Série C 1996

Participating Teams:
Centro Sportivo Alagoano (Maceió-AL)
Anápolis Futebol Clube (GO)
Avaí Futebol Clube (Florianópolis-SC)
Baré Esporte Clube (Boa Vista-RR)
Barra Mansa Futebol Clube (RJ)
Botafogo Futebol Clube (Ribeirão Preto-SP)
Botafogo Sobradinho Futebol Clube (Brasília-DF)
Grêmio Esportivo Brasil (Pelotas-RS)
Cascavel Esporte Clube (PR)
Associação Esportiva Catuense (Catú-BA)
Sociedade Esportiva e Recreativa Caxias do Sul (RS)
Sociedade Esportiva Caxiense (Caxias-MA)
Associação Chapecoense de Futebol (Chapecó-SC)
Associação Atlética Colatina (ES)
Esporte Clube Comercial (Campo Grande-MS)
Comercial Futebol Clube (Ribeirão Preto-SP)
Associação Desportiva Confiança (Aracaju-SE)
Esporte Clube Corinthians (Presidente Prudente-SP)
Associação Atlética Cori-Sabbá (Floriano-PI)
Estrela do Norte Futebol Clube (Cachoeiro do Itapemirim-ES)
Ferroviário Atlético Clube (Fortaleza-CE)
Figueirense Futebol Clube (Florianópolis-SC)
Fluminense Futebol Clube (Feira de Santana-BA)
Fortaleza Esporte Clube (CE)
Associação Atlética Francana (Franca-SP)
Galícia Esporte Clube (Salvador-BA)
Gurupi Esporte Clube (TO)
Associação Olímpica Itabaiana (SE)
Jaraguá Atlético Clube (Jaraguá do Sul-SC)
Ji-Paraná Futebol Clube (RO)
Clube Atlético Juventus (São Paulo-SP)
Kaburé Esporte Clube (Colinas-TO)
Sociedade Esportiva Matsubara (Cambará-PR)
Mixto Esporte Clube (Cuiabá-MT)
Nacional Futebol Clube (Manaus-AM)
Operário Futebol Clube (Campo Grande-MS)
Sociedade Esportiva Pauferrense (Pau dos Ferros-RN)
Paulista Futebol Clube (Jundiaí-SP)
Esporte Clube Pelotas (RS)
Planaltina Esporte Clube (Brasília-DF)
Clube Atlético do Porto (Caruaru-PE)
Associação Desportiva e Cultural Potiguar (Mossoró-RN)
Rio Branco Esporte Clube (Americana-SP)
Rio Branco Football Club (AC)
Rio Branco Sport Club (Paranaguá-PR)
Atlético Rio Negro Clube (Manaus-AM)
River Atlético Clube (Teresina-PI)
Gremio Atlético Sampaio (Boa Vista-RR)
Sampaio Corrêa Futebol Clube (São Luís-MA)
Esporte Clube São Luiz (Ijuí-RS)
São Raimundo Esporte Clube (Manaus-AM)
Gremio Esportivo Sãocarlense (São Carlos-SP)
Clube Atlético Sorocaba (SP)
Tubarão Futebol Clube (SC)
Tupi Futebol Clube (Juiz de Fora-MG)
Uberaba Sport Club (MG)
Uberlândia Esporte Clube (MG)
União Bandeirante Futebol Clube (Bandeirantes-PR)
Vila Nova Futebol Clube (Goiânia-GO)
Vitória Futebol Clube (ES)


First Phase 

Group 1

[Aug 27]
Rio Branco-AC      1-0  São Raimundo

[Aug 31]
Ji-Paraná          4-0  São Raimundo

[Sep 8]
Ji-Paraná          0-1  Rio Branco-AC

[Sep 17]
Rio Branco-AC      0-0  Ji-Paraná

[Sep 26]
São Raimundo       1-1  Rio Branco-AC

[Sep 29]
São Raimundo       5-3  Ji-Paraná

Table
 1.Rio Branco-AC             4  2  2  0   3- 1   8
 2.Ji-Paraná                 4  1  1  2   7- 6   4
---------------------------------------------------
 3.São Raimundo-AM           4  1  1  2   6- 9   4
 -.Rio Negro-AM              withdrew

