Minas Gerais State Championship 2000

Participants:
  
AMÉRICA Futebol Clube (Belo Horizonte)			  (*)
Associação Atlética CALDENSE (Poços de Caldas)
Clube ATLÉTICO Mineiro (Belo Horizonte)			  (*)
CRUZEIRO Esporte Clube (Belo Horizonte)			  (*)
Esporte Clube DEMOCRATA (Governador Valadares)
IPATINGA Futebol Clube (Ipatinga)			  (+)
IPIRANGA Football Club (Manhuaçú)
RIO BRANCO de Andradas Futebol Clube (Andradas)
UBERLÂNDIA Esporte Clube (Uberlândia)			  (+)
União Recreativa dos Trabalhadores - URT (Patos de Minas)
VALERIODOCE Esporte Clube (Itabira)
VILLA NOVA Atlético Clube (Nova Lima)			  (*)


(+) Promoted from Módulo II 1999
(*) These clubs received First Stage byes.


1ST STAGE
TAÇA MINAS GERAIS

Table:		 M  W  D  L  GF-GA  Pts
1. URT		14  8  3  3  24-17  27	Qualified
2. Ipatinga	14  7  3  4  22-17  24	Qualified
3. Democrata	14  7  2  5  24-16  23	Qualified
4. Rio Branco	14  7  2  5  20-16  23	Qualified
---------------------------------------
5. Uberlândia	14  6  4  4  21-21  22
6. Caldense	14  5  5  4  16-15  20
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
7. Ipiranga	14  1  5  8  20-29   8	Relegated
8. Valeriodoce	14  1  4  9  11-25   7	Relegated


Round 1 [Jan 23]
URT         2-1 Uberlândia
 [Gilberto Pereira, Rafael; Edmílson]
Democrata   2-1 Ipiranga
 [Fabinho, Silvano; Fábio Vigo]
Caldense    1-0 Rio Branco
 [Marcelo]
Valeriodoce 1-2 Ipatinga
 [Afonso; Dé, Joãozinho]

Round 2
[Jan 26]
Ipatinga    1-3 Democrata 
 [Dé; Roniê (2), Renato]
Rio Branco  1-1 URT
 [Freitas; Pael]
[Jan 27]
Uberlândia  0-0 Valeriodoce
Ipiranga    1-2 Caldense
 [Saulo; Ademir, Gláucio]

Round 3 [Jan 30]
Democrata   2-2 Caldense 
 [Walber, Roniê; Rodrigo, Ademir]
Rio Branco  0-0 Ipatinga
Uberlândia  5-3 Ipiranga
 [Edmílson (4), Leandro; Saulo, Joãozinho, Sérgio]
URT         2-0 Valeriodoce
 [Pael, Ditinho]
  
Round 4
[Feb 2]
Caldense    2-3 Ipatinga
 [Ademir, Fabinho; Jaiminho, Joãozinho, Paulo]
URT         3-2 Ipiranga
 [Davi, Valdo, Ditinho; Saulo, Carlos]
[Feb 3]
Democrata   0-0 Uberlândia
Valeriodoce 0-1 Rio Branco
 [Kelinho]

Round 5 [Feb 6]
Ipiranga    4-2 Rio Branco
 [Joãozinho (2), Saulo, Alex; Joel, Washington]
Ipatinga    3-0 Uberlândia
 [Alexandre (2), Joãozinho]
Valeriodoce 1-5 Democrata
 [Valdir; Parreira, Jackson, Roniê (2), Valter]
Caldense    0-1 URT
 [Valdo]

Round 6 [Feb 9]
Uberlândia  2-0 Caldense
 [Sandrinho, Maurinho]
URT         1-0 Ipatinga 
 [Ditinho]
Rio Branco  2-1 Democrata
 [Washington, Freitas; Roniê]
Ipiranga    1-1 Valeriodoce
 [Rogério; Paulinho] 

