Minas Gerais State League 2021

Campeonato Mineiro 2021 - Módulo I

Participants
 
AMÉRICA Futebol Clube (Belo Horizonte)
Associação Atlética CALDENSE (Poços de Caldas)
ATHLETIC Club (São João Del Rei) (+)
BOA Esporte Clube (Varginha)
Clube ATLÉTICO Mineiro (Belo Horizonte)
Clube Atlético PATROCINENSE (Patrocínio)
COIMBRA Esporte Clube Ltda (Contagem)  (1)
CRUZEIRO Esporte Clube (Belo Horizonte)
POUSO ALEGRE Futebol Clube (Pouso Alegre) (+)
TOMBENSE Futebol Clube (Tombos)
UBERLÂNDIA Esporte Clube (Uberlândia)
União Recreativa dos Trabalhadores - URT (Patos de Minas)
 
(+) Teams promoted from Módulo II 2020
(1) Play in Belo Horizonte

FIRST PHASE
(Top 4 are qualified to Semifinals)
(Os 4 primeiros estão classificados para as Semifinais)

Table		 M  W  D  L  GF-GA Pts
 1.Atlético	11  9  0  2  23- 7  27  Qualified
 2.América	11  7  1  3  17- 9  22  Qualified
 3.Cruzeiro	11  6  2  3  12- 4  20  Qualified
 4.Tombense	11  5  5  1  16- 9  20  Qualified
---------------------------------------
 5.URT		11  5  1  5   8-16  16  Inconfidencia Cup
 6.Pouso Alegre	11  4  3  4  13-10  15  Inconfidencia Cup
 7.Caldense	11  4  3  4  10-12  15  Inconfidencia Cup
 8.Athletic	11  4  1  6   9-10  13  Inconfidencia Cup
 9.Uberlândia	11  3  3  5  13-19  12
10.Patrocinense	11  2  4  5   7-15  10
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Boa Esporte	11  2  2  7   8-14   8  Relegated
12.Coimbra	11  1  3  7   4-15   6  Relegated

Round 1 
[Feb 29]
Uberlândia	1-1	Cruzeiro
 [Reis 25'; Cáceres 90+2']
Caldense	1-1	Tombense
 [Bruno Oliveira 82'; Keké 80']
América		1-0	Boa
 [Alê 46']
[Feb 28]
Pouso Alegre	0-0	Coimbra
Patrocinense	0-2	Athletic
 [Danilo 54', Nathan 86']
Atlético	3-0	URT
 [Diego Tardelli 24', Marrony 49', Echaporã 90+5']

Round 2 
[Mar 3]
Athletic	0-1	América		[in Juiz de Fora]
 [Rodolfo 75']
Boa		0-0	Pouso Alegre
Cruzeiro	0-1	Caldense
 [Amarildo 9']
Coimbra		0-1	Patrocinense
 [Íkaro 45']
URT		1-0	Uberlândia
 [João Diogo 9']
[Mar 4]
Tombense	1-2	Atlético
 [Caíque 9'; Marrony 30', Gabriel 57']

Round 3 
[Mar 6]
Caldense	0-0	Patrocinense
Pouso Alegre	1-2	América		[in Varginha]
 [Arílson 36' ; Messias 24', Rodolfo 60']
URT		0-2	Cruzeiro	[in Sete Lagoas]
 [Manoel 53', Marcinho 90+3']
[Mar 7]
Coimbra		0-0	Tombense
Athletic	1-0	Boa
 [Willian Júnior 24']
Atlético	4-0	Uberlândia
 [Zaracho 22', Calebe 51', Júlio César 71', Diego Tardelli 80']

Round 4
[Mar 12]
Boa		2-1	Coimbra
 [Jefferson 6', 84'; Augusto 16']
[Mar 13]
Tombense	1-0	URT
 [Caíque 11']
Patrocinense	1-3	Atlético	[in Belo Horizonte]
 [Alisson 48'; Igor Rabello 27', Vargas 46', Marrony 54']
América		0-1	Caldense
 [Amarildo 26']
[Mar 14]
Cruzeiro	1-0	Athletic
 [Marcelo Moreno 60']
[Mar 15]
Uberlândia	1-3	Pouso Alegre
 [Felipe Pará 28'; Matheus Souza 17', Guilherme Paraíba 50', Matheus Roldan 69']