Group 2

[Sep 1]
Nacional           3-2  Baré

[Sep 4]
Nacional           3-0  GAS

[Sep 9]
Baré               4-1  GAS

[Sep 14]
GAS                2-3  GAS

[Sep 27]
GAS                1-2  Nacional

[Sep 30]
Baré               0-0  Nacional

Table
 1.Nacional-AM               4  3  1  0   8- 3  10
 2.Baré                      4  2  1  1   9- 6   7
---------------------------------------------------
 3.GAS                       4  0  0  4   4-12   0

Group 3

[Aug 25]
Caxiense           1-2  Sampaio Corrêa
Kaburé             1-1  Gurupi

[Sep 1]
Sampaio Corrêa     5-1  Gurupi

[Sep 4]
Sampaio Corrêa     3-0  Kaburé

[Sep 15]
Gurupi             2-0  Kaburé

[Sep 26]
Kaburé             2-0  Sampaio Corrêa

[Sep 29]
Gurupi             3-0  Sampaio Corrêa

Table
 1.Gurupi                    4  2  1  1   7- 6   7
 2.Sampaio Corrêa            4  2  0  2   8- 6   6
---------------------------------------------------
 3.Kaburé                    4  1  1  2   3- 6   4
 -.Caxiense                  withdrew

Caxiense abandoned the tournament alleging financial trouble, their only match was cancelled

Group 4

[Sep 1]
River              0-2  Fortaleza

[Sep 4]
River              0-1  Ferroviário
Cori-Sabbá         0-0  Fortaleza

[Sep 8]
Cori-Sabbá         3-1  Ferroviário

[Sep 14]
Fortaleza          2-2  Ferroviário
[Sep 15]
Cori-Sabbá         2-1  River

[Sep 22]
Ferroviário        2-1  Fortaleza
River              2-0  Cori-Sabbá

[Sep 25]
Fortaleza          3-1  Cori-Sabbá
[Sep 26]
Ferroviário        3-0  River

[Sep 28]
Ferroviário        0-1  Cori-Sabbá
[Sep 29]
Fortaleza          2-0  River

Table
 1.Fortaleza                 6  3  2  1  10- 5  11
 2.Ferroviário-CE            6  3  1  2   9- 7  10
---------------------------------------------------
 3.Cori-Sabbá                6  3  1  2   7- 7  10
 4.River                     6  1  0  5   3-10   3

Group 5

[Sep 15]
Pauferrense        3-2  Potiguar

[Sep 21]
Potiguar           1-0  Pauferrense

Table
 1.Potiguar (Mossoró)        2  1  0  1   3- 3   3
   Pauferrense               2  1  0  1   3- 3   3
---------------------------------------------------

Potiguar won the 1st place by a draw

Group 6

[Sep 6]
Confiança          2-2  Porto

[Sep 11]
Catuense           0-0  Porto

[Sep 15]
Catuense           0-0  Confiança

[Sep 22]
Porto              3-1  Confiança

[Sep 26]
Confiança          1-2  Catuense

[Sep 29]
Porto              3-1  Catuense

Table
 1.Porto                     4  2  2  0   8- 4   8
 2.Catuense                  4  1  2  1   3- 4   5
---------------------------------------------------
 3.Confiança-SE              4  0  2  2   4- 7   2

Group 7

[Sep 1]
Fluminense         0-1  CSA
Galícia            0-0  Itabaiana

[Sep 4]
Galícia            1-2  CSA
Fluminense         3-0  Itabaiana

[Sep 8]
Galícia            2-0  Fluminense

[Sep 11]
CSA                2-1  Itabaiana

[Sep 15]
Fluminense         2-1  Galícia

[Sep 22]
Itabaiana          2-0  CSA

[Sep 26]
CSA                7-0  Galícia
Itabaiana          1-4  Fluminense

[Sep 29]
CSA                2-0  Fluminense
Itabaiana          2-1  Galícia

Table
 1.CSA                       6  5  0  1  14- 4  15
 2.Fluminense-BA             6  3  0  3   9- 7   9
---------------------------------------------------
 3.Itabaiana                 6  2  1  3   6-10   7
 4.Galícia                   6  1  1  4   5-13   4

