Minas Gerais State League 1976

Campeonato Mineiro de 1976

Participating clubs:

AMÉRICA Futebol Clube (Belo Horizonte)
ARAGUARI Atlético Clube (Araguari)
ARSENAL Futebol Clube (Frutal)
Associação Atlética CALDENSE (Poços de Caldas)
Clube ATLÉTICO Mineiro (Belo Horizonte)
CRUZEIRO Esporte Clube (Belo Horizonte)
ESAB Esporte Clube (Contagem)
Esporte Clube DEMOCRATA (Governador Valadares)
Esporte Clube 13 DE MAIO (Frutal)
FLUMINENSE Futebol Clube (Araguari)
GUARANI Esporte Clube (Divinópolis)
NACIONAL Atlético Clube (Muriaé)
NACIONAL Futebol Clube (Uberaba)
SETE DE SETEMBRO Futebol Clube (Belo Horizonte)
Sociedade Esportiva GUAXUPÉ (Guaxupé)
SPORT Club de Juiz de Fora (Juiz de Fora)
TUPI Futebol Clube (Juiz de Fora)
UBERABA Sport Club (Uberaba)
UBERLÂNDIA Esporte Clube (Uberlândia)
União Recreativa dos Trabalhadores - URT (Patos de Minas)
UNIÃO TIJUCANA de Esportes (Ituiutaba)
VALERIODOCE Esporte Clube (Itabira)
VILLA NOVA Atlético Clube (Nova Lima)
  
Rules:
- Tournament divided in two cups: Taça Minas Gerais (Minas Gerais Cup)
  and Taça Governador do Estado (State Governor Cup).
- Due to participation in Copa Libertadores, Cruzeiro are byes to
  Taça Minas Gerais' first stage. They'll enter directly in semifinals.
- The best group champion qualifies to Taça Minas Gerais' final match.
- The worst group champion qualifies to semifinal match with Cruzeiro.
- Cruzeiro, Atlético, América, Caldense, as championship finalists in
  1975, and other top 8 clubs overall in Taça Minas Gerais qualify to
  Taça Governador do Estado. The other 11 teams will play Torneio
  Paralelo I (Parallel Tournament I).

First Phase
Taça Minas Gerais (Minas Gerais Cup)

Group A

Table:                M  W  D  L  GF-GA Pts
 1.Atlético          10 10  0  0  42- 2  20  Finalists
-------------------------------------------
 2.América           10  6  3  1  21- 6  15
 3.ESAB              10  4  5  1  10-10  13
 4.Valeriodoce       10  4  2  4  14- 9  10
 5.Villa Nova        10  4  2  4  12- 9  10
 6.Nacional-M        10  4  2  4   7-13  10
 7.Guarani           10  3  4  3   6-10  10
 8.Tupi              10  3  2  5   8-17   8
 9.Sete de Setembro  10  2  2  6   5-21   6
10.Democrata-GV      10  1  4  5   6-13   6
11.Sport             10  0  2  8   1-21   2

Round 1
[Mar 6]
América           4-0  Sport
 [Aguillar, Éder Aleixo, Zé Ronaldo, João Batista (Own goal)]
Guarani           1-0  Nacional-M
 [Heleno]
Tupi              2-1  Sete de Setembro
 [Fiapo, Carlinhos; Toninho]
Valeriodoce       0-1  Villa Nova
 [Dirceu]
[Mar 7]
Democrata-GV      1-5  Atlético
 [Rôni; Toninho Cerezo (2), Chiquito, Paulo Isidoro, Roberto]
  
Round 2 [Mar 11]
Atlético          5-0  Nacional-M
 [Arlem, Reinaldo (3), Marcelo]
América           2-0  Democrata-GV
 [Éder Aleixo, Vilfredo]
Guarani           0-0  Sete de Setembro
Tupi              1-0  Villa Nova
 [Fiapo]
Valeriodoce       0-1  ESAB
 [Evaldo]

Round 3 [Mar 14]
Tupi              0-3  Atlético
 [Reinaldo (2), Toninho Cerezo]          
Guarani           0-0  América           
Nacional-M        0-2  Democrata-GV
 [Guilherme, Rôni]
Villa Nova        1-1  ESAB
 [Dirceu; Ademir Pereira]
Sport             0-1  Sete de Setembro
 [Samaroni]
  
Round 4
[Mar 17]
Atlético          6-1  Sete de Setembro
 [Marco Aurélio (Own goal), Roberto (2), Campos, Reinaldo, Marinho; Vantuir (Own goal)]
América           3-0  Nacional-M
 [Edinho, Marcão, Vilfredo]
Guarani           0-0  Democrata-GV
Sport             0-2  Valeriodoce
 [Maneca; Jorge Nobre]
[May 5]
Tupi              0-2  ESAB
 [Helinho; Juarez]

