PARANÁ 1983

All info extracted from the book "Futebol do Paraná - 100 Anos de História", by Heriberto
Ivan Machado and Levi Mulford Chrestenzen

Participants
Clube ATLÉTICO Paranaense (Curitiba)
CASCAVEL Esporte Clube (Cascavel)
COLORADO Esporte Clube (Curitiba)
CORITIBA Foot Ball Club (Curitiba)
GRÊMIO Esportivo MARINGÁ (Maringá)
LONDRINA Futebol e Regatas (Londrina)
Sociedade Esportiva MATSUBARA (Cambará)
OPERÁRIO Ferroviário Esporte Clube (Ponta Grossa)
PATO BRANCO Esporte Clube (Pato Branco)
PINHEIROS Esporte Clube (Curitiba)
TOLEDO Futebol Clube (Toledo)
UNIÃO BANDEIRANTE Futebol Clube (Bandeirantes)


FIRST STAGE:

First Phase
(Top 4 qualify for Stage Finals, winners get 1 bonus point; other 8 go to Requalifying Groups)
(Os 4 primeiros passam ao Quadrangular do Turno, o campeão leva 1 ponto de bonificação;
 os outros 8 vão para as Repescagens)

Round 1
[Jun 5]
Cascavel 	 3-2  Pato Branco
Grêmio Maringá 	 0-0  Colorado
Atlético 	 3-1  Matsubara
Londrina         0-0  Coritiba
Pinheiros        2-2  Toledo
[Jun 8]
U. Bandeirante 	 1-0  Operário

Round 2
[Jun 11]
Colorado         3-0  Pato Branco
[Jun 12]
Cascavel         0-0  Pinheiros
Coritiba 	 3-0  Matsubara
Grêmio Maringá 	 2-0  Operário
Londrina 	 1-0  Atlético
U. Bandeirante 	 1-0  Toledo

Round 3
[Jun 18]
Atlético 	 2-0  Cascavel
[Jun 19]
Pinheiros 	 0-0  Londrina
Toledo   	 1-3  Coritiba
Matsubara 	 0-0  União Bandeirante
Pato Branco 	 0-0  Grêmio Maringá
Operário 	 0-1  Colorado

Round 4
[Jun 22]
Colorado 	 2-1  Matsubara
[Jun 23]
U. Bandeirante 	 2-2  Atlético
Cascavel 	 2-3  Grêmio Maringá
Coritiba 	 0-1  Pinheiros
Londrina 	 0-0  Pato Branco
Operário 	 1-1  Toledo

Round 5
[Jun 25]
Coritiba 	 2-0  União Bandeirante
[Jun 26]
Grêmio Maringá 	 0-0  Pinheiros
Toledo   	 1-3  Londrina
Atlético 	 1-0  Colorado
Pato Branco 	 1-0  Operário
Matsubara 	 3-0  Cascavel

Round 6
[Jul 2]
Colorado 	 1-0  União Bandeirante
[Jul 3]
Coritiba 	 0-1  Atlético
Pato Branco 	 1-0  Pinheiros
Matsubara 	 0-1  Operário
Londrina 	 0-1  Grêmio Maringá
Toledo   	 0-0  Cascavel

Round 7 [Jul 6]
Cascavel 	 1-1  Colorado
U. Bandeirante 	 0-0  Londrina
Grêmio Maringá 	 2-0  Toledo

Round 8
[Jul 9]
Grêmio Maringá 	 1-0  Matsubara
Toledo   	 1-1  Pato Branco
Coritiba 	 5-0  Cascavel
U. Bandeirante 	 1-1  Pinheiros
[Jul 10]
Operário 	 1-1  Atlético

Round 9 [Jul 13]
Colorado 	 1-0  Londrina
Operário 	 1-2  Coritiba

Round 10
[Jul 16]
Atlético 	 3-1  Grêmio Maringá
[Jul 17]
Londrina 	 1-2  Operário
Cascavel 	 0-2  União Bandeirante
Pinheiros 	 1-1  Colorado
Pato Branco 	 1-1  Coritiba
Matsubara 	 0-0  Toledo

