Campeonato Paranaense 1982

Participants:

Clube Atlético Parananese (Curitiba)
Cascavel Esporte Clube (Cascavel)
Colorado Esporte Clube (Curitiba)
Coritiba Foot Ball Club (Curitiba)
Grêmio de Esportes Maringá (Maringá)
Londrina Esporte Clube (Londrina)
Sociedade Esportiva Matsubara (Cambará)
Operário Ferroviário Esporte Clube (Ponta Grossa)
Atlético clube Paranavaí (Paranavaí)
Pato Branco Esporte Clube (Pato Branco)
Toledo Futebol Clube (Toledo)
União Bandeirante Futebol Clube (Bandeirantes)


The regulation the championship is played in three turns, with quadrangular to the end of each one and forecast of dispute of a quadrangular end, case one same teams does not win the three phase
 

FIRST STAGE:

Round 1

[May 1]
Coritiba           2-0  Toledo
[May 2]
Paranavaí          1-1  Atlético
Londrina           1-1  Operário
Colorado           1-1  União Bandeirante
Matsubara          1-0  Grêmio Maringá
Cascavel           0-0  Pato Branco

Round 2

[May 9]
Atlético           2-1  Matsubara
Pato Branco        1-1  Colorado
Operário           1-2  Paranavaí
União Bandeirante  1-2  Coritiba
Grêmio Maringá     3-1  Cascavel
Toledo             1-1  Londrina

Round 3

[May 15]
Colorado           1-1  Operário
Matsubara          0-0  Pato Branco
[May 16]
Grêmio Maringá     2-2  Londrina
Coritiba           0-0  Atlético
Toledo             1-0  Cascavel
Paranavaí          2-2  União Bandeirante

Round 4

[May 22]
Colorado           1-1  Cascavel
[May  23]
Londrina           2-1  Coritiba
União Bandeirante  1-3  Matsubara
Atlético           3-1  Grêmio Maringá
Paranavaí          1-1  Toledo
Pato Branco        2-1  Operário

Round 5

[May 27]
Atlético           1-0  União Bandeirante
Toledo             0-0  Colocado
Cascavel           1-0  Londrina
Coritiba           0-3  Pato Branco
Operário           1-0  Matsubara
Grêmio Maringá     2-0  Paranavaí

Round 6

[May 30]
Colorado           2-2  Coritiba
Cascavel           2-1  Paranavaí
Londrina           1-1  Atlético
Matsubara          1-0  Toledo
Pato Branco        0-2  Grêmio Maringá
União Bandeirante  2-2  Operário

Round 7

[Jun 6]
Atlético           1-1  Colorado
Toledo             2-2  Pato Branco
Cascavel           1-1  União Bandeirante
Paranavaí          0-1  Londrina
Matsubara          0-2  Coritiba
Grêmio Maringá     1-1  Operário

Round 8

[Jun 10]
Coritiba           0-1  Grêmio Maringá
Operário           2-2  Cascavel
Londrina           4-1  Matsubara
União Bandeirante  1-0  Pato Branco
Paranavaí          0-0  Colorado
Atlético           2-0  Toledo

Round 9

[Jun 12]
Coritiba           3-1  Paranavaí
[Jun 13]
Colorado           0-0  Londrina
Operário           3-1  Toledo
União Bandeirante  0-0  Grêmio Maringá
Cascavel           3-1  Matsubara
Pato Branco        1-3  Atlético

Round 10

[Jun 16]
Coritiba           0-0  Cascavel
[Jun 17]
Operário           1-1  Atlético
Grêmio Maringá     1-1  Toledo
Pato Branco        2-0  Paranavaí
Colorado           3-2  Matsubara
Londrina           0-0  União Bandeirante

Round 11

[Jun 20]
Operário           1-0  Coritiba
Londrina           2-0  Pato Branco
Toledo             1-0  União Bandeirante
Atlético           1-1  Cascavel
Grêmio Maringá     2-1  Colorado
Matsubara          3-0  Paranavaí

