Minas Gerais 1992

Participants:

AMÉRICA Futebol Clube (Belo Horizonte)
ARAXÁ Esporte Clube (Araxá)
Associação Atlética CALDENSE (Poços de Caldas)
Associação Atlética PARAISENSE (São Sebastião do Paraíso)
Clube Atlético JUVENTUS (Divinópolis)
Clube ATLÉTICO Mineiro (Belo Horizonte)
Clube Atlético PATROCINENSE (Patrocínio)
Clube ESPORTIVO de Futebol (Passos)
CRUZEIRO Esporte Clube (Belo Horizonte)
DEMOCRATA Futebol Clube (Sete Lagoas)
Esporte Clube DEMOCRATA (Governador Valadares)
Esporte Clube MAMORÉ (Patos de Minas)
FLAMENGO Esporte Clube (Varginha)
IPIRANGA Futebol Clube (Manhuaçu)
NACIONAL Futebol Clube (Uberaba)
POUSO ALEGRE Futebol Clube (Pouso Alegre)
RIO BRANCO de Andradas Futebol Clube (Andradas)
TRESPONTANO Atlético Clube (Três Pontas)
TUPI Foot Ball Club (Juiz de Fora)
UBERABA Sport Club (Uberaba)
UBERLÂNDIA Esporte Clube (Uberlândia)
União Recreativa dos Trabalhadores - URT (Patos de Minas)
VALERIODOCE Esporte Clube (Itabira)
VILLA NOVA Atlético Clube (Nova Lima)

FIRST STAGE:
(Top 4 from each group qualify)
(Os 4 primeiros de cada grupo se classificam)

Group A

Table:
1.Cruzeiro  	14 13  1  0  37- 4  27  Qualified
2.Araxá  	14  6  4  4  12-10  16  Qualified
3.Patrocinense  14  5  4  5  23-13  14  Qualified
4.Uberaba  	14  5  4  5  14-18  14  Qualified
--------------------------------------
5.URT  		14  4  6  4  14-15  14
6.Mamoré  	14  5  3  6  12-18  13
7.Uberlândia  	14  4  4  6  15-20  12
8.Nacional  	14  0  2 12   5-34   2

[Aug 2]
Patrocinense  	2-2  Uberlândia
Uberaba  	1-1  Nacional
Araxá  		0-1  Cruzeiro
Mamoré  	1-1  URT

[Aug 9]
URT  		1-0  Araxá
Uberlândia  	0-1  Mamoré
Nacional  	0-3  Patrocinense

[Aug 13]
Cruzeiro  	2-1  Uberaba

[Aug 16]
Patrocinense  	1-1  Cruzeiro
Mamoré  	2-0  Nacional
Araxá  		1-1  Uberlândia
Uberaba  	3-1  URT

[Aug 19]
Mamoré  	1-0  Araxá
Uberlândia  	0-0  URT
Cruzeiro  	1-0  Nacional
Uberaba  	2-0  Patrocinense

[Aug 23]
URT  		0-2  Cruzeiro
Patrocinense  	2-1  Mamoré
Nacional  	0-5  Uberlândia
Araxá  		0-0  Uberaba

[Aug 30]
Cruzeiro  	5-0  Mamoré
URT  		0-0  Patrocinense
Araxá  		2-1  Nacional
Uberaba 	1-1  Uberlândia

[Sep 6]
Nacional	1-3  URT
Uberlândia	1-4  Cruzeiro
Mamoré  	1-0  Uberaba
Patrocinense  	0-1  Araxá

[Sep 13]
URT  		0-0  Mamoré
Nacional  	0-1  Uberaba
Cruzeiro  	3-0  Araxá
Uberlândia  	1-0  Patrocinense

[Sep 18]
Nacional  	0-2  Cruzeiro

[Sep 20]
Patrocinense  	5-0  Nacional
Araxá  		2-2  URT
Uberaba  	0-1  Cruzeiro
Mamoré  	1-0  Uberlândia

[Sep 24]
Cruzeiro  	4-0  URT

[Sep 27]
Nacional  	1-1  Mamoré
URT  		2-0  Uberaba
Uberlândia  	0-1  Araxá
Cruzeiro  	2-0  Patrocinense

