Minas Gerais Championship 1973

Campeonato Mineiro de 1973

Participant clubs

AMÉRICA Futebol Clube (Belo Horizonte)
ARAGUARI Atlético Clube (Araguari)
Associação Atlética CALDENSE (Poços de Caldas)
Associação Atlética CASSIMIRO DE ABREU (Montes Claros)
ATLÉTICO Clube de Três Corações (Três Corações)
Clube ATLÉTICO Mineiro (Belo Horizonte)
CRUZEIRO Esporte Clube (Belo Horizonte)
FLAMENGO Futebol Clube (Varginha)
INDEPENDENTE Atlético Clube (Uberaba)
NACIONAL Atlético Clube (Muriaé)
NACIONAL Futebol Clube (Uberaba)
UBERABA Sport Club (Uberaba)
UBERLÂNDIA Esporte Clube (Uberlândia)
UNIÃO TIJUCANA de Esportes (Ituiutaba)
VALERIODOCE Esporte Clube (Itabira)
VILLA NOVA Atlético Clube (Nova Lima)

Qualification Tournament

(teams divided in two series. Top teams advance to first phase,
second placed teams play-off for the third spot)

Série A

Team              M  W  D  L  GF-GA Pts
1.Uberaba         6  5  1  0  20- 3  11  Qualified
---------------------------------------
2.União Tijucana  6  3  1  2  10- 5   7  Play-off
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
3.Independente    6  3  0  3   7- 8   6
4.Araguari        6  0  0  6   1-22   0

Round 1
[Oct 1, 1972]
Uberaba         2-0  União Tijucana
[Oct 22]
Independente    2-1  Araguari

Round 2
[Oct 8]
União Tijucana  2-0  Independente
[Oct 29]
Araguari        0-3  Uberaba

Round 3 [Oct 15]
Araguari        0-2  União Tijucana
Independente    0-2  Uberaba

Round 4 [Nov 5]
Araguari        0-3  Independente
União Tijucana  2-2  Uberaba

Round 5
[Nov 12]
Independente    1-0  União Tijucana
[Nov 26]
Uberaba         8-0  Araguari

Round 6 [Nov 19]
Uberaba         3-1  Independente
União Tijucana  4-0  Araguari

Team              M  W  D  L  GF-GA Pts
1.Uberaba         6  5  1  0  20- 3  11  Qualified
---------------------------------------
2.União Tijucana  6  3  1  2  10- 5   7  Play-off
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
3.Independente    6  3  0  3   7- 8   6
4.Araguari        6  0  0  6   1-22   0

Série B

Team                  M  W  D  L  GF-GA Pts
1.Nacional-M          4  2  1  1   6- 3   5  Qualified
-------------------------------------------
2.Cassimiro de Abreu  4  1  2  1   5- 6   4  Play-off
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
3.Flamengo FC         4  1  1  2   4- 6   3

Round 1 [Oct 1]
Cassimiro de Abreu  1-1  Nacional-M

Round 2 [Oct 15]
Flamengo FC         2-2  Cassimiro de Abreuu

Round 3 [Oct 22]
Nacional-M          2-1  Flamengo

Round 4 [Oct 29]
Nacional-M          3-0  Cassimiro de Abreu

Round 5 [Nov 5]
Cassimiro de Abreu  2-0  Flamengo FC

Round 6 [Nov 12]
Flamengo FC         1-0  Nacional-M


Team                  M  W  D  L  GF-GA Pts
1.Nacional-M          4  2  1  1   6- 3   5  Qualified
-------------------------------------------
2.Cassimiro de Abreu  4  1  2  1   5- 6   4  Play-off
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
3.Flamengo FC         4  1  1  2   4- 6   3


Play-off matches

Round 1 [Dec 3]	
União Tijucana      1-0  Cassimiro de Abreu

Round 2 [Dec 10]
Cassimiro de Abreu  1-1  União Tijucana

Round 3 [Dec 13]
Cassimiro de Abreu  1-0  União Tijucana         [pk 0-3]


First phase

Group A

Team            M  W  D  L  GA-GF Pts
1.Cruzeiro     10  5  4  1  13- 3  14  Qualified
2.América      10  6  2  2  17-10  14  Qualified
3.Villa Nova   10  5  3  2   9- 7  13  Qualified
4.Atlético-TC  10  4  0  6  12-11   8  Qualified
-------------------------------------
5.Uberlândia   10  3  2  5  11-14   8
6.Nacional-U   10  1  1  8   4-21   3

