Brazil Cup 2004

Participants:
Clubs classified due to CBF Ranking
(between brackets the placing in this ranking):
Grêmio FBPA (Porto Alegre, RS)          [1]
SC Corinthians P (São Paulo, SP)        [2]
CR Vasco da Gama (Rio de Janeiro, RJ)   [3]
C Atlético Mineiro (Belo Horizonte, MG) [4]
CR Flamengo (Rio de Janeiro, RJ)        [5]
SE Palmeiras (São Paulo, SP)            [7]
SC Internacional (Porto Alegre, RS)     [9]
Guarani FC (Campinas, SP)              [11]
Botafogo FR (Rio de Janeiro, RJ)       [12]
Fluminense FC (Rio de Janeiro, RJ)     [13]
(São Paulo FC [6], Cruzeiro EC [8], Santos FC [10], Coritiba FC [15]
and AD São Caetano [63] didn't play due to their participation in Copa Libertadores)
Clubs classified due to state competitions performance:
SÃO PAULO (3 berths):
AA Portuguesa (Santos)
União A. Barbarense (Santa Bárbara d'Oeste)
EC Santo André (Santo André)
RIO DE JANEIRO (3 berths):
Americano FC (Campos)
Bangu AC (Rio de Janeiro)
América FC (Rio de Janeiro)
RIO GRANDE DO SUL (3 berths):
C 15 de Novembro (Campo Bom)
EC Juventude (Caxias do Sul)
São Gabriel FC (São Gabriel)
MINAS GERAIS (3 berths):
América FC (Belo Horizonte)
Tupi FC (Juiz de Fora)
Uberlândia EC (Uberlândia)
PARANÁ (3 berths):
AC Paranavaí (Paranavaí)
Londrina EC (Londrina)
Prudentópolis EC (Prudentópolis)
PERNAMBUCO (2 berths):
Sport C Recife (Recife)
Santa Cruz FC (Recife)
BAHIA (2 berths):
EC Vitória (Salvador)
AE Catuense (Catu)
GOIÁS (2 berths):
Goiás EC (Goiânia)
Novo Horizonte FC (Ipameri)
SANTA CATARINA (2 berths):
Figueirense FC (Florianópolis)
Caxias FC (Joinville)
PARÁ (2 berths):
C Remo (Belém)
Tuna Luso B (Belém)
CEARÁ (2 berths):
Fortaleza EC (Fortaleza)
Ferroviário AC (Fortaleza)
ALAGOAS (2 berths):
ASA (Arapiraca)
CRB (Maceió)
RIO GRANDE DO NORTE (2 berths):
América FC (Natal)
São Gonçalo FC (São Gonçalo do Amarante)
ESPÍRITO SANTO (2 berths):
SD Serra FC (Serra)
CTE Colatina (Colatina)
MARANHÃO (2 berths):
Sampaio Corrêa FC (São Luís)
Maranhão AC (São Luís)
PARAÍBA (2 berths):
Atlético Cajazeirense D (Cajazeiras)
Botafogo FC (João Pessoa)
AMAZONAS (2 berths):
Nacional FC (Manaus)
A Rio Negro C (Manaus)
DISTRITO FEDERAL (2 berths):
SE Gama (Gama)
Brasiliense FC (Taguatinga)
SERGIPE (2 berths):
CS Sergipe (Aracaju)
AD Confiança (Aracaju)
PIAUÍ (2 berths):
EC Flamengo (Teresina)
Parnahyba SC (Parnaíba)
MATO GROSSO DO SUL (2 berths):
SER Chapadão (Chapadão do Sul)
CE Nova Esperança (Campo Grande)
MATO GROSSO (2 berths):
Cuiabá EC (Cuiabá)
Barra EC (Barra Nova)
ACRE (1 berth):
Rio Branco FC (Rio Branco)
RONDÔNIA (1 berth):
SE União Cacoalense (Cacoal)
AMAPÁ (1 berth):
Ypiranga C (Macapá)
RORAIMA (1 berth):
Atlético Roraima C (Boa Vista)
TOCANTINS (1 berth):
Palmas FR (Palmas)
Obs.: 1) In each match, the second mentioned team plays the 2nd leg in home.
      2) Away goal rule applied on all phases.
First Phase 
[if the away team wins the 1st leg by 2 or more goals of difference, no 2nd leg is played]
 1 Tuna Luso (PA) - Palmeiras (SP)              1-3 (04/02)     n/p (18/02)
                                                [Tarubá ; Vágner Love (2), Muñoz]
 2 São Gabriel (RS) - Figueirense (SC)          2-2 (04/02)     1-0 (18/02)
                                                [Alex, Márcio (pen) ; Fernandes, Gralha]
                                                [Luciano Fonseca]
 3 Cuiabá (MT) - Goiás (GO)                     0-1 (18/02)     1-3 (03/03)
                                                [Aldrovani (pen)]
                                                [Ademir ; Aldrovani (pen), Aldrovani, Simão]
 4 ASA (AL) - Brasiliense (DF)                  1-1 (04/02)     0-3 (03/03)
                                                [Eduardo, Igor]
                                                [Tiano (2), Creedence]
 5 Catuense (BA) - Atlético (MG)                4-2 (18/02)     1-5 (03/03)
                                                [Elson, Dudu, Ednei, Marcelinho ; Tucho, Michel]
                                                [Paulinho ; Márcio Araújo, Alex Mineiro (3), Wagner]
 6 Novo Horizonte (GO) - Santo André (SP)       0-5 (18/02)     n/p (03/03)
                                                [Makanaki, Jean Carlo (2), Fábio (og), Elvis]
 7 Serra (ES) - América (MG)                    1-4 (18/02)     n/p (03/03)
