Paraná 1966

Participants:

Clube Atlético Ferroviário (Curitiba)
União Bandeirante Futebol Clube (Bandeirantes)
Clube Atlético Paranaense (Curitiba)
São Paulo Futebol Clube (Londrina)
Grêmio Esportivo Maringá (Maringá)
Londrina Futebol e Regatas (Londrina)
Coritiba Foot Ball Club (Curitiba)
Apucarana Futebol Clube (Apucarana)
Esporte Clube Água Verde (Curitiba)
Clube Atlético Primavera (Curitiba)
Clube Atlético Seleto (Paranaguá)
Arapongas Futebol Clube(Arapongas)

With the creation of the Law of the Access it finishes the division between North and South in the Paranaense Championship. The twelve clubs classified for the Special Division, in the previous year, dispute the unified championship  
Com a criação da Lei do Acesso acaba a divisão entre Norte e Sul no Campeonato Paranaense. Os doze clubes classificados para a DiviSão Especial, no ano anterior, disputam o campeonato unificado "

Turno e returno. Pontos Corridos. Último colocado rebaixado.
Double round-robin. Best overall are the champions. Last one is relegated.


FISRT STAGE

[May 7]
Atlético           1-0 Apucarana

[May 8]
União Bandeirante  0-1 Ferroviário
Água Verde         1-2 Londrina
Seleto             0-0 Grêmio Maringá
São Paulo          1-1 Arapongas

[May 14]
Coritiba          3-1 União Bandeirante

[May 15]
Ferroviário       1-0 Primavera
Arapongas         1-0 Atlético
Londrina          2-1 São Paulo
Apucarana         0-3 Seleto

[May 21]
Atlético          2-1 Primavera

[May 22]
Seleto            1-1 Água Verde
Apucarana         3-2 União Bandeirante

[May 24]
Grêmio Maringá    1-1 São Paulo
Coritiba          0-1 Londrina
Arapongas         2-2 Ferroviário

[May 28]
Primavera         0-4 Coritiba
Água Verde        0-1 Apucarana

[May 29]
São Paulo         4-2 Atlético
Arapongas         1-3 Grêmio Maringá

[Jun 4]
Água Verde        1-1 Atlético

[Jun 5]
Coritiba           1-1 São Paulo
Londrina           2-1 Seleto
União Bandeirante  3-0 Arapongas

[Jun 9]
Primavera          1-2 Grêmio Maringá

[Jun 11]
Ferroviário        4-1 Apucarana

[Jun 12]
São Paulo          3-2 Primavera
Arapongas          3-1 Seleto
Coritiba           0-1 Atlético
Grêmio Maringá     2-1 Água Verde

[Jun 18]
Água Verde         1-0 União Bandeirante

[Jun 19]
Atlético           2-1 Londrina
Apucarana          2-2 Arapongas
Grêmio Maringá     3-1 Coritiba
Seleto             1-1 Ferroviário

[Jun 25]
Primavera          2-2 Água Verde

[Jun 26]
Ferroviário        1-1 São Paulo
Arapongas          3-1 Coritiba
Londrina           2-0 Grêmio Maringá
União Bandeirante  1-1 Seleto

[Jul 2]
Água Verde         1-0 Coritiba

[Jul 3]
Ferroviário        2-2 Atlético
Seleto             3-2 São Paulo
Apucarana          2-1 Primavera
União Bandeirante  0-0 Londrina

[Jul 9]
São Paulo          5-2 Água Verde

[Jul 10]
Grêmio Maringá     0-2 Apucarana
Atlético           1-0 União Bandeirante
Londrina           1-3 Primavera

[Jul 17]
Apucarana          2-1 São Paulo
Londrina           1-2 Arapongas

[Jul 23]
Ferroviário        0-0 Grêmio Maringá

[Jul 24]
Atlético           4-0 Seleto
União Bandeirante  1-0 Primavera

[Jul 30]
Primavera          3-2 Arapongas

[Jul 31]
Ferroviário        2-0 Água Verde
Seleto             1-2 Coritiba
Grêmio Maringá     4-1 Atlético
São Paulo          1-3 União Bandeirante
Apucarana          1-3 Londrina

[Aug 6]
Primavera          1-1 Seleto

[Aug 7]
Coritiba           1-0 Apucarana
Londrina           1-0 Ferroviário
Arapongas          0-2 Água Verde
União Bandeirante  4-0 Grêmio Maringá

[Aug 14]
Coritiba           0-0 Ferroviário


SECOND STAGE

[Aug 21]
Atlético          0-1 Água Verde
Seleto            0-0 Londrina
São Paulo         2-1 Coritiba
Arapongas         2-3 União Bandeirante
Grêmio Maringá    2-2 Primavera

[Aug 27]
Primavera         1-0 Londrina

[Aug 28]
Água Verde        1-3 Ferroviário
São Paulo         2-1 Grêmio Maringá


[Sep 4]
Grêmio Maringá    3-1 Arapongas
Apucarana         1-1 Água Verde
Atlético          4-0 São Paulo

