Minas Gerais 1996

Participants:

AMÉRICA Futebol Clube (Belo Horizonte)
Associação Atlética CALDENSE (Poços de Caldas)
Associação Atlética PARAISENSE (São Sebastião do Paraíso) (+)
Clube ATLÉTICO Mineiro (Belo Horizonte)
CRUZEIRO Esporte Clube (Belo Horizonte)
Esporte Clube DEMOCRATA (Governador Valadares)
GUARANI Esporte Clube (Divinópolis) (+)
MAMORÉ Esporte Clube (Patos de Minas)
RIO BRANCO de Andradas Futebol Clube (Andradas)
UBERLÂNDIA Esporte Clube (Uberlândia)
União Recreativa dos Trabalhadores -URT (Patos de Minas)
VALERIODOCE Esporte Clube (Itabira)
VILLA NOVA Atlético Clube (Nova Lima) (+)

(+) Promoted from Módulo II 1995

1st Phase
(Top 2 from each stage plus top 2 from overall are qualified to Final Phase)
(Each Stage's winners take 1 point as bonus to Final Stage)


1st Stage


Table:		    M   W   D   L   GF-GA   Pts    
 1.Atlético        12  10   1   1   29- 3   31  Qualified (+ 1pt)
 2.Cruzeiro        12   9   1   2   21- 8   28  Qualified
-----------------------------------------------
 3.Uberlândia      12   7   1   4   18-18   22
 4.América         12   6   3   3   25- 9   21
 5.Caldense        12   6   3   3   16-16   21
 6.Villa Nova      12   4   5   3    9- 8   17
 7.Democrata       12   4   5   3   14-15   17
 8.Rio Branco      12   4   3   5   12-16   15
 9.Mamoré          12   4   1   7   15-20   13
10.Valeriodoce     12   2   3   7    7-16    9
11.Paraisense      12   2   3   7    9-24    9
12.Guarani         12   1   3   8    9-18    6
13.URT             12   0   6   6    5-18    6


Round 1 [Feb 4]
América		5-0  Paraisense
Villa Nova	0-1  Cruzeiro
Democrata	2-1  Guarani
URT		1-1  Caldense
Valeriodoce	0-2  Mamoré
Uberlândia	4-0  Rio Branco

Round 2
[Feb 2]
Rio Branco	2-1  Democrata
Cruzeiro	2-0  URT
Paraisense	1-0  Valeriodoce
Caldense	2-0  Uberlândia
Guarani		1-1  Villa Nova
[Mar 27]
Mamoré		2-1  Atlético

Round 3 [Feb 17]
Valeriodoce	2-1  América
Atlético	1-0  Rio Branco
Democrata	1-2  Cruzeiro
Uberlândia	3-2  Paraisense
Villa Nova	2-1  Mamoré
URT		2-2  Guarani

Round 4
[Feb 22]
Guarani		0-1  Atlético
Cruzeiro	1-1  Caldense
Mamoré		2-3  Uberlândia
Rio Branco	0-0  Villa Nova
América		1-1  URT
[Feb 29]
Paraisense	2-2  Democrata

Round 5
[Feb 25]
Mamoré 		3-2  Rio Branco
Atlético	1-0  Paraisense
Uberlândia	0-2  Cruzeiro
Caldense	2-0  Valeriodoce
Democrata	3-0  URT
[Mar 6]
Villa Nova	1-0  América

Round 6
[Mar 2]
Atlético	0-0  Villa Nova
[Mar 3]
Cruzeiro	0-3  América
Guarani		1-2  Caldense
Mamoré		0-1  Democrata
Valeriodoce	1-1  Rio Branco
Ubelândia	2-0  URT

Round 7
[Feb 14]
Cruzeiro	3-1  Mamoré
[Mar 10]
América		1-1  Democrata
Caldense	0-6  Atlético
Rio Branco	2-0  Paraisense
URT		0-0  Villa Nova
Valeriodoce	1-1  Guarani

Round 8 [Mar 16]
Atlético	3-0  Valeriodoce
Caldense	0-0  América
Paraisense	0-5  Cruzeiro
Democrata	1-1  Uberlândia
URT		0-1  Mamoré
Rio Branco	2-1  Guarani

