Brazil - Paraná State League 1977

Participants 
  
Associação Atlética IGUAÇU (União da Vitória)
Associação Esportiva E Recreativa MOURÃOENSE (Campo Mourão)
Atlético Clube PARANAVAÍ (Paranavaí)
CENTENÁRIO Esporte Clube (Centenário do Sul)
Clube ATLÉTICO Paranaense (Curitiba)
COLORADO Esporte Clube Esporte Clube (Curitiba) 
CORITIBA Football Club (Curitiba)  
Esporte Clube IX DE JULHO (Cornélio Procópio) 
Esporte Clube PINHEIROS (Curitiba)
GRÊMIO de Esportes MARINGÁ (Maringá)
LONDRINA Esporte Clube (Londrina)
OPERÁRIO Ferroviário Esporte Clube (Ponta Grossa)   
RIO BRANCO Sport Club (Paranaguá)
Sociedade Esportiva MATSUBARA (Cambará)
UMUARAMA Futebol Clube (Umuarama) 
UNIÃO BANDEIRANTE Futebol Clube (Bandeirantes)
  
First Phase
  
Group A

Round 1
[Mar 27]
Mourãoense         0-5  Pinheiros
[Mar 30]
Colorado           3-0  Operário
[Mar 31]
Atlético           1-0  Rio Branco 
[Apr 6]
Iguaçu             0-0  Coritiba

Round 2
[Apr 2]
Coritiba           6-0  Mourãoense
[Apr 3]
Pinheiros          0-0  Iguaçu
Rio Branco         1-1  Colorado
Operário           0-0  Atlético
  
Round 3  
[Apr 7]
Colorado           8-0  Mourãoense
Pinheiros          1-0  Rio Branco
[Apr 13]
Atlético           0-0  Iguaçu
[Apr 14]
Coritiba           1-0  Operário
  
Round 4
[Apr 17]
Atlético           1-1  Coritiba
Iguaçu             2-1  Colorado
Operário           1-3  Pinheiros 
Mourãoense         0-1  Rio Branco  

Round 5
[Apr 21] 
Colorado           2-1  Pinheiros  
Rio Branco         1-2  Coritiba
Operário           0-0  Iguaçu
Mourãoense         0-5  Atlético

Round 6
[Apr 24]
Coritiba           3-0  Pinheiros
Atlético           1-1  Colorado  
Rio Branco         1-0  Operário
Iguaçu             1-1  Mourãoense

Round 7
[May 1]
Mourãoense         0-1  Operário
Iguaçu             1-0  Rio Branco
Pinheiros          0-0  Atlético
Coritiba           2-2  Colorado 

Round 8
[May 7] 
Pinheiros          4-0  Mourãoense 
[May 11]
Atlético           4-1  Operário
[May 12]
Coritiba           0-0  Iguaçu
[May 18]
Colorado           2-0  Rio Branco

Round 9
[May 14]
Pinheiros          1-0  Operário
[May 15]
Coritiba           0-0  Atlético
Mourãoense         1-4  Colorado
Rio Branco         2-2  Iguaçu

Round 10
[May 22]           
Pinheiros          2-1  Colorado
Iguaçu             1-3  Atlético
Operário           0-2  Coritiba
Rio Branco         2-1  Mourãoense

Round 11
[May 28]           
Atlético           6-0  Mourãoense
[May 29]
Colorado           0-0  Coritiba
Rio Branco         2-1  Pinheiros
Iguaçu             2-1  Operário

Round 12
[Jun 4]
Mourãoense         1-5  Coritiba
Atlético           2-1  Pinheiros
Operário           1-1  Rio Branco
[Jun 5] 
Colorado           1-0  Iguaçu

Round 13
[Jun 9]
Rio Branco         1-2  Atlético
Pinheiros          0-0  Coritiba
Operário           0-1  Colorado
Mourãoense         1-2  Iguaçu  

Round 14
[Jun 11]  
Colorado           1-1  Atlético
Iguaçu             1-0  Pinheiros
Operário           3-1  Mourãoense
[Jun 12]
Coritiba           4-0  Rio Branco

Table
 1-Coritiba           14  7  7  0  26- 5  21  Qualified
 2-Atlético           14  7  7  0  26- 7  21  Qualified
 3-Colorado           14  7  5  2  28-11  19  Qualified
 4-Iguaçu             14  5  7  2  12-10  17  Qualified
--------------------------------------------
 5-Pinheiros          14  6  3  5  19-12  15
 6-Rio Branco         14  4  3  7  12-19  11
 7-Operário           14  2  3  9   8-20   7
 8-Mourãoense         14  0  1 13   6-53   1

