Espírito Santo 2012

Participants:
 
Esporte Clube ARACRUZ (Aracruz)
COLATINA Esporte Clube (Colatina)
CONILON Futebol Clube (Jaguaré) - former/antigo Botafogo FC.
ESPÍRITO SANTO Futebol Clube (Anchieta)
LINHARES Futebol Clube (Linhares)
REAL NOROESTE Capixaba Futebol Clube (Águia Branca)
RIO BRANCO Atlético Clube (Cariacica)
Associação Atlética SÃO MATEUS (São Mateus)
Sociedade Desportiva SERRA Futebol Clube (Serra)
VITÓRIA Futebol Clube (Vitória)
 
 
 
FIRST STAGE:
(Top 4 are semifinalists; bottom 2 are relegated)
(Os 4 primeiros passam às Semifinais; os dois últimos são rebaixados)

Table:
 1.Rio Branco	   18 10  3  5  36-23  33  Qualified
 2.Aracruz	   18  9  6  3  28-20  33  Qualified
 3.Vitória	   18  9  4  5  23-15  31  Qualified
 4.Conilon	   18  8  6  4  40-23  30  Qualified
-----------------------------------------
 5.São Mateus	   18  8  2  8  17-23  26
 6.Linhares	   18  9  3  6  27-19  24  [1]
 7.Real Noroeste   18  6  4  8  21-23  22
 8.Espírito Santo  18  5  3 10  15-26  18
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Colatina	   18  3  8  7  21-27  17  Relegated
10.Serra	   18  3  1 14  20-49  10  Relegated

[1] Linhares was docked six points by the local Sports Tribunal (TJD-ES) for the
irregular line-up of striker Regílson, who played for São Mateus until the fourth round.

[1] O Linhares foi punido com a perda de seis pontos pelo Tribunal de Justiça Desportiva
(TJD-ES) pela escalação irregular do atacante Regílson, que atuou pelo São Mateus até a quarta rodada.

Round 1 [Jan 21]
Vitória		 1-1  Conilon
 [Feijão; Paulinho Pimentel]
Rio Branco	 3-3  Aracruz
 [André, Walax, Ênio; Ney (2), Ciélio]
Linhares	 1-0  Colatina
 [Jean Santiago]
São Mateus	 1-0  Espírito Santo
 [Diego Higino]
Real Noroeste	 3-1  Serra
 [Danilo Freire, Rivelino, Casagrande; Renan]

Round 2 [Jan 28]
Vitória		 2-0  Serra
 [Ramires, Ernandes]
Conilon		 2-3  Rio Branco
 [Eduardo, Edu; Pablo (3)]
São Mateus	 0-1  Real Noroeste
 [Cristian]
Colatina	 0-0  Espírito Santo
Aracruz          1-0  Linhares
 [Rogerinho]

Round 3
[Jan 31]
Espírito Santo	 2-0  Linhares
 [Joãozinho, Rodolfo]
[Feb 1]
Rio Branco	 1-2  Serra
 [Leandro Souza; Richard, Rodolfo]
Real Noroeste	 2-1  Colatina
 [Pedrinho, Rivelino; Bruno]
Vitória		 1-1  São Mateus
 [Ernandes; Marcelo Pelé]
Aracruz		 0-0  Conilon

Round 4
[Feb 4]
Linhares	 0-0  Real Noroeste
Serra		 2-5  Conilon
 [Rodolfo (p), Fernando Paulista; Paulinho Pimentel (2), Edu (2), Emílio]
São Mateus	 1-0  Rio Branco
 [Marcelo Pelé]
Colatina	 1-0  Vitória
 [Bruno]
[Feb 5]
Espírito Santo	 2-0  Aracruz
 [Gil Guedes, Joãozinho]

Round 5
[Feb 7]
Rio Branco	 0-0  Colatina
Conilon		 3-0  São Mateus
 [Tililiu, Fábio Santos, Eduardo]
[Feb 8]
Aracruz		 1-0  Serra
 [Santos]
Vitória		 0-1  Linhares
 [Dentinho]
Real Noroeste	 2-1  Espírito Santo
 [Wanderson, Rivelino; Rogerinho]

Round 6
[Feb 11]
Linhares	 0-2  Rio Branco
 [João Paulo, Mendes]
São Mateus	 1-0  Serra
 [Jânio Baiano]
Real Noroeste	 1-1  Aracruz
 [Gilmar; Edmar Chazinho]
Colatina	 1-1  Conilon
 [Anderson; Paulinho Pimentel]
[Feb 12]
Espírito Santo	 0-2  Vitória				[played in Guarapari]
 [Vitinho, Adriano]