Round 11 [Jul 20]
Atlético 	 1-0  Pinheiros
Toledo   	 2-0  Colorado
Pato Branco 	 0-0  União Bandeirante
Coritiba 	 2-1  Grêmio Maringá
Matsubara 	 0-0  Londrina
Operário 	 1-1  Cascavel

Round 12
[Jul 23]
Pinheiros 	 2-0  Operário
[Jul 24]
Londrina 	 1-0  Cascavel
Colorado 	 2-1  Coritiba
Pato Branco 	 0-0  Matsubara
Grêmio Maringá 	 2-1  União Bandeirante
Toledo   	 1-2  Atlético

Round 13 [Jul 27]
Pinheiros 	 0-0  Matsubara
Atlético 	 2-1  Pato Branco

Table:
 1.Atlético	      11  8  2  1  18- 8  18  Qualified; + 1bp
 2.Grêmio Maringá     11  6  3  2  13- 8  15  Qualified
 3.Colorado	      11  6  3  2  12- 7  15  Qualified
 4.Coritiba	      11  6  2  3  19- 8  14  Qualified
--------------------------------------------
 5.Londrina	      11  3  5  3   6- 5  11  Requalifying group
 6.União Bandeirante  11  3  5  3   8- 8  11  Requalifying group
 7.Pinheiros	      11  2  7  2   7- 6  11  Requalifying group
 8.Pato Branco	      11  2  6  3   7-10  10  Requalifying group
 9.Operário	      11  2  3  6   7-13   7  Requalifying group
10.Matsubara	      11  1  5  5   5-10   7  Requalifying group
11.Toledo	      11  1  5  5   9-15   7  Requalifying group
12.Cascavel	      11  1  4  6   7-20   6  Requalifying group


Stage finals:
(Winners qualify to, and get 1 bonus point for, Final Stage)
(O campeão se classifica e leva 1 ponto de bonificação para o Quadrangular Final)

Round 1 [Jul 31]
Atlético 	 0-2  Coritiba
Grêmio Maringá 	 1-0  Colorado

Round 2 [Aug 3]
Grêmio Maringá 	 2-1  Atlético
Colorado 	 1-0  Coritiba

Round 3 [Aug 7]
Coritiba	 1-0  Grêmio Maringá
Atlético 	 1-0  Colorado

Round 4
[Aug 13]
Colorado 	 1-0  Grêmio Maringá
[Aug 14]
Coritiba 	 1-0  Atlético

Round 5 [Aug 17]
Atlético 	 1-2  Grêmio Maringá
Coritiba 	 0-0  Colorado

Round 6 [Aug 21]
Colorado 	 2-1  Atlético
Grêmio Maringá 	 0-1  Coritiba

Table:
1.Coritiba	       6  4  1  1   5- 1   9  Qualified; + 1bp
--------------------------------------------
2.Colorado	       6  3  1  2   4- 3   7
3.Grêmio Maringá       6  3  0  3   5- 5   6
4.Atlético	       6  1  0  5   4- 9   3  (+ 1bp)


REQUALIFYING GROUPS:
(Group winners play each other; the winner goes to Final Stage qualifiers)
(Os campeões de cada grupo se enfrentam; o vencedor passa ao classificatório do Quadrangular Final)