Round 5 [Mar 21]
Atlético          3-1  Valeriodoce
 [Tim (Own goal), Marcelo, Danival; Mundinho]
Tupi              0-2  América 
 [Zé Ronaldo, Edinho]          
Democrata-GV      1-2  Sete de Setembro
 [Reinaldo; Dico, Zé Antônio]
Villa Nova        4-0  Sport
 [Nini, Jurandí (2), Dirceu]
ESAB              1-1  Nacional-M
 [Evaldo; Nazareno]

Round 6 [Mar 25]
Villa Nova        0-2  Atlético  
 [Marcelo, Reinaldo]        
América           6-0  Sete de Setembro
 [Adelmo (2), Vilfredo, Aguillar, Marco Aurélio (Own goal),Éder Aleixo]
Guarani           1-2  ESAB
 [Puxa; Evaldo, Juarez]
Tupi              3-0  Sport
 [Carlinhos, Fiapo (2)]
Nacional-M        1-0  Valeriodoce
 [Guilherme]

Round 7 [Mar 28]
Guarani           0-5  Atlético  
 [Reinaldo (2), Toninho Cerezo, Campos, Getúlio]        
Valeriodoce       6-0  Tupi
 [Marcio (Own goal), Maneca (2), Valdeci, Rogério (2)]
Democrata-GV      0-1  Villa Nova
 [Marquinhos]
Nacional-M        1-0  Sete de Setembro
 [Guilherme]
Sport             1-1  ESAB
 [Lema; João Batista (Own goal)]

Round 8 [Mar 31]
Atlético          5-0  ESAB
 [Reinaldo (3), Danival, Marcelo]
América           2-0  Villa Nova
 [Marcão, Aguillar]
Guarani           1-0  Sport
 [Quentão]
Tupi              1-1  Democrata-GV
 [Venâncio; Reinaldo]
Valeriodoce       0-0  Sete de Setembro

Round 9 [Apr 4]
América           2-2  Valeriodoce
 [Aguillar (2); Maneca, Mundinho]
Guarani           1-0  Tupi
 [Acesita]
Democrata-GV      0-0  Sport
Nacional-M        2-0  Villa Nova
 [Gabriel (2)]
ESAB              1-0  Sete de Setembro
 [Santos (Own goal)]

Round 10 [Apr 8]
Atlético          4-0  Sport
 [Marcelo, Danival (2), Paulinho]
ESAB              0-0  América           
Guarani           1-1  Villa Nova
 [Marquinhos; Marquinhos]
Tupi              1-1  Nacional-M
 [Luís Carlos; Osvaldo]
Valeriodoce       1-0  Democrata-GV
 [Jorge Nobre]

Round 11 [Apr 11]
Atlético          4-0  América
 [Getúlio, Paulinho, Reinaldo (2)]           
Democrata-GV      1-1  ESAB
 [Marcio (Own goal); Juarez]
Sport             0-1  Nacional-M
 [Marcio Heleno]
Valeriodoce       2-1  Guarani
 [Rogério (2); Acesita]
Villa Nova        4-0  Sete de Setembro
 [Falcão, Claudinho, Dé, China]


Table:                M  W  D  L  GF-GA Pts
 1.Atlético          10 10  0  0  42- 2  20  Finalists
-------------------------------------------
 2.América           10  6  3  1  21- 6  15
 3.ESAB              10  4  5  1  10-10  13
 4.Valeriodoce       10  4  2  4  14- 9  10
 5.Villa Nova        10  4  2  4  12- 9  10
 6.Nacional-M        10  4  2  4   7-13  10
 7.Guarani           10  3  4  3   6-10  10
 8.Tupi              10  3  2  5   8-17   8
 9.Sete de Setembro  10  2  2  6   5-21   6
10.Democrata-GV      10  1  4  5   6-13   6
11.Sport             10  0  2  8   1-21   2

Group B

Table:              M  W  D  L  GF-GA Pts
 1.Uberaba         10  9  0  1  30- 8  18  Semifinalists
-----------------------------------------
 2.Caldense        10  6  3  1  17- 2  15
 3.Uberlândia      10  4  4  2  19-11  12
 4.Guaxupé         10  4  4  2  13-10  12
 5.Nacional-U      10  4  3  3  15-12  11
 6.13 de Maio      10  3  4  3   8- 9  10
 7.URT             10  2  4  4   8-14   8
 8.Arsenal         10  2  3  5   9-21   7
 9.Araguari        10  2  3  5   8-20   7
10.União Tijucana  10  3  0  7  13-21   6
11.Fluminense      10  0  4  6   4-16   4