Round 7 [Feb 13]
Democrata   0-3 URT
 [Wellington, Vanderlei, Ditinho]
Rio Branco  2-1 Uberlândia
 [Kelinho (2); Edmílson]
Caldense    2-0 Valeriodoce
 [Marcelo Formigão, Adilson Balinha]
Ipatinga    3-0 Ipiranga
 [Joãozinho, Dé, Alexandre]

Round 8 [Feb 16]
Uberlândia  1-0 URT
 [Sandrinho]
Ipiranga    0-1 Democrata
 [Roniê]
Rio Branco  0-1 Caldense
 [Sandro Luiz]
Ipatinga    1-1 Valeriodoce
 [Dé; Valdir]

Round 9 [Feb 20]
Caldense    0-0 Ipiranga
Democrata   3-0 Ipatinga
 [Wilson Mineiro, Valmir, Silvano]
URT         2-1 Rio Branco
 [Ditinho (2); Guiba]
Valeriodoce 1-2 Uberlândia
 [Elmo; Demétrio (2)]

Round 10
[Feb 23]
Caldense    1-0 Democrata
 [Patrick]
Ipatinga    3-1 Rio Branco
 [Léo, Sandro, Joãozinho ; Guiba]
Ipiranga    3-3 Uberlândia 
 [Vander, Rogerinho, Dário; Edmílson, Edílson, Sandro]                  
[Feb 24]  
Valeriodoce 1-2 URT
 [Beto; Ditinho, Vanderlei]

Round 11 [Feb 27]
Ipatinga    2-1 Caldense
 [Alexandre (2); Tiganá]
Ipiranga    3-3 URT
 [Joãozinho, Valério, Ozório; Gilberto, Anderson, Valdo]
Uberlândia  3-2 Democrata
 [Sandrinho, Marinho, Paulinho; Roniê, Wilson Mineiro]
Rio Branco  3-0 Valeriodoce
 [Neomar, Guiba (2)]

Round 12 [Mar 1]
Rio Branco  2-1 Ipiranga
 [Kelinho, Reinaldo; Sérgio]
Uberlândia  1-0 Ipatinga
 [Leandro Diniz]
Democrata   2-1 Valeriodoce
 [Wilson Mineiro, Cássio; Bráulio]
URT         1-1 Caldense
 [Mauricinho; Adilson Balinha]
        
Round 13 [Mar 4]
Ipatinga    3-2 URT
 [Léo, Sandro, Marlon; Anderson, Rafael]
Caldense    1-1 Uberlândia
 [Sandro Luiz; Demétrio]
Democrata   0-1 Rio Branco
 [Fabinho]
Valeriodoce 1-0 Ipiranga
 [Robertinho]

Round 14 [Mar 12]
URT 	    1-3 Democrata
 [Ditinho; Fabinho (2), Cléber]
Uberlândia  1-4 Rio Branco
 [Marinho; Fabinho, Léo de Deus, Reinaldo, Kelinho]
Valeriodoce 2-2 Caldense
 [Amaral (2); Ademir, Marcelo]
Ipiranga    1-1 Ipatinga
 [Ozório; Joãozinho]


Table:		 M  W  D  L  GF-GA  Pts
1. URT		14  8  3  3  24-17  27	Qualified
2. Ipatinga	14  7  3  4  22-17  24	Qualified
3. Democrata	14  7  2  5  24-16  23	Qualified
4. Rio Branco	14  7  2  5  20-16  23	Qualified
---------------------------------------
5. Uberlândia	14  6  4  4  21-21  22
6. Caldense	14  5  5  4  16-15  20
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
7. Ipiranga	14  1  5  8  20-29   8	Relegated
8. Valeriodoce	14  1  4  9  11-25   7	Relegated

** URT are champions of "Taça Minas Gerais" 2000 **


2ND STAGE
(Top 2 qualified to Finals)

Table:		 M   W   D   L  GF-GA  Pts
1. Atlético	14  10   2   2	33-20  32   Qualified
2. Cruzeiro	14   9   4   1	26-10  31   Qualified
------------------------------------------
3. América	14   5   6   3	20-14  21
4. Ipatinga	14   5   4   5	18-18  19
5. Villa Nova	14   4   6   4	19-19  18
6. Rio Branco	14   5   2   7	17-22  17
7. URT		14   2   3   9	14-26   9
8. Democrata	14   2   1  11	18-36   7


