São Paulo Women's Championship 2006 - First Level

First Phase
Participating Teams:
EXTRA/FUNDESPORT (Araraquara)
Palmeiras/São Bernardo/GEVU (São Bernardo do Campo)
Sec. Mun. de Esportes e Lazer (Marília)
Juventude FC/América FC (São José do Rio Preto)
MOTOROLA/FAC. (Jaguariúna)
Esporte Clube Osasco (Osasco)
Sec. Mun. Esporte e Lazer (Cotia)
Paulista FC Ltda (Jundiaí)
São Caetano/Unisant’Anna (São Caetano do Sul)
Clube Atlético Juventus (São Paulo)
SAAD Esporte Clube (Águas de Lindóia)
Botucatu FC//Prefeitura Municipal de Botucatu/P. Açúcar/UNIFAC (Botucatu)
Sec. Esportes e Lazer/FADENP (São José do Campos)
CEUNSP (Salto)
SEJEL (Ferraz de Vasconcelos)
Liga Atlética Acad. Mackenzie (São Paulo)
Rio Branco EC/Sec. Esp. (Americana)
Santos FC/FUPES (Santos)
Sociedade Esportiva Sorocabana (Sorocaba)
Secretaria Municipal de Esportes (Limeira)
[May 27]
Motorola 1-0 Juventus
Extra/Fundesport 5-0 Marília
[May 28]
CEUNSP 1-2 Sorocabana
Botucatu 2-1 Mackenzie
Saad 5-0 São José dos Campos
Rio Branco 0-6 Santos
[Jun 03]
Motorola 3-2 Paulista
Juventus 0-5 Extra/Fundesport
[Jun 04]
Ferraz de Vasconcelos 1-3 Santos
Botucatu 5-0 Sorocabana
Saad 9-0 Limeira
São José dos Campos 2-1 Mackenzie
CEUNSP 7-0 Rio Branco
Palmeiras 1-2 São Caetano
Juventude 8-2 Cotia
Marília 5-0 Osasco
[Jun 10]
Juventus 0-1 Juventude
Palmeiras 5-0 Osasco
Extra/Fundesport 0-WO Cotia
[Jun 11]
CEUNSP 2-1 Limeira
Ferraz de Vasconcelos 0-15 Botucatu
Sorocabana 1-1 Mackenzie
Rio Branco 0-5 Saad
Paulista 0-4 Marília
[Jun 15]
Ferraz de Vasconcelos 1-6 Limeira
São Caetano 3-1 Osasco
Palmeiras 7-1 Motorola
Cotia 0-3 Paulista
Botucatu 7-1 São José dos Campos
[Jun 17]
Motorola 2-2 Osasco
Ferraz de Vasconcelos 0-3 Mackenzie
[Jun 24]
Motorola 0-1 Extra/Fundesport
[Jun 25]
Palmeiras 6-0 Cotia
Osasco 1-1 Paulista
Saad 21-0 Ferraz de Vasconcelos
Limeira 0-0 Sorocabana
Botucatu 8-2 Rio Branco
Marília 1-3 Juventude
[Jul 01]
CEUNSP 2-4 Saad
[Jul 08]
São José dos Campos 2-3 CEUNSP
[Aug 05]
Juventus 0-6 Palmeiras
Extra/Fundesport - Osasco                [cancelled]
São José dos Campos 14-0 Rio Branco
[Aug 06]
Juventude 4-1 Paulista
São Caetano 4-0 Motorola
Santos - CEUNSP
Sorocabana - Ferraz de Vasconcelos       [cancelled]
Limeira 1-6 Botucatu
Marília - Cotia                          [cancelled]
[Aug 12]
Extra/Fundesport 1-1 Palmeiras
Osasco - Juventude                       [cancelled]
Juventus 1-2 Cotia
Mackenzie 1-0 CEUNSP
São José dos Campos - Ferraz de Vasconcelos [cancelled]
Marília 3-3 Motorola
[Aug 13]
São Caetano 2-0 Paulista
Limeira 7-0 Rio Branco
Sorocabana 1-4 Santos
[Aug 19]
Juventude 1-3 Motorola
Cotia - Osasco                           [cancelled]
CEUNSP - Ferraz de Vasconcelos           [cancelled]
[Aug 20]
São Caetano 1-2 Extra/Fundesport
Santos 1-3 Botucatu
Sorocabana 0-2 Saad
Limeira 0-1 São José dos Campos
Rio Branco 0-5 Mackenzie
Paulista 1-3 Palmeiras
[Aug 26]
Extra/Fundesport 2-1 Paulista
[Aug 26]
Motorola 2-0 Cotia
Palmeiras 2-2 Juventude
São José dos Campos 1-0 Sorocabana
