Paraná State League 2005 - Série Ouro


Participants

Associação Desportiva Atlética do Paraná  - ADAP (Campo Mourão) 
Associação Esportiva Recreativa ENGENHEIRO BELTRÃO
Clube ATLÉTICO Paranaense (Curitiba)
CIANORTE Futebol Clube
CORITIBA Foot Ball Club (Curitiba)[1]
FRANCISCO BELTRÃO Futebol Clube
IMPÉRIO do Futebol (Curitiba)
IRATY Sport Club (Irati)
LONDRINA Esporte Clube
MALUTROM S/A (Curitiba) [2]
NACIONAL Atlético Clube (Rolândia)
PARANÁ Clube (Curitiba)
Atlético Clube PARANAVAÍ
RIO BRANCO Sport Club (Paranaguá)
ROMA Esporte Clube S/C Ltda (Apucarana)
UNIÃO BANDEIRANTE Futebol Clube (Bandeirantes)


[1] Play home matches in Maringá, because pitch at Antônio Couto Pereira stadium
is being remodeled for the Brazilian League 2005 - First Level

[2] Play some home matches in São José dos Pinhais (Pinhão stadium)

First Phase

Group A

Round 1 [Jan 19]
União Bandeirante  1-4  Adap
Paraná             0-2  Roma
Coritiba           2-1  Engenheiro Beltrão
Rio Branco         3-1  Cianorte

Round 2 [Jan 23]
Roma               1-1  União Bandeirante
Eng.Beltrão        0-0  Paraná
Adap               3-1  Rio Branco
Cianorte           1-1  Coritiba

Round 3
[Jan 26]
Rio Branco         1-0  Engenheiro Beltrão
Cianorte           4-0  Roma
Coritiba           1-0  Adap
[Jan 27] 
Paraná             4-3  União Bandeirante

Round 4
[Jan 30]
Roma               1-0  Coritiba
Eng.Beltrão        1-4  Adap
Paraná             0-1  Cianorte
União Bandeirante  1-1  Rio Branco

Round 5
[Feb 5]
Coritiba           5-1  União Bandeirante
Rio Branco         0-2  Paraná
Adap               2-2  Roma
[Feb 6]
Cianorte           2-1  Engenheiro Beltrão

Round 6 
[Feb 8]
Eng.Beltrão        4-1  Roma
[Feb 9]
União Bandeirante  0-0  Cianorte
Adap               2-0  Paraná
Rio Branco         0-1  Coritiba

Round 7 [Feb 13]
Eng.Beltrão        1-1  União Bandeirante
Paraná             1-3  Coritiba
Roma               1-0  Rio Branco
Cianorte           2-0  Adap

Round 8 
[Fev 19]
Eng.Beltrão        1-1  Coritiba
[Fev 20] 
Adap               1-1  União Bandeirante
Roma               1-0  Paraná
Cianorte           0-1  Rio Branco

Round 9
[Feb 23]
Paraná             4-2  Engenheiro Beltrão
Rio Branco         2-2  Adap
União Bandeirante  3-2  Roma
[Feb 24]
Coritiba           1-1  Cianorte

Round 10 [Fev 27]
União Bandeirante  1-1  Paraná
Eng.Beltrão        1-0  Rio Branco
Roma               3-3  Cianorte
Adap               0-1  Coritiba

Round 11 
[Mar 6]
Adap               4-0  Engenheiro Beltrão
Coritiba           2-0  Roma
Cianorte           1-1  Paraná
Rio Branco         3-1  União Bandeirante

Round 12 
[Mar 12]
Paraná             1-0  Rio Branco
[Mar 13]
União Bandeirante  0-0  Coritiba
Eng.Beltrão        1-2  Cianorte
Roma               2-1  Adap

Round 13 
[Mar 19]
Paraná             4-4  Adap
[Mar 20]
Cianorte           4-0  União Bandeirante
Roma               0-0  Engenheiro Beltrão
Coritiba           3-1  Rio Branco

Round 14 [Mar 23]
União Bandeirante  2-1  Engenheiro Beltrão
Coritiba           3-1  Paraná
Rio Branco         5-2  Roma
Adap               1-1  Cianorte

Table
 1.Coritiba              14  9  4  1  24- 9  31  Qualified
 2.Cianorte              14  6  6  2  23-13  24  Qualified
 3.Adap                  14  5  5  4  28-19  20  Qualified
 4.Roma                  14  5  4  5  18-25  19  Qualified
-----------------------------------------------
 5.Rio Branco            14  5  2  7  18-19  17
 6.Paraná                14  4  4  6  19-23  16
 7.União Bandeirante     14  2  7  5  16-28  13
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Engenheiro Beltrão    14  2  4  8  14-24  10  Relegated

