Paraná 2009 - Série Ouro

Participants (15 clubs)

Clube ATLÉTICO Paranaense (Curitiba)
CASCAVEL Clube Recreativo (Cascavel)
CIANORTE Futebol Clube (Cianorte)
CORITIBA Foot Ball Club (Curitiba)
Associação Esportiva Recreativa ENGENHEIRO BELTRÃO (Engenheiro Beltrão)
FOZ DO IGUAÇU Futebol Clube (Foz do Iguaçu)
Associação Atlética IGUAÇU (União da Vitória)
IRATY Sport Club (Irati)
J. MALUCELLI Futebol S/A (Curitiba)
LONDRINA Esporte Clube (Londrina)
NACIONAL Atlético Clube S/C Ltda (Rolândia)
PARANÁ Clube (Curitiba)
Atlético Clube PARANAVAÍ (Paranavaí)
RIO BRANCO Sport Club (Paranaguá)
TOLEDO Colônia Work (Toledo)

Associação Desportiva Atlética do Paraná/ Galo Maringá – ADAP/GALO (Maringá) quit the league and was relegated.
(A Associação Desportiva Atlética do Paraná/ Galo Maringá – ADAP/GALO [Maringá] desistiu e foi rebaixada)


FIRST STAGE:
(Top 8 qualify, bottom 3 are relegated)
(Os 8 primeiros se classificam, os 3 últimos são rebaixados)

Round 1
[Jan 24]
J. Malucelli	    3-0  Paraná
Paranavaí	    0-2  Londrina
[Jan 25]
Coritiba	    0-0  Iraty
Engenheiro Beltrão  0-0  Toledo CW
Rio Branco	    0-3  Atlético
Foz do Iguaçu	    2-1  Nacional
Cianorte	    1-1  Cascavel

Round 2
[Jan 27]
Paraná		    1-1  Paranavaí
[Jan 28]
Iguaçu		    0-1  Coritiba
Nacional	    2-0  Engenheiro Beltrão
Toledo CW	    1-1  J. Malucelli
Iraty		    1-3  Rio Branco
Londrina	    0-1  Cianorte
[Jan 29]
Atlético	    3-1  Foz do Iguaçu

Round 3
[Jan 31]
Engenheiro Beltrão  3-2  Londrina
J. Malucelli	    0-0  Iguaçu
[Feb 1]
Coritiba	    0-0  Atlético
Cascavel	    0-2  Paraná
Foz do Iguaçu	    4-1  Iraty
Rio Branco	    1-2  Toledo CW
Paranavaí	    1-1  Nacional

Round 4
[Feb 4]
Atlético	    3-1  J. Malucelli
Londrina	    0-0  Rio Branco
Iraty		    3-2  Cascavel
Iguaçu		    2-1  Foz do Iguaçu
Nacional	    0-2  Cianorte
[Feb 5]
Toledo CW	    1-1  Paranavaí
Paraná		    2-0  Engenheiro Beltrão

Round 5
[Feb 7]
Cascavel	    0-2  Atlético
[Feb 8]
Foz do Iguaçu	    0-1  Coritiba
Paraná		    1-2  Londrina
Cianorte	    3-0  Iguaçu
Paranavaí	    0-0  Iraty
Toledo CW	    1-0  Nacional
Rio Branco	    4-2  Engenheiro Beltrão

Round 6
[Feb 11]
Toledo CW	    1-1  Atlético
Nacional	    1-2  Iraty
Rio Branco	    1-2  J. Malucelli
Cascavel	    4-3  Iguaçu
Cianorte	    1-1  Engenheiro Beltrão
Foz do Iguaçu	    1-2  Londrina
[Feb 12]
Paranavaí	    0-1  Coritiba

Round 7
[Feb 14]
J. Malucelli	    0-0  Cianorte
Atlético	    2-2  Nacional
Londrina	    2-2  Cascavel
Iguaçu		    2-1  Toledo CW
[Feb 15]
Coritiba	    2-1  Rio Branco
Engenheiro Beltrão  4-1  Foz do Iguaçu
Iraty	 	    1-0  Paraná

Round 8
[Feb 21]
Engenheiro Beltrão  3-0  Coritiba
J. Malucelli	    0-0  Cascavel
Foz do Iguaçu	    1-0  Rio Branco
[Feb 22]
Atlético	    2-1  Paraná
Londrina	    0-3  Nacional
Cianorte	    0-0  Paranavaí
Iraty		    1-2  Iguaçu

Round 9
[Feb 24]
Coritiba	    2-1  Toledo CW
Cascavel	    3-0  Foz do Iguaçu
Engenheiro Beltrão  1-1  J. Malucelli
[Feb 25]
Iguaçu		    0-2  Atlético
Rio Branco	    3-2  Paranavaí
Iraty		    3-0  Londrina
[Feb 26]
Paraná		    2-2  Cianorte

Round 10
[Feb 27]
Coritiba	    3-1  Cascavel
[Feb 28]
Londrina	    0-0  Iguaçu
[Mar 1]
Toledo CW	    3-5  Paraná
Paranavaí	    3-2  J. Malucelli
Atlético	    2-1  Iraty
Nacional	    1-0  Rio Branco
Cianorte	    0-1  Foz do Iguaçu

Round 11
[Mar 7]
Atlético	    3-0  Londrina
Iguaçu		    1-1  Paranavaí
[Mar 8]
J. Malucelli	    1-0  Coritiba
Nacional	    2-0  Paraná
Cascavel	    4-2  Toledo CW
Iraty		    4-1  Engenheiro Beltrão
[Mar 18]
Rio Branco	    2-1  Cianorte