Round 1
[Mar 25]
Villa Nova   2-0  Uberlândia
 [Gil (2)]   
Atlético-TC  0-2  América
 [Dirceu, Pedro Omar]
[Mar 28]
Cruzeiro     3-0  Nacional-U
 [Dirceu Alves, Roberto Batata, Leonardo (Own goal)]

Round 2 [Apr 4]
América	     4-1  Villa Nova
 [Câmdido (2), Dirceu, Tião; Gil]
Uberlândia   0-2  Cruzeiro
 [Baiano (2)]
Nacional-U   1-0  Atlético-TC
 [Edson]

Round 3 [Apr 8]
Villa Nova   1-1  Nacional-U
 [Dario Alegria; Tinoco]
Atlético-TC  2-1  Cruzeiro
 [Jeremias, Mauro; Toninho]
América	     2-1  Uberlândia  
 [Pedro Omar, Rangel; Valfrido] 

Round 4
[Apr 11]
Cruzeiro     0-0  Villa Nova
Nacional-U   0-3  América
 [Cândido (2), Dirceu]	     
[Apr 18]
Uberlândia   1-0  Atlético-TC
 [Neriberto]

Round 5 [Apr 15]
Villa Nova   1-0  Atlético-TC
 [Cacá]
Nacional-U   2-3  Uberlândia
 [Lima, Belmar; Valfrido, Banga, Cacá]  
América	     0-0  Cruzeiro

Round 6 [Apr 22]
Villa Nova   2-1  América
 [Gil, Piorra; Eli]	     
Nacional-U   0-2  Cruzeiro
 [Dirceu Lopes, Evaldo]
Atlético-TC  3-1  Uberlândia
 [Calu, Divino, Jeremias; Mauro]   

Round 7
[Apr 18]
América	     1-0  Nacional-U
 [Cândido]
[Apr 25]
Cruzeiro     3-0  Atlético-TC
 [Baiano, Evaldo, Lima]
Uberlândia   0-0  Villa Nova

Round 8
[Apr 28]
Villa Nova   0-1  Cruzeiro
 [Lima]
[Apr 29]
Uberlândia   2-3  América
 [Toninho, Valfrido; Cândido (3)]	     
Atlético-TC  4-0  Nacional-U
 [Maurinho (2), Jeremias, Petronilho]

Round 9
[May 1]
América	     0-3  Atlético-TC
 [Calu, Jeremias, Petronilho]
[May 2]
Nacional-U   0-1  Villa Nova
 [Jurandí]
[May 3]
Cruzeiro     0-0  Uberlândia   

Round 10 [May 10]
Cruzeiro     1-1  América
 [Palhinha; Pedro Omar]	     
Uberlândia   3-0  Nacional-U
 [Cacá, Neriberto, Toninho]
Atlético-TC  0-1  Villa Nova
 [Gil]

Team            M  W  D  L  GA-GF Pts
1.Cruzeiro     10  5  4  1  13- 3  14  Qualified
2.América      10  6  2  2  17-10  14  Qualified
3.Villa Nova   10  5  3  2   9- 7  13  Qualified
4.Atlético-TC  10  4  0  6  12-11   8  Qualified
-------------------------------------
5.Uberlândia   10  3  2  5  11-14   8
6.Nacional-U   10  1  1  8   4-21   3


Group B

Team               M  W  D  L  GA-GF Pts
1.Atlético        10  8  2  0  24- 3  18  Qualified
2.Caldense        10  4  5  1  10- 5  13  Qualified
3.Valeriodoce     10  3  5  2   9- 6  11  Qualified
4.Uberaba         10  4  2  4  14-12  10  Qualified
----------------------------------------
5.União Tijucana  10  2  2  6   6-17   6
6.Nacional-M      10  0  2  8   5-25   2


Round 1
[Mar 25]
União Tijucana	0-0  Valeriodoce
Caldense        1-1  Uberaba
 [Ganzepe; Dilson]
[Apr 4]
Atlético        4-0  Nacional-M
 [Campos, Lôla, Paulinho, Rodrigues]

Round 2
[Mar 28]
Uberaba         1-1  Valeriodoce
 [Paulo Espanha (Own goal); Cláudio]
Atlético        4-0  União Tijucana
 [Lôla (2), Romeu, Vanderlei Paiva]
[Mar 31]
Nacional-M      0-0  Caldense

Round 3 [Apr 8]
Nacional-M      1-2  Uberaba
 [Mazinho; Dilson, Toinzinho]
Valeriodoce     0-0  Atlético        
União Tijucana  1-2  Caldense
 [Marcos; Marquinhos (Own goal), Carlos Martins (Own goal)]

