Rio Grande do Norte State League 2006

Participating Clubs: 

ABC FC (Natal)
Alecrim FC (Natal)
América FC (Natal)
Associação Sportiva Sociedade Unida - ASSU (Assú)
ACEC Baraúnas (Mossoró)
AC Coríntians (Caicó)
Macau EC
ACD Potiguar (Mossoró)
Potiguar EC (Parnamirim)
ACD Potyguar Seridoense (Currais Novos)
São Gonçalo FC (São Gonçalo do Amarante)
SC Santa Cruz (Santa Cruz)

First Phase

Round 1
[Jan 28]
ABC          1-1  Macau        att: 1.688
  [Barata 90+3'p; Marcelinho 60']
[Jan 29]
São Gonçalo  2-2  Potiguar/M   att: preliminary of América - Potyguar
  [Joilson, Diego; Adeílson, Fábio Giutinni]
América      3-0  Potyguar     att: 4.388
  [Leandro Sena 14', Claudinho Baiano 75', Paulinho Marília 84']
ASSU         1-0  Alecrim
  [Marcelo]
Baraúnas     6-2  Coríntians
  [Luciano Paraíba 18', Maurício Pantera 23', Chiquinho 53', Ely Tadeu 39', 76', William 86'; Valério 4', Merica 45']
Santa Cruz   1-1  Potiguar/P

Round 2
[Feb 1]
ABC          1-1  Alecrim
  [Barata; Chapinha]
Potiguar/M   1-0  América      att: 4.293
  [Canidezinho]
Potiguar/P   1-2  Baraúnas
  [Damião; Maurício Pantera, Luciano Paraíba]
Coríntians   2-3  São Gonçalo
  [Valério, Tamboriul; Diego, Coleho, Alessandro Bocão]
Macau        1-1  Santa Cruz
  [Baega; Júlio César]
Potyguar     0-0   ASSU

Round 3
[Feb 5]
Alecrim      0-1  Santa Cruz    att: preliminary of ABC - S.Gonçalo
  [Eraldo]
ABC          0-1  São Gonçalo
  [Piuba]
Potiguar/P   0-1  América
  [Paulinho Marília]
Potyguar     1-3  Coríntians
  [Nino Potiguar; Valério (3)]
ASSU         1-3  Baraúnas
  [Marcelo; Luciano Paraíba (2), Cícero Ramalho]
Potiguar/M   1-0  Macau
  [Fábio Giuntini]

Round 4
[Feb 8]
Macau        0-2  América
  [Adílson, Xuxa]
Baraúnas     1-1  ABC
  [Maurício Pantera; Carioca]
Santa Cruz   0-0  São Gonçalo
Coríntians   1-1  Alecrim
ASSU         3-2  Potigiuar-M
  [Carlos Mota, Paulinho, Marcelo; Erivelton (2)]
Potiguar/P   2-0  Potyguar
  [Clayton Maranhense, Didi]

Round 5
[Feb 12]
São Gonçalo  3-0  Macau        att: preliminary of Alecrim - América
  [Da Silva (2), Eudes]
Alecrim      1-2  América
  [Rodolfo; Paulinho Kobayashi, Adílson]
Potiguar/M   1-2  Baraúnas
  [Fábio Giuntini; Eliomar, Luciano Paraíba]
Potyguar     1-2  ABC
  [Nino Potiguar; Barata, Ivan]
ASSU         2-0  Potiguar/P
  [Marcelo, Flavinho]
Santa Cruz   3-2  Coríntians

Round 6
[Feb 15]
América      2-0  Santa Cruz
  [Robson, Xuxa]
São Gonçalo  1-1  Potyguar
  [Diego; Kal]
Alecrim      1-0  Potiguar/M
  [Pequeno]
Coríntians   2-1  Potiguar/P
  [Valério (2); César]
Baraúnas     3-0  Macau
  [Maurício Pantera (2), Luciano Paraíba]
[Feb 25]
ABC          1-0  ASSU
  [Daniel Bemberg]