Round 12
[Mar 11]
Paraná		    2-1  Coritiba
Cianorte	    2-1  Atlético
Nacional	    3-0  Iguaçu
Engenheiro Beltrão  0-2  Paranavaí
Foz do Iguaçu	    2-1  J. Malucelli
Rio Branco	    1-2  Cascavel
[Mar 12]
Londrina	    1-1  Toledo CW

Round 13
[Mar 14]
Paraná		    0-1  Rio Branco
[Mar 15]
Coritiba	    1-1  Cianorte
Toledo CW	    4-0  Iraty
Paranavaí	    1-0  Foz do Iguaçu
Cascavel	    0-2  Nacional
J. Malucelli	    2-1  Londrina
Iguaçu		    2-2  Engenheiro Beltrão

Round 14
[Mar 21]
Foz do Iguaçu	    1-2  Paraná
[Mar 22]
Coritiba	    2-1  Nacional
Paranavaí	    2-1  Atlético
Engenheiro Beltrão  1-0  Cascavel
J. Malucelli	    3-0  Iraty
Iguaçu		    1-1  Rio Branco
Cianorte	    2-2  Toledo CW

Round 15 [Mar 25]
Atlético            4-1  Engenheiro Beltrão
Paraná              4-1  Iguaçu
Londrina            2-1  Coritiba
Nacional            0-0  J. Malucelli
Cascavel            0-0  Paranavaí
Toledo CW           4-1  Foz do Iguaçu
Iraty               2-1  Cianorte 

Table:
 1.Atlético		 14  9  3  2  29-12  30  Qualified [+2 bp]
 2.Coritiba		 14  7  3  4  15-13  24  Qualified [+1 bp]
 3.Nacional		 14  6  3  5  19-12  21  Qualified
 4.J. Malucelli		 14  5  6  3  17-12  21  Qualified
 5.Paraná	 	 14  6  2  6  22-20  20  Qualified
 6.Iraty		 14  6  2  6  19-23  20  Qualified
 7.Cianorte		 14  4  7  3  17-13  19  Qualified
 8.Paranavaí		 14  4  7  3  14-13  19  Qualified
-----------------------------------------------
 9.Toledo CW		 14  4  6  4  24-21  18
10.Rio Branco		 14  5  2  7  18-20  17
11.Cascavel		 14  4  4  6  19-22  16
12.Engenheiro Beltrão	 14  4  4  6  19-25  16
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Londrina		 14  4  4  6  14-21  16  Relegated
14.Foz do Iguaçu	 14  5  0  9  16-25  15  Relegated
15.Iguaçu		 14  3  5  6  14-24  14  Relegated


SECOND STAGE:
(Round-robin; winners are champions)
(Turno único; o vencedor é o campeão)

Due to a mistake when writing the tournament rules', First Stage winners
play all matches at home; therefore, Atlético will play only home matches,
and Paranavaí will play only away matches.
Por um erro na formulação do regulamento, o clube com melhor classificação
na Primeira Fase será mandante sempre nos jogos da Segunda Fase. Com isso,
o Atlético disputará todos os jogos em casa, e o Paranavaí, todos como visitante.


Round 1  [Mar 29]
Atlético            1-2  J. Malucelli
Coritiba            3-0  Paranavaí
Paraná              1-0  Cianorte 
Nacional            3-1  Iraty

Round 2 [Apr 2]
J. Malucelli        3-2  Iraty
Coritiba            1-0  Cianorte 
Atlético            2-0  Paranavaí 
Nacional            0-0  Paraná

Round 3
[Apr 5]
Coritiba            0-0  J. Malucelli
Atlético            3-1  Iraty
Nacional            2-2  Cianorte
[Apr 7]
Paraná              3-1  Paranavaí

Round 4
[Apr 11]
Coritiba            2-0  Paraná
[Apr 12]
J. Malucelli        3-0  Paranavaí
Iraty               0-2  Cianorte
Atlético            1-0  Nacional

Round 5
[Apr 18]
Atlético	    3-0  Paraná
[Apr 19]
Coritiba	    0-1  Iraty
Nacional	    2-1  Paranavaí
J. Malucelli	    1-0  Cianorte

Round 6
[Apr 24]
Cianorte	    3-1  Paranavaí
[Apr 25]
Paraná		    3-3  Iraty
[Apr 26]
Atlético	    2-4  Coritiba
Nacional	    1-0  J. Malucelli

Round 7 [May 3]
Atlético            2-0  Cianorte
Coritiba            0-0  Nacional
J. Malucelli        4-2  Paraná
Iraty               2-1  Paranavaí


Table:
 1.Atlético		  7  5  0  2  14- 7  17  Champions; Copa do Brasil 2010 [+2 bp]
-----------------------------------------------
 2.J. Malucelli		  7  5  1  1  13- 6  16  Série D 2009 
 3.Coritiba		  7  4  2  1  10- 3  15  [+1 bp] 
 4.Nacional		  7  3  3  1   8- 5  12
 5.Paraná	 	  7  2  2  3   9-13   8
 6.Cianorte		  7  2  1  4   7- 8   7
 7.Iraty		  7  2  1  4  10-15   7
 8.Paranavaí		  7  0  0  7   4-18   0


Topscorer: Rafael Moura (Atlético), 14 goals.

2008

2009 (2nd level)

2010

list of champions

list of 2nd division champions

list of topscorers


About this document

Prepared and maintained by Guillermo Alexander Rivera and Santiago Reis da Cruz for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Authors: Guillermo Alexander Rivera (charles_inters@yahoo.com) and Santiago Reis da Cruz (arquivodeclubes2002@yahoo.com.br)
Last updated: 3 May 2009

(C) Copyright Guillermo Alexander Rivera, Santiago Reis da Cruz, RSSSF and RSSSF Brazil 2009
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.