Paraná State League 2003 - Série Ouro

Participants

Clube ATLÉTICO Paranaense (Curitiba)
CASCAVEL Clube Recreativo (Cascavel)
CORITIBA Foot Ball Club (Curitiba)
FRANCISCO BELTRÃO Futebol Clube (Francisco Beltrão)
GRÊMIO de Esportes MARINGÁ (Maringá)
IRATY Sport Club (Iraty)
LONDRINA Esporte Clube (Londrina)
MALUTROM S/A (Curitiba) [1]
PARANÁ Clube (Curitiba)
Atlético Clube PARANAVAÍ (Paranavaí)
PONTA GROSSA Esporte Clube (Ponta Grossa) [2]
Associação PORTUGUESA Londrinense (Londrina)
PRUDENTÓPOLIS Esporte Clube (Prudentópolis)
RIO BRANCO Sport Club (Paranaguá)
ROMA Esporte Apucarana (Apucarana)
UNIÃO BANDEIRANTE Futebol Clube (Bandeirantes)

[1] play home matches in São José dos Pinhais
[2] Ponta Grossa did not have financial conditions to play the tournament and hence sold
their berth to ADAP (Campo Mourão).  Officially Ponta Grossa are the participants, but all 
matches are disputed in Campo Mourão.

First Phase (teams in Group A play against teams in Group B)

Round 1
[Jan 25]
Atlético           4-1  União Bandeirante
[Jan 26]
Coritiba           7-1  Prudentópolis
Roma               3-1  Paraná
Portuguesa         3-3  Londrina
Iraty              1-1  Malutrom
Rio Branco         3-1  Ponta Grossa
Francisco Beltrão  5-1  Cascavel
Grêmio Maringá     1-1  Paranavaí

Round 2 [Jan 29]
Paranavaí          4-0  Rio Branco
Prudentópolis      4-3  Portuguesa
Paraná             2-2  Francisco Beltrão
Malutrom           0-0  Atlético
Londrina           1-3  Coritiba
Ponta Grossa       2-1  Roma
Cascavel           0-0  Grêmio Maringá
Iraty              3-1  União Bandeirante

Round 3
[Feb 2]
Paraná             0-1  Coritiba
Grêmio Maringá     2-2  Londrina
Paranavaí          3-1  Malutrom
Francisco Beltrão  2-0  Atlético
Roma               2-0  Prudentópolis
União Bandeirante  3-2  Ponta Grossa
Portuguesa         2-2  Iraty
Rio Branco         3-2  Cascavel

Round 4
[Feb 5]
Atlético           2-1  Rio Branco
Coritiba           1-0  Iraty
Prudentópolis      0-0  Grêmio Maringá
Malutrom           3-1  Cascavel
Londrina           2-0  Roma
União Bandeirante  2-3  Paraná
Ponta Grossa       1-1  Francisco Beltrão
[Feb 6]
Portuguesa         1-1  Paranavaí

Round 5
[Feb 8]
Coritiba           2-1  Atlético
[Feb 9]
Grêmio Maringá     0-0  Paraná
Prudentópolis      3-2  Rio Branco
Londrina           2-1  União Bandeirante
Iraty              3-3  Roma
Malutrom           3-0  Ponta Grossa
Paranavaí          3-0  Francisco Beltrão
Cascavel           1-1  Portuguesa

Round 6 [Feb 12]
Paraná             2-2  Malutrom
União Bandeirante  2-1  Prudentópolis
Rio Branco         1-2  Londrina
Roma               0-2  Paranavaí
Ponta Grossa       4-1  Portuguesa
Atlético           2-3  Grêmio Maringá
Francisco Beltrão  2-3  Iraty
Cascavel           1-2  Coritiba

Round 7
[Feb 15]
Portuguesa         0-1  Atlético
Coritiba           2-0  Ponta Grossa
[Feb 16]
Rio Branco         1-0  Paraná
Malutrom           1-1  Prudentópolis
União Bandeirante  0-1  Paranavaí
Grêmio Maringá     3-6  Iraty
Francisco Beltrão  2-2  Londrina
Roma               0-1  Cascavel

Round 8
[Feb 22]
Paranavaí          2-2  Coritiba
Paraná             1-1  Portuguesa
Cascavel           2-2  União Bandeirante
[Feb 23]
Atlético           1-0  Roma
Prudentópolis      2-0  Francisco Beltrão
Iraty              3-2  Rio Branco
Londrina           2-0  Malutrom
Ponta Grossa       1-4  Grêmio Maringá

Tables (in brackets the Group the club belonged)

Groups A and B
 1.Coritiba             8  7  1  0  20- 6  22  Qualified  [A]
 2.AC Paranavaí         8  5  3  0  17- 5  18  Qualified  [B]
 3.Iraty                8  4  3  1  21-15  15  Qualified  [B]
 4.Londrina             8  4  3  1  16-12  15  Qualified  [B]
 5.Atlético             8  4  1  3  11- 9  13  Qualified  [B]
 6.Grêmio Maringá       8  2  5  1  13-12  11  Qualified  [A]
 7.Prudentópolis        8  3  2  3  12-17  11  Qualified  [B]
 8.Malutrom             8  2  4  2  11-10  10  Qualified  [A]
---------------------------------------------
 9.Rio Branco           8  3  0  5  13-17   9  [A]
10.Francisco Beltrão    8  2  3  3  14-14   9  [A]
11.Roma/Apucarana       8  2  1  5   9-12   7  [A]
12.União Bandeirante    8  2  1  5  12-18   7  [A]
13.Ponta Grossa         8  2  1  5  11-18   7  [B]
14.Paraná               8  1  4  3   9-12   7  [B]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
15.Cascavel CR          8  1  3  4   9-16   6  Relegated  [B]
16.Portuguesa           8  0  5  3  12-17   5  Relegated  [A]

Quarterfinals

[Feb 26]
Coritiba           4-0  Malutrom
Paranavaí          1-0  Grêmio Maringá
Iraty              2-4  Prudentópolis
Londrina           0-0  Atlético

Londrina qualified due to better first phase record

Semi-finals

[Mar 1 and 9]
Londrina           1-1   2-2  Coritiba
Prudentópolis      2-2   0-0  Paranavaí

Coritiba and Paranavaí qualified due to better record on previous phases

Third Place Dispute

[Mar 16 and 20]
Prudentópolis      1-1   0-3  Londrina

Londrina qualified to the 2004 Copa do Brasil along with Coritiba and Paranavaí

Finals

[Mar 15 and 23]
Paranavaí          2-2   0-2  Coritiba

Coritiba FC are the 2003 Paraná state champions


2002

2003 (2nd level)

2003 (3rd level)

2003 (Qualifying tournament for Brazilian championship)

2003 (Sesquicentenary cup)

2004

list of champions

list of 2nd division champions

list of 3rd division champions


About this document

Prepared and maintained by Volmir Decio Dall Bello, Rodinei Martins and Guillermo Rivera for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Authors: Volmir Decio Dall Bello (volmirdb@terra.com.br), Rodinei Martins (rm@onda.com.br) and Guillermo Rivera (charles_inters@yahoo.com)
Last updated: 27 Mar 2003

(C) Copyright Volmir Decio Dall Bello, Rodinei Martins, Guillermo Rivera, RSSSF and RSSSF Brazil 2003
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.