Brazil Cup 2017

Participants:
Clubs classified to Taça Libertadores da América (and bye to 1/8 Finals):
C Atlético Mineiro (Belo Horizonte, MG)
C Atlético Paranaense (Curitiba, PR)
Botafogo FR (Rio de Janeiro, RJ)
A Chapecoense F (Chapecó, SC)
CR Flamengo (Rio de Janeiro, RJ)
Grêmio FBPA (Porto Alegre, RS)
SE Palmeiras (São Paulo, SP)
Santos FC (Santos, SP)
Winners of 2016 competitions (also bye to 1/8 Finals):
Atlético CG (Goiânia, GO) - winner of Campeonato Brasileiro Série B
Paysandu SC (Belém, PA) - winner of Copa Verde
Santa Cruz FC (Recife, PE)- winner of Copa do Nordeste
Clubs classified due to state competitions performance:
SÃO PAULO (5 berths):
SC Corinthians P (São Paulo)
A Ferroviária E (Araraquara)
G Osasco Audax (Osasco)
EC Santo André (Santo André)
EC São Bento (Sorocaba)

RIO DE JANEIRO (5 berths):
Boavista SC (Saquarema)
Fluminense FC (Rio de Janeiro)
Friburguense AC (Nova Friburgo)
CR Vasco da Gama (Rio de Janeiro)
Volta Redonda FC (Volta Redonda)

MINAS GERAIS (4 berths):
América FC (Belo Horizonte)
AA Caldense (Poços de Caldas)
Cruzeiro EC (Belo Horizonte)
URT (Patos de Minas)

RIO GRANDE DO SUL (4 berths):
SC Internacional (Porto Alegre)
EC Juventude (Caxias do Sul)
EC São José (Porto Alegre)
Ypiranga FC (Erechim)

SANTA CATARINA (4 berths):
Brusque FC (Brusque)
Criciúma EC (Criciúma)
Joinville EC (Joinville)
Figueirense FC (Florianópolis)

PARANÁ (3 berths):
Coritiba FC (Curitiba)
Paraná Clube (Curitiba)
PSTC Procopense (Cornélio Procópio)

PERNAMBUCO (3 berths):
C Náutico C (Recife)
Salgueiro AC (Salgueiro)
Sport CR (Recife)

GOIÁS (3 berths):
Anápolis FC (Anápolis)
Goiás EC (Goiânia)
Vila Nova FC (Goiânia)

BAHIA (3 berths):
EC Bahia (Salvador)
EC Vitória (Salvador)
ECPP Vitória da Conquista (Vitória da Conquista)

CEARÁ (3 berths):
Fortaleza EC (Fortaleza)
Guarani EC (Juazeiro do Norte)
Uniclinic AC (Fortaleza)

RIO GRANDE DO NORTE (3 berths):
América FC (Natal)
ABC FC (Natal)
Globo FC (Ceará-Mirim)

PARÁ (3 berths):
São Francisco FC (Santarém)
São Raimundo EC (Santarém)
C Remo (Belém)

ALAGOAS (3 berths):
CRB (Maceió)
CSA (Maceió)
Murici FC (Murici)

MATO GROSSO (3 berths):
Cuiabá EC (Cuiabá)
Luverdense EC (Lucas do Rio Verde)
CE Operário V (Várzea Grande)

PARAÍBA (2 berths):
Botafogo FC (João Pessoa)
C Campinense (Campina Grande)

MARANHÃO (2 berths):
Moto Club (São Luís)
Sampaio Corrêa FC (São Luís)

SERGIPE (2 berths):
AO Itabaiana (Itabaiana)
CS Sergipe (Aracaju)

DISTRITO FEDERAL (2 berths):
Ceilândia EC (Ceilândia)
AA Luziânia (Luziânia)*

* The city of Luziânia belongs to Goiás state, but the team of Luziânia
plays the Distrito Federal championship.