Non-qualified teams disputed the Repescagem

Group B 

Round 1
[Mar 27]           
União Bandeirante  1-0  Matsubara
Grêmio Maringá     2-2  AC Paranavaí
IX de Julho        1-1  Umuarama
[Mar 30]
Londrina           1-1  Centenário

Round 2 
[Apr 3]
Matsubara          1-0  Grêmio Maringá
AC Paranavaí       0-1  União Bandeirante
Umuarama           2-1  Londrina
Centenário         2-0  IX de Julho

Round 3
[Apr 6]
Londrina           2-1  Matsubara 
Grêmio Maringá     2-0  IX de Julho
[Apr 13]           
União Bandeirante  1-1  Centenário
Umuarama           3-0  AC Paranavaí

Round 4
[Apr 17]
Londrina           2-2  Grêmio Maringá
União Bandeirante  4-0  Umuarama
IX de Julho        1-2  Matsubara
Centenário         1-0  AC Paranavaí

Round 5
[Apr 21]
AC Paranavaí       0-0  Londrina  
IX de Julho        1-1  União Bandeirante
Grêmio Maringá     3-0  Umuarama  
Matsubara          1-1  Centenário

Round 6
[Apr 24]
Londrina           3-1  IX de Julho
Umuarama           0-3  Centenário 
AC Paranavaí       3-2  Matsubara
Grêmio Maringá     0-0  União Bandeirante 
 
Round 7
[May 1]
Centenário         1-0  Grêmio Maringá
União Bandeirante  0-0  Londrina 
IX de Julho        1-1  AC Paranavaí
Matsubara          3-0  Umuarama

Round 8
[May 7]            
União Bandeirante  2-0  AC Paranavaí
[May 8]
IX de Julho        0-2  Centenário
Londrina           2-1  Umuarama
[May 25]           
Grêmio Maringá     0-1  Matsubara

Round 9
[May 15]
Grêmio Maringá     2-0  Londrina
Umuarama           0-1  União Bandeirante
AC Paranavaí       1-1  Centenário 
Matsubara          3-2  IX de Julho

Round 10
[May 22]
União Bandeirante  1-1  Grêmio Maringá
IX de Julho        0-1  Londrina
Matsubara          1-0  AC Paranavaí
Centenário         2-0  Umuarama

Round 11
[May 29]
Centenário         1-2  Londrina
Matsubara          1-1  União Bandeirante
AC Paranavaí       1-0  Grêmio Maringá
Umuarama           1-2  IX de Julho 

Round 12
[Jun 4] 
Matsubara          0-2  Londrina  
Centenário         1-1  União Bandeirante
IX de Julho        2-1  Grêmio Maringá
AC Paranavaí       0-0  Umuarama  

Round 13
[Jun 9] 
Londrina           3-0  União Bandeirante
Grêmio Maringá     2-2  Centenário 
Umuarama           0-0  Matsubara
AC Paranavaí       0-0  IX de Julho
 
Round 14
[Jun 11]
Centenário         1-1  Matsubara
União Bandeirante  0-1  IX de Julho
Grêmio Maringá     2-1  Umuarama
[Jun 12]
Londrina           3-1  AC Paranavaí

Table              
 1-Londrina           14  8  4  2  22-12  20  Qualified
 2-Centenário         14  6  7  1  20-10  19  Qualified
 3-União Bandeirante  14  5  7  2  14- 9  17  Qualified
 4-Matsubara          14  6  4  4  17-14  16  Qualified
--------------------------------------------
 5-Grêmio Maringá     14  4  5  5  17-14  13
 6-IX de Julho        14  3  4  7  12-20  10
 7-AC Paranavaí       14  2  6  6   9-17  10
 8-Umuarama           14  2  3  9   9-24   7

Non-qualified teams disputed the Repescagem

Second Phase

Main Group - First Stage

Round 1
[Jun 18]
União Bandeirante  0-1  Colorado
Matsubara          3-1  Londrina
Atlético           2-0  Centenário
[Jun 19]
Coritiba           1-0  Iguaçu

Round 2
[Jun 21]
União Bandeirante  1-1  Atlético
Londrina           5-0  Iguaçu
[Jun 22]
Coritiba           2-1  Matsubara
Colorado           3-1  Centenário