                                                [Rigoberto ; Fred, Wágner, Reinaldo, Emerson]
 8 União Cacoalense (RO) - Guarani (SP)         1-1 (18/02)     0-0 (03/03)
                                                [Jardel ; Alex]
 9 Maranhão (MA) - Botafogo (RJ)                0-5 (04/02)     n/p (18/02)
                                                [Alex Alves, Valdo, Alex Alves (pen), Alex Alves (2)]
10 Paranavaí (PR) - Gama (DF)                   0-0 (04/02)     0-3 (18/02)         [a]
                                                [Émerson, Vítor, Bob]
11 Palmas (TO) - Remo (PA)                      1-2 (04/02)     3-1 (18/02)
                                                [Joãozinho ; Júnior Amorim (2)]
                                                [Joãozinho, Alisson, Núbio ; Júnior Amorim]
12 Parnahyba (PI) - Nacional (AM)               2-2 (04/02)     1-1 (18/02)
                                                [Rogers, Danilo ; Fábio Gaúcho, Guara]
                                                [Cipó ; Ademir]
13 Flamengo (PI) - Vasco (RJ)                   0-1 (04/02)     0-5 (18/02)
                                                [Rodrigo Souto]
                                                [Marcelinho, Morais, Ygor, Valdir (pen), Vítor Boleta]
14 15 de Novembro (RS) - Portuguesa/San (SP)    1-1 (18/02)     2-2 (03/03)
                                                [Dauri ; Beto]
                                                [Leandro Moreno, Belmonte ; Nando (pen), Nando]
15 Sergipe (SE) - Americano (RJ)                1-4 (04/02)     n/p (18/02)
                                                [Pedro Costa ; Wederson (2), Cristiano, Flavinho]
16 Atlético Roraima (RR) - Sport (PE)           1-2 (04/02)     0-4 (18/02)
                                                [Rigoberto ; Nildo, Valdir Papel]
                                                [Alecsandro, Valdir Papel (2), Alecsandro]
17 Botafogo (PB) - Corinthians (SP)             0-2 (04/02)     n/p (03/03)
                                                [Marquinhos, Anderson]
18 Ferroviário (CE) - América (RN)              4-0 (04/02)     0-1 (03/03)
                                                [Júnior Cearense, Adriano Silva, Gil Bala (2)]
                                                [Humberto]
19 Atlético Cajazeirense (PB) - Fortaleza (CE)  0-1 (04/02)     2-2 (03/03)
                                                [Emerson]
                                                [Cristóvão (2) ; Rinaldo, Agnaldo]
20 Rio Branco (AC) - Rio Negro (AM)             1-0 (18/02)     1-0 (03/03)
                                                [Dudu]
                                                [Juliano César]
21 Confiança (SE) - Internacional (RS)          0-0 (18/02)     1-4 (03/03)
                                                [Gil ; Cleiton Xavier, Diego, Oséas, Cleiton Xavier]
22 Prudentópolis (PR) - São Gonçalo (RN)        4-0 (04/02)     1-2 (04/03)
                                                [Biro, Torres, Sandro, Tita]
                                                [Zé Maria ; Rodrigão (2)]
23 CTE Colatina (ES) - Vitória (BA)             1-2 (18/02)     0-4 (03/03)
                                                [Tasa ; Vinícius, Obina]
                                                [Obina, Cléber, Gilmar, Obina]
24 Ypiranga (AP) - Sampaio Corrêa (MA)          0-0 (18/02)     0-4 (03/03)
                                                [Carlinhos, Heraldo, Cléo, Júnior]
25 SER Chapadão (MS) - Grêmio (RS)              0-0 (04/02)     1-2 (18/02)
                                                [Zé Maria (pen) ; Marcelinho (2)]
26 América (RJ) - Londrina (PR)                 0-1 (04/02)     0-1 (18/02)
                                                [Nem]
                                                [Ricardo]
27 Uberlândia (MG) - Juventude (RS)             0-3 (18/02)     n/p (03/03)
                                                [Joãozinho, Michel, Joãozinho]
28 Caxias (SC) - Fluminense (RJ)                1-3 (04/02)     n/p (17/02)
                                                [Vicente ; Ramon, Antônio Carlos, Leonardo Moura]
29 CRB (AL) - Flamengo (RJ)                     4-4 (04/02)     1-3 (18/02)
