Mato Grosso State Championship 2004

Participants

Clube ATLÉTICO SORRISO (Sorriso)
BARRA Esporte Clube (Barra do Garças)
CUIABÁ Esporte Clube (Cuiabá)
Clube Esportivo DOM BOSCO (Cuiabá)
GRÊMIO Esportivo JACIARENSE (Jaciara)
LUVERDENSE Esporte Clube (Lucas do Rio Verde)
MIXTO Esporte Clube (Cuiabá)
Clube Esportivo OPERÁRIO Varzeagrandense (Várzea Grande)
PARECIS Sociedade Esportiva Sc/Ltda. (Campo Novo dos Parecis)
SANTA CRUZ Esporte Clube (Barra dos Bugres)
Associação Atlética SINOP (Sinop)
Sport Club TANGARÁ (Tangará da Serra)
UNIÃO Esporte Clube (Rondonópolis)
Sociedade Esportiva VILA AURORA (Rondonópolis)


Round 1
[Mar 6]
Sinop		   1-1  Atlético Sorriso
  [Marcelinho 8'; Betinho 90']
[Mar 7]
Mixto		   1-1  Operário
  [Silvano 90'; Leandro 15']
Santa Cruz	   1-3  Cuiabá
  [Láudio 32'; Ademir Bibiu 26',90'+1', Eltron 53']
Grêmio Jaciarense  2-0  Barra
  [Chicão 22', Marquinhos Carioca (p) 45'+1']
Parecis		   1-0  Tangará			[att 561]
  [Paulo Robson 66']
Vila Aurora	   2-2  União			[att 8,071]
  [Moreno 35', Zumbi 74'; Batata 11', Diogo 88']

Round 2
[Mar 13]
Mixto              3-5  União
  [Márcio 35',90'+1', Chicão 85'p; Carioca 5',16',29', Diogo 14',80']
Atlético Sorriso  1-1  Luverdense
  [Ricardo 7'; Dudé 29']
[Mar 14]
Barra		   2-0  Dom Bosco
  [Deílton 22', Coelho 78']
Tangará            1-1   Sinop			[att 1,500]
  [César 33'; Val 90'+3']
Cuiabá             5-1  Parecis
  [Eltron 16', Ronaldo Paulista 40', Filhão 45'+2', Maurício 62', Ademir Bibiu 89';
   Paulo Robson 49']
Vila Aurora        1-2  Grêmio Jaciarense
  [Zumbi 4'; Jacozinho 33',79']

Round 3
[Mar 20]
Atlético Sorriso   3-0   Parecis
  [Adélcio 32', Reinaldo 46', Bombinha 80']
[Mar 21]
Operário	   2-2  Dom Bosco
  [Paulinho, Jáder 71'; Preto 60', Emerson 85']
Cuiabá 		   3-3  Sinop				[att 767]
  [Eltron 10', Robinho 32',78'; Kiko 35', Vanderlan 82', Cris 89']
Luverdense 	   0-1   Santa Cruz
  [Djalma 15']
Barra 		   2-2   Mixto
   [Deílton 17', Carlos Zara 41'; Márcio 45', Duque 80']
União 		   0-2  Grêmio Jaciarense
  [Flávio 14', Marquinhos Carioca 32']

Round 4
[Mar 24]
Cuiabá 		   2-1  Luverdense		[att 288]
  [Robinho 17', Elias 73'; Dudé 54']
Parecis 	   0-2  Sinop
  [Cal 15', Edson Bello 84']
Santa Cruz 	   3-3  Tangará
  [Láudio, Alexandre 37', Mateus 42'; Popó 15', Leivinha 57', Tostão 67']
União		   2-0  Dom Bosco
  [Batata 42', Castorzinho]
[Mar 25]
Operário 	   1-2  Barra
  [Edimar 87'; Coelho 36', Ailtinho 78']
Mixto 		   1-3  Vila Aurora
  [Daniel Paulista; William, Fernando Vila Nova (p), Moreno 88']