Round 9
[Mar 13]
Uberlândia	0-2  Atlético
[Mar 20]
Paraisense	1-0  Guarani
Mamoré		1-2  Caldense
Villa Nova	0-0  Democrata
Valeriodoce	1-0  URT
América		2-0  Rio Branco

Round 10
[Feb 29]
Atlético	4-0  URT
[Mar 24]
Mamoré		1-3  América
Cruzeiro	1-0  Guarani
Villa Nova	3-1  Paraisense
Caldense	1-3  Rio Branco
Uberlândia	3-2  Valeriodoce

Round 11
[Mar 24]
Democrata	0-5  Atlético
[Mar 27]
América		5-0  Uberlândia
Cruzeiro	1-0  Valeriodoce
URT		1-1  Paraisense
[Apr 3]
Caldense	3-1  Villa Nova
Guarani		2-0  Mamoré

Round 12 [Mar 31]
Rio Branco	0-2  Cruzeiro
Atlético	3-0  América
Paraisense	1-1  Mamoré
Democrata	2-1  Caldense
Uberlândia	1-0  Guarani
Valeriodoce	0-1  Villa Nova

Round 13 [Apr 7]
Cruzeiro	1-2  Atlético		[at Ipatingão Stadium]
Guarani		0-4  América
Caldense	1-0  Paraisense
Valeriodoce	0-0  Democrata
URT		0-0  Rio Branco
Villa Nova	0-1  Uberlândia

Table:		    M   W   D   L   GF-GA   Pts    
 1.Atlético        12  10   1   1   29- 3   31  Qualified + 1pt
 2.Cruzeiro        12   9   1   2   21- 8   28  Qualified
-----------------------------------------------
 3.Uberlândia      12   7   1   4   18-18   22
 4.América         12   6   3   3   25- 9   21
 5.Caldense        12   6   3   3   16-16   21
 6.Villa Nova      12   4   5   3    9- 8   17
 7.Democrata       12   4   5   3   14-15   17
 8.Rio Branco      12   4   3   5   12-16   15
 9.Mamoré          12   4   1   7   15-20   13
10.Valeriodoce     12   2   3   7    7-16    9
11.Paraisense      12   2   3   7    9-24    9
12.Guarani         12   1   3   8    9-18    6
13.URT             12   0   6   6    5-18    6


2nd Stage


Table:		    M   W   D   L   GF-GA   Pts    
 1.Cruzeiro        12   9   2   1   30- 7   29  Already qualified + 1pt
 2.Villa Nova      12   7   3   2   18- 9   24  Qualified
 3.Uberlândia      12   7   1   4   16-11   22  Qualified
-----------------------------------------------
 4.Guarani         12   6   2   4   17-11   20
 5.Atlético        12   5   5   2   22-14   20
 6.Democrata       12   4   4   4   10-10   16
 7.Valeriodoce     12   4   3   5   10-15   15
 8.Mamoré          12   4   2   6   14-21   14
 9.Caldense        12   3   4   5   11-14   13
10.América         12   2   7   3   11-12   13
11.Paraisense      12   3   2   7   11-17   11
12.Rio Branco      12   4   0   8    9-23   12
13.URT             12   1   3   8    7-22    6


Round 1 [Apr 10]
Paraisense	0-0  América
Cruzeiro	2-1  Villa Nova
Guarani		0-0  Democrata
Caldense	1-0  URT
Mamoré		2-1  Valeriodoce
Rio Branco	2-1  Uberlândia

Round 2 [Apr 14]
Democrata	1-0  Rio Branco
URT		1-4  Cruzeiro
Valeriodoce	0-3  Paraisense
Villa Nova	2-0  Guarani
Uberlândia	2-1  Caldense
Atlético	4-3  Mamoré

Round 3
[Apr 17]
América     	0-1  Valeriodoce
Rio Branco  	1-6  Atlético
Paraisense  	0-2  Uberlândia
Mamoré      	2-2  Villa Nova
Guarani     	6-0  URT
[May 22]
Cruzeiro	2-0  Democrata

