	 1-1  Americano
Cabofriense 	 0-0  America

Round 3 [Jan 23]
Americano 	 1-2  Sampaio Corrêa
Cabofriense 	 2-1  Friburguense
America 	 1-1  Nova Iguaçu

Round 4 [Jan 27]
Sampaio Corrêa 	 0-1  Cabofriense
Friburguense 	 1-2  America
Nova Iguaçu 	 1-0  Americano

Round 5 [Jan 30]
Friburguense 	 1-2  Sampaio Corrêa
Cabofriense 	 1-0  Nova Iguaçu
Americano 	 3-0  America

Round 6 [Feb 3]
Sampaio Corrêa 	 0-0  America
Friburguense 	 0-1  Nova Iguaçu
Cabofriense 	 2-1  Americano

Round 7 [Feb 6]
Nova Iguaçu 	 1-0  Sampaio Corrêa
Americano 	 2-1  Friburguense
America 	 1-1  Cabofriense

Round 8 [Feb 10]
Sampaio Corrêa 	 2-0  Americano
Friburguense 	 2-5  Cabofriense
Nova Iguaçu 	 1-0  America

Round 9 [Feb 17]
Cabofriense	 2-1  Sampaio Corrêa
America		 4-4  Friburguense
Americano	 1-3  Nova Iguaçu

Round 10 [Feb 20]
Sampaio Corrêa	 1-0  Friburguense
Nova Iguaçu	 1-1  Cabofriense
America		 3-1  Americano

Table:
1.Nova Iguaçu 		10  7  2  1  12- 5  23  Qualified
------------------------------------------
2.Cabofriense 		10  6  3  1  17-10  21  Relegated
3.Sampaio Corrêa 	10  4  2  4  10- 9  14  Relegated
4.America	 	10  2  6  2  12-13  12  Relegated
5.Americano 		10  3  1  6  13-17  10  Relegated
6.Friburguense 		10  0  2  8  11-21   2  Relegated



FIRST STAGE - LVII Taça Guanabara
(Top 4 are League Semifinalists; 5th-8th qualify for XXXVIII Taça Rio. Bottom club is relegated)
(Os 4 primeiros são semifinalistas do campeonato; do 5º ao 8º disputam a XXXVIII Taça Rio. O lanterna é rebaixado)

Table:
 1.Flamengo 	 11  7  2  2  23-10  23  Taça Guanabara champions; semifinalists
 2.Fluminense 	 11  7  1  3  20-11  22  Semifinalists
 3.Portuguesa 	 11  6  3  2  20- 8  21  Semifinalists
 4.Volta Redonda 11  6  3  2  18-13  21  Semifinalists
---------------------------------------
 5.Vasco da Gama 11  4  5  2  21-15  17  Taça Rio
 6.Nova Iguaçu	 11  4  3  4  16-15  15  Taça Rio
 7.Botafogo 	 11  3  6  2  14- 9  15  Taça Rio
 8.Madureira 	 11  3  6  2  13-16  15  Taça Rio
.......................................
 9.Resende 	 11  3  2  6  11-21  11
10.Boavista 	 11  2  5  4  14-16  11
11.Bangu 	 11  1  3  7   5-18   6
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
12.Macaé 	 11  0  1 10   6-29   1  Relegated

Round 1
[Mar 2]
Flamengo	 1-0  Nova Iguaçu
[Mar 3]
Macaé		 0-1  Bangu
Volta Redonda	 2-2  Madureira
Botafogo	 0-0  Boavista
Vasco da Gama	 0-1  Portuguesa
[Mar 4]
Resende		 2-1  Fluminense

Round 2
[Mar 6]
Macaé		 0-2  Flamengo
Volta Redonda	 1-0  Vasco da Gama
[Mar 7]
Nova Iguaçu	 0-0  Madureira
Fluminense	 0-3  Portuguesa
Boavista	 2-0  Bangu
Botafogo	 3-0  Resende

Round 3
[Mar 13]
Madureira	 0-0  Resende
Nova Iguaçu	 2-2  Vasco da Gama			[played in Rio de Janeiro-RJ]
Bangu		 0-0  Botafogo
[Mar 14]
Portuguesa	 0-1  Volta Redonda
Flamengo	 0-1  Fluminense
[Mar 15]
Boavista	 1-1  Macaé

Round 4
[Mar 19]
Flamengo	 4-1  Resende
[Mar 20]
Volta Redonda	 1-0  Macaé
Boavista	 1-2  Nova Iguaçu
Bangu		 0-1  Fluminense			[played at São Januário/Rio de Janeiro-RJ]
[Mar 21]
Madureira	 1-0  Portuguesa
Vasco da Gama	 1-1  Botafogo