Round 1 [Mar 6]
Arsenal           1-2  Nacional-U
 [Roberto; Vandinho (2)]
Uberlândia        1-1  13 de Maio
 [Da Silva; Melado]
Uberaba           5-0  Guaxupé
 [Naim (2), Vicente, Henrique (2)]
Fluminense        1-2  União Tijucana
 [Gil; Andes, Robson]
Caldense          2-0  URT
 [Augusto (2)]

Round 2 [Mar 11]
URT               2-1  Uberaba
 [Bico (2); Henrique]
Nacional-U        1-1  Guaxupé
 [Jairo; Fernando]
Uberlândia        5-0  Arsenal
 [Ziza (3), Nunes (2)]
13 de Maio        1-0  Fluminense
 [Marcão]
Araguari          3-2  União Tijucana
 [Quinzito, Alcir, José; Zinho, Andes]

Round 3
[Mar 14]
Arsenal           2-4  Uberaba
 [Dico, Valdeci; Gilberto, Vicente (2), Henrique]
União Tijucana    1-2  Uberlândia
 [Zinho; Edmar, Ziza]        
Fluminense        0-0  Araguari
[Apr 14]
Guaxupé           0-0  Caldense
Nacional-U        3-1  13 de Maio
 [Enéias (2), Aírton; Marcão]

Round 4 [Mar 17]
Caldense          2-0  Nacional-U
 [Aílton, Jeremias]
Uberlândia        4-1  URT
 [Eurípedes, Julio César, Nenzinho, Noé; Caiaba]
Fluminense        0-1  Guaxupé
 [Fernando]           
Arsenal           1-0  Araguari
 [valdeci]
13 de Maio        1-0  União Tijucana
 [Pintinho]

Round 5 [Mar 20]
URT               1-1  Arsenal
 [Cido; Jorge Luís]
13 de Maio        0-0  Caldense
Nacional-U        5-1  Araguari
 [Aílton (3), Jairo, Adilson; Paulo Faria]
Uberlândia        1-1  Fluminense
 [Ziza; Gil]
União Tijucana    2-3  Uberaba
 [Robson, Maurinho; Naim, Toninho, Vicente]

Round 6 [Mar 25]
Uberaba           5-2  Uberlândia 
 [Henrique (2), Vicente, Toninho Campos, Laércio; Noé, Da Silva]       
Fluminense        0-2  Caldense
 [Aílton, Marcio]
URT               1-1  Araguari
 [Jusmani (Own goal), Mirinho]
Guaxupé           3-0  União Tijucana
 [Ademir, Nilton, Fernando]
13 de Maio        0-0  Arsenal

Round 7
[Mar 27]
Uberlândia        3-0  Nacional-U
 [Dick, Noé (2)]
[Mar 28]
Guaxupé           1-1  13 de Maio
 [Ademir, Reinaldo]
União Tijucana    1-0  URT
 [Zinho]
Araguari          0-2  Caldense
 [Buzuca, Aílton]
Uberaba           5-0  Fluminense
 [Naim (2), Toninho Campos, Vicente, Henrique]

Round 8 [Mar 31]
Nacional-U        1-1  Fluminense
 [Aílton; Luisinho]
Araguari          0-3  Uberaba
 [Henrique (2), Vicente]
Caldense          4-1  União Tijucana
 [Zé Luís, jeremias (2), Aílton; Muarez]
URT               1-3  13 de Maio
 [Valtinho; Ademir, Paulimho, Toninho]
Arsenal           1-1  Guaxupé  
 [Camilo; Caixa]         

Round 9 [Apr 4]
União Tijucana    3-1  Arsenal
 [Muarez (3); Dico]
Guaxupé           5-1  Araguari
 [Quincas (2), Vander (2), Ademir; Milton]
Fluminense        1-1  URT
 [Vandão; Bico (Own goal)]
Caldense          0-0  Uberlândia        
Uberaba           1-0  Nacional-U
 [Toninho Campos]

Round 10 [Apr 8]
Araguari          1-1  Uberlândia
 [Dick (Own goal); Edmar]        
Nacional-U        3-1  União Tijucana
 [Aílton (3); Zinho]
13 de Maio        0-2  Uberaba
 [Henrique, Naim]
Caldense          5-0  Arsenal
 [Aílton (2), Zé Luís (3)]
URT               1-0  Guaxupé
 [Caiaba]           

Round 11 [Apr 11]
Araguari          1-0  13 de Maio
 [Nenzinho]
Arsenal           2-0  Fluminense
 [Da Silva, Valdeci]
Guaxupé           1-0  Uberlândia 
 [Lete]       
URT               0-0  Nacional-U
Uberaba           1-0  Caldense
 [Soares]

