Paraná State League 2004 - Série Ouro

Participants

ADAP (Campo Mourão) [1]
Clube ATLÉTICO Paranaense (Curitiba)
CIANORTE Futebol Clube
CORITIBA Foot Ball Club (Curitiba)
FRANCISCO BELTRÃO Futebol Clube
GRÊMIO MARINGÁ S/C Ltda
IRATY Sport Club (Irati)
LONDRINA Esporte Clube
MALUTROM S/A (Curitiba) [2]
NACIONAL Atlético Clube (Rolândia)
PARANÁ Clube (Curitiba)
Atlético Clube PARANAVAÍ
PRUDENTÓPOLIS Esporte Clube
RIO BRANCO Sport Club (Paranaguá)
ROMA Esporte Clube S/C Ltda (Apucarana)
UNIÃO BANDEIRANTE Futebol Clube (Bandeirantes)

[1] Again Ponta Grossa did not have financial conditions to play the tournament and hence 
were replaced by ADAP (Campo Mourão), 3rd place in 2003 2nd level .
[2] play some home matches in São José dos Pinhais

First Phase

Group A

Round 1
[Jan 21]
Rio Branco         3-1  Malutrom
Atlético           2-0  Prudentópolis
Francisco Beltrão  1-0  Paraná
[Jan 22]
Coritiba           1-2  Iraty

Round 2
[Jan 24]
Atlético           4-0  Francisco Beltrão
[Jan 25]
Paraná             0-1  Coritiba
Iraty              1-1  Rio Branco
Prudentópolis      0-1  Malutrom

Round 3
[Jan 28]
Iraty              0-0  Paraná
Malutrom           1-3  Atlético
Rio Branco         2-1  Francisco Beltrão
[Jan 29]
Coritiba           2-1  Prudentópolis

Round 4
[Jan 31]
Paraná             0-1  Malutrom
[Feb 1] 
Prudentópolis      3-3  Rio Branco
Francisco Beltrão  3-0  Iraty
Coritiba           1-1  Atlético

Round 5
[Feb 5]
Rio Branco         1-1  Coritiba
[Feb 7]
Malutrom           2-1  Francisco Beltrão  [played in São José dos Pinhais]
[Feb 8] 
Atlético           3-0  Paraná
Iraty              2-2  Prudentópolis

Round 6
[Feb 14]
Coritiba           2-1  Malutrom
[Feb 15]
Iraty              1-3  Atlético
Paraná             2-1  Rio Branco
Prudentópolis      1-1  Francisco Beltrão

Round 7
[Feb 22]
Atlético           4-0  Rio Branco
Francisco Beltrão  1-2  Coritiba
Malutrom           1-2  Iraty              [played in São José dos Pinhais]
Prudentópolis      1-1  Paraná

Table
 1.Atlético               7  6  1  0  20- 3  19  Qualified
 2.Coritiba               7  4  2  1  10- 7  14  Qualified
 3.Malutrom               7  3  0  4   8-11   9  Qualified
 4.Rio Branco             7  2  3  2  11-13   9  Qualified
 5.Iraty                  7  2  3  2   8-11   9  Qualified
 6.Francisco Beltrão      7  2  1  4   8-11   7  Qualified
-----------------------------------------------
 7.Paraná Clube           7  1  2  4   3- 8   5
 8.Prudentópolis          7  0  4  3   8-12   4

Group B

Round 1
[Jan 21]
União Bandeirante  3-2  Roma 
Paranavaí          0-2  ADAP
[Jan 22]
Grêmio Maringá     1-1  Nacional
Londrina           0-3  Cianorte

Round 2
[Jan 25]
Cianorte           3-1  Grêmio Maringá
Nacional           1-2  Paranavaí
ADAP               4-3  Roma
Londrina           3-2  União Bandeirante

Round 3
[Jan 28]
Nacional           2-0  Cianorte
Paranavaí          3-1  União Bandeirante
Roma               2-1  Londrina
[Jan 29]
Grêmio Maringá     3-3  ADAP

Round 4
[Feb 1] 
Roma               4-0  Nacional
Grêmio Maringá     1-0  Londrina
União Bandeirante  0-1  ADAP
Cianorte           2-1  Paranavaí

Round 5
[Feb 7]
Londrina           1-1  Nacional
[Feb 8] 
ADAP               3-1  Cianorte
União Bandeirate   4-1  Grêmio Maringá
Paranavaí          2-2  Roma

Round 6
[Feb 15]
Nacional           1-1  União Bandeirante
Roma               0-1  Cianorte
Grêmio Maringá     1-2  Paranavaí
Londrina           3-1  ADAP

Round 7
[Feb 22]
Paranavaí          1-1  Londrina
Roma               4-2  Grêmio Maringá
ADAP               3-1  Nacional
Cianorte           2-1  União Bandeirante