[Oct 4]
Araxá  		1-0  Mamoré
URT  		0-1  Uberlândia
Patrocinense  	7-0  Uberaba

[Oct 7]
Uberlândia  	2-0  Nacional
Mamoré  	1-3  Patrocinense
Uberaba  	0-0  Araxá

[Oct 11]
Uberlândia  	1-2  Uberaba
Patrocinense 	0-0  URT
Nacional  	0-2  Araxá

[Oct 17]
URT  		4-1  Nacional

[Oct 18]
Mamoré  	1-2  Cruzeiro
Araxá  		2-0  Patrocinense

[Oct 24]
Cruzeiro  	7-0  Uberlândia

[Oct 25]
Uberaba  	3-1  Mamoré

Table:
1.Cruzeiro  	14 13  1  0  37- 4  27  Qualified
2.Araxá  	14  6  4  4  12-10  16  Qualified
3.Patrocinense  14  5  4  5  23-13  14  Qualified
4.Uberaba  	14  5  4  5  14-18  14  Qualified
--------------------------------------
5.URT  		14  4  6  4  14-15  14
6.Mamoré  	14  5  3  6  12-18  13
7.Uberlândia  	14  4  4  6  15-20  12
8.Nacional  	14  0  2 12   5-34   2


Group B

Table:
1.América  	14 10  3  1  19- 2  23  Qualified
2.Trespontano  	14  5  7  2  19-12  17  Qualified
3.Esportivo  	14  3  9  2  11-12  15  Qualified
4.Rio Branco  	14  5  4  5  20-16  14  Qualified
--------------------------------------
5.Paraisense  	14  4  5  5  10-15  13
6.Flamengo  	14  2  9  3   9- 9  13
7.Pouso Alegre  14  3  4  7  17-23  10
8.Caldense  	14  2  3  9  10-26   7

[Aug 2]
Pouso Alegre  	1-2  Trespontano
América  	1-0  Flamengo
Esportivo  	0-0  Paraisense
Rio Branco  	5-0  Caldense

[Aug 9]
Trespontano  	2-0  Rio Branco
Flamengo  	0-0  Esportivo
Caldense  	1-2  Pouso Alegre
Paraisense  	0-0  América

[Aug 15]
América  	3-1  Caldense

[Aug 16]
Esportivo  	0-0  Trespontano

[Aug 19]
Rio Branco  	0-0  Flamengo
Pouso Alegre  	2-0  Paraisense

[Aug 23]
Paraisense  	1-0  Caldense
Esportivo  	1-0  Rio Branco
América  	0-0  Trespontano
Flamengo  	0-0  Pouso Alegre

[Aug 26]
Trespontano  	0-0  Flamengo
Caldense  	1-1  Esportivo
Rio Branco  	3-1  Paraisense
Pouso Alegre  	0-2  América

[Aug 30]
Rio Branco  	0-0  América
Esportivo  	2-1  Pouso Alegre
Caldense  	1-1  Flamengo
Paraisense  	2-1  Trespontano

[Sep 6]
América  	3-0  Esportivo
Flamengo  	1-1  Paraisense
Pouso Alegre  	1-3  Rio Branco
Trespontano  	3-1  Caldense

[Sep 13]
Trespontano  	3-2  Pouso Alegre
Paraisense  	0-0  Esportivo
Flamengo  	1-0  América
Caldense  	0-1  Rio Branco

[Sep 19]
Rio Branco  	1-1  Trespontano

[Sep 20]
Pouso Alegre  	3-0  Caldense
Esportivo  	0-0  Flamengo
América  	1-0  Paraisense

[Sep 27]
Trespontano  	2-2  Esportivo
Flamengo  	3-1  Rio Branco
Caldense  	0-2  América
Paraisense  	1-1  Pouso Alegre

[Oct 4]
Caldense  	2-1  Paraisense
Pouso Alegre  	2-2  Flamengo
Rio Branco  	2-2  Esportivo
Trespontano  	0-1  América