Table:              M  W  D  L  GF-GA Pts
 1.Uberaba         10  9  0  1  30- 8  18  Semifinalists
-----------------------------------------
 2.Caldense        10  6  3  1  17- 2  15
 3.Uberlândia      10  4  4  2  19-11  12
 4.Guaxupé         10  4  4  2  13-10  12
 5.Nacional-U      10  4  3  3  15-12  11
 6.13 de Maio      10  3  4  3   8- 9  10
 7.URT             10  2  4  4   8-14   8
 8.Arsenal         10  2  3  5   9-21   7
 9.Araguari        10  2  3  5   8-20   7
10.União Tijucana  10  3  0  7  13-21   6
11.Fluminense      10  0  4  6   4-16   4


Semifinal

[Apr 18]
Uberaba           2-4  Cruzeiro
 [Henrique, Morais (Own goal); Jairzinho, Roberto Batata, valdo, Nelinho]

Final

[Apr 25]
Atlético 	  2-1  Cruzeiro			[Att: 101.404]
 [Cafuringa 29’, Toninho Cerezo 98’(e.t.); Palhinha 58’]

CAM: Zolini; Getúlio, Márcio, Vantuir, Flávio; Toninho Cerezo, Danival (João Alfredo), Campos;
Cafuringa, Reinaldo, Paulinho (Paulo Isidoro) - Coach: Barbatana.
CEC: Raul; Nelinho, Morais, Osires, Mariano; Piazza, Eduardo, Palhinha; Roberto Batata,
Jairzinho, Joãozinho - Coach: Zezé Moreira.

* Atlético are 1976 Minas Gerais Cup champions *
** Topscorer: Reinaldo (Atlético), 15 goals **


Overall:       	      M  W  D  L  GF-GA Pts
 1.Atlético          10 10  0  0  42- 2  20  To Taça Governador do Estado
 2.Uberaba           10  9  0  1  30- 8  18  To Taça Governador do Estado
 3.América           10  6  3  1  21- 6  15  To Taça Governador do Estado
 4.Caldense          10  6  3  1  17- 2  15  To Taça Governador do Estado
 5.ESAB              10  4  5  1  10-10  13  To Taça Governador do Estado
 6.Uberlândia        10  4  4  2  19-11  12  To Taça Governador do Estado
 7.Guaxupé           10  4  4  2  13-10  12  To Taça Governador do Estado
 8.Nacional-U        10  4  3  3  15-12  11  To Taça Governador do Estado
 9.Valeriodoce       10  4  2  4  14- 9  10  To Taça Governador do Estado
10.Villa Nova        10  4  2  4  12- 9  10  To Taça Governador do Estado
11.Nacional-M        10  4  2  4   7-13  10  To Taça Governador do Estado
-------------------------------------------
12.13 de Maio        10  3  4  3   8- 9  10  To Torneio Paralelo I
13.Guarani           10  3  4  3   6-10  10  To Torneio Paralelo I
14.Tupi              10  3  2  5   8-17   8  To Torneio Paralelo I
15.URT               10  2  4  4   8-14   8  To Torneio Paralelo I
16.Arsenal           10  2  3  5   9-21   7  To Torneio Paralelo I
17.Araguari          10  2  3  5   8-20   7  To Torneio Paralelo I
18.União Tijucana    10  3  0  7  13-21   6  To Torneio Paralelo I
19.Sete de Setembro  10  2  2  6   5-21   6  To Torneio Paralelo I
20.Democrata-GV      10  1  4  5   6-13   6  To Torneio Paralelo I
21.Fluminense        10  0  4  6   4-16   4  To Torneio Paralelo I
22.Sport             10  0  2  8   1-21   2  To Torneio Paralelo I

Second Phase
Taça Governador do Estado (State Governor Cup)

First Stage

(teams play once against teams from same group)

Group A

Table:          M  W  D  L GF-GA Pts
 1.Caldense     5  3  2  0  9- 4  8  First Stage finals; to Second Stage
-----------------------------------
 2.Cruzeiro     5  3  1  1 11- 4  7  To Second Stage
 3.Villa Nova   5  1  3  1  2- 3  5  To Second Stage
 4.Uberaba      5  1  2  2  3- 7  4  To Second Stage
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Valeriodoce  5  1  1  3  5- 9  3  To Torneio Paralelo II
 6.Nacional-M   5  1  1  3  3- 6  3  To Torneio Paralelo II

Round 1
[May 5]
Cruzeiro          2-0  Nacional-M
 [Zé Carlos, Nelinho]
[May 9]
Valeriodoce       1-1  Uberaba
 [Mudinho; Henrique]
Villa Nova        1-1  Caldense
 [Marquinhos; Jeremias]

Round 2
[May 12]
Caldense          4-1  Valeriodoce
 [Zé Luís, Augusto, Mirandinha, Jeremias; Mundinho]
Uberaba           2-0  Nacional-M 
 [Henrique, Soares]       
[May 25]
Cruzeiro          0-0  Villa Nova