Round 4 [Apr 11]
Atlético        4-2  Uberaba
 [Campos (2), Cláudio Mineiro, Lôla; Zé Francisco, Toinzinho]
União Tijucana  3-1  Nacional-M
 [Geada, Lincoln, Robertinho; Luiz Carlos]
Caldense        0-0  Valeriodoce

Round 5 [Apr 15]
Caldense        0-0  Atlético        
Valeriodoce     2-0  Nacional-M
 [Lacy, Maneca]
Uberaba         3-0  União Tijucana
 [Silva (2), Toinzinho]

Round 6 [Apr 22]
Nacional-M      1-4  Atlético
 [Luizinho; Campos (3), Oldair]       
Caldense        1-0  União Tijucana
 [Airton]
Valeriodoce     1-2  Uberaba
 [Lucindo; Marinho, Zé Francisco]

Round 7 [Apr 25]
Atlético        2-0  Caldense
 [Campos (2)]
Uberaba         3-1  Nacional-M
 [Edinho, Naim, Veran; Zezé]
Valeriodoce     2-0  União Tijucana
 [Fausto, Lucinda]

Round 8 [Apr 29]
União Tijucana  0-3  Atlético 
 [Campos (2), Reinaldo]       
Nacional-M      0-2  Valeriodoce
 [Zé Rio (Own goal), Maneca]
Uberaba         0-1  Caldense
 [Vandu]

Round 9
[May 2]
Caldense        4-0  Nacional-M
 [Vandu (2), Carlos Roberto, Toninho]
[May 3]
Atlético        2-0  Valeriodoce
 [Campos, Paulinho]
União Tijucana  1-0  Uberaba
 [Geada]

Round 10 [May 6]
Uberaba         0-1  Atlético 
 [Pedrilho]       
Nacional-M      1-1  União Tijucana
 [Zezé; Lincoln]
Valeriodoce     1-1  Caldense
 [Cláudio, Ganzepe]

Team               M  W  D  L  GA-GF Pts
1.Atlético        10  8  2  0  24- 3  18  Qualified
2.Caldense        10  4  5  1  10- 5  13  Qualified
3.Valeriodoce     10  3  5  2   9- 6  11  Qualified
4.Uberaba         10  4  2  4  14-12  10  Qualified
----------------------------------------
5.União Tijucana  10  2  2  6   6-17   6
6.Nacional-M      10  0  2  8   5-25   2


Semifinal Phase
(teams of Group A play only against teams of Group B)

Group A

Team           M  W  D  L  GA-GF Pts
1.Cruzeiro     8  7  0  1  14- 3  14  Qualified
2.América      8  5  2  1   9- 4  12  Qualified
------------------------------------
3.Atlético-TC  8  4  3  1   8- 6  11
4.Villa Nova   8  2  6  0   7- 4  10

Group B

Team           M  W  D  L  GA-GF Pts
1.Atlético     8  2  4  2   8- 6   8  Qualified
2.Uberaba      8  1  2  5   5- 9   4  Qualified
------------------------------------
3.Caldense     8  0  3  5   3-12   3
4.Valeriodoce  8  0  2  6   1-11   2


[May 13]
Villa Nova 	0-0  Atlético
Valeriodoce 	0-3  Cruzeiro
 [Joãozinho, Palhinha, Roberto Batata]
Atlético-TC 	2-0  Caldense
 [Calu, Jeremias]
América 	2-1  Uberaba
 [Rangel (2); Dilson]

[May 20]
Cruzeiro 	0-2  Atlético
 [Campos, Rodrigues]
Caldense 	2-2  Villa Nova
 [Batata, Vandu; Jurandí (2)]
Uberaba 	3-0  Atlético-TC
 [Generoso, Silva, Toinzinho]
América 	1-0  Valeriodoce
 [Cândido]

[May 26]
Atlético	1-1  Atlético-TC
 [campos; Petronilho]

[May 27]
Uberaba 	0-2  Cruzeiro
 [Dirceu Lopes (2)]
Caldense 	0-0  América 
Valeriodoce 	0-2  Villa Nova
 [Gil, Silvinho]

[Jun 2]
Cruzeiro 	2-1  Caldense
 [Dirceu Alves, Lima; Carlos Roberto]

[Jun 3]
Atlético	1-1  América 
 [Rodrigues; Cândido]
Atlético-TC 	1-0  Valeriodoce
 [Cafuringa]
Villa Nova 	0-0  Uberaba

[Jun 6]
Cruzeiro 	2-0  Uberaba
 [Dirceu Lopes, Lima]