Group A

Round 1 [Jul 31]
Pinheiros 	 0-0  Londrina
Operário 	 3-3  Toledo

Round 2 [Aug 3]
Pinheiros 	 3-1  Toledo
Londrina 	 1-1  Operário

Round 3 [Aug 7]
Operário 	 1-0  Pinheiros
Toledo 		 0-0  Londrina

Round 4 [Aug 10]
Toledo 		 2-0  Operário
Londrina 	 1-1  Pinheiros

Round 5 [Aug 13]
Toledo 		 1-0  Pinheiros
Londrina 	 2-1  Operário

Round 6 [Aug 17]
Londrina 	 0-2  Toledo
Pinheiros 	 1-0  Operário

Table:
1.Toledo	       6  3  2  1   9- 6   8  Qualified
--------------------------------------------
2.Pinheiros	       6  2  2  2   5- 4   6
3.Londrina	       6  1  4  1   4- 5   6
4.Operário	       6  1  2  3   6- 9   4


Group B

Round 1 [Jul 31]
Pato Branco 	 0-0  União Bandeirante
Matsubara 	 2-2  Cascavel

Round 2 [Aug 3]
Pato Branco 	 0-0  Matsubara
U. Bandeirante 	 4-0  Cascavel

Round 3 [Aug 7]
Cascavel 	 0-1  Pato Branco
Matsubara 	 1-1  União Bandeirante

Round 4 [Aug 10]
U. Bandeirante 	 6-2  Pato Branco
Cascavel 	 1-1  Matsubara

Round 5 [Aug 13]
Matsubara 	 2-0  Pato Branco
U. Bandeirante 	 2-0  Cascavel

Round 6 [Aug 18]
Pato Branco 	 0-0  Cascavel
U. Bandeirante 	 0-0  Matsubara

Table:
1.União Bandeirante    6  3  3  0  13- 3   9  Qualified
--------------------------------------------
2.Matsubara	       6  1  5  0   6- 4   7
3.Pato Branco	       6  1  3  2   3- 8   5
4.Cascavel	       6  0  3  3   3-10   3


Finals:

[Aug 21]
U. Bandeirante 	 2-0  Toledo

[Aug 25]
Toledo 		 2-1  União Bandeirante

*** UNIÃO BANDEIRANTE qualify for Final Stage qualifiers
*** O UNIÃO BANDEIRANTE se classificou para o classificatório do Quadrangular Final



SECOND STAGE:

First Phase
(Top 4 qualify for Stage Finals, winners get 1 bonus point; other 8 go to Requalifying Groups)
(Os 4 primeiros passam ao Quadrangular do Turno, o campeão leva 1 ponto de bonificação;
 os outros 8 vão para as Repescagens)

Round 1 [Aug 27]
Coritiba 	 1-0  Londrina
Matsubara	 1-0  Atlético
Pato Branco 	 1-1  Cascavel
Colorado 	 2-2  Grêmio Maringá
Toledo 		 1-0  Pinheiros
Operário 	 0-0  União Bandeirante

Round 2 [Aug 31]
Pinheiros 	 1-1  Cascavel
Pato Branco 	 2-0  Colorado
Toledo 		 3-0  União Bandeirante
Atlético 	 1-3  Londrina
Matsubara 	 2-1  Coritiba
Operário 	 0-0  Grêmio Maringá

Round 3
[Sep 3]
Colorado 	 1-0  Operário
[Sep 4]
Cascavel 	 1-2  Atlético
Londrina 	 1-0  Pinheiros
Coritiba 	 2-0  Toledo
U. Bandeirante 	 0-0  Matsubara
Grêmio Maringá 	 3-0  Pato Branco

Round 4
[Sep 7]
Pato Branco 	 0-0  Londrina
Matsubara 	 0-3  Colorado
Pinheiros 	 1-0  Coritiba
Toledo 		 0-0  Operário
Grêmio Maringá 	 0-0  Cascavel
[Sep 8]
Atlético 	 3-0  União Bandeirante

Round 5
[Sep 10]
Pinheiros 	 1-0  Grêmio Maringá
[Sep 11]
U. Bandeirante 	 1-1  Coritiba
Londrina 	 2-0  Toledo
Colorado 	 1-0  Atlético
Operário 	 0-1  Pato Branco
Cascavel 	 2-0  Matsubara