[Aug 27]
Osasco - Juventus                        [cancelled]
Saad 2-2 Santos
Ferraz de Vasconcelos - Rio Branco       [cancelled]
Botucatu 6-0 CEUNSP
Mackenzie 7-1 Limeira
Marília 0-0 São Caetano
[Sep 02]
Juventude 1-0 Extra/Fundesport
Cotia 1-3 São Caetano
Palmeiras 7-1 Marília
Mackenzie 0-2 Saad
[Sep 03]
Santos 7-0 Limeira
Paulista 2-1 Juventus
[Sep 07]
Santos 5-1 São José dos Campos
Juventude 4-2 São Caetano
[Sep 10]
Rio Branco 3-2 Sorocabana
Juventus 0-3 São Caetano
[Sep 16]
Juventus - Marília
[Sep 23]
Mackenzie - Santos
Saad - Botucatu
[Sep 30]
Santos - CEUNSP
Group A
                          P   G   W   D   L  GF  GA  GD
 1. Palmeiras		 20   9   6   2   1  38   8  30   to Group C
 2. Juventude		 19   8   6   1   1  24  11  13   to Group C
 3. Extra/Fundesport	 19   8   6   1   1  16   4  12   to Group C
 4. São Caetano		 19   9   6   1   2  20   9  11   to Group C
-------------------------------------------------------
 5. Motorola		 14   9   4   2   3  15  20  -5   to Group D
 6. Marília		  8   7   2   2   3  14  18  -4   to Group D
 7. Paulista		  7   9   2   1   5  11  20  -9   to Group D
 8. Cotia		  3   7   1   0   6   5  23 -18   to Group D
-------------------------------------------------------
 9. Juventus		  0   7   0   0   7   2  20 -18   to Group E
    Osasco		  2   5   0   2   3   4  16 -12   apparently abandoned the competition
Group B
                          P   G   W   D   L  GF  GA  GD
 1. Botucatu		 24   8   8   0   0  52   6  46   to Group C
 2. Saad		 22   8   7   1   0  50   4  46   to Group C
 3. Santos		 16   7   5   1   1  28   8  20   to Group C
 4. Mackenzie		 13   8   4   1   3  19   8  11   to Group C
-------------------------------------------------------
 5. São José dos Campos	 12   8   4   0   4  22  21   1   to Group D
 6. CEUNSP		  9   7   3   0   4  15  16  -1   to Group D
 7. Limeira		  7   9   2   1   6  16  33 -17   to Group D
 8. Sorocabana		  5   8   1   2   5   6  17 -11   to Group D
-------------------------------------------------------
 9. Rio Branco		  3   8   1   0   7   5  54 -49   to Group E
    Ferraz de Vasconcelos 0   5   0   0   5   2  48 -46   apparently abandoned the competition
Second Phase
[Oct 07]
Motorola 1-2 Mackenzie
Saad 2-2 São Caetano
Juventude 1-5 Botucatu
[Oct 08]
Santos 2-1 Palmeiras
São José dos Campos 0-0 Extra/Fundesport
Marília - Limeira                        [match suspended]
CEUNSP 0-1 Cotia
Paulista 2-0 Sorocabana
[Oct 21]
Cotia - Marília                          [match cancelled]
[Oct 22]
Palmeiras 2-3 São José dos Campos
Paulista 0-0 Motorola
Sorocabana 2-2 CEUNSP
Limeira 2-1 Mackenzie
[Nov 04]
Juventude 2-0 Palmeiras
Motorola - Marília                       [match cancelled]
[Nov 05]
CEUNSP 1-0 Mackenzie
Botucatu 3-1 São José dos Campos
Paulista 5-0 Limeira
Sorocabana 0-3 Cotia
[Nov 11]
Saad 2-0 Extra/Fundesport
[Nov 12]
Marília - Paulista                       [match cancelled]
CEUNSP 0-4 Motorola
Botucatu 2-2 Palmeiras
São Caetano 1-1 Juventude