Round 1
[Mar 18]
Atlético   3-1 Rio Branco
 [Ramon Menezes (3); Guiba]
[Mar 19]
América    3-0 Democrata
 [Zé Afonso (2), Pintado]
Ipatinga   0-1 Cruzeiro
 [Oséas]
URT 	   1-2 Villa Nova
 [Davi; Cao Baiano, Júlio Verne]

Round 2
[Mar 25]
Cruzeiro   2-0 URT
 [Müller (2)]
[Mar 26]
Rio Branco 1-2 América
 [Guiba; Palhinha, Wellington Paulo]
Democrata  0-1 Ipatinga
 [Sandro Gaúcho]
Villa Nova 0-1 Atlético
 [Alexandre Gallo]

Round 3 
[Mar 22]
América    1-1 Villa Nova
 [Wellington Amorim; Wallace]
[Mar 29]
URT 	   0-1 Democrata
 [Celinho]
Rio Branco 1-1 Cruzeiro
 [Freitas; Ricardinho]
Atlético   2-1 Ipatinga
 [Ramón Menezes, Guilherme; Fábio Nunes]

Round 4
[Apr 1]
América    1-1 Cruzeiro
 [Edgard; Jackson]
[Apr 2]
Villa Nova 4-2 Rio Branco
 [Milton, Paulinho, Júlio Verne, Wallace; Guiba, Souza]
Ipatinga   4-2 URT
 [Joãozinho (2), Sandro Gaucho, Alemão; Willian, Ditinho]
Democrata  2-3 Atlético
 [Fabinho, Tibinha; Guilherme, Marques, Ramón Menezes]

Round 5
[Apr 8]
Atlético   1-1 URT
 [André Neles; Ivan]
[Apr 9]
Rio Branco 3-1 Democrata
 [Washington (2), Guiba; Valber]
Ipatinga   2-2 América
 [Alexandre, Toninho Pereira; Zé Afonso (2)]
Cruzeiro   1-1 Villa Nova
 [Jackson; Ernani]

Round 6
[Apr 15]
América    1-2 Atlético
 [Palhinha; Ramón Menezes, Guilherme]
[Apr 16]
Villa Nova 1-1 Ipatinga
 [Ernani; Léo]
Rio Branco 1-0 URT
 [Washington]
Cruzeiro   2-1 Democrata
 [Fábio Júnior, Müller; Jackson]

Round 7
[Apr 22]
URT 	   0-0 América
Ipatinga   0-0 Rio Branco
Democrata  5-2 Villa Nova
 [Fabinho (2), Walber (2), Vander; Wallace (2)]
[Apr 23]
Atlético   4-2 Cruzeiro
 [Marques (2), Guilherme, Ramón Menezes; Ricardinho, Viveros] 

Round 8
[Apr 29]
Cruzeiro   2-0 Ipatinga
 [Fábio Júnior, Geovanni]
Rio Branco 2-3 Atlético
 [Neomar, Guiba; Lincoln, Irênio, Cairo]
[Apr 30]
Villa Nova 2-0 URT
 [Milton, Cao Baiano]
Democrata  0-3 América
 [Rodrigo (o.g.), Wellington Amorim (2)]

Round 9 
[May 6] 
Atlético   3-1 Villa Nova 
 [Fabrício (o.g.), Marques, André Neles; Rocha]
[May 7] 
América    1-2 Rio Branco 
 [Wellington Paulo; Fabinho, Neomar]
[May 21]
Ipatinga   4-1 Democrata
 [Deíton, Joãozinho (3); Rônie]
URT 	   0-4 Cruzeiro
 [Paulo Isidoro, Geovanni, Zé Roberto (2)]

