São Paulo State Championship 2022 Second Level (Série A-2)

Clubes Participantes

Associação Atlética PORTUGUESA (Santos)

Associação Desportiva SÃO CAETANO (São Caetano do Sul)
Associação Esportiva VELO CLUBE Rioclarense (Rio Claro)
Associação PORTUGUESA de Desportos (São Paulo)
Atlético MONTE AZUL (Monte Azul Paulista)
Clube Atlético JUVENTUS (
São Paulo)
Clube Atlético LINENSE (Lins)
Esporte Clube PRIMAVERA (Indaiatuba)
Esporte Clube SÃO BENTO (Sorocaba)
Esporte Clube TAUBATÉ (Taubaté)
Esporte Clube XV DE NOVEMBRO (Piracicaba)
Grêmio Osasco AUDAX Esporte Clube (Osasco)
LEMENSE Futebol Clube (Leme)
OESTE Futebol Clube (Barueri)
RED BULL Futebol e Entretenimento Ltda. (Bragança Paulista)
RIO CLARO Futebol Clube (Rio Claro)

Firts Phase


Table
 1.Portuguesa            6 5 1 0 13- 1 16
 2.Juventus              6 4 1 1  6- 3 13
 3.Oeste                 7 3 4 0  5- 1 13
 4.Linense               6 3 2 1  7- 3 11
 5.Velo Clube            6 3 2 1  7- 5 11
 6.Lemense               6 3 1 2  6- 4 10
 7.São Bento             6 2 4 0  4- 1 10
 8.XV de Novembro        6 2 3 1  7- 6  9
-----------------------------------------
 9.São Caetano           6 2 1 3  7- 8  7
10.Rio Claro             6 1 2 3  3- 5  5
11.Taubaté               6 1 2 0  7-10  5
12.Portuguesa/S          6 0 5 1  2- 3  5
13.Monte Azul            7 1 1 5  1-11  4
14.Primavera             6 0 4 2  5- 9  4
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
15.Audax                 6 0 3 3  6-10  3
16.Red Bull Brasil       6 0 2 4  4-10  2



Round 1
[Jan 26]
Portuguesa/S     0-0  Rio Claro
Monte Azul       1-0  São Caetano
[Nando 24'p]
Juventus         1-0  Atibaia
[Igor Bahia 13']
Audax            0-2  São Bento
[Denis Neves 50'p, Wilson Júnior 90'+4']
Taubaté          0-0  Oeste
Linense          1-0  Red Bull Brasil
[Mateus Mello 80']
Velo Clube       1-1  XV de Novembro
[Di Maria 24'; Ferreira 45']
[Jan 27]
Primavera        0-3  Portuguesa
[Caio Mancha 17′ 63′ 2T, Luan 84]

Round 2
[Jan 29]
São Caetano      0-0  Portuguesa/S
Lemense          2-0  Taubaté
[Celsinho 4' 55']
XV de Novembro   1-0  Linense
[Franklin 48']
Oeste            1-0  Velo Clube
[Bruno Lopes 31']
[Jan 30]
Rio Claro        1-2  Juventus
[Thiago 30'; Bruno Nunes 82', Igor Bahia 90'+2']
São Bento        1-1  Primavera
[Lucas Lima 90'+4'; Daniel Cruz 58']
Red Bull Brasil  0-0  Audax  
[Jan 1]
Portuguesa       4-0  Monte Azul
[Gustavo França 26', Cesinha 36', Eduardo Diniz 57', Luan 77']

Round 3
[Fev 2]
Juventus         1-0  XV de Novembro
[Igor Bahia 61']
Primavera        2-3  São Caetano
[Ferreira 21'og, Rafael Marques 36'; Portuga 60', Willian 64'og, Lucas Morais 90']
Audax            1-2  Velo Clube
[Marreta 7'; Franco 26' Léo Turbo 44']  
Rio Claro        0-1  Oeste
[De Paula 1']
Taubaté          1-1  Linense
[Thiaguinho 49'; Henrique Bahia 61']
Portuguesa/S     1-1  Red Bull Brasil
[Neto Acará 20'; Everton 6']
[Fev 3]
Monte Azul       0-1  Lemense
[Wallace 79']
Portuguesa       0-0  São Bento

Round 4
[Fev 5]
São Caetano      0-1  Rio Claro
[Adriano 49'p]
XV de Novembro   3-3  Audax
[Lúcio Flávio 56' 81' 90'+2'; Wesley 7', Henrique 57', Felipe Lima 85']
Oeste            0-0  Primavera
[Fev 6]
Linense          3-0  Monte Azul
[Wesley Souza 13', Thiago Humberto 81', Jonathan Marino 90'+2']
Lemense          0-1  Portuguesa
[Daniel Costa 45'+3']
São Bento        1-0  Taubaté
[Marcos Nunes 13']
Red Bull Brasil  0-1  Juventus
[Negueba 1']
Velo Clube       2-1  Portuguesa/S
[Franco 13', Lucas Duni 40'; Nilson 90'+2']