Round 3
[May 15]
Nacional-M        2-0  Villa Nova
 [Luís Carlos (2)]        
Caldense          1-0  Uberaba
 [Jeremias]
[May 27]
Cruzeiro          3-2  Valeriodoce
 [Nelinho, Jairzinho, Ronaldo; Jorge Nobre, Mundinho]

Round 4
[May 18]
Uberaba           0-0  Villa Nova        
Valeriodoce       1-0  Nacional-M
 [Jorge Nobre]
[Jun 2]
Caldense          2-1  Cruzeiro
 [Aílton, Augusto; Jairzinho]

Round 5
[May 22]
Cruzeiro          5-0  Uberaba
 [Nelinho, Ronaldo (2), Silva (2)]
Nacional-M        1-1  Caldense
 [Luís Carlos, Zé Luís]
[May 23]
Villa Nova        1-0  Valeriodoce
 [Dirceu]


Table:          M  W  D  L GF-GA Pts
 1.Caldense     5  3  2  0  9- 4  8  First Stage finals; to Second Stage
-----------------------------------
 2.Cruzeiro     5  3  1  1 11- 4  7  To Second Stage
 3.Villa Nova   5  1  3  1  2- 3  5  To Second Stage
 4.Uberaba      5  1  2  2  3- 7  4  To Second Stage
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Valeriodoce  5  1  1  3  5- 9  3  To Torneio Paralelo II
 6.Nacional-M   5  1  1  3  3- 6  3  To Torneio Paralelo II

Group B

Table:          M  W  D  L  GF-GA  Pts
 1.Atlético     5  5  0  0  17- 1  10  First Stage finals; to Second Stage
-------------------------------------
 2.América      5  4  0  1  18- 8   8  To Second Stage
 3.ESAB         5  2  1  2   7- 8   5  To Second Stage
 4.Guaxupé      5  1  1  3   3-10   3  [1 0 0 2-0]  To Second Stage
- - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Uberlândia   5  1  1  3   3- 6   3  [0 0 1 0-2]  To Torneio Paralelo II
 6.Nacional-U   5  0  1  4   2-17   1  To Torneio Paralelo II

Round 1
[May 8]
Atlético          8-0  Nacional-U
 [Marcelo (3), Paulinho (2), Campos, Dionísio, Danival] 
[May 9]
América           4-1  Guaxupé
 [Marcão (2), Eberval, Aguillar; Forlane]           
Uberlândia        1-1  ESAB
 [Dick; Helinho]

Round 2 [May 12]
América           5-1  ESAB
 [Juarez, Éder Aleixo, Marcão (2), Aguillar; Lucio Mangabeira]
Nacional-U        0-1  Uberlândia 
 [Paulinho]       
Guaxupé           0-3  Atlético
 [Toninho Cerezo, Paulo Isidoro, Marcelo]          

Round 3
[May 15]
Guaxupé           2-0  Uberlândia 
 [Forlane, Djalma]       
[May 16]
Atlético          3-1  América
 [Marcelo, Getúlio, Danival; Edinho]           
ESAB              2-0  Nacional-U
 [Juarez, Helinho]

Round 4 [May 18]
Atlético          2-0  ESAB
 [Paulo Isidoro, Márcio]
Guaxupé           0-0  Nacional-U
Uberlândia        1-2  América
 [Da Silva; Éder Aleixo (2)]           

Round 5 [May 23]
ESAB              3-0  Guaxupé
 [Juarez (2), Toninho]           
América           6-2  Nacional-U
 [Marcão (2), Aguillar (2), Zé Ronaldo (2); Zanata, Itamar]
Uberlândia        0-1  Atlético
 [Modesto]
          

Table:          M  W  D  L  GF-GA  Pts
 1.Atlético     5  5  0  0  17- 1  10  First Stage finals; to Second Stage
-------------------------------------
 2.América      5  4  0  1  18- 8   8  To Second Stage
 3.ESAB         5  2  1  2   7- 8   5  To Second Stage
 4.Guaxupé      5  1  1  3   3-10   3  [1 0 0 2-0]  To Second Stage
- - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Uberlândia   5  1  1  3   3- 6   3  [0 0 1 0-2]  To Torneio Paralelo II
 6.Nacional-U   5  0  1  4   2-17   1  To Torneio Paralelo II


First Stage Finals

[Jun 6]
Caldense          1-2  Atlético
 [Jeremias; Heleno, Marcinho]
  
[Jun 13]
Atlético          0-0  Caldense

* Atlético are 1976 State Governor Cup champions *          


Second Stage

(teams play once against teams from both groups)

Group A

Table:         M  W  D  L  GF-GA  Pts
 1.Cruzeiro    7  5  0  2  13- 5  10  To Final Phase
 2.Caldense    7  2  3  2   5- 8   7  To Final Phase
------------------------------------
 3.Villa Nova  7  1  3  3   8-10   5
 4.Uberaba     7  1  2  4   8-11   4