Round 7
[Feb 15]
Serra		 1-2  Colatina				[played in Vitória]
 [Richard; Bruno (2)]
Conilon		 1-1  Linhares
 [Paulinho Pimentel; Arthur]
Vitória		 2-1  Real Noroeste
 [Vitinho, Ramires; Pedrinho]
Aracruz		 1-0  São Mateus
 [David Dener]
[Feb 16]
Rio Branco	 2-1  Espírito Santo
 [Louro (og), Leandro; Rodolfo]

Round 8
[Feb 25]
Vitória		 2-1  Aracruz
 [Maurício, Ramires; David]
Linhares	 5-0  Serra
 [Dentinho, Zé Augusto, Wilker, Ratinho, Regílson]
Real Noroeste	 1-2  Rio Branco
 [Pedrinho; João Paulo, Rhômulo]
Colatina	 2-0  São Mateus			[played in Guarapari]
 [Ânderson, Bruno]
[Feb 26]
Espírito Santo	 0-3  Conilon
 [Flávio, Paulinho Pimentel (2)]

Round 9
[Feb 28]
Aracruz		 2-2  Colatina
 [Euller, Maicon; Marco Antônio og (2)]
[Feb 29]
Rio Branco	 1-0  Vitória
 [Ronicley]
Conilon		 2-1  Real Noroeste
 [Emílio, Paulinho Pimentel; Casagrande]
Serra		 2-3  Espírito Santo
 [Magalhães, Alan; Rodolfo (2), Gil Guedes]
São Mateus	 2-1  Linhares
 [Marcelo Pelé, Diego Higino; Zé Augusto]

Round 10
[Mar 3]
Serra		 2-0  Real Noroeste
 [Val, Magalhães]
Conilon		 1-1  Vitória
 [Edu; Vitinho]
Aracruz		 2-1  Rio Branco
 [David, Gilmar; Ramon]
[Mar 4]
Espírito Santo	 0-0  São Mateus
[Mar 5]
Colatina	 1-1  Linhares
 [Willian; Kesley]

Round 11
[Mar 9]
Espírito Santo	 0-0  Colatina				[played in Guarapari]
[Mar 10]
Rio Branco	 5-1  Conilon
 [Ronicley, Marcelo, Walax, João Paulo, Celin; Flávio]
Linhares	 2-3  Aracruz
 [Thiago Carioca, Zé Augusto; David (2), Helinho]
Real Noroeste	 2-0  São Mateus
 [Washington, Pedrinho]
[Mar 11]
Serra		 0-3  Vitória
 [Vitinho (2), Maurício]

Round 12
[Mar 7]
São Mateus	 2-1  Vitória
 [Marcelo Pelé, Fabiano; Silas]
[Mar 13]
Conilon		 1-1  Aracruz
 [Edu; David Dener]
[Mar 14]
Linhares	 1-0  Espírito Santo
 [Xandy]
Serra		 1-5  Rio Branco
 [Val; Celin, Ronicley, João Paulo, Ramón, Ênio]
Colatina	 1-1  Real Noroeste
 [Kênio; Pedrinho]

Round 13
[Mar 17]
Vitória		 2-1  Colatina
 [Vitinho (2); Anderson]
Real Noroeste	 1-2  Linhares
 [Michael; Diego, Zé Augusto]
Conilon		 4-0  Serra
 [Paulinho Pimentel (3), Eduardo]
Aracruz		 4-0  Espírito Santo
 [Euller, Tabata (2), Ney]
[Mar 18]
Rio Branco	 1-2  São Mateus
 [Leandro Souza; Bombom, Paru]

Round 14
[Mar 21]
Espírito Santo	 3-1  Real Noroeste
 [Bruno Bosi, Rodolfo, Rogerinho; dos Santos]
Linhares	 1-0  Vitória
 [Zé Augusto]
Serra		 2-2  Aracruz
 [Rodolfo, Júnior; Rogerinho, Aírton]
Colatina	 2-2  Rio Branco
 [Juninho, Anderson; Rhômulo, Guaçuí]
[Apr 4]
São Mateus	 0-2  Conilon
 [Johnny Sassá, Emílio]

Round 15
[Mar 24]
Serra		 3-4  São Mateus
 [Ralf, Rodolfo, Alberto; Fabiano, Kiko, Marcelo Pelé (2)]
Vitória		 1-0  Espírito Santo
 [Vitinho]
Conilon		 6-3  Colatina
 [Edu, Emílio (2), Fernando, Laílson, Paulinho Pimentel; Willian, Kênio, Anderson]
Aracruz		 2-1  Real Noroeste
 [Nei, Marco Antônio; Edmar]
[Mar 25]
Rio Branco	 3-2  Linhares
 [Ronicley, João Paulo, Caio Camelo; Dentinho, Thiago Carioca]

Round 16
[Mar 27]
Colatina	 2-3  Serra
 [Nei (2); Maurício (2), Ralf]
[Mar 28]
Espírito Santo	 0-2  Rio Branco
 [Ramón, André Luís]
Linhares	 2-1  Conilon
 [Zé Augusto, Léo Dias; Eduardo]
Real Noroeste	 1-1  Vitória
 [Cristian; Mineiro]
São Mateus	 0-1  Aracruz
 [Rogerinho]