Round 5
[Mar 18]
Boa		1-2	Uberlândia
 [Fabinho 49'; Naílson 70', Franco 73']
[Mar 19]
Atlético	3-0	Coimbra
 [Nacho Fernandez 27', Igor Rabello 36', Hulk 45']
[Mar 20]
Athletic	2-1	Pouso Alegre
 [Ingro 28', Alason 86'; Matheus Roldan 53']
[Mar 21]
URT		3-1	Caldense
 [Mateus Oliveira 28', João Diogo 72', Bernardo 86'; David Lazari 79']
América		1-0	Cruzeiro
 [Joseph 34']
Tombense	2-2	Patrocinense
 [Rubens 1', Keké 45+1'; Fernando 90+9', Matheus Vareta 90+13']

Round 6 [Apr 1]
Uberlândia	1-2	América
 [Luizinho 88'; Marcelo Toscano 12', Rodolfo 86']
Pouso Alegre	3-0	URT
 [Paulo Henrique 13', Matheus Sousa 47', Jonny 81']
Cruzeiro	0-0	Tombense
Coimbra		1-0	Athletic
 [Igor 54']
Caldense	2-1	Atlético
 [Verrone 49', Gabriel Tonini 81'; Keno 22']
Patrocinense	1-0	Boa
 [Diego Luís 62']

Round 7 [Apr 4]
Boa		0-1	Cruzeiro
 [Rafael Sóbis 21']
Uberlândia	1-0	Patrocinense
 [Reis 18']
Pouso Alegre	3-1	Caldense
 [Paulo Henrique 16', Foguinho 39', 44'; Guilherme Martins 25']
URT		1-0	Coimbra
 [João Diogo 29']
Atlético	3-1	América
 [Nacho Fernandez 16', 70', Guilherme Arana 87'; João Paulo 55']
Tombense	2-1	Athletic
 [Daniel Amorim 55', Jhemerson 58'; Christian 45+2']

Round 8 
[Apr 7]
Caldense	1-2	Uberlândia
 [Jonathan 43'; Reis 11', Luizinho 13'] 
Athletic	0-1	URT
 [Mateus 55']
Coimbra		0-2	Cruzeiro
 [william Pottker 75', Felipe Augusto 90+3']
Atlético	1-0	Pouso Alegre
 [vargas 37']
[Apr 8]
América		1-1	Patrocinense
 [Ribamar 90+1'; Jeam 41']
[Apr 14]
Boa		1-4	Tombense
 [Jefferson 39'; Daniel Amorim 18', 66'. Keké 45+1', 54']

Round 9 [Apr 11]
Uberlândia	2-3	Athletic
 [Wandinho 35', Henrique Ávila 47'; Cassiano 18', Fernando 77', Wallace Lalado 87'] 
Coimbra		0-2	Caldense
 [Caio Ribeiro 7', Bruno Oliveira 54']
Tombense	2-1	América
 [Daniel Amorim 12', keké 17'; Anderson Jesus 43']
Cruzeiro	1-0	Atlético
 [Airton 61']
URT		1-1	Boa
 [Pedro Rosa 90+4'; Jefferson 74']
Patrocinense	1-1	Pouso Alegre
 [Jeam 71'; Guilherme Paraíba 63']

Round 10 
[Apr 17]
América		2-0	Coimbra
 [Zé Ricardo 25', Rodolfo 58']
Caldense	0-0	Athletic
[Apr 18]
Uberlândia	1-1	Tombense
 [Daniel Costa 74'; Keké 16']
Pouso Alegre	1-0	Cruzeiro
 [Paulo Henrique 44']
Patrocinense	0-1	URT
 [Evair 26']
Atlético	2-1	Boa
 [Vargas 29', Guilherme Arana 89'; Tiaguinho 20']