Limeira 4-1 Cotia
São José dos Campos 1-0 Santos
[Nov 15]
Motorola 8-1 Limeira
Extra/Fundesport 2-4 Santos
Juventude 4-0 São José dos Campos
Mackenzie 1-5 Cotia
Palmeiras 0-3 Saad
Marília - Sorocabana                     [match cancelled]
São Caetano 1-2 Botucatu
[Nov 18]
CEUNSP 0-1 Paulista
Extra/Fundesport 2-2 Juventude
[Nov 19]
Mackenzie 5-1 Sorocabana
Santos 0-3 São Caetano
Botucatu 1-4 Saad
[Nov 25]
Cotia 1-1 Paulista
Motorola 4-0 Sorocabana
[Nov 26]
Saad 6-2 Juventude
São José dos Campos 0-1 São Caetano
Mackenzie - Marília                      [match cancelled]
Botucatu 4-0 Santos
Limeira 3-3 CEUNSP
Palmeiras 3-2 Extra/Fundesport
[Nov 29]
Extra/Fundesport 0-1 São Caetano
Santos 1-2 Saad
[Dec 02]
Saad 2-0 São José dos Campos
Cotia 2-6 Motorola
Extra/Fundesport 0-1 Botucatu
[Dec 03]
Juventude 2-2 Santos
São Caetano 3-2 Palmeiras
Mackenzie 1-0 Paulista
Marília - CEUNSP                         [match cancalled]
Sorocabana 1-9 Limeira
Group C
                          P   G   W   D   L  GF  GA  GD
 1. Saad                 19   7   6   1   0  21   6  15
 2. Botucatu             16   7   5   1   1  18   9   9
-------------------------------------------------------
 3. São Caetano          14   7   4   2   1  12   7   5
 4. Juventude             9   7   2   3   2  14  16  -2
-------------------------------------------------------
 5. Santos                7   7   2   1   4   9  15  -6
 6. São José dos Campos   7   7   2   1   4   5  12  -7
 7. Palmeiras             4   7   1   1   5  10  17  -7
 8. Extra/Fundesport      2   7   0   2   5   6  13  -7
Group D
                          P   G   W   D   L  GF  GA  GD
 9. Motorola             13   6   4   1   1  23   5  18
10. Paulista             11   6   3   2   1   9   2   7
11. Cotia                10   6   3   1   2  13  12   1
12. Limeira              10   6   3   1   2  19  19   0
13. Mackenzie             9   6   3   0   3  10  10   0
14. CEUNSP                5   5   1   2   3   6  11  -5
15. Sorocabana            1   6   0   1   5   4  25 -21
16. Marília		  0   0   0   0   0   0   0   0
Group E (relegation tournament)
Would be played for Juventus, Osasco, Rio Branco and Ferraz de Vasconcelos to define
two teams to be relegated. As Osasco and Ferraz de Vasconcelos withdrew from the
championship, both were relegated to 2007 second level and this group was cancelled.
FINAL MATCHES (played in Campinas)
Third Place Match
[Dec 09]
São Caetano 2-2 Juventude
São Caetano wins third place due to have best record
First Place Match
[Dec 09]
Botucatu 3-0 Saad
BOTUCATU state champions of 2006.
Topscorer: Bárbara (Saad), 16 goals

2005

2006 (2nd level)

2006 (men)

2007

list of champions


About this document

Prepared and maintained by Marcelo Leme de Arruda for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Marcelo Leme de Arruda (mlarruda@terra.com.br)
Last updated: 15 Dec 2006

(C) Copyright Marcelo Leme de Arruda, RSSSF and RSSSF Brazil 2006
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.