Group B

Table:         M  W  D  L  GF-GA  Pts
 1.Atlético    7  4  3  0   6- 1  11  To Final Phase
 2.América     7  4  2  1  13- 6  10  To Final Phase
------------------------------------
 3.ESAB        7  1  3  3   3- 7   5
 4.Guaxupé     7  0  2  5   2-12   2

Round 1
[Jun 10]
Atlético          2-0  Guaxupé
 [Reinaldo, Paulinho]           
Caldense          1-1  Villa Nova
 [Mineiro; Dirceu]
[Jun 13]
Uberaba           0-1  Cruzeiro
 [Nelinho]
ESAB              1-1  América  
 [Paulo Roberto; Marcão]         

Round 2
[Jun 17]
Atlético          0-0  ESAB
Cruzeiro          5-2  Villa Nova
 [Silva, Nelinho (2), Jairzinho, Piazza; China (2)]
Uberaba           1-1  Caldense
 [Vicente; Wilson]
Guaxupé           0-3  América 
 [Edinho (2), Marcão]          

Round 3
[Jun 19]
Cruzeiro          2-0  Caldense
 [Palhinha (2)]
[Jun 20]
América           0-1  Atlético
 [Vanderlai (Own goal)]          
Villa Nova        4-1  Uberaba
 [Dirceu, Marquinhos, Divino, China; Galvão]
ESAB              1-1  Guaxupé   
 [Paulo Roberto, Fernando]        

Round 4
[Jun 23]
América           3-0  Caldense
 [Marcão (2), Edinho]
[Jun 24]
Atlético          1-0  Villa Nova
 [Reinaldo]
Cruzeiro          3-0  ESAB
 [Jairzinho, Palhinha, Ronaldo]
Uberaba           3-0  Guaxupé 
 [Divino, Vicente, Toninho Campos]          

Round 5 [Jun 27]
Caldense          1-1  Atlético 
 [Modesto (Own goal); Reinaldo]         
Guaxupé           1-2  Cruzeiro
 [Forlane; Joãozinho, Nelinho]
América           4-3  Uberaba
 [Diguito, Eberval, Marcão, Éder Aleixo; Henrique (2)]
Villa Nova        0-1  ESAB
 [Juarez]

Round 6 [Jun 30]
Uberaba           0-0  Atlético          
Cruzeiro          0-1  América
 [Piazza (Own goal)]           
Guaxupé           0-2  Villa Nova
 [China; Dê]
Caldense          0-0  ESAB
	[Caldense appealed to the sports court and won the points. Score was defined 1-0]

Round 7 [Jul 4]
Atlético          1-0  Cruzeiro
 [Paulo Isidoro]
ESAB              0-1  Uberaba
 [Naim]
Guaxupé           0-1  Caldense
 [Mirandinha]
Villa Nova        1-1  América 
 [Dirceu; Marcão]          

Group A

Table:         M  W  D  L  GF-GA  Pts
 1.Cruzeiro    7  5  0  2  13- 5  10  To Final Phase
 2.Caldense    7  2  3  2   5- 8   7  To Final Phase
------------------------------------
 3.Villa Nova  7  2  2  3  10-10   6
 4.Uberaba     7  1  2  4   8-11   4

Group B

Table:         M  W  D  L  GF-GA  Pts
 1.Atlético    7  4  3  0   6- 1  11  To Final Phase
 2.América     7  4  2  1  13- 6  10  To Final Phase
------------------------------------
 3.ESAB        7  1  3  3   3- 7   5
 4.Guaxupé     7  0  1  6   2-14   1


Torneio Paralelo I
(Parallel Tournament I)

Group C

Table:         	     M  W  D  L  GF-GA  Pts
 1.Guarani           8  8  0  0  18- 1  16  To Torneio Paralelo III
------------------------------------------
 2.Tupi              8  5  0  3   9- 6  10
 3.Sete de Setembro  8  3  0  5   6-14   6
 4.Sport             8  2  1  5   6-10   5
 5.Democrata-GV      8  1  1  6   6-14   3

Round 1 [May 9]
Guarani           1-0  Sport
 [Marquinhos]
Tupi              1-0  Democrata-GV

Round 2 [May 12]
Guarani           4-0  Democrata-GV
Sport             2-0  Sete de Setembro

Round 3
[May 15]
Sete de Setembro  0-1  Guarani
[May 16]
Tupi              1-0  Sport

Round 4 [May 18]
Tupi              2-0  Sete de Setembro
Sport             2-1  Democrata-GV

Round 5 [May 23]
Guarani           1-0  Tupi
Sete de Setembro  2-1  Democrata-GV

Round 6 [May 30]
Guarani           4-1  Sport
Tupi              2-0  Democrata-GV