Round 7
[Feb 18]
Macau        3-0  Potyguar
  [Wendel, William, Marcelo da Guia]
[Feb 20]
Santa Cruz   1-2  ASSU
  [Didi; Marcelo (2)]
Coríntians   2-1  Potiguar/M
  [Leandro, Tiago; Canidezinho]
Baraúnas     2-0  São Gonçalo
  [Luciano Paraíba (2)]
Potiguar/P   3-0  Alecrim
  [César, Ivson, Dudu Cearense]
América      0-3  ABC          att: 19.257
  [Ivan (2), Beto]

Round 8
[Feb 22]
São Gonçalo  1-2  Potiguar/P
  [Mariozam; Clayton Maranhense, Breno]
América      1-1  Baraúnas
  [Leandro Sena; Robinho]
ASSU         2-1  Macau
  [Welington, Sílvio Madona; Paulo Maranhão]
Alecrim      2-1  Potyguar
  [Rodolfo, Vasconcelos; Gunga]
[Mar 1]
Potiguar/M   4-2  Santa Cruz
  [Canidezinho (2), Fábio Giuntini, Herivelton; Didi, Júlio Cesar]
[Mar 2]
ABC          5-1  Coríntians
  [Barata (3), Ivan (2); Tiago Potiguar]

Round 9
Alecrim      3-2  São Gonçalo
  [Alessandro, Vasconcelos, Denilson; Sérgio Alves, Júnior]
Santa  Cruz  0-3  ABC
  [Beto, Aciole, Geraldo Madureira]
Potyguar     0-4  Baraúnas
  [Mauricio Pantera, Luciano Paraíba, Hermano, César Romero]
ASSU         0-0  América
Potiguar/M   2-0  Potiguar/P
  [Canidezinho, Herivelton]
Macau        0-0  Coríntians

Round 10
[Mar 8]
América      0-0  São Gonçalo
Potiguar/P   1-2  Macau
  [Polaco; William, Bruno Torres]
Baraúnas     4-1  Alecrim
  [Índio, Luciano Paraíba, César Romero, Robinho; Denilson]
ASSU         2-2  Coríntians
  [Flavinho, Wellington Jacaré, Valério, Tiago]
Potyguar     1-4  Santa Cruz
  [Lelo; Barto, Gito, Geilsone, Júlio]
[Mar 10]
ABC          1-2  Potiguar/M
  [Mazinho (own goal); Mazinho, Canidezinho]

Round 11
[Mar 12]
ABC          1-2  Potigar/P
  [Barata Potiguar; Didi, Marcus Vinicius]
São Gonçalo  0-0  ASSU
Alecrim      2-1  Macau
  [Vasconcelos, Torona; Marcelinho]
Coríntians   1-2  América
  [Tiago; Roni, Renatinho]
Santa Cruz   3-2  Baraúnas
  [Julio César (2), Negreti; Cláudio, Mauricio Pantera]
Potiguar/M   4-0  Potyguar
  [Paloma (2), Gustavo Dourado, Niel]

Table
 1.Baraúnas              11  8  2  1  30-11  26  Qualified
 2.América               11  6  3  2  13- 7  21  Qualified
 3.Potiguar (Mossoró)    11  6  1  4  20-13  19  Qualified
 4.ASSU                  11  5  4  2  13-10  19  Qualified
 5.ABC                   11  5  3  3  19-10  18  Qualified
 6.Santa Cruz            11  4  3  4  16-18  15  Qualified
 7.Alecrim               11  4  2  5  12-17  14  Qualified
 8.São Gonçalo           11  3  5  3  13-12  14  Qualified
-----------------------------------------------
 9.Potiguar (Parnamirim) 11  4  1  6  13-14  13
10.Coríntians            11  3  3  5  18-25  12
11.Macau                 11  2  3  6   9-16   9
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
12.Potyguar (C.Novos)    11  0  2  9   5-28   2  Relegated

Second Phase

First Legs
[Mar 15]
São Gonçalo  1-1  Baraúnas     att: preliminary of Alecrim-América
  [Sérgio Alves 84'; Maurício Pantera 65']
Alecrim      0-1  América
  [Adilson 72']
Santa Cruz   3-3  Potiguar/M
  [Negreti (3); Fabio Giuntini (2), Ricardo Lima]
ABC          2-2  ASSU
  [Ivan 18', 40'; Marcelo 54', Izaquiel 70']