Group B

Round 1
[Jan 19]
Malutrom           0-3  Paranavaí
Iraty              2-2  Nacional
Londrina           3-2  Francisco Beltrão
[Jan 20]
Império            1-2  Atlético

Round 2
[Jan 22]
Malutrom           0-1  Londrina
[Jan 23]
Atlético           2-0  Francisco Beltrão
Nacional           4-3  Império
Paranavaí          3-3  Iraty

Round 3 [Jan 26]
Paranavaí          1-1  Atlético
Iraty              1-0  Malutrom
Francisco Beltrão  3-2  Império
Londrina           2-0  Nacional

Round 4
[Jan 29] 
Atlético           2-0  Iraty
Império            2-2  Londrina
[Jan 30]
Francisco Beltrão  2-1  Malutrom
Nacional           1-1  Paranavaí

Round 5
[Fev 3]
Paranavaí          3-0  Império
[Fev 5]
Iraty              3-0  Francisco Beltrão
Londrina           0-0  Atlético
Malutrom           3-1  Nacional

Round 6 
[Fev 9]
Império            1-2  Iraty
Francisco Beltrão  2-0  Nacional
Paranavaí          1-1  Londrina
[Fev 10]
Atlético           3-1  Malutrom

Round 7 
[Fev 12]
Iraty              2-0  Londrina
[Fev 13]
Malutrom           1-0  Império
INacional          1-0  Atlético
Francisco Beltrão  2-0  Paranavaí

Round 8 [Fev 20]
Atlético           2-2  Império
Paranavaí          4-2  Malutrom
Nacional           2-2  Iraty
Francisco Beltrão  2-1  Londrina

Round 9 [Fev 23]
Francisco Beltrão  2-3  Atlético
Londrina           6-2  Malutrom
Império            3-1  Nacional
Iraty              4-0  Paranavaí

Round 10 
[Feb 25]
Atlético           3-1  Paranavaí
[Fev 26]
Império            2-3  Francisco Beltrão
[Fev 27
Nacional           2-0  Londrina
Malutrom           2-0  Iraty

Round 11
[Mar 5]
Iraty              2-2  Atlético
[Mar 6]
Malutrom           2-1  Francisco Beltrão
Londrina           1-1  Império
Paranavaí          1-0  Nacional

Round 12 
[Mar 13]
Império            2-0  Paranavaí
Francisco Beltrão  2-4  Iraty 
Nacional           0-0  Malutrom
[Mar 16]
Atlético           5-0  Londrina

Round 13 [Mar 20]
Malutrom           0-1  Atlético
Iraty              5-0  Império
Nacional           4-2  Francisco Beltrão
Londrina           1-0  Paranavaí

Round 14 [Mar 23]
Atlético           1-1  Nacional
Império            2-2  Malutrom
Londrina           0-0  Iraty
Paranavaí          1-1  Francisco Beltrão

Table
 1.Atlético              14  8  5  1  27-12  29  Qualified
 2.Iraty                 14  7  5  2  30-16  26  Qualified
 3.Londrina              14  5  5  4  18-19  20  Qualified
 4.Francisco Beltrão     14  6  1  7  24-28  19  Qualified
-----------------------------------------------
 5.AC Paranavaí          14  4  5  5  19-21  17
 6.Nacional              14  4  5  5  19-22  17
 7.Malutrom              14  4  2  8  16-25  14
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Império               14  2  4  8  21-31  10  Relegated

Second Phase

[Mar 26]
Atlético           4-0  Roma
Cianorte           2-2  Londrina       [pen 2-4]
Iraty              1-1  Adap           [pen 5-4]
[Mar 27]
Coritiba           2-1  Francisco Beltrão

Semi-finals

First Legs
[Mar 30]
Londrina            0-4  Atlético
[Mar 31]
Iraty               2-3  Coritiba

Second Legs
[Apr 2]
Atlético            3-1  Londrina
[Apr 3]
Coritiba            1-1  Iraty

Finals

First Leg
[Apr 10]
Coritiba            1-0  Atlético

Second Leg
[Apr 17]
Atlético            1-0  Coritiba      [pen 4-2]

Atlético are the 2005 Paraná state champions

Topscorer: Tiago (Iraty) 10 goals


2004

2005 (2nd level)

2006

list of champions

list of 2nd division champions

list of 3rd division champions


About this document

Corrections supplied by Hans Folkert IJsbrandy (hans@soccerway.com)

Prepared and maintained by Venicio Stasun for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Venicio Stasun (vstasun@hotmail.com)
Last updated: 19 Apr 2005

(C) Copyright Venicio Stasun, RSSSF and RSSSF Brazil 2005
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.