Table
 1.ADAP                   7  5  1  1  17-11  16  Qualified
 2.Cianorte               7  5  0  2  12- 8  15  Qualified
 3.AC Paranavaí           7  3  2  2  11-10  11  Qualified
 4.Roma                   7  3  1  3  17-13  10  Qualified
 5.Londrina               7  2  2  3   9-11   8  Qualified
 6.União Bandeirante      7  2  1  4  12-13   7  Qualified
-----------------------------------------------
 7.Nacional               7  1  3  3   7-12   6
 8.Grêmio Maringá         7  1  2  4  10-17   5

Second Phase

Group C

Round 1
[Feb 26]
Malutrom           1-5  Roma               [played in São José dos Pinhais]
União Bandeirante  1-1  Iraty
Atlético           2-0  Cianorte

Round 2
[Feb 29]
Roma               1-2  Atlético
Iraty              4-1  Malutrom
Cianorte           1-0  União Bandeirante

Round 3
[Mar 7]
Atlético           2-2  Iraty
Cianorte           4-3  Roma
Malutrom           1-4  União Bandeirante  [played in São José dos Pinhais]

Round 4
[Mar 14]
Malutrom           1-5  Atlético           [played in São José dos Pinhais]
União Bandeirante  2-3  Roma
Iraty              1-1  Cianorte

Round 5
[Mar 21]
Atlético           2-0  União Bandeirante
Roma               2-0  Iraty
Cianorte           4-1  Malutrom

Table
 1.Atlético               5  4  1  0  13- 4  13  Qualified
 2.Cianorte               5  3  1  1  10- 7  10  Qualified
-----------------------------------------------
 3.Roma                   5  3  0  2  14- 9   9
 4.Iraty                  5  1  3  1   8- 7   6
 5.União Bandeirante      5  1  1  3   7- 8   4
 6.Malutrom               5  0  0  5   5-22   0

Grupo D 

Round 1
[Feb 26]
Coritiba           3-1  ADAP
Londrina           2-1  Rio Branco
Paranavaí          2-1  Francisco Beltrão

Round 2
[Feb 29]
Rio Branco         1-2  Coritiba
Francisco Beltrão  0-2  Londrina
ADAP               2-3  Paranavaí

Round 3
[Mar 7]
Coritiba           3-1  Francisco Beltrão
Paranavaí          1-1  Londrina
ADAP               2-1  Rio Branco

Round 4
[Mar 14]
Londrina           1-1  Coritiba
Francisco Beltrão  1-2  ADAP 
Paranavaí          3-1  Rio Branco

Round 5
[Mar 21]
Coritiba           2-0  Paranavaí
Rio Branco         n/p  Francisco Beltrão
ADAP               1-2  Londrina

Table
 1.Coritiba               5  4  1  0  11- 4  13  Qualified
 2.Londrina               5  3  2  0   8- 4  11  Qualified
-----------------------------------------------
 3.AC Paranavaí           5  3  1  1   9- 7  10
 4.ADAP                   5  2  0  3   8-10   6
 5.Rio Branco             4  0  0  4   4- 9   0
 6.Francisco Beltrão      4  0  0  4   3- 9   0

Semi-finals

First Legs
[Mar 28]
Londrina           1-1  Atlético
Cianorte           0-1  Coritiba

Second Legs
[Apr 3]
Coritiba           1-0  Cianorte
[Apr 4]
Atlético           3-1  Londrina

Finals

First Leg
[Apr 10]
Coritiba           2-1  Atlético

Second Leg
[Apr 18]
Atlético           3-3  Coritiba

Coritiba FC are the 2004 Paraná state champions


Relegation Tournamente (Torneio da Morte)

Round 1
[Feb 29]
Nacional           3-1  Paraná
Grêmio Maringá     0-1  Prudentópolis

Round 2
[Mar 7]
Paraná             6-1  Grêmio Maringá
Prudentópolis      0-0  Nacional

Round 3
[Mar 14]
Nacional           2-0  Grêmio Maringá
[Mar 15]
Prudentópolis      1-2  Paraná             [played in Irati]

Round 4
[Mar 20]
Paraná             2-1  Nacional
[Mar 21]
Prudentópolis      0-4  Grêmio Maringá     [played in Irati]

Round 5
[Mar 28]
Grêmio Maringá     1-4  Paraná
Nacional           3-1  Prudentópolis

Round 6
[Apr 4]
Paraná             4-3  Prudentópolis
Grêmio Maringá     1-0  Nacional

Table
 1.Paraná                 6  5  0  1  19-10  15
 2.Nacional               6  3  1  2  10- 6  10
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Grêmio Maringá         6  2  0  4   7-13   6  Relegated
 4.Prudentópolis          6  1  1  4   6-13   4  Relegated

Topscorer: Tainha (Roma) 11 goals


2003

2004 (2nd level)

list of champions

list of 2nd division champions

list of 3rd division champions


About this document

Prepared and maintained by Venicio Stasun for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Venicio Stasun (vstasun@rondonesportes.com)
Last updated: 25 Apr 2004

(C) Copyright Venicio Stasun, RSSSF and RSSSF Brazil 2004
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.