Round 6
[Sep 17]
Pinheiros 	 1-0  Pato Branco
[Sep 18]
Cascavel 	 0-0  Toledo
Grêmio Maringá 	 1-1  Londrina
U. Bandeirante 	 0-1  Colorado			(stopped at 75' due to pitch invasion)
[Sep 20]
Atlético 	 2-1  Coritiba
[Sep 27]
Operário 	 1-0  Matsubara

Round 7
[Sep 21]
Matsubara 	 0-1  Pinheiros
Londrina 	 1-0  União Bandeirante
Colorado 	 2-3  Cascavel
Toledo 		 1-0  Grêmio Maringá
[Sep 22]
Coritiba 	 3-2  Operário
Pato Branco 	 0-1  Atlético

Round 8 [Sep 25]
Pinheiros 	 1-0  União Bandeirante
Londrina 	 0-0  Colorado
Pato Branco 	 0-0  Toledo
Atlético 	 1-0  Operário
Cascavel 	 1-1  Coritiba
Matsubara 	 1-0  Grêmio Maringá

Round 9
[Sep 28]
Colorado 	 0-0  Pinheiros
[Sep 29]
U. Bandeirante 	 0-0  Cascavel			(played in Cambará)
Toledo 		 2-0  Matsubara
Grêmio Maringá 	 0-0  Atlético
Coritiba 	 1-1  Pato Branco
Operário 	 1-1  Londrina

Round 10
[Oct 1]
Colorado 	 1-0  Toledo
[Oct 2]
Londrina 	 0-1  Matsubara
Cascavel 	 1-0  Operário
Pinheiros 	 0-2  Atlético
U. Bandeirante 	 1-0  Pato Branco		(played in Cambará)
Grêmio Maringá 	 0-3  Coritiba

Round 11
[Oct 8]
Atlético 	 0-1  Toledo
[Oct 9]
Coritiba 	 0-1  Colorado
Matsubara 	 1-1  Pato Branco
Operário 	 2-2  Pinheiros
Cascavel 	 1-3  Londrina
U. Bandeirante 	 1-1  Grêmio Maringá		(played in Cambará)

Table:
 1.Colorado	      11  6  3  2  12- 7  15  Qualified; + 1bp
 2.Londrina	      11  5  4  2  12- 6  14  Qualified
 3.Atlético	      11  6  1  4  12- 8  13  Qualified
 4.Toledo	      11  5  3  3   8- 5  13  Qualified
--------------------------------------------
 5.Pinheiros	      11  5  3  3   8- 7  13  Requalifying group
 6.Cascavel	      11  3  6  2  11-10  12  Requalifying group
 7.Coritiba	      11  4  3  4  14-11  11  Requalifying group
 8.Matsubara	      11  4  2  5   6-11  10  Requalifying group
 9.Pato Branco	      11  2  5  4   6- 9   9  Requalifying group
10.Grêmio Maringá     11  1  6  4   7-10   8  Requalifying group
11.Operário	      11  1  5  5   6-10   7  Requalifying group
12.União Bandeirante  11  1  5  5   3-11   7  Requalifying group


Stage finals:
(Winners qualify to, and get 1 bonus point for, Final Stage)
(O campeão se classifica e leva 1 ponto de bonificação para o Quadrangular Final)

Round 1 [Oct 23]
Atlético 	 2-1  Londrina
Toledo 		 2-0  Colorado

Round 2 [Oct 26]
Colorado 	 0-0  Londrina
Toledo 		 1-0  Atlético

Round 3 [Oct 30]
Colorado 	 2-2  Atlético
Londrina 	 2-0  Toledo

Round 4 [Nov 6]
Colorado 	 0-0  Toledo
Londrina 	 1-0  Atlético

Round 5 [Nov 9]
Atlético 	 3-1  Toledo
Londrina 	 1-0  Colorado

Round 6 [Nov 13]
Atlético 	 1-1  Colorado
Toledo 		 0-0  Londrina

Table:
1.Londrina	       6  3  2  1   5- 2   8  Qualified; + 1bp
--------------------------------------------
2.Atlético	       6  2  2  2   8- 7   6
3.Toledo	       6  2  2  2   4- 5   6
4.Colorado	       6  0  4  2   3- 6   5  (+ 1bp)