Round 5
[Fev 9]
Monte Azul       0-0  XV de Novembro
Portuguesa/S     0-0  Oeste
Juventus         0-1  Linense
[Matheus 67']
Primavera        1-1  Velo Clube
[Rafael Marques 40'; Léo Gobo 90'+1']
Audax            1-2  Lemense
[Marreta 26'; Hernane Brocador 50', Romarinho 76']
Rio Claro        0-0  São Bento
Taubaté          4-3  Red Bull Brasil
[Thiaguinho 35' 54', Marcos Aurélio 37', Claudinho 87'; Guilherme 22' 73', Alejandro 90'+7']
Portuguesa       2-1  São Caetano
[Luan 25', Diogo Marzagão 46'; Damasceno 1']

Round 6
[Fev 12]
São Caetano      3-2  Taubaté
[Portuga 42' 63', Maranhão 65'; Levi 58', Garcez 90']
São Bento        0-0  Portuguesa/S
XV de Novembro   2-1  Rio Claro
[Paraíba 45', Diego Cardoso 68'; Adenílson 76'og]
Oeste            1-1  Juventus
[Daniel Vançan 74'; Igor Bahia 52']
[Fev 13]
Linense          1-1  Audax
[Matheus Melo 68'; Felipe Lima 81']
Red Bull Brasil  0-3  Portuguesa
[Daniel Costa 14', Marzagão 69', Danilo Pereira 80']
Velo Clube       1-0  Monte Azul
[Lucas Duni 69']
Lemense          1-1  Primavera
[Hernane Brocador 21'; Samuel 19']

Round 7
[Fev 16]
Audax             -   Monte Azul
Rio Claro         -   Primavera 
Lemense           -   Red Bull Brasil  
Taubaté           -   Velo Clube
Oeste             -   São Caetano
São Bento         -   XV de Novembro
Portuguesa        -   Juventus
Portuguesa/S      -   Linense

Round 8
[Fev 19]
São Caetano       -   Lemense
Primavera         -   Portuguesa/S
XV de Novembro    -   Oeste
[Fev 20]
Monte Azul        -   Taubaté
Juventus          -   Audax
Linense           -   Portuguesa
Red Bull Brasil   -   São Bento
Velo Clube        -   Rio Claro

Round 9
[Jan 23]
Oeste            2-0  Monte Azul
[Bruno Lopes 18' 56']
[Fev 2]
Juventus          -   Velo Clube
Audax             -   Primavera  
Rio Claro         -   Linense 
Red Bull Brasil   -   São Caetano
São Bento         -   Lemense  
Portuguesa        -   XV de Novembro  
Portuguesa/S      -   Taubaté  

Round 10
[Fev 26]
Monte Azul        -   Portuguesa/S
São Caetano       -   Audax
Oeste             -   São Bento
Lemense           -   Rio Claro
Linense           -   Primavera
XV de Novembro    -   Red Bull Brasil
Taubaté           -   Juventus
Velo Clube        -   Portuguesa

Round 11
[Mar 2]
Juventus          -   Portuguesa/S
Primavera         -   Monte Azul
Audax             -   Taubaté
Red Bull Brasil   -   Oeste
São Bento         -   Linense
Portuguesa        -   Rio Claro
Velo Clube        -   Lemense
XV de Novembro    -   São Caetano

Round 12
[Mar 5]
São Caetano       -   São Bento
Lemense           -   XV de Novembro
Taubaté           -   Primavera
Oeste             -   Portuguesa
[Mar 6]
Monte Azul        -   Juventus
Portuguesa/S      -   Audax
Linense           -   Velo Clube
Rio Claro         -   Red Bull Brasil

Round 13
[Mar 9]
Primavera         -   Juventus
Rio Claro         -   Audax
Lemense           -   Oeste
Red Bull Brasil   -   Velo Clube
São Bento         -   Monte Azul
Portuguesa        -   Taubaté
São Caetano       -   Linense
XV de Novembro    -   Portuguesa/S

Round 14
[Mar 12]
Audax             -   Portuguesa
Primavera         -   Red Bull Brasil
Taubaté           -   XV de Novembro
[Mar 13]
Monte Azul        -   Rio Claro
Portuguesa/S      -   Lemense
Juventus          -   São Bento
Linense           -   Oeste
Velo Clube        -   São Caetano

Round 15
[Mar 19]
Portuguesa        -   Portuguesa/S
São Caetano       -   Juventus
Oeste             -   Audax
Red Bull Brasil   -   Monte Azul
Rio Claro         -   Taubaté
Lemense           -   Linense
São Bento         -   Velo Clube 
XV de Novembro    -   Primavera


2021

2022 (1st level)

2022 (rd level)
2022 (4rd level)

2023

List of champions

List of topscorers

List of 2nd level champions

List of rd level champions

List of 4th level champions

List of 5th level champions

List of 6th level champions


About this document

Prepared and maintained by the Bruno Lemes Silva  for Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Bruno Lemes Silva (brunolemes@yahoo.com.br). 
Last updated: 14 Feb 2022

(C) Copyright RSSSF and RSSSF Brazil 2022
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the RSSSF. All rights reserved.