Goiás 2021

Participants

ANÁPOLIS Futebol Clube (Anápolis)
Associação Atlética APARECIDENSE (Aparecida de Goiânia)
ATLÉTICO Clube Goianiense (Goiânia)
Clube Recreativo e Atlético Catalano — CRAC (Catalão)	[1]
GOIANÉSIA Esporte Clube (Goianésia)
GOIÁS Esporte Clube (Goiânia)
GRÊMIO Esportivo ANÁPOLIS (Anápolis)
IPORÁ Esporte Clube (Iporá)
ITUMBIARA Esporte Clube (Itumbiara)
JARAGUÁ Esporte Clube (Jaraguá)
Associação Esportiva JATAIENSE (Jataí)
VILA NOVA Futebol Clube (Goiânia)

[1] Played home matches at Leovil Evangelista da Fonseca (a.k.a. "Clube do Povo") stadium.
[1] Mandou os jogos no estádio Leovil Evangelista da Fonseca (conhecido como "Clube do Povo")


FIRST STAGE:
(Teams play within their respective groups in double round-robin, with the top 4 in each group qualifying for the Quarterfinals; bottom club from each group is relegated)
(Os times jogam dentro dos respectivos grupos em turno e returno, classificando-se os 4 primeiros colocados de cada grupo para as Quartas de Final; o último colocado de cada grupo será rebaixado)

Group A

Table:
1.Atlético         10  9  1  0  22- 3  28  Qualified
2.Grêmio Anápolis  10  5  2  3  12- 7  17  Qualified
3.Anápolis         10  5  1  4   8-10  16  Qualified
4.Jataiense        10  2  2  6   7-13   8  Qualified
-----------------------------------------
5.CRAC             10  1  5  4   8-15   8
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
6.Itumbiara        10  1  3  6   6-15   6  Relegated

Round 1
[Feb 28]
Grêmio Anápolis	 3-1  Anápolis
 [Ronald 12', Lucão 69', Matheus Porto 78'; Oscar 62']
Itumbiara	 1-1  CRAC
 [Walter 15'; Hudson 34'p]
[Mar 10]
Atlético	 2-0  Jataiense
 [Wellington Rato 34',66']

Round 2
[Mar 3]
Jataiense	 0-1  Grêmio Anápolis					[played in Goiânia]
 [Matheus Porto 69']
Anápolis	 1-0  Itumbiara
 [Ivamar 60']
[Mar 4]
CRAC		 0-2  Atlético
 [Wellington Rato 79', Kevin 85']

Round 3 [Mar 7]
Itumbiara	 0-1  Grêmio Anápolis
 [Neto 18']
Jataiense	 1-1  CRAC
 [Cassiano 79'; Fidel 38']
Atlético	 2-0  Anápolis
 [Igor Cariús 4', Roberson 38']

Round 4
[Mar 13]
Atlético	 2-0  Grêmio Anápolis
 [Zé Roberto 17', Roberson 40']
Itumbiara	 2-1  Jataiense
 [Arthur 49', Wallace 74'; Thauan 40']
[Mar 15]
CRAC		 1-1  Anápolis
 [Fidel 5'; Anselmo 37']

* On Mar 17, the FA met with the clubs participating in the championship and stopped the competition officially for 14 days,
as stipulated by a state legislative decree, issued due to the COVID-19 pandemic.
* Em 17/3, a FGF se reuniu com os clubes participantes do campeonato e suspendeu oficialmente a competição por 14 dias,
conforme previsto por decreto legislativo estadual, emitido devido à pandemia de COVID-19.

Round 5
[Apr 1]
Itumbiara	 0-3  Atlético
 [Zé Roberto 43', Janderson 45', Roberson 87']
Grêmio Anápolis	 3-0  CRAC
 [Danrlei 2', Nilo 77'og, Rodrigo Rocha 88']
[Apr 15]
Jataiense	 1-0  Anápolis						[postponed due to a slew of suspected COVID-19 cases in Jataiense; all results turned out negative]
 [Lelo 81']								[adiado devido a uma série de casos suspeitos de COVID-19 na Jataiense; todos os resultados foram negativos]

Round 6
[Apr 4]
CRAC		 0-0  Grêmio Anápolis
Atlético	 2-0  Itumbiara
 [Oliveira 50', Zé Roberto 78']
[Apr 6]
Anápolis	 1-0  Jataiense
 [Ivamar 84']