Round 3
[Jun 25]
Matsubara          1-0  União Bandeirante
Iguaçu             1-0  Colorado
Atlético           1-0  Londrina
[Jun 26]           
Centenário         0-0  Coritiba   

Round 4
[Jul 3]
Coritiba           0-0  Atlético
Iguaçu             0-1  União Bandeirante
Matsubara          2-1  Colorado 
Londrina           4-0  Centenário 

Round 5 
[Jul 6]
Coritiba           2-1  União Bandeirante
[Jul 7]            
Colorado           0-0  Londrina
[Jul 13]
Atlético           0-0  Matsubara  
Iguaçu             5-0  Centenário 

Round 6
[Jul 10] 
Atlético           1-0  Colorado
Matsubara          1-0  Iguaçu  
Londrina           0-0  Coritiba
Centenário         3-4  União Bandeirante  

Round 7
[Jul 17]
Colorado           1-1  Coritiba
Iguaçu             0-0  Atlético
União Bandeirante  1-0  Londrina
Centenário         4-1  Matsubara

First Stage Decision

[Jul 20]
Atlético           0-0  Coritiba           [aet 1-0]

Table  
 1-Atlético            7  3  4  0   6- 1  10  First stage winner
 2-Coritiba            7  3  4  0   6- 4  10
 3-Matsubara           7  4  1  2   9- 8   9
 4-União Bandeirante   7  3  1  3   8- 8   7
 5-Londrina            7  2  2  3  10- 5   6
 6-Colorado            7  2  2  3   6- 6   6
 7-Iguaçu              7  2  1  4   6- 8   5
 8-Centenário          7  1  1  5   8-19   3

Main Group - Second Stage

Round 1
[Jul 24]           
Centenário         3-2  Atlético   
Matsubara          1-2  Coritiba
Londrina           2-0  União Bandeirante
Colorado           0-0  Iguaçu

Round 2 
[Jul 27]
Colorado           2-1  Matsubara  
Londrina           0-0  Atlético
União Bandeirante  1-1  Coritiba

Round 3
[Jul 31]           
Matsubara          1-0  Centenário
Atlético           0-0  União Bandeirante
Coritiba           0-0  Colorado   
Iguaçu             1-2  Londrina   

Moved Matches
[Aug 3]  
Colorado           4-1  União Bandeirante
[Aug 4]
Iguaçu             1-2  Matsubara

Round 4
[Aug 7]
Coritiba           1-1  Londrina
Centenário         0-1  Colorado
Matsubara          0-1  Atlético
União Bandeirante  1-1  Iguaçu  

Moved Match
[Aug 10]
União Bandeirante  0-1  Centenário

Round 5
[Aug 14]
Colorado           0-0  Atlético
Iguaçu             1-3  Coritiba
Centenário         1-0  Londrina
 
Round 6
[Aug 17]
Coritiba           3-0  Centenário  
Londrina           1-1  Matsubara   
Atlético           1-0  Iguaçu 

Round 7
[Aug 21]
Londrina           0-2  Colorado
União Bandeirante  2-1  Matsubara
Centenário         2-1  Iguaçu     
Atlético           2-0  Coritiba

Table
 1-Colorado            7  4  3  0   9- 2  11  Second stage winner
 2-Coritiba            7  3  3  1  10- 6   9
 3-Atlético            7  3  3  1   6- 3   9
 4-Centenário          7  4  0  3   7- 8   8
 5-Londrina            7  2  3  2   6- 6   7
 6-Matsubara           7  2  1  4   7- 9   5
 7-União Bandeirante   7  1  3  3   5-10   5
 8-Iguaçu              7  0  2  5   5-11   2

Combined Table - First and Second stage
 1-Atlético           14  6  7  1  12- 4  19  Qualified (as 1st stage winner)
 2-Coritiba           14  6  7  1  16-10  19  Qualified (for combined record)
 3-Colorado           14  6  5  2  15- 8  17  Qualified (as 2nd stage winner)
 4-Matsubara          14  6  2  6  16-17  14
 5-Londrina           14  4  5  5  16-11  13
 6-União Bandeirante  14  4  4  6  13-18  12
 7-Centenário         14  5  1  8  15-27  11
 8-Iguaçu             14  2  3  9  11-19  10

Repescagem
Mourãoense withdrew

Southern Zone - First Stage

[Jun 18]
Operário           1-1  Pinheiros

[Jun 26]
Rio Branco         3-1  Operário

[Jul 2]
Pinheiros          1-0  Rio Branco

Table
 1-Pinheiros           2  1  1  0   2- 1   3  First stage winner
 2-Rio Branco          2  1  0  1   3- 2   2
 3-Operário            2  0  1  1   2- 4   1