Round 4 [Apr 21]
Atlético	2-0  Guarani
Caldense	1-4  Cruzeiro
Democrata	2-1  Paraisense
Uberlândia	1-0  Mamoré
Villa Nova	1-0  Rio Branco
URT		0-0  América

Round 5 [Apr 24]
Rio Branco	1-0  Mamoré
Paraisense	1-2  Atlético
Cruzeiro	1-0  Uberlândia
Valeriodoce	0-0  Caldense
URT		2-0  Democrata
América		0-1  Villa Nova

Round 6 [Apr 28]
Villa Nova	0-1  Atlético
América		2-2  Cruzeiro
Caldense	0-1  Guarani
Democrata	2-0  Mamoré
Rio Branco	1-0  Valeriodoce
URT		0-2  Uberlândia

Round 7 [May 1]
Mamoré		0-5  Cruzeiro
Democrata	0-0  América
Atlético	1-1  Caldense
Paraisense	2-0  Rio Branco
Villa Nova	2-1  URT
Guarani		0-1  Valeriodoce

Round 8 [May 5]
Valeriodoce	1-1  Atlético
América		0-0  Caldense
Cruzeiro	4-0  Paraisense
Uberlândia	1-0  Democrata
Mamoré		2-1  URT
Guarani		3-1  Rio Branco

Round 9 [May 8]
Atlético	1-2  Uberlândia
Guarani		3-0  Paraisense
Caldense	2-3  Mamoré
Democrata	1-1  Villa Nova
URT		1-1  Valeriodoce
Rio Branco	1-2  América

Round 10 [May 12]
URT		0-0  Atlético
América		1-1  Mamoré
Guarani		0-3  Cruzeiro
Paraisense	1-2  Villa Nova
Rio Branco	0-1  Caldense
Valeriodoce	3-2  Uberlândia

Round 11 [May 15]
Atlético	1-1  Democrata
Uberlândia	2-1  América
Valeriodoce	2-0  Cruzeiro
Paraisense	2-0  URT
Villa Nova	2-1  Caldense
Mamoré		0-1  Guarani

Round 12 [May 19]
Cruzeiro	3-0  Rio Branco
América		4-3  Atlético
Mamoré		1-0  Paraisense
Caldense	2-0  Democrata
Guarani		2-1  Uberlândia
Villa Nova	2-0  Valeriodoce

Round 13 [May 26]
Atlético	0-0  Cruzeiro
América		1-1  Guarani
Paraisense	1-1  Caldense
Democrata	3-0  Valeriodoce
Rio Branco	2-1  URT
Uberlândia	0-0  Villa Nova


Table:		    M   W   D   L   GF-GA   Pts    
 1.Cruzeiro        12   9   2   1   30- 7   29  Already qualified + 1pt
 2.Villa Nova      12   7   3   2   18- 9   24  Qualified
 3.Uberlândia      12   7   1   4   16-11   22  Qualified
-----------------------------------------------
 4.Guarani         12   6   2   4   17-11   20
 5.Atlético        12   5   5   2   22-14   20
 6.Democrata       12   4   4   4   10-10   16
 7.Valeriodoce     12   4   3   5   10-15   15
 8.Mamoré          12   4   2   6   14-21   14
 9.Caldense        12   3   4   5   11-14   13
10.América         12   2   7   3   11-12   13
11.Paraisense      12   3   2   7   11-17   11
12.Rio Branco      12   4   0   8    9-23   12
13.URT             12   1   3   8    7-22    6


Overall 1st Phase

Table:              M   W   D   L   GF-GA   Pts 
 1.Cruzeiro        24  18   3   3   51-15   57  Qualified + 1pt   
 2.Atlético        24  15   6   3   51-17   51  Qualified + 1pt
 3.Uberlândia      24  14   2   8   34-29   44  Qualified
 4.Villa Nova      24  11   8   5   27-17   41	Qualified
 5.Caldense        24   9   7   8   27-30   34	Qualified
 6.América         24   8  10   6   36-21   34	Qualified
-----------------------------------------------
 7.Democrata       24   8   9   7   24-25   33
 8.Mamoré          24   8   3  13   29-41   27
 9.Rio Branco      24   8   3  13   21-39   27
10.Guarani         24   7   5  12    9-18   26
11.Valeriodoce     24   6   6  12   17-31   24
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
12.Paraisense      24   5   5  14   20-41   20  Relegated
13.URT             24   1   9  14    5-18   12  Relegated