Table:
                     PG  J   V  E  D  GP  GC  SG   AP(%)   MGP   MGC
 1.Atlético          16  11  5  6  0  16- 8   +8   72,73  1,45  0,73    Qualified
 2.Grêmio Maringá    14  11  5  4  2  14-10   +4   63,64  1,27  0,91    Qualified
 3.Londrina          14  11  4  6  1  14- 8   +6   63,64  1,27  0,73    Qualified
 4.Operário          12  11  3  6  2  15-13   +2   54,55  1,36  1,18    Qualified
------------------------------------------------------
 5.Cascavel          12  11  3  6  2  12-11   +1   54,55  1,09  1,00
 6.Coritiba          11  11  4  3  4  12-11   +1   50,00  1,09  1,00
 7.Colorado          11  11  1  9  1  11-11   0    50,00  1,00  1,00
 8.Pato Branco       10  11  3  4  4  11-12   -1   45,45  1,00  1,09
 9.Matsubara          9  11  4  1  6  13-16   -3   40,91  1,18  1,45
10.Toledo             9  11  2  5  4   8-13   -5   40,91  0,73  1,18
11.União Bandeirante  8  11  1  6  4   9-13   -4   36,36  0,82  1,18
12.Paranavaí          6  11  1  4  6   8-18  -10   27,27  0,73  1,64


First Stage Final Phase

[Jun 30]
Atlético           2-0  Operário
Grêmio Maringá     0-0  Londrina   (Grêmio Maringá qualified for best overall record)

[Jul 4]
Atlético           4-0  Grêmio Maringá

*** Atlético won First Stage ***


SECOND STAGE:

Round 1

[Jul 17]
Colorado          1-0 Toledo
[Jul 18]
Coritiba          2-0 União Bandeirante
Cascavel          0-3 Grêmio Maringá
Operário          1-0 Pato Branco
Londrina          1-0 Paranavaí
[Sep 1]
Matsubara         0-0 Atlético

Round 2

[Jul 21]
Pato Branco       1-1 Coritiba
Operário          1-0 Cascavel
Londrina          1-0 Colorado
União Bandeirante 2-3 Matsubara
Grêmio Maringá    0-0 Toledo
Atlético          2-0 Paranavaí

Round 3

[Jul 25]
Operário           0-3 Colorado
Toledo             1-1 Atlético
Londrina           3-1 Cascavel
União Bandeirante  0-1 Grêmio Maringá
Paranavaí          0-0 Pato Branco
[Sep 4]
Coritiba           1-0 Matsubara

Round 4

[Aug 1]
Coritiba            0-2 Atlético
Grêmio Maringá      2-2 Londrina
Cascavel            0-0 Toledo
Pato Branco         1-0 Colorado
Paranavaí           0-0 União Bandeirante
Matsubara           2-1 Operário

Round 5

[Aug 4]
Colorado            1-0 Paranavaí
[Aug 5]
Atlético            5-3 Operário
Matsubara           1-0 Grêmio Maringá
Pato Branco         0-0 Londrina
Cascavel            1-0 União Bandeirante
Toledo              2-1 Coritiba

Round 6

[Aug 8]
Atlético            0-0 Colorado
Londrina            1-1 Matsubara
Operário            2-1 Paranavaí
Cascavel            1-0 Coritiba
União Bandeirante   1-0 Toledo
Grêmio Maringá      2-0 Pato Branco

Round 7

[Aug 15]
Colorado          1-0 Coritiba
Cascavel          0-0 Atlético
Matsubara         1-1 Toledo
Operário          1-1 Londrina
Pato Branco       0-0 União Bandeirante
Paranavaí         2-0 Grêmio Maringá

Round 8

[Aug 18]
Coritiba          1-1 Operário
[Aug 19]
União Bandeirante 1-0 Londrina
Paranavaí         2-2 Cascavel
Toledo            2-3 Pato Branco
Matsubara         2-2 Colorado
Atlético          2-1 Grêmio Maringá

Round 9

[Aug 21]
Coritiba          1-2 Londrina
[Aug 22]
Pato Branco       1-0 Cascavel
União Bandeirante 1-1 Atlético
Colorado          2-1 Grêmio Maringá
Toledo            1-1 Operário
Matsubara         2-0 Paranavaí

Round 10

[Aug 25]
Atlético           2-1 Pato Branco
Cascavel           3-0 Matsubara
União Bandeirante  0-1 Colorado
Toledo             1-1 Londrina
Paranavaí          0-0 Coritiba
Grêmio Maringá     0-1 Operário

Round 11

[Aug 29]
Colorado           1-1 Cascavel
Pato Branco        0-1 Matsubara
Grêmio Maringá     4-1 Coritiba
Operário           2-0 União Bandeirante
Londrina           0-1 Atlético
Paranavaí          0-1 Toledo