                                                [Anderson, Leandrinho, Marcinho (2) ; Andrezinho, Diogo (3)]
                                                [Marcinho ; Gauchinho, Zinho, Diogo]
30 Tupi (MG) - Bangu (RJ)                       2-2 (04/02)     1-0 (18/02)
                                                [Fabiano Guru, Marinho ; Marcelo Capixaba]
                                                [Marinho]
31 Barra (MT) - Santa Cruz (PE)                 0-0 (04/02)     n/p (03/03)         [b]
32 CE N. Esperança (MS) - U. A. Barbarense (SP) 1-0 (18/02)     0-1 (03/03)         [4-1 on penalties]
                                                [Paulinho]
                                                [Marco Aurélio]
[a] Gama fielded ineligible played Allan in first leg; classification
to second phase awarded to Paranavaí. In March 12th, a new judgement
re-awarded the classification to Gama.
[b] ALL 17 players inscribed from Barra were ineligible in first leg;
classification to second phase awarded to Santa Cruz.
Second Phase
[if the away team wins the 1st leg by 2 or more goals of difference, no 2nd leg is played]
33 São Gabriel - Palmeiras                      2-1 (17/03)     0-4 (07/04)
                                                [Alê Menezes (2) ; Darzone (og)]
                                                [Vágner Love, Pedrinho, Rafael Marques, Nen]
34 Brasiliense - Goiás                          2-2 (17/03)     0-0 (07/04)
                                                [Gérson, Creedence ; Josué, Fábio]
35 Santo André - Atlético (MG)                  3-0 (24/03)     0-2 (07/04)
                                                [Edmílson, Dedimar, Jean Carlo]
                                                [Márcio Araújo, Márcio Mixirica]
36 América (MG) - Guarani                       1-1 (17/03)     0-1 (24/03)
                                                [Fred ; Viola]
                                                [Viola]
37 Gama - Botafogo                              4-4 (24/03)     3-2 (07/04)
                                                [Rodriguinho, Émerson, Goeber, Vítor ; Fernando, Camacho, Alex Alves (2)]
                                                [Victor, Tiago, Victor ; Alex Alves (2)]
38 Palmas - Nacional                            5-0 (17/03)     0-3 (24/03)
                                                [Marraquete, Neuran, Marraquete, Joãozinho (2)]
                                                [Neto, Fábio Gaúcho (2)]
39 15 de Novembro - Vasco                       1-1 (17/03)     3-0 (07/04)
                                                [Dauri ; Alex Alves]
                                                [Dauri, Canhoto, Dauri]
40 Americano - Sport                            2-1 (17/03)     0-0 (24/03)
                                                [Wederson, Rondinelli ; Alecsandro]
41 Ferroviário - Corinthians                    0-2 (17/03)     n/p (24/03)
                                                [Wilson, Jô]
42 Rio Branco - Fortaleza                       1-1 (17/03)     1-5 (24/03)
                                                [Juliano César (pen) ; Chicão]
                                                [Juliano César ; Rinaldo, Lúcio, Emerson, Rinaldo (2)]
43 Prudentópolis - Internacional                0-2 (24/03)     n/p (07/04)
                                                [Nilmar (2)]
44 Sampaio Corrêa - Vitória                     1-0 (17/03)     1-3 (24/03)
                                                [Ânderson]
                                                [Carlinhos ; Obina, Gilmar, Edílson (pen)]
45 Londrina - Grêmio                            0-2 (17/03)     n/p (24/03)
                                                [Claudiomiro, Christian]
46 Juventude - Fluminense                       2-2 (17/03)     1-2 (24/03)
                                                [Michel, Geufer ; Marcelo (2)]
                                                [Geufer ; Antônio Carlos, Alan]
47 Tupi - Flamengo                              2-3 (24/03)     0-4 (01/04)
                                                [Denílson (pen), Denílson ; Rafael, Roger (2)]