[Oct 7]
Paraisense  	2-1  Rio Branco
Flamengo  	1-1  Trespontano
Esportivo  	2-1  Caldense
América  	3-0  Pouso Alegre

[Oct 11]
Trespontano  	3-0  Paraisense
Pouso Alegre  	1-1  Esportivo
Flamengo  	0-1  Caldense
América  	2-0  Rio Branco

[Oct 18]
Rio Branco  	3-1  Pouso Alegre
Paraisense  	1-0  Flamengo
Esportivo  	0-1  América
Caldense  	1-1  Trespontano

Table:
1.América  	14 10  3  1  19- 2  23  Qualified
2.Trespontano  	14  5  7  2  19-12  17  Qualified
3.Esportivo  	14  3  9  2  11-12  15  Qualified
4.Rio Branco  	14  5  4  5  20-16  14  Qualified
--------------------------------------
5.Paraisense  	14  4  5  5  10-15  13
6.Flamengo  	14  2  9  3   9- 9  13
7.Pouso Alegre  14  3  4  7  17-23  10
8.Caldense  	14  2  3  9  10-26   7


Group C

Table:
1.Atlético  	14  9  5  0  23- 8  23  Qualified
2.Democrata/GV  14  7  5  2  13- 7  19  Qualified
3.Valeriodoce  	14  6  6  2  15- 9  18  Qualified
4.Democrata/SL  14  6  6  2  15-11  18  Qualified
--------------------------------------
5.Ipiranga  	14  3  7  4  15-15  13
6.Villa Nova  	14  3  5  6  16-24  11
7.Juventus  	14  2  2 10  12-22   6
8.Tupi  	14  1  2 11  11-24   4

[Aug 1]
Atlético  	1-0  Juventus

[Aug 2]
Ipiranga  	4-1  Tupi
Valeriodoce  	0-1  Villa Nova
Democrata/SL  	0-0  Democrata/GV

[Aug 9]
Juventus  	0-0  Ipiranga
Democrata/GV  	2-0  Valeriodoce
Tupi  		2-2  Democrata/SL

[Aug 16]
Atlético  	2-0  Tupi
Democrata/SL  	4-0  Villa Nova

[Aug 19]
Valeriodoce  	2-1  Juventus

[Aug 23]
Democrata/GV  	1-0  Juventus
Villa Nova  	2-1  Ipiranga
Tupi  		1-2  Valeriodoce

[Aug 26]
Democrata/GV  	1-0  Villa Nova
Juventus  	1-0  Tupi
Ipiranga  	0-1  Democrata/SL

[Aug 29]
Atlético  	3-1  Ipiranga

[Aug 30]
Valeriodoce  	1-1  Democrata/SL
Juventus  	3-1  Villa Nova
Tupi  		0-1  Democrata/GV

[Sep 6]
Villa Nova  	1-1  Atlético
Democrata/SL  	2-1  Juventus
Ipiranga 	0-0  Valeriodoce

[Sep 9]
Villa Nova  	2-2  Tupi
Ipiranga  	0-0  Democrata/GV

[Sep 12]
Atlético  	1-1  Valeriodoce

[Sep 13]
Democrata/GV  	1-1  Democrata/SL
Tupi  		0-1  Ipiranga

[Sep 19]
Atlético  	2-1  Villa Nova

[Sep 20]
Democrata/SL  	1-0  Tupi
Valeriodoce  	1-0  Democrata/GV
Ipiranga  	3-2  Juventus

[Sep 26]
Tupi  		1-3  Villa Nova

[Sep 27]
Democrata/GV  	1-1  Ipiranga
Democrata/SL  	0-4  Atlético
Juventus  	0-1  Valeriodoce

[Sep 30]
Juventus  	1-2  Atlético

[Oct 1]
Villa Nova  	0-3  Valeriodoce

[Oct 4]
Juventus  	1-2  Democrata/GV
Valeriodoce  	2-0  Tupi
Atlético  	1-0  Democrata/SL
Ipiranga  	2-2  Villa Nova

[Oct 7]
Villa Nova  	0-1  Democrata/GV
Tupi  		4-0  Juventus
Democrata/SL  	1-0  Ipiranga