Table:
                     PG J  V E D GP GC SG APROV  MGP  MGC
 1. Atlético         17 11 6 5 0 16  7  9 77,27 1,45 0,64   Qualified
 2. Colorado         15 11 6 3 2 12  6  6 68,18 1,09 0,55   Qualified
 3. Matsubara        14 11 5 4 2 13 12  1 63,64 1,18 1,09   Qualified
 4. Operário         13 11 5 3 3 14 14  0 59,09 1,27 1,27   Qualified
---------------------------------------------------------
 5. Londrina         13 11 4 5 2 12  9  3 59,09 1,09 0,82
 6. Grêmio Maringá   10 11 4 2 5 14 11  3 45,45 1,27 1,00
 7. Cascavel         10 11 3 4 4  9 11 -2 45,45 0,82 1,00
 8. Pato Branco      10 11 3 4 4  7  9 -2 45,45 0,64 0,82
 9. Toledo           10 11 2 6 3  9 10 -1 45,45 0,82 0,91
10. Coritiba          7 11 2 3 6  8 14 -6 31,82 0,73 1,27
11. União Bandeirante 7 11 2 3 6  5 11 -6 31,82 0,45 1,00
12. Paranavaí         6 11 1 4 6  5 11 -6 27,27 0,45 1,00

Second Stage Final Phase

[Sep 07]
Atlético 4-0 Operário
[Sep 08]
Colorado 2-1 Matsubara

[Sep 12]
Atlético 1-1 Colorado    (Atlético qualified for best overall record)

*** Atlético won Second Stage ***
 

THIRD STAGE:

Round 1

[Sep 15]
Coritiba           1-0 Pato Branco
[Sep 15]
Cascavel           2-2 Operário
Paranavaí          1-0 Atlético
Toledo             2-1 Grêmio Maringá
Matsubara          0-0 União Bandeirante
Colorado           1-1 Londrina

Round 2

[Sep 18]
Grêmio Maringá    0-0 Cascavel
Toledo            1-2 Colorado
Paranavaí         0-0 Londrina
Atlético          3-0 Matsubara
Pato Branco       1-2 Operário
União Bandeirante 1-1 Coritiba

Round 3

[Sep 22]
Operário          0-0 Atlético
Grêmio Maringá    2-0 Matsubara
Paranavaí         0-0 Colorado
Coritiba          2-0 Toledo
Londrina          2-1 Pato Branco
União Bandeirante 2-1 Cascavel

Round 4

[Sep 26]
União Bandeirante 2-0 Paranavaí
Colorado          1-0 Pato Branco
Atlético          3-1 Coritiba
Toledo            1-1 Cascavel
Londrina          0-0 Grêmio Maringá
Operário          0-1 Matsubara

Round 5

[Sep 29]
Colorado         3-0 Operário
[Sep 30]
Matsubara        1-0 Coritiba
Pato Branco      2-2 Paranavaí
Cascavel         1-1 Londrina
Grêmio Maringá   0-0 União Bandeirante
Atlético         6-0 Toledo

Round 6

[Out 2]
Coritiba         0-1 Cascavel
[Out 3]
Colorado         1-1 Atlético
Toledo           0-0 União Bandeirante
Paranavaí        0-0 Operário
Pato Branco      1-5 Grêmio Maringá
Matsubara        0-3 Londrina

Round 7

[Out 6]
Atlético          0-2 Londrina
[Out 7]
Toledo            0-0 Paranavaí
Matsubara         3-2 Pato Branco
Cascavel          0-2 Colorado
União Bandeirante 2-0 Operário
Coritiba          2-2 Grêmio Maringá

Round 8

[Out 9]
Atlético          3-0 Cascavel
[Out 10]
Toledo            0-1 Matsubara
União Bandeirante 2-0 Pato Branco
Coritiba          0-0 Colorado
Londrina          0-1 Operário
Grêmio Maringá    3-2 Paranavaí

Round 9

[Out 13]
Grêmio Maringá   1-1 Atlético
Pato Branco      0-0 Toledo
Colorado         2-0 Matsubara
Operário         1-0 Coritiba
Cascavel         1-0 Paranavaí
Londrina         0-0 União Bandeirante