REQUALIFYING GROUPS:
(Group winners play each other; the winner goes to Final Stage qualifiers)
(Os campeões de cada grupo se enfrentam; o vencedor passa ao classificatório do Quadrangular Final)

Group A

Round 1 [Oct 12]
Coritiba 	 2-2  Pinheiros
Pato Branco 	 1-1  Operário

Round 2 [Oct 16]
Operário 	 1-2  Coritiba
Pinheiros 	 1-1  Pato Branco

Round 3 [Oct 19]
Coritiba 	 0-1  Pato Branco
Operário 	 0-2  Pinheiros

Round 4 [Oct 23]
Pinheiros 	 2-0  Coritiba
Operário 	 1-1  Pato Branco

Round 5 [Oct 26]
Coritiba 	 3-1  Operário
Pato Branco 	 0-0  Pinheiros

Round 6 [Oct 30]
Pato Branco 	 0-0  Coritiba
Pinheiros 	 1-0  Operário

Table:
1.Pinheiros	       6  3  3  0   8- 3   9  Qualified
--------------------------------------------
2.Pato Branco	       6  1  5  0   3- 7   7
3.Coritiba	       6  2  2  2   7- 7   6
4.Operário	       6  0  2  4   4-10   2


Group B

Round 1 [Oct 12]
Matsubara 	 0-0  Grêmio Maringá
Cascavel 	 1-2  União Bandeirante

Round 2
[Oct 16]
U. Bandeirante 	 1-0  Matsubara			(played in Cambará)
[Oct 17]
Grêmio Maringá 	 2-1  Cascavel			(stopped at half-time, score 0-0; finished on Oct 25)

Round 3 [Oct 19]
U. Bandeirante 	 0-0  Grêmio Maringá		(played in Cambará)
Cascavel 	 0-0  Matsubara

Round 4 [Oct 23]
U. Bandeirante 	 1-0  Cascavel			(played in Cambará)
Grêmio Maringá 	 2-1  Matsubara

Round 5
[Oct 26]
Matsubara 	 1-1  União Bandeirante
[Oct 27]
Cascavel 	 2-1  Grêmio Maringá

Round 6 [Oct 30]
Grêmio Maringá 	 0-0  União Bandeirante
Matsubara 	 n/p  Cascavel

Table:
1.União Bandeirante    6  3  3  0   5- 2   9  Qualified
--------------------------------------------
2.Grêmio Maringá       6  2  3  1   5- 4   7
3.Cascavel	       5  1  1  3   4- 6   3
4.Matsubara	       5  0  3  2   2- 4   3


Finals:

[Nov 3]
U. Bandeirante 	 0-0  Pinheiros

[Nov 5]
Pinheiros 	 2-1  União Bandeirante

*** PINHEIROS qualify for Final Stage qualifiers
*** O PINHEIROS se classificou para o classificatório do Quadrangular Final



FINAL STAGE QUALIFIERS:

[Nov 9]
Pinheiros 	 1-2  União Bandeirante

[Nov 13]
U. Bandeirante 	 0-1  Pinheiros			(aet 0-0, pk 5-4)

*** UNIÃO BANDEIRANTE qualify for Final Stage
*** O UNIÃO BANDEIRANTE se classificou para o Quadrangular Final


Aggregate table 1st and 2nd stages - First Phase only
Tabela da 1ª fase do 1º e 2º turnos

