Pernambuco State League Second Level 2003


Participants

Associação Esportiva BARREIROS
Associação Desportiva CABENSE (Cabo de Santo Agostinho)
Sociedade Esportiva DECISÃO (Recife) [1]
FERROVIÁRIO Esporte Clube (Cabo de Santo Agostinho) [2]
FLAMENGO Esporte Clube (Serra Talhada)
ÍBIS Sport Club (Recife) [3]
CENTRO LIMOEIRENSE (Limoeiro)
PALMARES Futebol Clube
Grêmio Lítero Recreativo de PETROLÂNDIA
Clube Atlético do PORTO (Caruaru) [4]
RAMALAT Sport Club (Ouricuri)
SERRANO Futebol Clube (Serra Talhada)
VERA CRUZ Futebol Clube (Vitória de Santo Antão)
Sociedade Esportiva YPIRANGA Futebol Clube (Santa Cruz do Capibaribe)

[1] play home matches in Camaragibe
[2] play home matches in Cupira
[3] play home matches in Goiana
[4] play home matches in Bonito


First Phase

Group 1

Round 1
[Mar 9]
Serrano      1-0  Flamengo
Petrolândia  0-1  Ramalat

Round 2
[Mar 16]
Flamengo     4-2  Petrolândia
Ramalat      0-3  Serrano

Round 3
[Mar 23] 
Ramalat      4-0  Flamengo
Petrolândia  1-1  Serrano

Round 4
[Mar 30]
Serrano      1-0  Petrolândia
Flamengo     0-0  Ramalat

Round 5
[Apr 6]
Petrolândia  4-1  Flamengo
Serrano      1-0  Ramalat 

Round 6
[Apr 13]
Flamengo     1-1  Serrano
Ramalat      4-1  Petrolândia

Table
 1.Serrano                    6  4  2  0   8- 2  14   2.33  Qualified
 2.Ramalat                    6  3  1  2   9- 5  10   1.83  Qualified
 3.Flamengo                   6  1  2  3   6-12   5   0.83  Qualified
----------------------------------------------------------
 4.Petrolândia                6  1  1  4   8-12   4   0.67  Qualified (by point average)

Group 2

Round 1
[Feb 16]
Ferroviário  0-0  Porto 
Ypiranga     3-0  Limoeirense
  [Freitas, Eduardo, Sandro Miguel]

Round 2  
[Feb 23]
Limoeirense  1-0  Ferroviário
  [Clécio]
Palmares     0-2  Ypiranga
  [Evandro(2)]

Round 3
[Feb 26]
Palmares     2-0  Ferroviário
Porto        4-0  Limoeirense

Round 4
[Mar 9]
Limoeirense  2-1  Palmares
Ypiranga     4-2  Porto

Round 5
[Mar 16]
Ferroviário  2-1  Ypiranga
Porto        7-4  Palmares

Round 6
[Mar 23] 
Porto        1-2  Ypiranga
Palmares     0-2  Limoeirense

Round 7
[Mar 30]
Ypiranga     3-2  Ferroviário
Palmares     0-2  Porto

Round 8
[Apr 2]
Limoeirense  1-2  Porto 
Ferroviário  3-1  Palmares 

Round 9
[Apr 6]
Ferroviário  2-0  Limoeirense
Ypiranga     0-0  Palmares

Round 10
[Apr 13]
Porto        5-0  Ferroviário
Limoeirense  2-1  Ypiranga

Table
 1.Porto                      8  5  1  2  23-11  16   2.00  Qualified
 2.Ypiranga                   8  5  1  2  16- 9  16   2.00  Qualified
 3.Centro Limoeirense         8  4  0  4   8-13  12   1.50  Qualified
----------------------------------------------------------
 4.Ferroviário (Cabo S.Ag.)   8  3  1  4   9-13  10   1.25  Qualified (by point average)
----------------------------------------------------------
 5.Palmares                   8  1  1  6   8-18   4   0.50

Group 3

Round 1
[Feb 16]
Íbis         0-6  Cabense
  [Cleiton(3), Eduardo(3)]
Decisão      3-2  Barreiros
  [Júnior(2), André; Serjão, Chanuca]

Round 2
[Feb 23]  
Vera Cruz    1-1  Íbis
Cabense      2-0  Decisão
  [Cleiton, Genildo]

Round 3
[Feb 26]
Vera Cruz    2-1  Decisão 
[Feb 27]
Barreiros    2-0  Cabense
  [Serjão(2)]