Group 8

[Sep 1]
Operário           1-0  Comercial-MS

[Sep 5]
Comercial-MS       0-1  Mixto

[Sep 7]
Operário           3-1  Mixto

[Sep 18]
Comercial-MS       0-0  Operário

[Sep 22]
Mixto              0-0  Comercial-MS               

[Sep 29]
Mixto              1-1  Operário

Table
 1.Operário-MS               4  2  2  0   5- 2   8
 2.Mixto                     4  1  2  1   3- 4   5
---------------------------------------------------
 3.Comercial-MS              4  0  2  2   0- 2   2

Group 9

[Aug 25]
Anápolis           1-0  Uberlândia

[Sep 1]
Vila Nova          1-1  Anápolis

[Sep 8]
Uberlândia         1-2  Vila Nova

[Sep 15]
Vila Nova          1-1  Uberlândia

[Sep 22]
Anápolis           0-1  Vila Nova

[Sep 29]
Uberlândia         4-1  Anápolis

Table
 1.Vila Nova                 4  2  2  0   5- 3   8
 2.Uberlândia                4  1  1  2   6- 5   4
---------------------------------------------------
 3.Anápolis                  4  1  1  2   3- 6   4

Group 10

[Aug 31]
Planaltina         0-2  Francana

[Sep 1]
Botafogo-DF        1-0  Uberaba

[Sep 4]
Botafogo-DF        0-4  Francana
Planaltina         0-1  Uberaba

[Sep 8]
Botafogo-DF        1-1  Planaltina

[Sep 15]
Botafogo-DF        3-0  Planaltina
Francana           3-1  Uberaba

[Sep 23]
Uberaba            1-0  Francana

[Sep 26]
Uberaba            1-0  Planaltina
Francana           0-1  Botafogo-DF

[Sep 29]
Francana           2-2  Planaltina
Uberaba            0-0  Botafogo-DF

Table
 1.Botafogo-DF               6  3  2  1   6- 5  11
 2.Francana                  6  3  1  2  11- 5  10
---------------------------------------------------
 3.Uberaba                   6  3  1  2   4- 4  10
 4.Planaltina                6  0  2  4   3-10   2

Group 11

[Aug 25]
Colatina           1-0  Vitória

[Sep 1]
Estrela do Norte   1-0  Colatina

[Sep 8]
Vitória            0-2  Estrela do Norte

[Sep 15]
Estrela do Norte   2-1  Vitória

[Sep 20]
Colatina           2-1  Estrela do Norte

[Sep 29]
Vitória            2-0  Colatina                   

Table
 1.Estrela do Norte          4  3  0  1   6- 3   9
 2.Colatina                  4  2  0  2   3- 4   6
---------------------------------------------------
 3.Vitória-ES                4  1  0  3   3- 5   3

Group 12

[Aug 25]
Tupi               2-1  Juventus
Paulista           1-4  Rio Branco-SP

[Aug 28]
Barra Mansa        0-0  Juventus
[Aug 29]
Paulista           2-0  Tupi

[Sep 1]
Rio Branco-SP      4-0  Tupi
Barra Mansa        1-0  Paulista

[Sep 8]
Rio Branco-SP      3-0  Barra Mansa
Juventus           0-0  Paulista

[Sep 11]
Tupi               1-0  Barra Mansa
Juventus           0-2  Rio Branco-SP

[Sep 14]
Juventus           2-0  Tupi
[Sep 15]
Rio Branco-SP      1-1  Paulista

[Sep 18]
Barra Mansa        0-0  Tupi
Rio Branco-SP      0-0  Juventus

[Sep 22]
Barra Mansa        0-3  Rio Branco-SP
Paulista           1-0  Juventus

[Sep 25]
Tupi               1-1  Rio Branco-SP
[Sep 26]
Paulista           2-1  Barra Mansa

[Sep 29]
Tupi               0-1  Paulista
Juventus           4-2  Barra Mansa

Table
 1.Rio Branco-SP             8  5  3  0  18- 3  18
 2.Paulista                  8  4  2  2   8- 7  14
---------------------------------------------------
 3.Juventus-SP               8  2  3  3   7- 7   9
 4.Tupi                      8  2  2  4   4-11   8
 5.Barra Mansa               8  1  2  5   4-13   5