(Best club apart from Coritiba, Londrina and União Bandeirante qualify; bottom club is relegated)
(O melhor clube à exceção do Coritiba, Londrina e União Bandeirante se classifica; o lanterna é rebaixado)

 1.Atlético	      22 14  3  5  30-16  31  Qualified
 2.Colorado	      22 12  6  4  24-14  30
 3.Coritiba	      22 10  5  7  33-19  25  Qualified; + 1bp
 4.Londrina	      22  8  9  5  18-11  25  Qualified; + 1bp
 5.Pinheiros	      22  7 10  5  15-13  24
 6.Grêmio Maringá     22  7  9  6  20-18  23
 7.Toledo	      22  6  8  8  17-20  20
 8.Pato Branco	      22  4 11  7  13-19  19
 9.União Bandeirante  22  4 10  8  11-19  18  Qualified
10.Cascavel	      22  4 10  8  18-30  18
11.Matsubara	      22  5  7 10  11-21  17
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
12.Operário	      22  3  8 11  13-23  14  Relegated



FINAL STAGE:
(Top 2 are finalists)
(Os 2 primeiros são finalistas)

Round 1 [Nov 20]
Coritiba 	 0-0  Londrina
U. Bandeirante 	 0-1  Atlético

Round 2 [Nov 27]
Atlético 	 1-0  Coritiba
Londrina 	 1-1  União Bandeirante

Round 3 [Nov 30]
Atlético 	 0-1  Londrina
U. Bandeirante 	 1-1  Coritiba

Round 4 [Dec 4]
Atlético 	 0-0  União Bandeirante
Londrina 	 0-1  Coritiba

Round 5 [Dec 7]
Coritiba 	 1-0  União Bandeirante
Londrina 	 0-1  Atlético

Round 6 [Dec 11]
Coritiba 	 1-1  Atlético
U. Bandeirante 	 2-0  Londrina

Table:
1.Atlético	       6  3  2  1   4- 2   8  Finalists
2.Coritiba	       6  2  3  1   4- 3   8  Finalists (+ 1bp)
--------------------------------------------
3.Londrina	       6  2  1  3   2- 5   6  (+ 1bp)
4.União Bandeirante    6  1  2  3   4- 4   4


FINALS:

[Dec 14]
Atlético 	 1-0  Coritiba

[Dec 18]
Coritiba 	 1-1  Atlético


******* ATLÉTICO are Paraná 1983 champions *******


Final standings:
 1.Atlético	      42 21  8 13  48-35  51  Champions (+ 1bp); qualified for Copa Brasil 1984
--------------------------------------------
 2.Coritiba	      42 18 12 12  50-32  49  Finalists (+ 1bp); qualified for Copa Brasil 1984
 3.Londrina	      40 14 16 10  29-23  45  (+ 1bp)
 4.União Bandeirante  46 13 19 14  41-32  45
 5.Pinheiros	      38 14 16  8  31-25  44
 6.Colorado	      34 15 11  8  31-23  42  (+ 1bp)
 7.Grêmio Maringá     34 12 12 10  30-27  36
 8.Toledo	      36 12 12 12  32-34  36
 9.Pato Branco	      34  6 19  9  20-30  31
10.Matsubara	      33  6 15 12  19-29  27
11.Cascavel	      33  5 14 14  25-46  24
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
12.Operário	      34  4 12 18  23-42  20  Relegated

* 378 goals / 223 matches = 1.69 gm

Topscorer: Amarildo (Toledo), 13 goals

1982

1984

list of champions

list of topscorers


About this document

All info extracted from the book "Futebol do Paraná - 100 Anos de História", by Heriberto Ivan Machado and Levi Mulford Chrestenzen

Prepared and maintained by Guillermo Alexander Rivera for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Guillermo Alexander Rivera (charles_inters@yahoo.com)
Last updated: 06 Jul 2007

(C) Copyright Guillermo Alexander Rivera, RSSSF and RSSSF Brazil 2004/2007
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.