[Oct 10]
Atlético  	1-1  Democrata/GV

[Oct 11]
Democrata/SL  	0-0  Valeriodoce
Villa Nova  	2-2  Juventus

[Oct 14]
Democrata/GV  	2-0  Tupi

[Oct 18]
Valeriodoce  	1-1  Ipiranga
Democrata/GV  	0-2  Atlético
Juventus  	0-1  Democrata/SL

[Oct 22]
Tupi  		0-1  Atlético

[Oct 24]
Villa Nova  	1-1  Democrata/SL

[Oct 25]
Ipiranga  	1-1  Atlético

[Oct 28]
Valeriodoce  	1-1  Atlético

Table:
1.Atlético  	14  9  5  0  23- 8  23  Qualified
2.Democrata/GV  14  7  5  2  13- 7  19  Qualified
3.Valeriodoce  	14  6  6  2  15- 9  18  Qualified
4.Democrata/SL  14  6  6  2  15-11  18  Qualified
--------------------------------------
5.Ipiranga  	14  3  7  4  15-15  13
6.Villa Nova  	14  3  5  6  16-24  11
7.Juventus  	14  2  2 10  12-22   6
8.Tupi  	14  1  2 11  11-24   4


SECOND STAGE:
(Group winners and best runners-up qualify)
(Classificam-se os vencedores dos grupos e o melhor time por índice técnico)

Group D

Table:
1.Cruzeiro 	 5  4  1  0   9- 3   9  Qualified
--------------------------------------
2.Trespontano 	 6  2  1  3   4- 5   5
3.Democrata/SL 	 6  1  3  2   4- 7   5
4.Araxá 	 5  0  3  2   4- 6   3

[Nov 1]
Cruzeiro 	2-1  Araxá
Trespontano  	1-0  Democrata/SL

[Nov 7]
Cruzeiro  	4-1  Democrata/SL
[Nov 8]
Araxá  		0-0  Trespontano

[Nov 12]
Araxá  		1-1  Democrata/SL

[Nov 15]
Democrata/SL  	1-1  Araxá

[Nov 19]
Democrata/SL  	1-0  Trespontano

[Nov 21]
Cruzeiro  	1-0  Trespontano

[Nov 26]
Trespontano  	2-1  Araxá

[Nov 29]
Trespontano  	1-2  Cruzeiro

[Dec 1]
Araxá            -   Cruzeiro    [match abandoned at 29' due to rain. Never replayed.]

[Dec 3]
Democrata/SL  	0-0  Cruzeiro

Table:
1.Cruzeiro 	 5  4  1  0   9- 3   9  Qualified
--------------------------------------
2.Trespontano 	 6  2  1  3   4- 5   5
3.Democrata/SL 	 6  1  3  2   4- 7   5
4.Araxá 	 5  0  3  2   4- 6   3

Group E

Table:
1.América 	 6  4  1  1  10- 4   9  Qualified
2.Rio Branco 	 5  3  1  1   7- 3   7  Qualified
--------------------------------------
3.Democrata/GV 	 6  2  1  3   5- 7   5
4.Uberaba 	 5  0  1  4   1- 9   1

[Nov 1]
Uberaba		1-1  América
Rio Branco	3-0  Democrata/GV

[Nov 8]
Democrata/GV  	3-0  Uberaba
América  	3-1  Rio Branco

[Nov 11]
Democrata/GV  	0-2  América

[Nov 14]
América  	2-1  Democrata/GV

[Nov 15]
Rio Branco  	2-0  Uberaba

[Nov 22]
Uberaba  	0-1  Democrata/GV
Rio Branco  	1-0  América

[Nov 29]
América  	2-0  Uberaba
Democrata/GV  	0-0  Rio Branco



Uberaba - Rio Branco		[n/p?]