PIAUÍ (2 berths):
AA Altos (Altos)
Ríver AC (Teresina)

AMAZONAS (2 berths):
N Fast Clube (Manaus)
Princesa do Solimões EC (Manacapuru)

ACRE (2 berths):
Atlético Acreano (Rio Branco)
Rio Branco FC (Rio Branco)

MATO GROSSO DO SUL (2 berths):
EC Comercial (Campo Grande)
CD Sete de Setembro (Dourados)

ESPÍRITO SANTO (1 berth):
A Desportiva FVRD (Vitória)

RONDÔNIA (1 berth):
Rondoniense SC (Porto Velho)

TOCANTINS (1 berth):
Gurupi EC (Gurupi)

AMAPÁ (1 berth):
Santos FC (Macapá)

RORAIMA (1 berth):
São Raimundo EC (Boa Vista)
Clubs classified due to CBF Ranking
(between brackets the placing in this ranking):
São Paulo FC (São Paulo, SP)            [8]
AA Ponte Preta (Campinas, SP)          [15]
Ceará SC (Fortaleza, CE)               [23]
Avaí FC (Florianópolis, SC)            [24]
CA Bragantino (Bragança Paulista, SP)  [32]
A Portuguesa D (São Paulo, SP)         [39]
Boa EC (Varginha, MG)                  [41]
Oeste FC (Itápolis, SP)                [42] - play home matches in Barueri
ASA (Arapiraca, AL)                    [43]
Londrina EC (Londrina)                 [45]