Second Legs
[Mar 18]
América      0-1  Alecrim
  [Torona]
Potiguar/M   1-1  Santa Cruz
  [Fabio Giuntini; Didi]
[Mar 19]
ASSU         1-1  ABC          [played in Guamaré]
  [Lanzinho; Marcelo Rocha]
Baraúnas     1-1  São Gonçalo
  [Luciano Paraíba; Mariozam]

América, Potiguar, ASSU and Baraúnas qualified due to better 1st phase record
ABC later successfully protested in court against the fielding of player Silvio Madona by ASSU in the 2nd leg,
hence obtaining the berth to the semi-finals.

Semi-finals

First Legs
[Mar 26]
América      1-1  Baraúnas       att: 7.850
  [Robson; César Romero]
[Mar 31]
ABC          1-2  Potiguar/M     [annulled]
  [Aciolly; Niel, Berg]

Second Legs
[Mar 30]
Baraúnas     1-1  América        att: 6.973
  [Robinho 82'; Souza 49']
[Apr 2]
Potiguar/M   1-2  ABC            [annulled]
  [Paloma; Barata, Claudio]

Baraúnas and Potiguar qualified due to better record on previous phases

Finals

First Leg
[Apr 5]
Potiguar/M   0-2  Baraúnas       [annulled]

Second Leg
[Apr 9]
Baraúnas     1-3  Potiguar/M     [annulled]
  [Índio; Leandro, Erivan, Ricardo Lima]

1st leg details
Benue: Nogueirão (Mossoró)
Referee: Suelson Diogenes de França Medeiros 
Attendance: 7.130
Goals: Robinho 7', 83'
Potiguar/M: Claudevan, Niel, Ricardo, Michel, Berg; Erivan, Jânio, Ricardo Lima (Verona), Herivelton (Paloma); Fábio 
            Giuntini, Canindezinho. Trainer: Flávio Araújo.
Baraúnas: Isaías; Cláudio, Nildo, Índio, César Romero; Fausto, Luciano Piauí (Pedroza), Fabinho, Cipó (Ely Tadeu); 
          Marcelo Pantera (Marquinhos), Luciano Paraíba. Trainer: Paulo Moroni.

On May 26th, STJD (Supreme Sports Justice Tribunal) ruled in favour of ASSU when those appealed against their 
elimination in court in the quarterfinals.  The Rio Grande do Norte FA was then oblied to reschedule the matches of the
semi-finals involving Potiguar/M and Baraúnas.

Rescheduled Semi-Finals

First Leg
[Jun 7]
ASSU         1-1  Potiguar/M
  [Flavinho; Berg]

Second Leg
[Jun 11]
Potiguar/M   8-0  ASSU
  [Canindezinho (2), Marcelo (2), Paulinho (2), Luís Carlos, Berg ]

Finals

First Leg
[Jun 14]
Potiguar/M   0-0  Baraúnas

[Jun 17]
Baraúnas     0-0  Potiguar/M

Baraúnas are the 2006 Rio Grande do Norte champions due to better season record


Topscorers
11 Luciano Paraíba (Baraúnas)
 9 Valério (Corintians)
 8 Maurício Pantera (Baraúnas), Canindezinho (Potiguar/M)
 7 Barata Potiguar, Ivan (ABC), Fábio Giuntini (Potiguar/M)
 5 Marcelo (ASSU), Thiago Potiguar (Coríntians), Júlio César (Santa Cruz)
 4 Herivelton (Potiguar/M), Negretti (Santa Cruz)
 3 Adilson (América), Vasconcelos (Alecrim), César Romero (Baraúnas), Didi (Santa Cruz), Diego (São Gonçalo)


2005

2006 (2nd level)

2006 (Cup)

2006 (U-23)

2007

list of champions


About this document

Prepared and maintained by Ricardo Amaral for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Ricardo Amaral (ricardoamaralrn@yahoo.com.br)
Last updated: 22 Oct 2006

(C) Copyright Ricardo Amaral, RSSSF and RSSSF Brazil 2006
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.