Minas Gerais State League 2023

Campeonato Mineiro 2023 - Módulo I

Participants
 
AMÉRICA Futebol Clube SAF (Belo Horizonte)
Associação Atlética CALDENSE (Poços de Caldas)
ATHLETIC Club Esportes SAF (São João Del Rei)
Clube ATLÉTICO Mineiro (Belo Horizonte)
Clube Atlético PATROCINENSE (Patrocínio)
CRUZEIRO Esporte Clube SAF (Belo Horizonte)
DEMOCRATA Futebol Clube (Sete Lagoas) 	(+)
Esporte Clube DEMOCRATA (Governador Valadares)
IPATINGA Futebol Clube (Ipatinga) (+)
POUSO ALEGRE Futebol Clube (Pouso Alegre)
TOMBENSE Futebol Clube (Tombos) [1]
VILLA NOVA Atlético Clube (Nova Lima)
 
(+) Teams promoted from Módulo II 2022
[1] Plays in Muriaé/MG

FIRST PHASE
(Teams from each club will play only against teams of the other two groups.
First team from each group and the best second place are qualified to semifinals.
The last team from each group will play the Relegation Tournament)

(As equipes de cada clube jogarão apenas contra equipes dos outros dois grupos.
A primeira equipe de cada grupo e a melhor segunda colocada estão classificadas para as semifinais.
A última equipe de cada grupo jogará o Torneio do rebaixamento)

Round 1
[Jan 21]
Atlético	2-1	Caldense	[Att.:22,030]
 [Hulk 25', Hulk 70'; Patrick 31']
Patrocinense	1-2	Cruzeiro	[Att.:3,997]
 [Cristiano 52'; Nikão 7', Bruno Rodrigues 15']
Athletic	3-1	Tombense	[Att.:1,167]
 [David (o.g) 41', Vini Locatelli 50', Nathan 87'; Keké 49']
[Jan 22]
Pouso Alegre	0-4	América		[Att.:5,108]
 [Juninho 29', Benítez 53', Dadá Belmonte 85', Wellington Paulista 90+4']
[Jan 23]
Democrata-GV	1-0	Democrata-SL	[Att.:3,121]
 [Rony 89']
Villa Nova	 -	Ipatinga

GROUP A

Table		M  W  D  L  GF-GA  Pts
1.Athletic	1  1  0  0  03-01   03
2.Atlético	1  1  0  0  02-01   03
---------------------------------------
3.Villa Nova	0  0  0  0  00-00   00
4.Pouso Alegre	1  0  0  1  00-04   00

GROUP B

Table		M  W  D  L  GF-GA  Pts
1.América	1  1  0  0  04-00   03
---------------------------------------
2.Caldense	1  0  0  1  01-02   00
3.Patrocinense	1  0  0  1  01-02   00
4.Democrata-SL	1  0  0  1  00-01   00

GROUP C

Table		M  W  D  L  GF-GA  Pts
1.Cruzeiro	1  1  0  0  02-01   03
---------------------------------------
2.Democrata-GV	1  1  0  0  01-00   03
3.Ipatinga	0  0  0  0  00-00   00
4.Tombense	1  0  0  1  01-03   00


Round 2 
[Jan 28]
Cruzeiro	 -	Athletic
Caldense	 -	Democrata-GV
Democrata-SL	 -	Pouso Alegre
[Jan 29]
Tombense	 -	Atlético
América		 -	Villa Nova
Ipatinga	 -	Patrocinense

Round 3 
[Feb 3]
Democrata-GV	 -	Athletic
[Feb 4]
Ipatinga	 -	Atlético
América		 -	Cruzeiro			[in Brasília/DF]
Democrata-SL	 -	Villa Nova
Tombense	 -	Caldense
Pouso Alegre	 -	Patrocinense

Round 4
[Feb 7]
Athletic	 -	América
Cruzeiro	 -	Pouso Alegre
[Feb 8]
Atlético	 -	Democrata-SL
Villa Nova	 -	Democrata-GV
Caldense	 -	Ipatinga
Patrocinense	 -	Tombense

Round 5 
[Feb 11]
América		 -	Democrata-GV
Caldense	 -	Villa Nova
Pouso Alegre	 -	Tombense
[Feb 12]
Democrata-SL	 -	Ipatinga
Patrocinense	 -	Athletic
[Feb 13]
Cruzeiro	 -	Atlético

Round 6 
[Feb 17]
Ipatinga	 -	América
[Feb 18]
Atlético	 -	Patrocinense
Villa Nova	 -	Cruzeiro
Athletic	 -	Caldense
Tombense	 -	Democrata-SL
[Feb 20]
Democrata-GV	 -	Pouso Alegre

Round 7 
[Feb 25]
Atlético	 -	América
Caldense	 -	Cruzeiro
Tombense	 -	Villa Nova
Democrata-SL	 -	Athletic
[Feb 26]
Ipatinga	 -	Pouso Alegre
Patrocinense	 -	Democrata-GV

Round 8 [Mar 4]
Democrata-GV	 -	Atlético
Cruzeiro	 -	Democrata-SL
América		 -	Tombense
Villa Nova	 -	Patrocinense
Pouso Alegre	 -	Caldense
Athletic	 -	Ipatinga

2022

2023 (2nd level)

2023 (3rd level)

2023 (U-20)

2023 (U-17)

2023 (U-15)

2023 (women)

2024


About this document

Prepared and maintained by Claudio Freati for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Claudio Freati (claudiofreati@yahoo.com.br)
Last updated: 28 Jan 2023.

(C) Copyright Claudio Freati, RSSSF and RSSSF Brazil 2022-2023.
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.