Round 5
[Mar 23]
Resende		1-0  Volta Redonda
Boavista	0-2  Fluminense
[Mar 24]
Madureira	1-0  Bangu
Vasco da Gama	3-1  Macaé
Botafogo	0-2  Flamengo
[Mar 25]
Nova Iguaçu	0-0  Portuguesa

Round 6
[Mar 26]
Fluminense	2-3  Volta Redonda			[played in Bacaxá]
[Mar 27]
Bangu		0-0  Resende				[played in Nova Iguaçu]
Vasco da Gama	2-2  Madureira				[played in Duque de Caxias]
Boavista	1-1  Flamengo
[Mar 28]
Portuguesa	3-0  Macaé				[played in Mesquita]
Nova Iguaçu	1-2  Botafogo				[played in Saquarema]

Round 7
[Mar 30]
Fluminense	1-1  Vasco da Gama			[played in Volta Redonda]
Macaé		1-3  Nova Iguaçu			[played in Duque de Caxias]
[Mar 31]
Botafogo	1-1  Madureira				[played in Mesquita]
Flamengo	3-0  Bangu				[played in Volta Redonda]
[Apr 1]
Resende		0-1  Portuguesa
Volta Redonda	3-1  Boavista

Round 8
[Apr 3]
Vasco da Gama	4-2  Bangu				[played in Volta Redonda]
[Apr 4]
Resende		1-4  Boavista
Botafogo	1-1  Portuguesa				[played in Mesquita]
Volta Redonda	3-2  Nova Iguaçu
[Apr 5]
Madureira	1-5  Flamengo				[played in Volta Redonda]
[Apr 6]
Macaé		0-4  Fluminense				[played in Volta Redonda]

Round 9
[Apr 10]
Macaé		1-3  Resende				[played in Saquarema]
Portuguesa	5-1  Bangu
Volta Redonda	2-2  Botafogo
[Apr 11]
Madureira	0-0  Boavista
Fluminense	3-1  Nova Iguaçu
[Apr 14]
Flamengo	1-3  Vasco da Gama

Round 10
[Apr 17]
Madureira	4-2  Macaé
Fluminense	1-0  Botafogo
Portuguesa	2-2  Flamengo
[Apr 18]
Bangu		1-1  Volta Redonda
Nova Iguaçu	4-2  Resende
Boavista	2-2  Vasco da Gama

Round 11
[Apr 24]
Resende		1-3  Vasco da Gama
Flamengo	2-1  Volta Redonda
Portuguesa	4-2 Boavista
[Apr 25]
Fluminense	4-1  Madureira
Bangu		0-1  Nova Iguaçu
Botafogo	4-0  Macaé

Table:
 1.Flamengo 	 11  7  2  2  23-10  23  Taça Guanabara champions; semifinalists
 2.Fluminense 	 11  7  1  3  20-11  22  Semifinalists
 3.Portuguesa 	 11  6  3  2  20- 8  21  Semifinalists
 4.Volta Redonda 11  6  3  2  18-13  21  Semifinalists
---------------------------------------
 5.Vasco da Gama 11  4  5  2  21-15  17  Taça Rio
 6.Nova Iguaçu	 11  4  3  4  16-15  15  Taça Rio
 7.Botafogo 	 11  3  6  2  14- 9  15  Taça Rio
 8.Madureira 	 11  3  6  2  13-16  15  Taça Rio
.......................................
 9.Resende 	 11  3  2  6  11-21  11
10.Boavista 	 11  2  5  4  14-16  11
11.Bangu 	 11  1  3  7   5-18   6
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
12.Macaé 	 11  0  1 10   6-29   1  Relegated


XXXVIII TAÇA RIO

Semifinals:

[May 1]
Madureira	1-0  Vasco da Gama
[May 2]
Botafogo	0-0  Nova Iguaçu

[May 8]
Vasco da Gama	 -  Madureira
[May 9]
Nova Iguaçu	 -  Botafogo

Finals:


LEAGUE SEMIFINALS:

[May 1]
Volta Redonda	0-3  Flamengo
[May 2]
Portuguesa	1-1  Fluminense

[May 8]
Flamengo	 -  Volta Redonda
[May 9]
Fluminense	 -  Portuguesa


LEAGUE FINALS:


Topscorer: Alef Manga (Volta Redonda), 9 goals.
	   Pedro (Flamengo), Anderson Künzel (Nova Iguaçu) and Luiz Paulo (Madureira), 6 goals each.

2020
2021 (A2 - 2nd level)
2021 (B1 - 3rd level)
2021 (B2 - 4th level)
2021 (C - 5th level)
2022
list of champions
list of topscorers

About this document

Prepared and maintained by Adethson Leite and Alexandre Mesquita for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil.

Authors: Adethson Leite (adethson@hotmail.com) and Alexandre Mesquita (amnp1970@yahoo.com.br).
Last updated: 02 May 2021.

(C) Copyright Adethson Leite, Alexandre Mesquita, RSSSF and RSSSF Brazil 2021.

You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.