Group 13

[Aug 25]
União Bandeirante  2-3  Comercial-SP
Matsubara          1-1  Botafogo-SP

[Aug 29]
Corinthians        5-3  Matsubara

[Sep 1]
União Bandeirante  0-0  Botafogo-SP
Comercial-SP       2-3  Matsubara

[Sep 5]
Comercial-SP       2-0  Corinthians

[Sep 7]
Matsubara          0-0  União Bandeirante
[Sep 8]
Botafogo-SP        5-0  Corinthians

[Sep 11]
Botafogo-SP        0-0  Comercial-SP
[Sep 12]
Corinthians        2-1  União Bandeirante

[Sep 15]
União Bandeirante  2-1  Corinthians
Botafogo-SP        2-0  Comercial-SP

[Sep 18]
Corinthians        1-2  Botafogo-SP
União Bandeirante  0-0  Matsubara

[Sep 22]
Corinthians        1-0  Comercial-SP
Botafogo-SP        4-1  Matsubara

[Sep 25]
Matsubara          1-4  Comercial-SP
[Sep 26]
Botafogo-SP        1-2  União Bandeirante

[Sep 29]
Matsubara          2-3  Corinthians
Comercial-SP       0-0  União Bandeirante

Table
 1.Botafogo-SP               8  4  3  1  15- 5  15
 2.Corinthians (Pres.Prud.)  8  4  0  4  13-17  12
---------------------------------------------------
 3.Comercial-SP              8  3  2  3  11- 9  11
 4.União Bandeirante         8  2  4  2   7- 7  10
 5.Matsubara                 8  1  3  4  11-19   6

Group 14

[Aug 25]
Jaraguá            2-0  Sãocarlense

[Aug 29]
Jaraguá            1-1  Atlético Sorocaba

[Sep 1]
Sãocarlense        1-1  Rio Branco-PR

[Sep 4]
Atlético Sorocaba  3-1  Rio Branco-PR

[Sep 8]
Atlético Sorocaba  0-0  Sãocarlense
[Sep 9]
Rio Branco-PR      2-2  Jaraguá                 

[Sep 15]
Sãocarlense        0-2  Atlético Sorocaba
Jaraguá            0-0  Rio Branco-PR

[Sep 18]
Rio Branco-PR      4-2  Atlético Sorocaba

[Sep 22]
Rio Branco-PR      2-0  Sãocarlense

[Sep 26]
Atlético Sorocaba  2-0  Jaraguá

[Sep 29]
Sãocarlense        1-2  Jaraguá

Table
 1.Atlético Sorocaba         6  3  2  1  10- 6  11
 2.Rio Branco-PR             6  2  3  1  10- 8   9
---------------------------------------------------
 3.Jaraguá                   6  2  3  1   7- 6   9
 4.Sãocarlense               6  0  2  4   2- 9   2

Group 15

[Aug 25]
Cascavel           0-1  Caxias
São Luiz           3-1  Chapecoense

[Sep 1]
Caxias             3-1  São Luiz

[Sep 5]
Chapecoense        2-1  Cascavel

[Sep 8]
São Luiz           2-0  Cascavel

[Sep 15]
Cascavel           4-1  São Luiz

[Sep 19]
Caxias             3-0  Chapecoense

[Sep 22]
Cascavel           1-0  Chapecoense
São Luiz           0-0  Caxias

[Sep 25]
Chapecoense        1-0  Caxias

[Sep 29]
Caxias             2-3  Cascavel
Chapecoense        2-1  São Luiz

Table
 1.Caxias-RS                 6  3  1  2   9- 5  10
 2.Cascavel EC               6  3  0  3   9- 8   9
---------------------------------------------------
 3.Chapecoense               6  3  0  3   6- 9   9
 4.São Luiz                  6  2  1  3   8-10   7