- Grêmio [1], Palmeiras [2], Santos [3], Atlético/MG [5], Flamengo [9], Atlético/PR [11],
Botafogo [12], Chapecoense [19], Santa Cruz [26], Atlético/GO [27] and Paysandu [30] are
already qualified as byes to 1/8 Finals.
- Corinthians [4], Cruzeiro [6], Internacional [7], Fluminense [10], Vasco [13], Coritiba [14],
Figueirense [16], Sport [17], Goiás [18], Vitória [20], Bahia [21], América/MG [22],
Criciúma [25], Joinville [28], Náutico [29], ABC [31], Paraná [33], América/RN [34],
Luverdense [35], Sampaio Corrêa [36], CRB [37], Juventude [38], Fortaleza [40] and
Vila Nova/GO [44] are already qualified due to their performances in the state competitions.
Obs.: 1) In each match (from Third on), the second mentioned team plays the 2nd leg in home.
      2) Away goal rule applied on all phases, from Third to Semifinal.
First Round (08 to 15/02)
[if match ends drawn, away team is qualified]
 1 CSA (AL) - Sport (PE)                        1-4 (08/02)
                                                [Thiago Potiguar 32 ; Rithely 14, Everton Felipe 50, Rogério 61, Thallyson 76]
 2 Sete de Setembro (MS) - Ríver (PI)           1-0 (08/02)
                                                [Juan 45]
 3 Boavista (RJ) - Ceará (CE)                   1-0 (15/02)
                                                [Marcelo Nicácio 90+6pen]
 4 Uniclinic (CE) - Portuguesa (SP)             1-2 (15/02)  [a]
                                                [Edson Cariús 63pen ; Bruno Xavier 57, Brunão 84]
 5 Rio Branco (AC) - Figueirense (SC)           1-0 (15/02)
                                                [Leó Fernandes 81]
 6 Gurupi (TO) - Londrina (PR)                  2-1 (08/02)
                                                [Patrick 3, Alan 24 ; Sáfira 18]
 7 Comercial (MS) - Joinville (SC)              0-1 (15/02)
                                                [Aldair 52]
 8 São Raimundo (PA) - Fortaleza (CE)           2-1 (15/02)
                                                [Tiago 34, 73 ; Heitor 24]
 9 Volta Redonda (RJ) - Cruzeiro (MG)           1-2 (15/02)
                                                [Higor Leite 67 ; Alisson 14, Robinho 60]
10 São Francisco (PA) - Botafogo (PB)           3-0 (08/02)
                                                [Bartola 33, Marcos Alemão 53, Fábio Paulista 90+1]
11 Atlético Acreano (AC) - América (MG)         0-2 (08/02)
                                                [Hugo Almeida 27, Renan Oliveira 86]
12 Murici (AL) - Juventude (RS)                 3-1 (08/02)
                                                [Alexandre 16, Desinho 38, Tarcísio 48 ; Tadeu 18]
13 Globo (RN) - Fluminense (RJ)                 2-5 (15/02)
                                                [Dênis 41, Gláucio 73 ; Lucas 5, Henrique Ceifador 22, 32, Wellington 49, Gustavo Scarpa 63]
14 Sinop (MT) - Salgueiro (PE)                  1-0 (16/02)
                                                [Jorge Prea 83]
15 Santo André (SP) - Criciúma (SC)             0-1 (16/02)
                                                [Alex Maranhão 84]
16 Altos (PI) - CRB (AL)                        2-0 (08/02)
                                                [Joelson 15, Uilian 67]
17 Pr. do Solimões (AM) - Internacional (RS)    0-2 (15/02)  [b]
                                                [Valdívia 60, Brenner 80]
18 Friburguense (RJ) - Oeste (SP)               0-1 (15/02)
                                                [Mazinho 69]
19 Guarani-J (CE) - Náutico (PE)                1-0 (15/02)
                                                [Ítalo 53]
20 São José (RS) - Sampaio Corrêa (MA)          1-1 (09/02)  [c]
                                                [Rafinha 90+2pen ; Arthur 45]
21 Caldense (MG) - Corinthians (SP)             0-1 (08/02)
                                                [Rodriguinho 39]
22 Brusque (SC) - Remo (PA)                     2-1 (15/02)
                                                [Jonatas Belusso 24, Ricardo Lobo 57 ; Zé Antônio Potiguar 33]
23 Desportiva (ES) - Avaí (SC)                  1-2 (15/02)
                                                [Rael Cruel 72pen ; Diego Jardel 26, Rômulo 60]
24 URT (MG) - Luverdense (MT)                   1-2 (15/02)
                                                [Allan Dias 65 ; Macena 32, Ricardo 90]
25 Campinense (PB) - Ponte Preta (SP)           0-2 (08/02)
                                                [William Pottker 70pen, Lins 72]
26 Rondoniense (RO) - Cuiabá (MT)               0-2 (08/02)
                                                [Robinho 61, Cleberson Tiarinha 86]
27 Itabaiana (SE) - Goiás (GO)                  2-4 (15/02)
                                                [Diego Neves 60pen, Paulinho Macaíba 79 ; Léo Gamalho 6, 14, Carlos Eduardo 39, Pedro Bambu 55]
28 São Raimundo (RR) - Boa (MG)                 0-2 (08/02)
                                                [Leleu 51, Caio Cristian 86]
29 Santos (AP) - Vasco (RJ)                     0-2 (09/02)  [d]
                                                [Nenê 21pen, 90pen]
30 Fast Clube (AM) - Vila Nova (GO)             1-1 (16/02)
                                                [Thiago Brandão 86 ; Moisés 67]
31 Luziânia (DF) - Vitória (BA)                 0-2 (08/02)