Round 4
[Mar 9]
Íbis         0-0  Barreiros
Cabense      1-2  Vera Cruz

Round 5
[Mar 16]
Decisão      0-0  Íbis
Barreiros    0-1  Vera Cruz

Round 6
[Mar 23] 
Vera Cruz    3-1  Cabense
Barreiros    5-1  Íbis

Round 7
[Mar 30]
Íbis         0-3  Decisão
Vera Cruz    3-5  Barreiros

Round 8
[Apr 2]
Cabense      1-2  Barreiros
Decisão      2-0  Vera Cruz

Round 9
[Apr 6]
Íbis         3-5  Vera Cruz
Decisão      1-1  Cabense

Round 10
[Apr 13]
Barreiros    4-0  Decisão
Cabense      awd  Íbis         [originally 0-1, Íbis fielded an ineligible player (Pantera)
                                    victory awarded to Cabense]
Table
 1.Barreiros                  8  5  1  2  20- 9  16   2.00  Qualified
 2.Vera Cruz                  8  5  1  2  17-14  16   2.00  Qualified
 3.Decisão                    8  3  2  3  10-11  11   1.38  Qualified
----------------------------------------------------------
 4.Cabense                    8  3  1  4  12-10  10   1.25  Qualified (by point average)
----------------------------------------------------------
 5.Íbis                       8  0  3  5   5-20   3   0.38

Second Phase

Group 4

Round 1
[Apr 20]
Petrolândia  0-4  Ypiranga

Round 2
[Apr 27]
Serrano      4-0  Petrolândia

Round 3
[May 1]
Ypiranga     2-0  Serrano

Round 4
[May 4]
Ypiranga     8-0  Petrolândia

Round 5
[May 11]
Petrolândia  0-9  Serrano

Round 6
[May 18]
Serrano      2-0  Ypiranga

Table
 1.Serrano                    4  2  0  2  15- 2   9  Qualified
---------------------------------------------------
 2.Ypiranga                   4  3  0  1  14- 2   9
 3.Petrolândia                4  0  0  4   0-25   0

Group 5

Round 1
[Apr 20]
Cabense      0-3  Vera Cruz

Round 2
[Apr 27]
Porto        4-0  Cabense

Round 3
[May 1]
Vera Cruz    1-0  Porto

Round 4
[May 4]
Vera Cruz    2-0  Cabense

Round 5
[May 11]
Cabense      0-2  Porto

Round 6
[May 18]
Porto        4-2  Vera Cruz

Table
 1.Porto                      4  3  0  1  10- 3   9  Qualified
---------------------------------------------------
 2.Vera Cruz                  4  3  0  1   8- 4   9
 3.Cabense                    4  0  0  4   0-11   0

Group 6

[Apr 20]
Ferrovário   1-1  Flamengo

Round 2
[Apr 27]
Barreiros    2-0  Ferroviário

Round 3
[May 1]
Flamengo     0-0  Barreiros

Round 4
[May 4]
Flamengo     0-3  Ferroviário

Round 5
[May 11]
Ferroviário  2-3  Barreiros

Round 6
[May 18]
Barreiros   10-3  Flamengo

Table
 1.Barreiros                  4  3  1  0  15- 5  10  Qualified
---------------------------------------------------
 2.Ferroviário (Cabo S.Ag.)   4  1  1  2   6- 6   4
 3.Flamengo                   4  0  2  2   4-14   2

Group 7

Round 1
[Apr 20]
Decisão      0-1  Limoeirense

Round 2
[Apr 27]
Ramalat      0-0  Decisão

Round 3
[May 1]
Limoeirense  1-0  Ramalat

Round 4
[May 4]
Limoeirense  2-0  Decisão

Round 5
[May 11]
Decisão      0-3  Ramalat

Round 6
[May 14]
Ramalat      4-1  Limoeirense

Table
 1.Centro Limoeirense         4  3  0  1   5- 4   9  Qualified
--------------------------------------------------- 
 2.Ramalat                    4  2  1  1   7- 2   7
 3.Decisão                    4  0  1  3   0- 6   1

Final Phase

Round 1
[May 25]
Limoeirense  0-0  Serrano
Porto        5-1  Barreiros

Round 2
[Jun 1]
Serrano      1-1  Porto
Barreiros    0-1  Limoeirense

Round 3
[Jun 8]
Barreiros    1-6  Serrano
  [?; Rogério (2), Paiacã, Naílson, Marcondes, Givaldo]
Limoeirense  1-2  Porto

Round 4
[Jun 15]
Serrano      2-1  Barreiros
  [Vavá, Rincón; Serjão]
Porto        1-0  Limoeirense
  [Fabian 8']

Round 5
[Jun 22]
Porto        4-1  Serrano
  [Petróleo 6', Marcos Alagoano 30', Paulo Sérgio 48', Marcos Tamandaré 57'; Vavá 85']
Limoeirense  1-1  Barreiros

Round 6
[Jun 29]
Serrano      2-2  Limoeirense
Barreiros    2-1  Porto

Table
 1.Porto                      6  4  1  1  14- 6  13  Promoted, champions
 2.Serrano                    6  2  3  1  12- 9   9  Promoted
---------------------------------------------------
 3.Centro Limoeirense         6  1  3  2   5- 6   6
 4.Barreiros                  6  1  1  4   6-16   4
 


2002

2003 (1st Level)

list of champions

list of 2nd division champions

composition of championships


About this document

Prepared and maintained by Gérson Rodrigues Magalhães for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Gérson Rodrigues Magalhães (gersonrodrigues@petrobras.com.br)
Last updated: 5 Jul 2003

(C) Copyright Gérson Rodrigues Magalhães, RSSSF and RSSSF Brazil 2003
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.