Rio de Janeiro Championship 1971

Source: "Campeonato Carioca: 96 Anos de História 1902-1997", book written by
Roberto Assaf and Clóvis Martins.
First Phase
(teams of group A against teams of group B)
06/Mar      Olaria 0-0 América
06/Mar      Portuguesa 1-1 Fluminense
07/Mar      São Cristóvão 0-0 Bonsucesso  [points awarded to Bonsucesso due to
07/Mar      Vasco 1-0 Bangu                   São Cristóvão have fielded eight
11/Mar      Madureira 1-4 Flamengo                         ineligible players]
11/Mar      Campo Grande 2-2 Botafogo
13/Mar      Fluminense 0-0 América
14/Mar      Olaria 2-1 Bonsucesso
14/Mar      Madureira 1-0 Campo Grande
14/Mar      Flamengo 0-2 Botafogo
16/Mar      Portuguesa 1-4 Bangu
16/Mar      Vasco 3-0 São Cristóvão
19/Mar      Campo Grande 3-3 Bangu
19/Mar      Olaria 0-0 Flamengo
20/Mar      São Cristóvão 0-2 América
20/Mar      Botafogo 2-0 Bonsucesso
21/Mar      Vasco 1-3 Fluminense
21/Mar      Portuguesa 1-0 Madureira
24/Mar      Madureira 0-3 América
24/Mar      Vasco 0-0 Olaria
25/Mar      Fluminense 1-0 Bonsucesso
25/Mar      Portuguesa 0-2 Botafogo
26/Mar      Vasco 2-4 Botafogo (match interrupted and concluded on 06/Apr)
26/Mar      Portuguesa 0-2 Olaria (match interrupted and concluded on 06/Apr)
27/Mar      São Cristóvão 0-0 Campo Grande
27/Mar      Flamengo 1-1 Bangu
28/Mar      Madureira 0-0 Bonsucesso
30/Mar      Bangu 3-5 América
31/Mar      Fluminense 2-1 Campo Grande
31/Mar      São Cristóvão 0-5 Flamengo
02/Apr      Vasco 1-1 Madureira
02/Apr      Bonsucesso 2-0 Bangu
03/Apr      Botafogo 3-1 América
04/Apr      Fluminense 0-0 Flamengo
04/Apr      Olaria 4-1 Campo Grande
04/Apr      São Cristóvão 0-1 Portuguesa
Group A
                          P   G   W   D   L  GF  GA  GD
 1. América               8   6   3   2   1  11   6   5   classified
 2. Flamengo              7   6   2   3   1  10   4   6   classified
 3. Vasco                 6   6   2   2   2   8   8   0   classified
 4. Bonsucesso            5   6   2   1   3   3   5  -2   classified
 5. Portuguesa            5   6   2   1   3   4   9  -5
 6. Campo Grande          3   6   0   3   3   7  12  -5
Group B
                          P   G   W   D   L  GF  GA  GD
 1. Botafogo             11   6   5   1   0  15   5  10   classified
 2. Olaria                9   6   3   3   0   8   2   6   classified
 3. Fluminense            9   6   3   3   0   7   3   4   classified
 4. Bangu                 4   6   1   2   3  11  13  -2   classified
 5. Madureira             4   6   1   2   3   3   9  -6
 6. São Cristóvão         1   6   0   1   5   0  11 -11
Final Phase
10/Apr      Fluminense 0-0 Olaria
11/Apr      Flamengo 1-1 América
13/Apr      Botafogo 2-0 Bangu
13/Apr      Vasco 1-1 Bonsucesso
16/Apr      Olaria 2-0 Bangu
16/Apr      Flamengo 2-0 Bonsucesso
17/Apr      Vasco 2-0 América
18/Apr      Fluminense 0-1 Botafogo
21/Apr      Vasco 1-0 Flamengo
22/Apr      Fluminense 3-2 Bangu
24/Apr      Olaria 0-0 Botafogo
24/Apr      América 1-0 Bonsucesso
25/Apr      Fluminense 1-1 Vasco
27/Apr      Flamengo 2-2 Olaria
28/Apr      Botafogo 2-0 Bonsucesso
28/Apr      América 0-0 Bangu
01/May      América 0-0 Fluminense
[points awarded to Fluminense due to utilization of ineligible player
 Renato of América]