Round 11
[Apr 24]
Athletic	0-1	Atlético	[in Belo Horizonte]
 [Mariano 17']
[Apr 25]
Cruzeiro	4-0	Patrocinense
 [William Pottker 2', 50', Matheus Barbosa 48', Jadson 90']
URT		0-5	América
 [Bruno Nazário 14', Ricardo Silva 45', Diego Ferreira 53', Rodolfo 68', Lucas Gabriel 71']
Boa		2-0	Caldense
 [Tiago Silva 20', Igor Eto´o 89']
Coimbra		2-2	Uberlândia
 [Klysman 10', Rafhael Lucas 58'; Daniel 76', 89']
Tombense	2-0	Pouso Alegre
 [Daniel Amorim 31', Rodrigo Carioca 56']

Table		 M  W  D  L  GF-GA Pts
 1.Atlético	11  9  0  2  23- 7  27  Qualified
 2.América	11  7  1  3  17- 9  22  Qualified
 3.Cruzeiro	11  6  2  3  12- 4  20  Qualified
 4.Tombense	11  5  5  1  16- 9  20  Qualified
---------------------------------------
 5.URT		11  5  1  5   8-16  16  Inconfidencia Cup
 6.Pouso Alegre	11  4  3  4  13-10  15  Inconfidencia Cup
 7.Caldense	11  4  3  4  10-12  15  Inconfidencia Cup
 8.Athletic	11  4  1  6   9-10  13  Inconfidencia Cup
 9.Uberlândia	11  3  3  5  13-19  12
10.Patrocinense	11  2  4  5   7-15  10
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Boa Esporte	11  2  2  7   8-14   8  Relegated
12.Coimbra	11  1  3  7   4-15   6  Relegated


SEMIFINALS

[May 1]
Tombense	0-3	Atlético	[in Belo Horizonte]
 [Hyoran 15', Guga 21', Hulk 61']
[May 2]
Cruzeiro	1-2	América
 [Rafael Sóbis 40'; Alê 85', Ademir 90']

[May 8]
Atlético	1-1	Tombense
 [Eduardo Sasha 8'; Caíque 78']
[May 9]
América		3-1	Cruzeiro
 [Rodolfo 45+2', 71', Ramón 90+5'; Matheus Barbosa 62']

FINALS

[May 16]
América		0-0	Atlético

[May 22]
Atlético	 -	América

Venue: Mineirão Stadium (Belo Horizonte-MG)

*** Topscorer: Rodolfo (América), 7 goals ***


Overall Standing  M  W  D  L  GF-GA Pts
 1.Atlético	 14 10  2  2  27- 8  32  Finalists
 2.América	 14  9  2  3  22-11  29  Finalists
----------------------------------------
 3.Tombense	 13  5  6  2  17-13  21  Semifinalists
 4.Cruzeiro	 13  6  2  5  14- 9  20  Semifinalists
 5.URT		 11  5  1  5   8-16  16  Inconfidencia Cup 2021
 6.Pouso Alegre	 11  4  3  4  13-10  15  Inconfidencia Cup 2021
 7.Caldense	 11  4  3  4  10-12  15  Inconfidencia Cup 2021
 8.Athletic	 11  4  1  6   9-10  13  Inconfidencia Cup 2021
 9.Uberlândia	 11  3  3  5  13-19  12
10.Patrocinense	 11  2  4  5   7-15  10
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
11.Boa Esporte	 11  2  2  7   8-14   8  Relegated to Módulo II 2022
12.Coimbra	 11  1  3  7   4-15   6  Relegated to Módulo II 2022


2020

2021 (2nd level)

2021 (3rd level)

2021 (U-20)

2021 (U-17)

2021 (U-15)

2021 (women)

2022


About this document

Prepared and maintained by Claudio Freati for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Claudio Freati (claudiofreati@yahoo.com.br)
Last updated: 16 May 2021.

(C) Copyright Claudio Freati, RSSSF and RSSSF Brazil 2021.
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.