Round 17
[Mar 31]
Conilon		 5-0  Espírito Santo
 [Paulinho Pimentel (2), Edu (2), Emílio]
São Mateus	 2-0  Colatina
 [Marcelo Pelé, Diego Higino]
Aracruz		 0-1  Vitória
 [Silas]
[Apr 1]
Rio Branco	 1-0  Real Noroeste
 [Pablo]
Serra		 1-3  Linhares
 [Renan; Léo Dias (2), Dentinho]

Round 18 [Apr 7]
Real Noroeste	 2-1  Conilon
 [Johnny Sassá (og), Cristian; Edu]
Espírito Santo	 3-0  Serra
 [Bruno Bosi (2), Rodolfo]
Linhares	 4-1  São Mateus
 [Xandy, Igor, Léo Dias (2); Marcelo Pelé]
Colatina	 2-3  Aracruz
 [Anderson, Joãozinho; Robson, Nei, Euller]
Vitória		 3-2  Rio Branco
 [Vitinho, Ernandes, Mineiro; Ailson (contra), Marcelo]

Table:
 1.Rio Branco	   18 10  3  5  36-23  33  Qualified
 2.Aracruz	   18  9  6  3  28-20  33  Qualified
 3.Vitória	   18  9  4  5  23-15  31  Qualified
 4.Conilon	   18  8  6  4  40-23  30  Qualified
-----------------------------------------
 5.São Mateus	   18  8  2  8  17-23  26
 6.Linhares	   18  9  3  6  27-19  24  [1]
 7.Real Noroeste   18  6  4  8  21-23  22
 8.Espírito Santo  18  5  3 10  15-26  18
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Colatina	   18  3  8  7  21-27  17  Relegated
10.Serra	   18  3  1 14  20-49  10  Relegated

[1] Linhares was docked six points by the local Sports Tribunal (TJD-ES) for the
irregular line-up of striker Regílson, who played for São Mateus until the fourth round.

[1] O Linhares foi punido com a perda de seis pontos pelo Tribunal de Justiça Desportiva
(TJD-ES) pela escalação irregular do atacante Regílson, que atuou pelo São Mateus até a quarta rodada.




SEMIFINALS:

[Apr 14]
Conilon		 2-1  Rio Branco
 [Paulinho Pimentel, Edu; Ronicley]
Vitória		 1-1  Aracruz
 [Mineiro; Euler]

[Apr 21]
Aracruz		 1-1  Vitória
 [David; Mineiro]
Rio Branco	 2-4  Conilon
 [Leandro Souza, Ronicley; Paulinho Pimentel (2), Ricardo Paraíba, Marco Alagoano]


FINALS:

[Apr 28]
Conilon		 2-1  Aracruz			[final 25' played on Apr 29]
 [Edu, Léo; Euller]

[May 5]
Aracruz		 4-1  Conilon
 [Cal Santos, Nei, Gilmar, David; Paulinho Pimentel]

*** ARACRUZ are Espírito Santo 2012 champions ***

Final standings:
 1.Aracruz  	   22 10  8  4  35-25  38  Champions; Série D 2012 and Copa do Brasil 2013
-----------------------------------------
 2.Conilon	   22 11  6  5  49-31  39  Finalists
 3.Rio Branco	   20 10  3  7  39-29  33
 4.Vitória	   20  9  6  5  25-17  33
 5.São Mateus	   18  8  2  8  17-23  26
 6.Linhares	   18  9  3  6  27-19  24  [1]
 7.Real Noroeste   18  6  4  8  21-23  22
 8.Espírito Santo  18  5  3 10  15-26  18
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Colatina	   18  3  8  7  21-27  17  Relegated
10.Serra	   18  3  1 14  20-49  10  Relegated

[1] Linhares was docked six points by the local Sports Tribunal (TJD-ES) for the
irregular line-up of striker Regílson, who played for São Mateus until the fourth round.

[1] O Linhares foi punido com a perda de seis pontos pelo Tribunal de Justiça Desportiva
(TJD-ES) pela escalação irregular do atacante Regílson, que atuou pelo São Mateus até a quarta rodada.

* 269 goals / 96 matches = 2.80 gpm.

Topscorer: Paulinho Pimentel (Conilon), 18 goals.


2011
 
2012 (2nd level)
 
2012 (Cup)
 
2013
 
list of champions
 
list of topscorers


About this document

Prepared and maintained by Leonardo Ramalho for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil.

Author: Leonardo Ramalho (consultorialj@gmail.com).
Last updated: 06 May 2012.

(C) Copyright Leonardo Ramalho, RSSSF and RSSSF Brazil 2012.
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.