02/May      Flamengo 1-1 Botafogo
04/May      Vasco 1-0 Olaria
04/May      Bonsucesso 1-0 Bangu
07/May      Fluminense 3-1 Bonsucesso
07/May      América 1-1 Olaria
08/May      Flamengo 1-0 Bangu
09/May      Botafogo 0-0 Vasco
14/May      Olaria 3-0 Bonsucesso
14/May      Bangu 2-1 Vasco
15/May      Flamengo 1-1 Fluminense
16/May      América 0-0 Botafogo
22/May      Olaria 3-0 América
22/May      Bonsucesso 0-4 Fluminense
23/May      Vasco 1-2 Botafogo
25/May      Bangu 2-1 Flamengo
28/May      Bonsucesso 0-3 Flamengo
29/May      Bangu 0-1 Botafogo
29/May      América 3-0 Vasco
30/May      Olaria 3-3 Fluminense
05/Jun      Olaria 2-0 Vasco
05/Jun      Bonsucesso 0-0 Botafogo
06/Jun      Bangu 0-0 Fluminense
06/Jun      América 0-1 Flamengo
09/Jun      Flamengo 1-0 Vasco
10/Jun      Botafogo 3-2 Olaria
12/Jun      Fluminense 3-1 América
12/Jun      Bangu 2-1 Bonsucesso
13/Jun      Botafogo 0-2 Flamengo
15/Jun      Bonsucesso 0-0 América
15/Jun      Bangu 0-2 Olaria
16/Jun      Vasco 0-2 Fluminense
19/Jun      Botafogo 1-1 América
20/Jun      Fluminense 2-0 Flamengo
22/Jun      Vasco 0-4 Bangu
22/Jun      Bonsucesso 0-1 Olaria
26/Jun      Olaria 0-1 Flamengo
26/Jun      Bonsucesso 1-0 Vasco
27/Jun      Botafogo 0-1 Fluminense
27/Jun      Bangu - América
[Both teams forfeited protesting against Olaria, which sponsored by an
firm, bought all tickets of Olaria - Flamengo, classifying Olaria to the
Brazilian Championship.]
                          P   G   W   D   L  GF  GA  GD
 1. Fluminense           21  14   8   5   1  23  10  13   champions
 2. Flamengo             18  14   7   4   3  17  10   7
 3. Botafogo             18  14   6   6   2  13   8   5
 4. Olaria               17  14   6   5   3  21  11  10
 5. América              10  13   2   6   5   8  12  -4
 6. Bangu                10  13   4   2   7  12  15  -3
 7. Vasco                 9  14   3   3   8   8  19 -11
 8. Bonsucesso            7  14   2   3   9   5  22 -17

Colocação final: (PG), (PP) e (J)
 1. Fluminense – 30, 10 e 20
 2. Botafogo – 29, 11 e 20
 3. Olaria – 26, 14 e 20
 4. Flamengo – 25, 15 e 20
 5. América – 18, 20 e 19
 6. Vasco – 15, 25 e 20
 7. Bangu – 14, 24 e 19
 8. Bonsucesso – 12, 28 e 20
---------------------------------
 9. Portuguesa – 5 , 7 e 6
10. Madureira – 4, 8 e 6
11. Campo Grande – 3, 9 e 6
12. São Cristóvão – 1, 11 e 6

Topscorers:
Paulo Cézar Lima "Caju" (Botafogo), 11.
Lula (Fluminense), 9.
Bougleux (Vasco) e Ivair (Fluminense), 7.
Jairzinho (Botafogo), Dé (Vasco) e Edu (América), 6

FLUMINENSE 1 x 0 BOTAFOGO
Data – 27 / 06 / 1971
Local – Maracanã
Público - 142.339
Renda - Cr$ 1.101.128,00
Árbitro – José Marçal Filho
Gol – 1° tempo: Empate 0 a 0; Final: Fluminense 1 a 0, Lula aos 87'
Fluminense – Félix, Oliveira, Galhardo, Assis e Marco Antônio; Silveira e Didi (Flávio);
Wilton (Cafuringa), Cláudio, Ivair e Lula. Técnico: Zagallo.
Botafogo – Ubirajara Motta, Carlos Alberto Torres (Mura), Brito, Osmar e Paulo Henrique;
Carlos Roberto e Nei Conceição; Zequinha (Paraguaio), Nílson Dias, Careca e Paulo Cézar.
Técnico: Egídio Landolfi “Paraguaio”.
Obs: 1) Clóvis Moreira Rodrigues ‘Paraguaio’, atacante que substituiu Zequinha; 2) Carlos
Roberto foi expulso aos 88 minutos.

1970

1971 (Taça Guanabara)

1972

list of champions


About this document

Thanks to Renato Ruiz (renator@equatorialsistemas.com.br), Carlos Molinari (carlosmrs@hotmail.com) and Alexandre Magno Barreto Berwanger (ambberwanger@yahoo.com.br).

Prepared and maintained by Marcelo Leme de Arruda for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Marcelo Leme de Arruda (mlarruda@terra.com.br)
Last updated: 12 Aug 2008

(C) Copyright Marcelo Leme de Arruda, RSSSF and RSSSF Brazil 1999/2008
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.