Group 16

[Aug 25]
Figueirense        3-0  Pelotas
Brasil             0-0  Tubarão

[Aug 27]
Avaí               1-1  Pelotas

[Aug 29]
Brasil             1-1  Figueirense

[Sep 1]
Tubarão            1-0  Figueirense
Avaí               7-2  Brasil

[Sep 4]
Tubarão            2-0  Avaí

[Sep 8]
Pelotas            4-2  Tubarão
[Sep 9]
Figueirense        3-0  Avaí

[Sep 11]
Pelotas            1-1  Brasil

[Sep 15]
Avaí               1-1  Figueirense
Tubarão            3-2  Pelotas

[Sep 18]
Avaí               4-2  Tubarão
Brasil             1-1  Pelotas

[Sep 22]
Figueirense        2-1  Tubarão
Brasil             0-1  Avaí

[Sep 24]
Pelotas            4-1  Avaí

[Sep 26]
Figueirense        2-0  Brasil

[Sep 29]
Pelotas            3-0  Figueirense
Tubarão            1-0  Brasil

Table
 1.Figueirense               8  4  2  2  12- 7  14
 2.Tubarão                   8  4  1  3  12-12  13
---------------------------------------------------
 3.Pelotas                   8  3  3  2  16-12  12
 4.Avaí                      8  3  2  3  15-15  11
 5.Brasil (Pelotas)          8  0  4  4   5-14   4


Second Phase

[Oct 6 and 11]
Nacional           2-0   1-2  Rio Branco-AC
[Oct 6 and 12]
Gurupi             0-3   0-4  Vila Nova
[Oct 6 and 13]
Fortaleza          1-3   1-1  Sampaio Corrêa
Potiguar           4-1   1-1  Ferroviário
Porto              0-0   1-1  Pauferrense
CSA                1-1   1-0  Catuense
Fluminense         2-0   0-1  Colatina
Estrela do Norte   2-1   1-4  Rio Branco-SP
Operário           2-2   2-6  Francana
Botafogo-DF        0-0   2-3  Mixto
Botafogo-SP        2-0   2-1  Uberlândia
Rio Branco-PR      4-0   2-2  Corinthians
Atlético Sorocaba  2-0   0-2  Cascavel         [pen 3-2]
Paulista           2-1   0-1  Figueirense
Tubarão            1-1   3-1  Caxias
[Oct 9 and 12]
Ji-Paraná          1-1   3-1  Baré

Figueirense and Porto qualified on away goal rule

Third Phase 

[Oct 20 and 26]
Fluminense         0-2   1-3  Vila Nova
[Oct 20 and 27]
Ji-Paraná          1-0   0-2  Nacional
Potiguar           2-1   0-5  Sampaio Corrêa
Porto              3-1   0-0  CSA                             
Mixto              1-3   1-3  Francana
Botafogo-SP        2-0   1-1  Atlético Sorocaba
Tubarão            3-1   0-5  Rio Branco-SP
Rio Branco-PR      1-0   0-2  Figueirense

Quarterfinals

[Nov 3 and 9]
Nacional           0-1   0-3  Vila Nova
[Nov 3 and 10]
Botafogo-SP        2-0   1-1  Rio Branco-SP
Francana           3-1   1-3  Figueirense      [pen 3-4]*
[Nov 4 and 10]
Sampaio Corrêa     4-3   1-2  Porto

* - 1st leg was abandoned after Figueirense had less than 7 players in the pitch

Porto qualified on away goal rule

Semifinals

[Nov 17 and 24]
Porto              0-0   3-5  Vila Nova
Figueirense        2-0   0-3  Botafogo-SP

Vila Nova and Botafogo-SP were promoted

Final

[Dec 1 and 8]
Vila Nova          2-1   1-0  Botafogo-SP

Vila Nova are the undefeated 1996 Brazilian 3rd level champions

1995

1996 (1st level)

1996 (2nd level)

1997

list of champions

list of 2nd and 3rd division champions


About this document

Thanks to Renato Ruiz Araujo renator@equatorialsistemas.com.br)

Prepared and maintained byMarcelo Leme de Arruda and Julio Bovi Diogo for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Authors: Marcelo Leme de Arruda (mlarruda@ime.usp.br) and Julio Bovi Diogo (juliodiogo@terra.com.br)
Last updated: 06 Jun 2003

(C) Copyright Marcelo Leme de Arruda, Julio Bovi Diogo, RSSSF and RSSSF Brazil 1999/2003
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.