                                                [Jean, Zinho, Jean, Diogo]
48 CENE - Santa Cruz                            1-0 (17/03)     0-3 (24/03)
                                                [Edenílson]
                                                [Aílton (3)]
Third Phase
49 Goiás - Palmeiras                            1-1 (14/04)     1-1 (05/05)         [1-3 on penalties]
                                                [Rodrigo Tabata ; Vágner Love]
                                                [Douglas ; Pedrinho]
50 Guarani - Santo André                        1-1 (14/04)     0-0 (05/05)
                                                [Viola ; Dedimar]
51 Palmas - Gama                                1-1 (14/04)     3-2 (05/05)
                                                [Alyson ; Rodriguinho]
                                                [Ferdinando, Moacir, Arismar ; Wesley, Rodriguinho]
52 Americano - 15 de Novembro                   1-2 (14/04)     2-3 (05/05)
                                                [Ciro ; Gerson, Dauri]
                                                [Rondinelli, Sharley ; Canhoto, Bebeto, Dauri]
53 Corinthians - Fortaleza                      0-0 (14/04)     1-1  (05/05)
                                                [Marcelo Ramos ; Rinaldo]
54 Internacional - Vitória                      1-1 (14/04)     1-3 (05/05)
                                                [Vinícius (og) ; Obina]
                                                [Oséas ; Xavier, Edílson (pen), Magno]
55 Fluminense - Grêmio                          2-2 (14/04)     1-4 (05/05)
                                                [Romário (2) ; Claudiomiro, Christian]
                                                [Rodolfo (pen) ; Marcelinho, Tiago Prado, Christian, Cláudio Pitbull]
56 Santa Cruz - Flamengo                        0-1 (14/04)     0-1 (05/05)
                                                [Rafael Gaúcho]
                                                [Negreiros]
Quarterfinals
57 Santo André - Palmeiras                      3-3 (12/05)     4-4 (20/05)
                                                [Osmar, Barbiéri, Sandro Gaúcho ; Diego Souza, Muñoz (p), Leonardo]
                                                [Sandro Gaúcho, Osmar, Sandro Gaúcho, Tássio ; Vágner Love, Corrêa, Baiano, Vágner Love]
58 15 de Novembro - Palmas                      3-0 (12/05)     1-0 (19/05)
                                                [Canhoto, Belmonte, Bebeto]
                                                [Dauri]
59 Corinthians - Vitória                        1-0 (13/05)     0-2 (19/05)
                                                [Jô]
                                                [Adaílton, Magnum]
60 Grêmio - Flamengo                            0-1 (12/05)     0-0 (19/05)
                                                [Zinho]
Semifinals
61 Santo André - 15 de Novembro                 3-4 (26/05)     3-1 (09/06)         [c]
                                                [Barbieri (p), Tássio, Osmar ; Bebeto, Dauri, Patrício, Bebeto]
                                                [Sandro Gaúcho (2), Makanaki ; Belmonte]
62 Vitória - Flamengo                           0-1 (09/06)     0-2 (16/06)
                                                [Fabiano Eller]
                                                [Ibson, Nenê (og)]
[c] 2nd match played in Porto Alegre
FINAL
   Santo André - Flamengo                       2-2 (23/06)     2-0 (30/06)         [d]
                                                [Osmar, Ramalho ; Roger, Athirson]
                                                [Sandro Gaúcho ; Elvis]
[d] 1st match played in São Paulo
SANTO ANDRÉ champions of Copa do Brasil 2004 and
classified to Taça Libertadores da América 2005.
TOPSCORERS:
 8  Dauri (15 de Novembro)
 6  Sandro Gaúcho (Santo André)
    Vágner Love (Palmeiras)

2003

2005

list of champions


About this document

Prepared and maintained by Marcelo Leme de Arruda for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Authors: Marcelo Leme de Arruda (mlarruda@terra.com.br)
Last updated: 30 Jun 2004

(C) Copyright Marcelo Leme de Arruda, RSSSF and RSSSF Brazil 2004
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.