Round 10

[Out 17]
Atlético        2-1 União Bandeirante
Paranavaí       1-0 Matsubara
Londrina        3-2 Coritiba
Grêmio Maringá  0-0 Colorado
Operário        0-1 Toledo
Cascavel        1-2 Pato Branco

Round 11

[Out 20]
Colorado        1-0 União Bandeirante
[Out 21]
Coritiba        0-0 Paranavaí
Matsubara       2-0 Cascavel
Londrina        1-0 Toledo
Operário        1-0 Grêmio Maringá
Pato Branco     1-2 Atlético

Table:
                      PG  J V E D GP GC  SG APROV  MGP  MGC
 1. Atlético          15 11 6 3 2 21  8  13 68,18  1,91 0,73   Qualified
 2. Colorado          17 11 6 5 0 13  3  10 77,27  1,18 0,27   Qualified
 3. Londrina          15 11 5 5 1 13  6   7 68,18  1,18 0,55   Qualified
 4. União Bandeirante 13 11 4 5 2 10  5   5 59,09  0,91 0,45   Qualified
------------------------------------------------------------
 5. Grêmio Maringá    12 11 3 6 2 14  9   5 54,55  1,27 0,82
 6. Matsubara         11 11 5 1 5  8 13  -5 50,00  0,73 1,18
 7. Operário          11 11 4 3 4  7 10  -3 50,00  0,64 0,91
 8. Paranavaí         10 11 2 6 3  6  8  -2 45,45  0,55 0,73
 9. Coritiba           8 11 2 4 5  9 12  -3 36,36  0,82 1,09
10. Cascavel           8 11 2 4 5  8 15  -7 36,36  0,73 1,36
11. Toledo             8 11 2 4 5  5 14  -9 36,36  0,45 1,27
12. Pato Branco        4 11 1 2 8 10 21 -11 18,18  0,91 1,91

Third Stage Final Phase

[Out 23]
Atlético 2-0 Londrina
[Out 24]
Colorado 0-0 União Bandeirante    (Colorado qualified for best overall record)

[Out 31]
Atlético 4-1 Colorado
[Lino, Washington(2) e Nivaldo; Castor]
 

*** Atlético won Third Stage ***

FINAL TABLE:

                      PG  J V   E  D GP GC SG  APROV MGP MGC
 1. Atlético          59 39 22 15  2 70 25 45  75,64 1,79 0,64   
Qualified
 2. Colorado          47 37 14 19  4 40 26 14  63,51 1,08 0,70    Qualified
 3. Londrina          43 35 13 17  5 39 25 14  61,43 1,11 0,71    Qualified
 4. Grêmio Maringá    36 35 12 13 10 43 34  9  52,86 1,23 0,97    Qualified
-------------------------------------------------------------
 5. Operário          36 35 12 12 11 36 43  -7 51,43 1,03 1,23
 6. Matsubara         34 34 14  6 14 35 42  -7 50,00 1,03 1,24
 7. Cascavel          30 33 8  14 11 29 37  -8 45,45 0,88 1,12
 8. União Bandeirante 29 34 7  15 12 24 29  -5 42,65 0,71 0,85
 9. Toledo            27 33 6  15 12 22 37 -15 40,91 0,67 1,12
10. Coritiba          26 33 8  10 15 29 37  -8 39,39 0,88 1,12    Qualified
11. Pato Branco       24 33 7  10 16 28 42 -14 36,36 0,85 1,27
12. Paranavaí         22 33 4  14 15 19 37 -18 33,33 0,58 1,12    Relegated

Grêmio Maringá and Operário finishes tied up to with the same numbers of points, and had has necessity of an extra game, to decide the last vacant for Taça de Prata 1983

Extra Game
[Dec 5]
Grêmio Maringá 2-1 Operário


Clube Atlético Paranaense are the 1982 Paraná State Champions


Atlético and Colorado are qualified for Taça de Ouro 1983


Londrina, Grêmio Maringá and Coritiba are qualified for Taça de Prata 1983


1981

1983

1982 (2nd level)

list of Champions

list of 2nd division champions


About this document

Prepared and maintained by Moacir Dalpiaz de Souza and Venicio Stasun for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Authors: Moacir Dalpiaz de Souza (moacir11@bol.com.br), and Venicio Stasun (vstasun@hotmail.com)
Last updated: 19 Out 2005