Round 7
[Apr 7]
Grêmio Anápolis	 1-1  Atlético
 [Vitor Braga 26'; Zé Roberto 44'p]
[Apr 9]
Jataiense	 1-1  Itumbiara
 [Nick 48'; Wallace 9'p]
Anápolis	 2-0  CRAC
 [Anselmo 62',65'p]

Round 8
[Apr 12]
CRAC		 2-0  Jataiense
 [Wesley 28', Davi Ceará 47']
Anápolis	 0-3  Atlético
 [Roberson 47', Arthur Gomes 53', Matheus Oliveira 56']
[Apr 13]
Grêmio Anápolis	 2-0  Itumbiara
 [Lucão 44', Neto 72']

Round 9
[Apr 17]
Atlético	 3-1  CRAC
 [André Luís 45', Arthur Gomes 45'+2', Gabriel Baralhas 90'+1'; Fidel 64']
[Apr 18]
Grêmio Anápolis	 1-2  Jataiense
 [Lúcio 46'; Dener 61', Lelo 73']
Itumbiara	 0-1  Anápolis
 [Vinícius Alves 22']

Round 10 [Apr 22]
Anápolis	 1-0  Grêmio Anápolis
 [Matheus Mega 75']
CRAC		 2-2  Itumbiara
 [Nilo 60', Diogo Sodré 90'+7'; Arthur 86', Madson 88']
Jataiense	 1-2  Atlético
 [Everton Luís 73'; Roberson 30'p,37']

Table:
1.Atlético         10  9  1  0  22- 3  28  Qualified
2.Grêmio Anápolis  10  5  2  3  12- 7  17  Qualified
3.Anápolis         10  5  1  4   8-10  16  Qualified
4.Jataiense        10  2  2  6   7-13   8  Qualified
-----------------------------------------
5.CRAC             10  1  5  4   8-15   8
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
6.Itumbiara        10  1  3  6   6-15   6  Relegated


Group B

Table:
1.Aparecidense     10  5  3  2  12- 4  18  Qualified
2.Vila Nova        10  5  2  3  11- 7  17  Qualified
3.Iporá            10  3  4  3   8-11  13  Qualified
4.Goiás            10  3  3  4   8-13  12  Qualified
-----------------------------------------
5.Goianésia        10  2  5  3   9- 9  11
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
6.Jaraguá          10  3  1  6  10-14  10  Relegated

Round 1
[Feb 28]
Vila Nova	 1-0  Jaraguá
 [Pedro Júnior 30']
[Mar 10]
Goianésia	 0-0  Aparecidense
[Apr 7]
Iporá		 1-1  Goiás
 [João Lucas 12'; Vinícius Lopes 87'p]

Round 2
[Mar 3]
Jaraguá	 	 1-0  Iporá
 [Luiz Fernando 74']
Goiás		 1-0  Goianésia
 [Madison 71']
[Mar 4]
Aparecidense	 0-0  Vila Nova

Round 3 [Mar 7]
Jaraguá	 	 0-4  Aparecidense
 [Cardoso 28', Alex Henrique 57', Bessa 76', Alisson Tadei 89'p]
Iporá		 0-0  Goianésia
Goiás		 1-0  Vila Nova
 [Figueira 62']

Round 4
[Mar 13]
Vila Nova	 5-0  Iporá
 [Thiaguinho 9', João Pedro 45'26", Pedro Júnior 49'p, Saimon 67', Gaúcho 76']
[Mar 14]
Goianésia	 2-2  Jaraguá
 [Du Gaia 68', Rômulo 78'; Dimba 0'31",8']
Aparecidense	 3-0  Goiás
 [Alex Henrique 37', Cardoso 56', Alisson Tadei 89']

* On Mar 17, the FA met with the clubs participating in the championship and stopped the competition officially for 14 days,
as foreseen by a state legislative decree, issued due to the pandemic of COVID-19.
* Em 17/3, a FGF se reuniu com os clubes participantes do campeonato e suspendeu oficialmente a competição por 14 dias,
conforme previsto por decreto legislativo estadual, emitido devido à pandemia de COVID-19.

