Minas Gerais State Championship 2004

Participants

AMÉRICA Futebol Clube (Belo Horizonte)
Associação Atlética CALDENSE (Poços de Caldas)
Clube ATLÉTICO Mineiro (Belo Horizonte)
CRUZEIRO Esporte Clube (Belo Horizonte)
Esporte Clube MAMORÉ (Patos de Minas)
GUARANI Esporte Clube (Divinópolis)
IPATINGA Futebol Clube (Ipatinga)
RIO BRANCO de Andradas Futebol Clube (Andradas)
SOCIAL Futebol Clube (Coronel Fabriciano)
TUPI Football Club (Juiz de Fora)
UBERABA Sport Club (Uberaba)			(+)
União Recreativa dos Trabalhadores - URT (Patos de Minas)
VALERIODOCE Esporte Clube (Itabira)		(+)
VILLA NOVA Atlético Clube (Nova Lima)

(+) Promote from Módulo II 2003

First Phase

Table:		  M  W  D  L  GF-GA  Pts
 1.Atlético      13  8  4  1  28-13  28  Qualified
 2.América       13  8  3  2  27-14  27  Qualified
 3.Cruzeiro      13  8  2  3  37-14  26  Qualified
 4.Caldense      13  7  1  5  18-17  22  Qualified
---------------------------------------
 5.Villa Nova    13  6  5  3  22-17  22
 6.Guarani       13  6  5  3  18-17  22
 7.Ipatinga      13  4  3  6  19-19  15
 8.U.R.T.        13  4  3  6  14-18  15
 9.Valeriodoce   13  3  5  5  13-18  14
10.Mamoré        13  4  1  8  16-34  13
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Social        13  3  4  6  16-21  13  Relegated
12.Uberaba       13  3  4  6  18-22  13  Relegated
13.Tupi          13  3  2  8  16-22  11  Relegated
14.Rio Branco    13  3  2  8  13-28  11  Relegated

[Jan 21]
América      3-0  Caldense
Rio Branco   2-3  Villa Nova
Uberaba      2-3  Tupi
URT          1-0  Ipatinga
Valeriodoce  3-0  Mamoré

[Jan 24]
Cruzeiro     0-1  Valeriodoce
[Jan 25]
Guarani      3-0  Rio Branco
Ipatinga     2-3  América      
Mamoré       3-4  Uberaba
Social       1-2  Caldense
Tupi         2-1  URT

[Jan 28]
América      0-0  Social
Caldense     1-0  Cruzeiro
Tupi         3-0  Rio Branco
Uberaba      0-3  Atlético
URT          1-1  Villa Nova
Valeriodoce  0-2  Guarani

[Feb 1]
Atlético     2-2  Social          
Guarani      2-5  Cruzeiro         
Ipatinga     2-1  Uberaba
Mamoré       2-1  Tupi
Rio Branco   0-2  América
Valeriodoce  1-1  URT
Villa Nova   1-1  Caldense

[Feb 4]
Villa Nova   0-1  Atlético
Ipatinga     1-0  Mamoré

[Feb 7]
Cruzeiro     2-2  América
[Feb 8]
Caldense     0-1  Mamoré
Tupi         2-2  Ipatinga
Rio Branco   1-1  Valeriodoce
Social       1-2  Guarani
URT          0-0  Atlético

[Feb 11]
Atlético     1-1  Guarani
Ipatinga     3-1  Valeriodoce

[Feb 14]
Cruzeiro     5-0  Rio Branco
[Feb 15]
América      2-0  Villa Nova
Valeriodoce  2-1  Atlético
Uberaba      4-2  URT
Caldense     4-2  Ipatinga
Mamoré       3-2  Social

[Feb 21]
Mamoré       1-7  Cruzeiro
América      2-1  Uberaba
Atlético     2-1  Caldense
Rio Branco   2-1  URT
Social       2-0  Tupi