Final Stage
(Hexagonal Final)


Table:              M   W   D   L   GF-GA   Pts 
 1.Cruzeiro        10   7   1   2   18- 4   23  Champions
----------------------------------------------- 
 2.Atlético        10   6   3   1   22- 7   22
 3.Caldense        10   3   2   5    8-15   11
 4.Villa Nova      10   2   5   3    6-13   11	
 5.América         10   2   4   4   10-12   10	  
 6.Uberlândia      10   1   3   6    8-21    6


Round 1 
[Jun 1]
Atlético	2-1  Villa Nova
[Jun 2]
Cruzeiro	2-0  Caldense
Uberlândia	1-1  América

Round 2
[Jun 8]
Cruzeiro	3-0  Uberlândia
[Jun 9]
Atlético	2-2  América
Villa Nova	0-0  Caldense

Round 3
[Jun 16]
Caldense	0-4  Atlético
Uberlândia	3-0  Villa Nova
[Jun 25]
América		2-1  Cruzeiro

Round 4
[Jun 22]
Atlético	6-1  Uberlândia
[Jun 23]
América		0-0  Caldense
Villa Nova	0-0  Cruzeiro

Round 5
[Jun 29]
América		0-0  Villa Nova
[Jun 30]
Caldense	2-0  Uberlândia
Cruzeiro	0-1  Atlético

Round 6 [Jul 7]
Cruzeiro	5-0  Villa Nova
América		1-3  Atlético
Uberlândia	1-3  Caldense

Round 7
[Jul 10]
Villa Nova	0-0  Atlético
América		2-0  Uberlândia
[Jul 11]
Caldense	1-2  Cruzeiro

Round 8 [Jul 14]
Atlético	0-2  Cruzeiro
Caldense	2-1  América
Villa Nova	2-2  Uberlândia

Round 9 [Jul 17]
Uberlândia	0-2  Cruzeiro
Atlético	4-0  Caldense
Villa Nova	2-1  América

Round 10 [Jul 21]
Uberlândia	0-0  Atlético
Caldense	0-1  Villa Nova
Cruzeiro	1-0  América		[Att.:5,215]
 [Aílton 48']

Venue: Mineirão
Referee: Cláudio Cerdeira (RJ)
CEC: William Andem; Vítor, Gilmar, Célio Lúcio, Nonato; Donizete, Ricardinho, 
Cleilson (Marcos Teixieira), Palhinha (Luís Fernando); Marcelo Ramos (Edmundo), Ailton. 
Coach: Levir Culpi.
AFC: Milagres; Estevam, Marins, Ricardo, Welligton Paulo (Baiano), Taú;
Evanilson, Alex, Celso, Renato (Flávio) e Cláudio (Guiba).  
Coach: Ricardo Drubscky.
Red Cards: Donizete (Cruzeiro) and Evanilson (América).

Table:              M   W   D   L   GF-GA   Pts 
 1.Cruzeiro        10   7   1   2   18- 4   23  Champions
----------------------------------------------- 
 2.Atlético        10   6   3   1   22- 7   22
 3.Caldense        10   3   2   5    8-15   11
 4.Villa Nova      10   2   5   3    6-13   11	
 5.América         10   2   4   4   10-12   10	  
 6.Uberlândia      10   1   3   6    8-21    6  
	
** Cruzeiro are Minas Gerais Stade chapions of 1996 **
*** Topscorer: Marcelo Ramos (Cruzeiro), 23 goals ***

1995

1996 (Countryside Trophy)

1996 (2nd level)

1997

list of champions


About this document

With thanks to Antonio Message Jr. (amessage@fmrp.usp.br) and Alexandre Magno Barreto Berwanger (ambberwanger@yahoo.com.br).

Prepared and maintained by the RSSSF and RSSSF Brazil

Author: RSSSF (rsssf-request@isfa2.com) and RSSSF Brazil
Last updated: 14 Dec 2014

(C) Copyright RSSSF and RSSSF Brazil 1999/2014
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the RSSSF. All rights reserved.