Southern Zone - Second Stage

[Jul 10] 
Operário           0-0  Rio Branco

[Jul 16]
Pinheiros          2-0  Operário

[Jul 24]
Rio Branco         1-0  Pinheiros  

Table
 1-Rio Branco          2  1  1  0   1- 0   3  Second stage winner
 2-Pinheiros           2  1  0  1   2- 1   2  
 3-Operário            2  0  1  1   0- 2   1
 
Southern Zone Decision 
 
[Jul 27]
Rio Branco         1-0  Pinheiros   
 
[Aug 6]
Pinheiros          1-1  Rio Branco
 
Northern Zone - First Stage  
 
Round 1
[Jun 18]
Umuarama           0-1  IX de Julho
[Jun 19]
Grêmio Maringá     3-0  AC Paranavaí

Round 2
[Jun 26]
IX de Julho        1-1  Grêmio Maringá
AC Paranavaí       1-1  Umuarama

Round 3 
[Jul 3]
Grêmio Maringá     5-0  Umuarama
AC Paranavaí       2-0  IX de Julho

Table
 1-Grêmio Maringá      3  2  1  0   9- 1   5  First stage winner
 2-AC Paranavaí        3  1  1  1   3- 4   3
 3-IX de Julho         3  1  1  1   2- 3   3
 4-Umuarama            3  0  1  2   1- 7   1
 
Northern Zone - Second Stage 
 
Round 1
[Jul 9]
Umuarama           0-1  Grêmio Maringá
IX de Julho        0-0  AC Paranavaí

Round 2
[Jul 16]
Grêmio Maringá     2-0  IX de Julho
Umuarama           1-0  AC Paranavaí

Round 3
[Jul 23]
IX de Julho        2-1  Umuarama
Grêmio Maringá     5-0  AC Paranavaí
 
Table
 1-Grêmio Maringá      3  3  0  0   8- 0   6  Second stage winner
 2-IX de Julho         3  1  1  1   2- 3   3
 3-Umuarama            3  1  0  2   2- 3   2
 4-AC Paranavaí        3  0  1  2   0- 6   1

For winning both stages of the Northern Zone, Grêmio Maringá qualified to
Repescagem Decision

Repescagem Decision

[Aug 14]
Grêmio Maringá     3-0  Rio Branco

[Aug 21]           
Rio Branco         1-1  Grêmio Maringá

Grêmio Maringá qualified to Championship Final Phase

Final Phase - First Stage

Round 1
[Aug 28]
Grêmio Maringá     1-0  Atlético
Coritiba           2-0  Colorado

Round 2
[Aug 31]
Colorado           1-1  Grêmio Maringá
Coritiba           1-1  Atlético
 
Round 3
[Sep 4]
Grêmio Maringá     2-1  Coritiba
[Sep 8]
Colorado           0-0  Atlético

Table  
 1-Grêmio Maringá      3  2  1  0   4- 2   5  First stage winner
 2-Coritiba            3  1  1  1   4- 3   3
 3-Atlético            3  0  2  1   1- 2   2
 4-Colorado            3  0  2  1   1- 3   2

Final Phase - Second Stage 

Round 1
[Sep 11]
Atlético           0-1  Grêmio Maringá
Coritiba           2-1  Colorado

Round 2
[Sep 14]
Atlético           0-0  Coritiba
Grêmio Maringá     2-2  Colorado
 
Round 3
[Sep 18]
Atlético           2-1  Colorado
Coritiba           2-1  Grêmio Maringá

Table
 1-Coritiba            3  2  1  0   4- 2   5  Second stage winner
 2-Grêmio Maringá      3  1  1  1   4- 4   3
 3-Atlético            3  1  1  1   2- 2   3
 4-Colorado            3  0  1  2   4- 6   1

Final

[Sep 25]
Grêmio Maringá     1-0  Coritiba

[Oct 3]
Coritiba           1-1  Grêmio Maringá

Grêmio Maringá are the 1977 Paraná state champions


1975

1978

list of champions

list of 2nd division champions


About this document

Prepared and maintained by Ricardo Pontes for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Julio Bovi Diogo (juliodiogo@atribuna.com.br)
Last updated: 8 Feb 2000

(C) Copyright Julio Bovi Diogo, RSSSF and RSSSF Brazil 2000
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.