Round 7 [Jun 6]
Democrata-GV      0-2  Guarani
Sete de Setembro  1-0  Sport

Round 8 [Jun 13]
Tupi              1-0  Sport
Guarani           3-0  Sete de Setembro

Round 9 [Jun 20]
Sete de Setembro  3-2  Tupi
Sport             1-1  Democrata-GV

Round 10 [Jun 26]
Democrata-GV      3-0  Sete de Setembro
Tupi              0-2  Guarani

Table:         	     M  W  D  L  GF-GA  Pts
 1.Guarani           8  8  0  0  18- 1  16  To Torneio Paralelo III
------------------------------------------
 2.Tupi              8  5  0  3   9- 6  10
 3.Sete de Setembro  8  3  0  5   6-14   6
 4.Sport             8  2  1  5   6-10   5
 5.Democrata-GV      8  1  1  6   6-14   3

Group D

Table:         	    M  W  D  L  GF-GA  Pts
 1.URT             10  5  1  4  10- 7  11  To Torneio Paralelo III
-----------------------------------------
 2.Fluminense      10  4  3  3   9- 6  11
 3.13 de Maio      10  4  2  4   5- 5  10
 4.Arsenal         10  3  4  3   6-11  10
 5.União Tijucana  10  3  3  4   9- 9   9
 6.Araguari        10  3  3  4  12-13   9


Round 1 [May 9]
União Tijucana    4-1  Araguari
Arsenal           2-1  URT
Fluminense        1-0  13 de Maio
 [Ari]

Round 2 [May 12]
13 de Maio        1-0  União Tijucana
Fluminense        1-1  Arsenal           
URT               3-2  Araguari

Round 3
[May 15]
13 de Maio        1-0  URT
[May 16]
União Tijucana    1-1  Fluminense
Araguari          3-0  Arsenal

Round 4 [May 18]
Arsenal           0-0  União Tijucana
Araguari          1-0  13 de Maio
URT               1-0  Fluminense

Round 5 [May 23]
União Tijucana    1-0  URT
Araguari          1-1  Fluminense
Arsenal           1-0  13 de Maio

Round 6 [May 30]
URT               3-0  Arsenal
Araguari          2-1  União Tijucana
13 de Maio        1-0  Fluminense

Round 7 [Jun 6]
União Tijucana    0-0  13 de Maio
Arsenal           1-0  Fluminense
Araguari          0-0  URT

Round 8 [Jun 13]
Fluminense        3-0  União Tijucana
Arsenal           1-1  Araguari
URT               1-0  13 de Maio

Round 9 [Jun 20]
União Tijucana    2-0  Arsenal
13 de Maio        2-1  Araguari
Fluminense        1-0  URT

Roun 10 [Jun 26]
URT               1-0  União Tijucana
Fluminense        1-0  Araguari
13 de Maio        0-0  Arsenal

Table:         	    M  W  D  L  GF-GA  Pts
 1.URT             10  5  1  4  10- 7  11  To Torneio Paralelo III
-----------------------------------------
 2.Fluminense      10  4  3  3   9- 6  11
 3.13 de Maio      10  4  2  4   5- 5  10
 4.Arsenal         10  3  4  3   6-11  10
 5.União Tijucana  10  3  3  4   9- 9   9
 6.Araguari        10  3  3  4  12-13   9


Torneio Paralelo II
(Parallel Tournament II)

Table:         	M  W  D  L  GF-GA  Pts
 1.Uberlândia   6  4  1  1  15- 7   9  To Torneio Paralelo III
-------------------------------------
 2.Valeriodoce  6  2  2  2   5- 8   6
 3.Nacional-M   6  2  1  3   7- 9   5
 4.Nacional-U   6  1  2  3   7-10   4

Round 1 [Jun 6]
Uberlândia        3-0  Nacional-U
Nacional-M        0-1  Valeriodoce

Round 2 [Jun 10]
Valeriodoce       1-1  Uberlândia        
Nacional-U        1-1  Nacional-M

Round 3 [Jun 13]
Uberlândia        2-0  Nacional-M
Valeriodoce       1-1  Nacional-U

Round 4 [Jun 16]
Valeriodoce       2-0  Nacional-M
Nacional-U        2-3  Uberlândia        

Round 5 [Jun 20]
Uberlândia        4-0  Valeriodoce
Nacional-M        2-1  Nacional-U

Round 6 [Jun 27]
Nacional-M        4-2  Uberlândia        
Nacional-U        2-0  Valeriodoce

Table:         	M  W  D  L  GF-GA  Pts
 1.Uberlândia   6  4  1  1  15- 7   9  To Torneio Paralelo III
-------------------------------------
 2.Valeriodoce  6  2  2  2   5- 8   6
 3.Nacional-M   6  2  1  3   7- 9   5
 4.Nacional-U   6  1  2  3   7-10   4