                                                [Cleiton Xavier 22, Paulinho 57]
32 Anápolis (GO) - Bragantino (SP)              0-0 (15/02)
33 Vitória da Conquista (BA) - Coritiba (PR)    1-1 (08/02)
                                                [Todinho 51 ; Werley 78]
34 Ferroviária (SP) - ASA (AL)                  1-1 (08/02)
                                                [Tiago Marques 30 ; Leandro Kivel 90+1]
35 Sergipe (SE) - Bahia (BA)                    0-2 (16/02)
                                                [Régis 53, Diego Rosa 68]
36 São Bento (SP) - Paraná (PR)                 1-1 (08/02)
                                                [Itaqui 23 ; Renatinho 90+1]
37 Moto Club (MA) - São Paulo (SP)              0-1 (09/02)
                                                [Gilberto 1]
38 PSTC (PR) - Ypiranga (RS)                    2-1 (08/02)
                                                [Lucas Trindade 40, Carlos Henrique 84 ; Michel 73]
39 Ceilândia (DF) - ABC (RN)                    1-1 (15/02)
                                                [Elivelto 64pen ; Erivélton 27]
40 Osasco Audax (SP) - América (RN)             1-0 (08/02)
                                                [Rafinha 84]
[a] Matched played in Horizonte.
[b] Match played in Cascavel (PR).
[c] Match played in Novo Hamburgo.
[d] Match played in Natal (RN).
Second Round (22/02 to 01/03)
[if match ends drawn, decision on penalty-shoots will be held]
41 Sport - Sete de Setembro                     3-0 (22/02)
                                                [Leandro Pereira 10, 23 ; Rogério 47]
42 Portuguesa - Boavista                        0-2 (22/02)
                                                [Vítor Faísca 66, Lucas Rocha 45+2]
43 Gurupi - Rio Branco (AC)                     2-0 (01/03)
                                                [Ederson 66, 89]
44 Joinville - São Raimundo (PA)                1-0 (01/03)
                                                [Aldair 24pen]
45 Cruzeiro - São Francisco                     6-0 (22/02)
                                                [Rafael Sóbis 4, 21, 25, 36, Robinho 17, Arrascaeta 76]
46 Murici - América (MG)                        0-0 (22/02)      [5-4pen]
47 Sinop - Fluminense                           1-3 (22/02)
                                                [Alex 17 ; Sornoza 52, 81, Henrique Dourado 72pen]
48 Criciúma - Altos                             2-2 (22/02)      [4-3pen]
                                                [Adalgiso Pitbull 12, Douglas Moreira 88 ; Uilliam 82, Thiaguinho 90+4]
49 Internacional - Oeste                        4-1 (22/02)
                                                [Brenner 4, 56pen, Carlos 14, Charles 34 ; Tiago Adan 49]
50 Sampaio Corrêa - Guarani-J                   2-0 (26/02)
                                                [Giovani 49, Breno 66]
51 Brusque - Corinthians                        0-0 (01/03)      [4-5pen]
52 Avaí - Luverdense                            1-1 (01/03)      [2-3pen]
                                                [Júnior Dutra 65 ; Diogo Sodré 13]
53 Ponte Preta - Cuiabá                         1-1 (02/03)      [4-5pen]
                                                [Lucca 19, Cleberson Tiarinha 37]
54 Boa - Goiás                                  0-0 (01/03)      [2-3pen]
55 Vila Nova - Vasco                            1-2 (01/03)
                                                [Wallyson 31pen ; Thalles 16, Wagner 84]
56 Vitória - Bragantino                         3-2 (22/02)
                                                [André Lima 20, Cleiton Xavier 27, Fred 53 ; Vítor 34pen, Daniel Ferreira 76]
57 Coritiba - ASA                               0-2 (23/02)
                                                [Eron 45, Leandro Kivel 90+3]
58 Paraná - Bahia                               2-0 (08/03)
                                                [Eduardo Brock 50, Renatinho 83]
59 PSTC - São Paulo                             2-4 (01/03)  [e]
                                                [Lucão 14, Carlos Henrique 44 ; Cícero 13, 35, 71, Cueva 42pen]
60 ABC - Osasco Audax                           1-1 (01/03)      [4-1pen]
                                                [Caio Mancha 85 ; Léo Arthur 79]
[e] Matched played in Londrina.
Third Round (08 to 15/03)
61 Boavista - Sport                             0-3 (08/03)     0-1 (15/03)
                                                [André 18, 73, Diego Souza 29pen]
                                                [Diego Souza 31]
62 Joinville - Gurupi                           3-1 (08/03)     0-1 (15/03)
                                                [Breno 41, Marylson 85, Aldair 90+2pen ; Renan Teixeira 44]
                                                [Ederson 57]
63 Murici - Cruzeiro                            0-2 (08/03)     0-3 (15/03)
                                                [Manoel 72, Ábila 88]
                                                [Claudio 30og, Rafael Sóbis 37pen, Deysinho 83og]
64 Criciúma - Fluminense                        1-1 (09/03)     2-3 (15/03)  [f]
                                                [Alex Maranhão 32 ; Wellington Silva 15]