Round 10
[Apr 26]
Ipatinga   1-4 Atlético
 [Alexandre; Marques, Ramón Menezes, Gilberto Silva, Guilherme]
[May 10]
Cruzeiro   2-0 Rio Branco
 [Ricardinho (2)]
Villa Nova 0-0 América
Democrata  2-3 URT
 [Cássio, Fabinho; Willian, Ditinho (2)]

Round 11
[May 13]
Cruzeiro   1-0 América
 [Oséas]
[May 14]
URT 	   1-2 Ipatinga
 [Valdo; Joãozinho (2)]
Rio Branco 1-0 Villa Nova
 [Kelinho]
Atlético   2-2 Democrata
 [Guilerme, Marques; Vânder, Rony]

Round 12
[May 16]
URT  	   1-3 Atlético
 [Valdo; Cairo, Lincoln, André Neles]
[May 17]
América    1-0 Ipatinga
 [Rinaldo]
Villa Nova 1-1 Cruzeiro
 [Paulo César; Fábio Júnior]
Democrata  1-3 Rio Branco
 [Ricardo; Kelinho (3)]

Round 13
[May 7]
Democrata  1-4 Cruzeiro
 [Cassio; Cris, Oséas, Ricardinho, Müller]
[May 20]
Atlético   2-3 América
 [André Neles (2); Rinaldo (2), Palhinha]
[May 24]
URT	   3-0 Rio Branco
 [Ivan, Willian, Ditinho]
Ipatinga   1-1 Villa Nova
 [Deílton; Paulo César]

Round 14
[May 27]
Cruzeiro   2-0 Atlético
 [Paulo Isidoro, Zé Roberto]
[May 28]
URT 	   2-2 América
 [Ditinho (2); Wellington Amorim (2)]
Rio Branco 0-1 Ipatinga
 [Joãozinho]
Villa Nova 3-1 Democrata
 [Waltinho (2), Nonato; Cássio]


Table:		 M   W   D   L  GF-GA  Pts
1. Atlético	14  10   2   2	33-20  32   Qualified
2. Cruzeiro	14   9   4   1	26-10  31   Qualified
------------------------------------------
3. América	14   5   6   3	20-14  21
4. Ipatinga	14   5   4   5	18-18  19
5. Villa Nova	14   4   6   4	19-19  18
6. Rio Branco	14   5   2   7	17-22  17
7. URT		14   2   3   9	14-26   9
8. Democrata	14   2   1  11	18-36   7


FINALS

First Leg [Jun 3]
Cruzeiro 1-2 Atlético		[Att.:4,146]
 [Geovanni 89'; Marques 24', Guilherme 57']

Second Leg [Jun 8]
Atlético 1-1 Cruzeiro		[Att.:19,853]
 [Ramón Menezes 28'; Fábio Júnior 84']

Venue: Mineirão
Referee: Oscar Roberto de Godói (FIFA/SP)
CAM: Velloso; Bruno (Mancini), Célio Silva, Cláudio Caçapa, Ronildo; Gallo, 
Cleisson (Márcio), Ramón Menezes, Lincoln (Valdir); Guilherme, Marques.
Coach: Márcio Araújo.
CEC: André; Cléber Monteiro (Fábio Júnior), Alexandre, Cléber, Sorín; 
Donizete Oliveira, Ricardinho (Geovanni), Jackson, Viveros;Zé Roberto (Müller),
Oséas. Coach: Marco Aurélio.

** ATLÉTICO are the Minas Gerais State Champions of 2000 **
*** Topscorer: Ditinho (URT) and Joãozinho (Ipatinga), 14 goals ***

1999

2000 (2nd level)

2000 (3nd level)

2001

list of champions


About this document

Thanks to Estado de Minas

Prepared and maintained by Guillermo Alexander Rivera and Claudio Freati for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Authors: Guillermo Alexander Rivera (charles_inters@yahoo.com) and Claudio Freati (claudiofreati@yahoo.com.br)
Last updated: 06 Jan 2019

(C) Copyright Guillermo Rivera, Claudio Freati, RSSSF and RSSSF Brazil 2000/2019
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.