[Jun 10]
Cruzeiro 	1-0  Valeriodoce
 [Dirceu Lopes]
Uberaba 	0-1  América 
 [Édson]
Caldense 	0-0  Atlético-TC

[Jun 13]
Caldense 	0-3  Cruzeiro
 [Dirceu Lopes, Nelinho, Zé Carlos]

[Jun 14]
Atlético	2-2  Villa Nova
 [Neco (Own goal), Rodrigues; Piorra, Gil]

[Jun 17]
Atlético	0-1  Cruzeiro
 [Dirceu Lopes]
Valeriodoce 	0-2  América 
 [Cândido, Ninha]
Villa Nova 	1-0  Caldense
 [Silvinho]
Atlético-TC 	2-1  Uberaba
 [Ismail, Petronilho; Dilson]

[Jun 24]
América 	2-0  Caldense
 [Mário, Ninha]
Atlético-TC 	1-0  Atlético
 [Zé Adir]
Villa Nova 	0-0  Valeriodoce

[Jul 1]
Valeriodoce 	1-1  Atlético-TC
 [Maneca, Ismail]
América 	0-2  Atlético
 [Campos, Reinaldo]
Uberaba 	0-0  Villa Nova

Group A

Team           M  W  D  L  GA-GF Pts
1.Cruzeiro     8  7  0  1  14- 3  14  Qualified
2.América      8  5  2  1   9- 4  12  Qualified
------------------------------------
3.Atlético-TC  8  4  3  1   8- 6  11
4.Villa Nova   8  2  6  0   7- 4  10

Group B

Team           M  W  D  L  GA-GF Pts
1.Atlético     8  2  4  2   8- 6   8  Qualified
2.Uberaba      8  1  2  5   5- 9   4  Qualified
------------------------------------
3.Caldense     8  0  3  5   3-12   3
4.Valeriodoce  8  0  2  6   1-11   2


Final Phase

Team        M  W  D  L  GF-GA Pts
1.Cruzeiro  6  3  2  1   6- 4   8  Champions
---------------------------------
2.América   6  2  3  1   7- 7   7
3.Uberaba   6  1  3  2   6- 7   5
4.Atlético  6  1  2  3   5- 6   4

(All matches were played at Mineirão Stadium)

Round 1
[Jul 26]
Cruzeiro	0-0  Uberaba
[Jul 29]
América 	1-0  Atlético
 [Dirceu] 

Round 2
[Jul 22]
Uberaba 	1-3  Atlético
 [Arlem, Campos, Modesto (Own goal); Naim] 
[Aug 1]
Cruzeiro 	2-0  América
 [Roberto Batata, Zé carlos]

Round 3 [Aug 5] 
Uberaba 	2-2  América 
 [Cândido, Eli; Naim, Toinzinho]
Cruzeiro 	1-0  Atlético 
 [Lima]

Round 4 [Aug 12]
Uberaba 	3-1  Cruzeiro
 [Naim (2), Grimaldi; Baiano]
Atlético 	2-2  América
 [Bibi, Campos; Édson, Rangel] 

Round 5 [Aug 15]
Atlético 	0-0  Uberaba
América 	1-1  Cruzeiro
 [Rangel; Nelinho]

Round 6 [Aug 19]
América 	1-0  Uberaba
 [Rangel]
Cruzeiro 	1-0  Atlético
 [Dirceu Lopes] 


Team        M  W  D  L  GF-GA Pts
1.Cruzeiro  6  3  2  1   6- 4   8  Champions
---------------------------------
2.América   6  2  3  1   7- 7   7
3.Uberaba   6  1  3  2   6- 7   5
4.Atlético  6  1  2  3   5- 6   4


** CRUZEIRO are Minas Gerais Champions of 1973 **
*** Topscorer: Campos (Atlético), 15 goals. ***

1972

1973 (Cup)

1974

list of champions

list of topscorers


About this document

Sources: Placar magazine, Ruy Trida Jr. works at Uberaba Sport

Thanks to Marcos Lacerda Queiroz and Yacov Katz (brazil070866@yahoo.com).

Prepared and maintained by Marcelo Leme de Arruda, Vítor Dias and Claudio Freati for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Marcelo Leme de Arruda (mlarruda@terra.com.br), Vítor Dias (vitor.dias@gmail.com) and Claudio Freati (claudiofreati@yahoo.com.br).
Last updated: 2 Mar 2014

(C) Copyright Marcelo Leme de Arruda, Vítor Dias, Claudio Freati, RSSSF and RSSSF Brazil 2002/2014
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.