Table:
1.América 	 6  4  1  1  10- 4   9  Qualified
2.Rio Branco 	 5  3  1  1   7- 3   7  Qualified
--------------------------------------
3.Democrata/GV 	 6  2  1  3   5- 7   5
4.Uberaba 	 5  0  1  4   1- 9   1

Group F

Table:
1.Atlético 	 6  4  1  1  10- 3   9  Qualified
--------------------------------------
2.Esportivo 	 6  2  1  3   4- 8   5
3.Valeriodoce 	 6  1  3  2   6- 7   5
4.Patrocinense 	 6  1  3  2   3- 5   5

[Nov 1]
Esportivo  	1-0  Atlético
Patrocinense  	1-1  Valeriodoce

[Nov 8]
Atlético  	2-0  Patrocinense
Valeriodoce  	1-0  Esportivo

[Nov 11]
Valeriodoce  	0-0  Atlético
[Nov 12]
Esportivo  	0-0  Patrocinense

[Nov 14]
Atlético  	3-2  Valeriodoce
[Nov 15]
Patrocinense  	2-0  Esportivo

[Nov 22]
Esportivo  	3-2  Valeriodoce
Patrocinense  	0-2  Atlético

[Nov 29]
Atlético  	3-0  Esportivo
Valeriodoce  	0-0  Patrocinense

Table:
1.Atlético 	 6  4  1  1  10- 3   9  Qualified
--------------------------------------
2.Esportivo 	 6  2  1  3   4- 8   5
3.Valeriodoce 	 6  1  3  2   6- 7   5
4.Patrocinense 	 6  1  3  2   3- 5   5

SEMIFINALS:

[Dec 6]
Atlético	0-1  América 
Rio Branco 	0-2  Cruzeiro 

[Dec 9]
América 	1-3  Atlético 
Cruzeiro 	8-1  Rio Branco

(América and Cruzeiro qualified in the first match due to having an extra
bonus point for having better campaign than their opponent)
[América e Cruzeiro se classificaram já na primeira partida por terem
um ponto extra de bonificação por terem melhor campanha que o adversário]


FINALS:

[Dec 13]
América 	2-3  Cruzeiro

[Dec 20]
Cruzeiro 	2-0  América

*** CRUZEIRO are Minas Gerais 1992 unbeaten champions ***

Final standings:
 1.Cruzeiro  	 27 25  2  0  76-13  53  Champions (+1bp); Copa do Brasil 1993
---------------------------------------
 2.América  	 28 16  4  8  37-22  37  Finalists (+1bp); Copa do Brasil 1993
 3.Atlético  	 24 15  6  3  39-15  36
 4.Democrata/GV  19  9  6  4  17-12  24
 5.Valeriodoce 	 20  7  9  4  21-16  23
 6.Democrata/SL  20  7  9  4  19-18  23
 7.Trespontano 	 20  7  8  5  23-17  22
 8.Rio Branco 	 23  8  5 10  29-39  21
 9.Esportivo 	 20  5 10  5  15-20  20
10.Patrocinense  20  6  7  7  26-18  19
11.Araxá 	 19  6  7  6  16-16  19
12.Uberaba 	 19  5  5  9  15-27  15
13.URT 		 14  4  6  4  14-15  14
14.Mamoré 	 14  5  3  6  12-18  13
15.Paraisense 	 14  4  5  5  10-15  13
16.Ipiranga 	 14  3  7  4  15-15  13
17.Flamengo 	 14  2  9  3   9- 9  13
18.Uberlândia 	 14  4  4  6  15-20  12
19.Villa Nova 	 14  3  5  6  16-24  11
20.Pouso Alegre  14  3  4  7  17-23  10
21.Caldense 	 14  2  3  9  10-26   7
22.Juventus 	 14  2  2 10  12-22   6
23.Tupi 	 14  1  2 11  11-24   4
24.Nacional 	 14  0  2 12   5-34   2

Topscorer: Toto (Cruzeiro), 16 goals.

* 480 goals / 214 matches = 2.24 gpm.

1991

1992 (2nd Level)

1992 (Supercup)

1993

list of champions

list of topscorers


About this document

With thanks to Josef Bobrowsky (jrjb@teleweb.at).

Prepared and maintained by Claudio Freati for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil.

Author: Claudio Freati (claudiofreati@yahoo.com.br).
Last updated: 02 Mar 2014.

(C) Copyright Claudio Freati, RSSSF and RSSSF Brazil 2000/2014.
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.