[Sep 7]
Primavera         2-2 Atlético

[Sep 10]
Água Verde        1-0 Seleto

[Sep 11]
Ferroviário       1-0 Arapongas
Londrina          0-1 Coritiba
União Bandeirante 3-1 Apucarana

[Sep 17]
Atlético          2-0 Arapongas

[Sep 18]
União Bandeirante 2-1 Coritiba
Primavera         0-0 Ferroviário
Seleto            0-0 Apucarana
São Paulo         0-0 Londrina

[Sep 24]
Coritiba          0-0 Primavera

[Sep 25]
Apucarana         1-2 Atlético
Arapongas         2-2 São Paulo
Londrina          1-2 Água Verde
Ferroviário       3-1 União Bandeirante
Grêmio Maringá    1-1 Seleto

[Out 1]
Ferroviário       5-0 Seleto

[Out 2]
Londrina          2-2 Atlético
Arapongas         2-2 Apucarana
Coritiba          1-0 Grêmio Maringá
União Bandeirante 1-0 Água Verde

[Out 8]
Água Verde        2-2 Primavera

[Out 9]
Seleto            1-0 União Bandeirante
Coritiba          0-1 Arapongas
Grêmio Maringá    2-1 Londrina
São Paulo         1-1 Ferroviário

[Out 15]
Primavera         1-0 Apucarana

[Out 16]
São Paulo         4-2 Seleto
Atlético          4-1 Ferroviário

[Out 22]
Água Verde        2-2 São Paulo

[Out 23]
Apucarana         1-3 Grêmio Maringá
Ferroviário       3-2 Coritiba
União Bandeirante 3-0 Atlético

[Out 30]
Grêmio Maringá    1-0 Ferroviário
Primavera         3-1 União Bandeirante
São Paulo         0-1 Apucarana
Arapongas         2-2 Londrina

[Nov 5]
Coritiba          3-2 Seleto

[Nov 6]
Atlético          2-0 Grêmio Maringá
Arapongas         0-2 Primavera
União Bandeirante 2-0 São Paulo
Londrina          1-0 Apucarana

[Nov 12]
Água Verde        6-0 Arapongas

[Nov 13]
Ferroviário       5-2 Londrina
Apucarana         2-1 Coritiba
Seleto            2-1 Primavera
Grêmio Maringá    0-1 União Bandeirante

[Nov 19]
Água Verde        2-1 Grêmio Maringá

[Nov 20]
Seleto            1-0 Arapongas
Apucarana         1-4 Ferroviário
Atlético          1-1 Coritiba

[Nov 26]
Coritiba          1-1 Água Verde

[Nov 27]
Primavera         0-2 São Paulo
Londrina          1-1 União Bandeirante
Seleto            1-1 Atlético

Table Final:
                     PG  J  V  E  D GP GC SG   %   MGP  MGC
1 Ferroviário        28 22  9 10  3 32 21  11 63,63 1,45 0,95  Champion
------------------------------------------------------------------------
2 União Bandeirante  27 22 11  5  6 31 19  12 61,36 1,41 0,86
3 São Paulo          26 22 10  6  6 38 33   5 59,09 1,73 1,50
4 Grêmio Maringá     26 22  9  8  5 36 27   9 59,09 1,64 1,23
5 Atlético           26 22  9  8  5 33 25   8 59,09 1,50 1,14
6 Londrina           25 22  9  7  6 33 24   9 56,81 1,50 1,09
7 Coritiba           21 22  8  5  9 27 26   1 47,72 1,23 1,18
8 Apucarana          19 22  7  5 10 27 45 -18 43,18 1,23 2,05
9 Primavera          18 22  6  6 10 28 32  -4 40,90 1,27 1,45
10 Água Verde        18 22  6  6 10 27 31  -4 40,90 1,23 1,41
11 Seleto            16 22  3 10  9 20 33 -13 36,36 0,91 1,50
-------------------------------------------------------------------------
12 Arapongas         14 22  5  4 13 28 44 -16 31,81 1,27 2,00  Relegated


30 gols marked, with average of 2,72 for game

Clube Atlético Ferroviário are the 1966 Paraná state champions

Ferroviário qualified to Taça Brasil 1967


1965

1967

1966(2nd level)

List of champions

list of 2nd division champions

list of topscorers


About this document

All info extracted from the book "Futebol do Paraná - 100 Anos de História", by Heriberto Ivan Machado and Levi Mulford Chrestenzen, , Correio do Paraná and Paraná Esportivo newspapers.

Original info (in Portuguese) by Santiago Reis (info@arquivodeclubes.com) and Moacir Dalpiaz de Souza (moacirfutpr@gmail.com).

Prepared and maintained by Guillermo Alexander Rivera, Moacir Dalpiaz de Souza for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Guillermo Alexander Rivera (charles_inters@yahoo.com) e Moacir Dalpiaz de Souza (moacirfutpr@gmail.com)
Last updated: 21 Mar 2021

(C) Copyright Guillermo Alexander Rivera, Moacir Dalpiaz de Souza, RSSSF and RSSSF Brazil 2004/2013
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.