Torneio Paralelo III
(Parallel Tournament III)


Table:         M  W  D  L  GF-GA  Pts
 1.Guarani     2  1  1  0   5- 1   3  To Final Phase
 2.Uberlândia  2  1  1  0   4- 2   3  To Final Phase
------------------------------------
 3.URT         2  0  0  2   3- 9   0

Round 1 [Jun 30]
Guarani           0-0  Uberlândia        

Round 2 [Jul 2]
Guarani           5-1  URT

Round 3 [Jul 4]
Uberlândia        4-2  URT


Table:         M  W  D  L  GF-GA  Pts
 1.Guarani     2  1  1  0   5- 1   3  To Final Phase
 2.Uberlândia  2  1  1  0   4- 2   3  To Final Phase
------------------------------------
 3.URT         2  0  0  2   3- 9   0


Final Phase

Table:         M  W  D  L  GF-GA  Pts
 1.Cruzeiro    4  3  1  0   9- 1   7  Finalists
 2.Atlético    4  3  1  0   8- 2   7  Finalists
------------------------------------
 3.América     4  2  0  2   8- 5   4
 4.Caldense    4  1  1  2   3- 5   3
 5.Guarani     4  1  1  2   4- 7   3
 6.Uberlândia  4  0  0  4   0-12   0

Round 1
[Jul 7]
Atlético          1-0  Guarani
 [Flávio]
[Jul 8]
Cruzeiro          5-0  Uberlândia
 [Nelinho, Palhinha (2), Osires, Jairzinho]        
[Jul 22]
América           2-1  Caldense
 [Jorge Nobre (2); Neto]

Round 2 [Jul 11]
Uberlândia        0-2  Guarani
 [Fabinho, Lucinho]
Atlético          2-1  América
 [Reinaldo (2); Natal]           
Cruzeiro          2-0  Caldense
 [Palhinha, Eli]

Round 3 [Jul 15]
Atlético          4-0  Uberlândia
 {Reinaldo, Cafuringa (2), Paulo Isidoro]       
Cruzeiro          1-0  América 
 [Cléber (Own goal)]          
Guarani           1-1  Caldense
 [Fabinho; Eufrásio (Own goal)]

Round 4 [Jul 25]
América           5-1  Guarani
 [Éder Aleixo (2), Jorge Nobre (2), Marcão; Aílton]
Atlético          1-1  Cruzeiro
 [Paulo Isidoro; Ronaldo]
Caldense          1-0  Uberlândia 
 [Mirandinha]       

Round 5
Cruzeiro          n/p  Guarani
Atlético          n/p  Caldense
América           n/p  Uberlândia        

Last round was not played because the championship became too long and Brazilian league
(Copa Brasil) was about to begin. Months later, it was decided that Cruzeiro and Atlético
should play a three-match decision in order to decide the title.

Table:         M  W  D  L  GF-GA  Pts
 1.Cruzeiro    4  3  1  0   9- 1   7  Finalists
 2.Atlético    4  3  1  0   8- 2   7  Finalists
------------------------------------
 3.América     4  2  0  2   8- 5   4
 4.Caldense    4  1  1  2   3- 5   3
 5.Guarani     4  1  1  2   4- 7   3
 6.Uberlândia  4  0  0  4   0-12   0


Championship Finals

[Mar 27, 1977]
Cruzeiro          0-2  Atlético
  [Reinaldo 18', Marcelo 51']

[Apr 3]
Atlético          2-0  Cruzeiro
  [Reinaldo 33', Marcelo 65']

CAM: Ortiz; Getúlio, Modesto, Vantuir, Dionísio; Cerezo,
Danival (Heleno),Paulo Isidoro (Ângelo); Marinho,Reinaldo,
Marcelo. Coach: Barbatana.
CEC: Raul; Nelinho, Morais, Darcy Menezes, Vanderlei,
Piazza (Osires), Zé Carlos, Valdo; Eduardo, Ronaldo (Roberto César),
Joãozinho. Coach: Zezé Moreira.


*** ATLÉTICO are 1976 Minas Gerais unbeaten champions ***

1975

1977

list of champions

list of topscorers


About this document

Prepared and maintained by Julio Bovi Diogo, Claudio Freati and Vítor Dias for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Authors: Julio Bovi Diogo (juliodiogo@atribuna.com.br), Claudio Freati (claudiofreati@yahoo.com.br) and Vítor Dias (vitor.dias@gmail.com)
Last updated: 13 Apr 2014

(C) Copyright Julio Bovi Diogo, Claudio Freati, Vítor Dias, RSSSF and RSSSF Brazil 1999-2014
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.