Round 5
[Mar 31]
Goiás		  0-2  Jaraguá
 [Dimba 4', Marco Goiano 33']
[Apr 1]
Aparecidense	 1-0  Iporá
 [Alex Henrique 21'p]
Goianésia	 0-1  Vila Nova
 [Pedro Júnior 67'p]

Round 6 [Apr 4]
Iporá		 1-0  Aparecidense
 [João Lucas 4']
Jaraguá	 	 1-2  Goiás
 [Luiz Fernando 62'p; Vinícius Lopes 72'p,90'+3']
Vila Nova	 0-2  Goianésia
 [Édipo 33', Léo Carvalho 61']

Round 7
[Apr 7]
Jaraguá	 	 1-2  Goianésia
 [Fábio Leite 76'og; Édipo 58', Léo Carvalho 86'p]
[Apr 14]
Iporá		 0-0  Vila Nova
Goiás		 1-1  Aparecidense
 [Vinícius Lopes 82'p; Albano 79']

Round 8
[Apr 10]
Aparecidense	 1-0  Jaraguá
 [Alex Henrique 38'p]
[Apr 11]
Goianésia	 2-2  Iporá
 [Léo Carvalho 88'p,90'+4'p; Elias 29'p,47'p]
Vila Nova	 2-1  Goiás
 [Nílson Júnior 37', Pedro Júnior 48'p; Vinícius Lopes 89'p]

Round 9
[Apr 18]
Vila Nova	 2-1  Aparecidense
 [Alan Mineiro 45'+3', Kelvin 90'; Alex Henrique 65']
Goianésia	 1-1  Goiás
 [Anderson Sobral 45'; Vinícius Popó 2']
[Apr 19]
Iporá		 2-1  Jaraguá
 [Roger 10', Renato 54'; Marco Goiano 14']

Round 10 [Apr 22]
Aparecidense	 1-0  Goianésia
 [Ricardo Lima 64']
Goiás		 0-2  Iporá
 [Maikon Aquino 48', Roger 90'+2']
Jaraguá	 	 2-0  Vila Nova
 [Lausen 36', Dimba 59']

Table:
1.Aparecidense     10  5  3  2  12- 4  18  Qualified
2.Vila Nova        10  5  2  3  11- 7  17  Qualified
3.Iporá            10  3  4  3   8-11  13  Qualified
4.Goiás            10  3  3  4   8-13  12  Qualified
-----------------------------------------
5.Goianésia        10  2  5  3   9- 9  11
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
6.Jaraguá          10  3  1  6  10-14  10  Relegated



QUARTERFINALS:

[Apr 25]
Jataiense	 0-3  Aparecidense
 [Matheus Barros 39', Alex Henrique 74',90'+1']
Iporá		 0-0  Grêmio Anápolis
Goiás		 0-3  Atlético
 [João Paulo 44', Arthur Gomes 51', Janderson 79']
Anápolis	 0-3  Vila Nova
 [Rafael Donato 11', Arthur Rezende 44',72']

[Apr 30]
Vila Nova	 3-1  Anápolis
 [Kelvin 8',45'+1', Henan 38'p; João Paulo 63']
[May 1]
Aparecidense	 2-1  Jataiense
 [Alex Henrique 18', Negueba 35'p; Everton Luis 41']
Grêmio Anápolis	 2-1  Iporá
 [Matheus Martins 65'p, Lucão 73'; Roger 76']
[May 2]
Atlético	 0-0  Goiás


SEMIFINALS:

[May 4]
Grêmio Anápolis  1-0  Atlético
 [Lucão 81']
[May 5]
Vila Nova	1-1  Aparecidense
 [Henan 46'; Ricardo Lima 66']

[May 8]
Aparecidense	0-1  Vila Nova
 [Rafael Donato 24']
[May 9]
Atlético	2-1  Grêmio Anápolis			[pen. 11-12]
 [Zé Roberto 82', João Paulo 88'; Ronald 64']


FINALS:

[May 16]
Grêmio Anápolis 1-1  Vila Nova
 [Lucão 63'; Henan 48']

[May 23]
Vila Nova	 -  Grêmio Anápolis

Topscorer: Alex Henrique (Aparecidense), 8 goals.

2020

2021 (Second Level)

2021 (Third Level)

2022

list of champions

list of topscorers


About this document

Prepared and maintained by Guillermo Alexander Rivera for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil.

Author: Guillermo Alexander Rivera (charles_inters@yahoo.com).
Last updated: 16 May 2021.

(C) Copyright Guillermo Alexander Rivera, RSSSF and RSSSF Brazil 2021.
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.