[Feb 25]
Cruzeiro     0-0  Uberaba
Ipatinga     1-2  Atlético
[Feb 26]
Guarani      3-2  América
Rio Branco   1-2  Social
Tupi         1-1  Valeriodoce

[Feb 29]
Atlético     5-3  Cruzeiro
América      5-2  Mamoré
Ipatinga     0-0  Rio Branco
URT          0-1  Guarani
Uberaba      1-1  Social
Valeriodoce  0-2  Caldense
Villa Nova   3-0  Tupi

[Mar 3]
Villa Nova   2-1  Uberaba
Social       0-3  Cruzeiro           [at Ipatingão]

[Mar 6]
Cruzeiro     4-0  Villa Nova

[Mar 7]
URT          3-2  América
Atlético     2-1  Tupi
Rio Branco   2-0  Caldense
Guarani      0-0  Mamoré
Social       2-1  Ipatinga

[Mar 10]
Tupi         0-1  Guarani
Uberaba      2-1  Rio Branco
Villa Nova   3-1  Valeriodoce

[Mar 13]
Cruzeiro     2-0  URT
[Mar 14]
América      0-0  Atlético
Mamoré       1-2  Rio Branco
Villa Nova   3-1  Social
Guarani      0-4  Ipatinga
Caldense     2-1  Uberaba

[Mar 17]
Caldense     2-1  Tupi
Guarani      1-1  Villa Nova

[Mar 21]
Atlético     4-0  Mamoré
Tupi         1-2  Cruzeiro
Ipatinga     1-1  Villa Nova
URT          2-1  Caldense
América      2-0  Valeriodoce
Guarani      1-1  Uberaba  

[Mar 24]
Mamoré       2-1  URT
Valeriodoce  2-2  Social

[Mar 28]
Tupi         1-2  América
Cruzeiro     2-0  Ipatinga
Rio Branco   2-5  Atlético
Villa Nova   4-1  Mamoré
Caldense     2-1  Guarani
Social       0-1  URT
Uberaba      0-0  Valeriodoce

Table:		  M  W  D  L  GF-GA  Pts
 1.Atlético      13  8  4  1  28-13  28  Qualified
 2.América       13  8  3  2  27-14  27  Qualified
 3.Cruzeiro      13  8  2  3  37-14  26  Qualified
 4.Caldense      13  7  1  5  18-17  22  Qualified
---------------------------------------
 5.Villa Nova    13  6  5  3  22-17  22
 6.Guarani       13  6  5  3  18-17  22
 7.Ipatinga      13  4  3  6  19-19  15
 8.U.R.T.        13  4  3  6  14-18  15
 9.Valeriodoce   13  3  5  5  13-18  14
10.Mamoré        13  4  1  8  16-34  13
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Social        13  3  4  6  16-21  13  Relegated
12.Uberaba       13  3  4  6  18-22  13  Relegated
13.Tupi          13  3  2  8  16-22  11  Relegated
14.Rio Branco    13  3  2  8  13-28  11  Relegated


Semifinals

[Mar 31 and Apr 3]
Caldense     0-3   1-3  Atlético
[Apr 1 and 4]
Cruzeiro     2-1   4-1  América


Finals

[Apr 11 and 18]
Cruzeiro     3-1   0-1  Atlético

** Cruzeiro are the Minas Gerais State champions of 2004 **

*** Topscorer: Alex (Cruzeiro), 14 goals ***

2003

list of champions

list of topscorers

list of 2nd level champions

list of 3rd level champions


About this document

Prepared and maintained by Paulo Torres and Ricardo Pontes for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Authors: Paulo Torres (paulotf@uai.com.br), Ricardo Pontes (rffp@yahoo.com) and Daniel Dalence Garcia (danielballack@terra.com.br)
Last updated: 21 Dec 2014

(C) Copyright Paulo Torres, Ricardo Pontes, Daniel Dalence Garcia and RSSSF and RSSSF Brazil 2004/2014
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.