                                                [Diego Giaretta 28, Silvinho 87 ; Douglas 15, Henrique Dourado 17pen, Sornoza 61]
65 Sampaio Corrêa - Internacional               1-4 (08/03)     0-3 (15/03)
                                                [Daniel Barros 56 ; Paulão 34, Nico López 49, Brenner 63, 65]
                                                [Carlos 41, 68 ; D'Alessandro 74]
66 Luverdense - Corinthians                     0-2 (09/03)     1-1  (16/03)
                                                [Rodriguinho 20, Gabriel 24]
                                                [Ricardo 71 ; Jô 29]
67 Goiás - Cuiabá                               4-0 (08/03)     1-1 (16/03)
                                                [Tiago Luís 30, Léo Gamalho 72, 81, Patric 74
                                                [Aylon 59 ; Juba 23]
68 Vasco - Vitória                              1-1 (09/03)     0-1 (16/03)
                                                [Nenê 90+3pen ; Patric 78pen]
                                                [Alan Costa 58]
69 ASA - Paraná                                 0-0 (16/03)     0-0 (06/04)      [1-4pen]
70 São Paulo - ABC                              3-1 (08/03)     1-1 (15/03)
                                                [Luiz Araújo 27, 49, Lucas Pratto 55 ; Márcio Passos 52]
                                                [Cueva 37 ; Márcio Passos 1]
[f] 2nd leg played in Mesquita.
Fourth Round (05 to 19/04)
71 Sport - Joinville                            2-1 (12/04)     1-2 (19/04)      [4-3pen]
                                                [Rithely 24, Juninho 83 ; Bruno Batata 47]
                                                [Leandro Pereira 27 ; Bruno Rodrigues 76, Marlyson 89]
72 Vitória - Paraná                             0-2 (13/04)     0-0 (19/04)
                                                [Aírton 45+3, Guilherme Biteco 88]
73 Goiás - Fluminense                           2-1 (13/04)     0-3 (19/04)  [f]
                                                [Jean Carlos 83, Léo Gamalho 87pen ; Marcos Junior 9]
                                                [Henrique 57, Nogueira 61, Pedro 82]
74 Internacional - Corinthians                  1-1 (12/04)     1-1 (19/04)      [4-3pen]
                                                [Rodrigo Dourado 56 ; Romero 52]
                                                [Fagner 73og ; Maycon 7]
75 São Paulo - Cruzeiro                         0-2 (13/04)     2-1 (19/04)
                                                [Lucas Pratto 61og, Hudson 69]
                                                [Lucas Pratto 14, Gilberto 78 ; Thiago Neves 59]
1/8 Finals (26/04 to 31/05)
76 Santa Cruz - Atlético (PR)                   0-0 (10/05)     0-2 (31/05)
                                                [Nikão 5, Lucho González 68]
77 Grêmio - Fluminense                          3-1 (17/05)     2-0 (31/05)
                                                [Arthur 17, Barrios 65, 70 ; Renato Chaves 5]
                                                [Luan 17, Pedro Rocha 28]
78 Flamengo - Atlético (GO)                     0-0 (10/05)     2-1 (24/05)
                                                [Guerrero 12, Matheus Sávio 79 ; Jorginho 27]
79 Palmeiras - Internacional                    1-0 (17/05)     1-2 (31/05)
                                                [Léo Ortiz 32og]
                                                ]Thiago Santos 79 ; D'Alessandro 9, Nico López 55]
80 Botafogo - Sport                             2-1 (26/04)     1-1 (31/05)
                                                [Guilherme 56, 82 ; Samuel Xavier 8]
                                                [Roger 11 ; Durval 67]
81 Santos - Paysandu                            2-0 (26/04)     3-1 (10/05)
                                                [Bruno Henrique 48, Copete 88]
                                                [Bruno Henrique 25, 60, Kayke 78 ; Diogo Oliveira 49]
82 Cruzeiro - Chapecoense                       1-0 (03/05)     0-0 (01/06)
                                                [Raniel 1]
83 Paraná - Atlético (MG)                       3-2 (24/05)     0-2 (31/05)
                                                [Guilherme Biteco 19, 73, Felipe Alves 64 ; Elias 8, Robinho 55]
                                                [Otero 40, Fred 66]
Quarterfinals (28/06 to 09/08)
84 Atlético (MG) - Botafogo                      -  (29/06)      -  (26/07)
85 Flamengo - Santos                             -  (28/06)      -  (26/07)
86 Grêmio - Atlético (PR)                        -  (28/06)      -  (27/07)
87 Palmeiras - Cruzeiro                          -  (28/06)      -  (26/07)
Semifinals (16/08 to 23/08)
88 winner of match 84 - winner of match 85       -  (16/08)      -  (23/08)
89 winner of match 86 - winner of match 87       -  (16/08)      -  (23/08)
FINAL
   winner of match 88 - winner of match 89       -  (07/09)      -  (12/10)

2016

list of champions


About this document

Prepared and maintained by Marcelo Leme de Arruda for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Authors: Marcelo Leme de Arruda (mlarruda@terra.com.br)
Last updated: 17 Jun 2017

(C) Copyright Marcelo Leme de Arruda, RSSSF and RSSSF Brazil 2016/2017
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.