Round 5
[Mar 27]
Dom Bosco	   0-3  Vila Aurora
  [Fernando Vila Nova (2), Moreno]
[Mar 28]
Santa Cruz 	   3-1  Atlético Sorriso
  [Adílson Bala 36', Djalma 53', Dirlei 82'; Adélcio 58']
Luverdense 	   3-1  Parecis
  [Reinaldo, Maiquel, Dudé 74'; Nei]
Grêmio Jaciarense  1-2  Mixto
  [Gera (og) 7'; Adriano 19', Birinha 28']
Tangará 	   0-1  Cuiabá			[att 683]
  [Ademir Bibiu 19']
União 		   1-1  Operário
  [Diogo 40'p; Jáder 70'p]

Round 6
[Mar 30]
Tangará 	   2-2  Luverdense		[att 600]
  [Vinício 3', Fumaça; Dudé, Odair 90'+4']
Cuiabá 		   4-1  Atlético Sorriso	[att 139]
  [Tita 48', Cristiano 68', Filhão 88', Eltron 90'+1'; Reinaldo 56']
Sinop		   1-1  Santa Cruz
  [Alexandre Rosa; Djalma]
[Mar 31]
Barra 		   1-1  União			[att 574]
  [Deílton 43'; Castorzinho 21']
[Apr 1]
Dom Bosco	   1-0  Grêmio Jaciarense	[att 355]
  [Preto 55']
Operário 	   1-1  Vila Aurora		[att 355]
  [Jáder 30'p; Zumbi 20']

Round 7
[Apr 3]
Atlético Sorriso   0-0  Tangará			[att 1,244]
[Apr 4]
Mixto		   4-3  Dom Bosco		[att 405]
  [André 3',5',23', Ivan 67'p; Grey 12', Alexandre 16', Bira 80']
Luverdense 	   0-1  Sinop			[att 2,270]
  [Kiko 61']
Parecis 	   1-2  Santa Cruz
  [Alexandre 66'p; Deidimar 15', Alex 78']
Grêmio Jaciarense  1-1  Operário
  [Adriano 86'; Odil 3']
Vila Aurora 	   0-1  Barra			[att 1,511]
  [Betinho 53']

Round 8 [Apr 8]
Cuiabá 		   1-0  Santa Cruz		[att 329]
  [Ronaldo Paulista 89']
Grêmio Jaciarense  1-0  Vila Aurora
Tangará 	   1-0  Parecis
  [Birinha]
União 		   3-1  Mixto
Dom Bosco	   1-0  Barra
  [Alexandre 72']
Atlético Sorriso   0-3  Sinop
  [Édson Bello 57', Newton 68', Val 70']

Round 9
[Apr 10]
Sinop 		   1-0  Tangará
  [Vanderlan 75']
[Apr 11]
Luverdense 	   4-2  Atlético Sorriso
  [Dudé (2), Vandeco, Reinaldo; ?,?]
Parecis 	   2-3  Cuiabá			[att 212]
  [Emerson 62', Danilo or Cícero 85'; Ronaldo Paulista 25', Robinho 45'+2', Heverton 76']
Barra 		   1-1  Grêmio Jaciarense	[att 543]
  [Deílton 63'; Marquinhos Carioca 89']
Operário 	   1-1  Mixto
  [Odil 48'; André 37']
União 		   2-3  Vila Aurora
  [Castorzinho, Adílson; Elivélton, Moreno, Fernando Vila Nova]

Round 10 [Apr 14]
Luverdense 	   0-0  Cuiabá
Barra 		   0-1  Operário		[att 504]
  [Leonardo Goiano 29']
Tangará 	   2-1  Santa Cruz		[interrupted at 78' due to power failure]
  [Dito 24', Fumaça 26'; Dirlei]
Vila Aurora 	   4-1  Mixto
  [Zumbi (2), Moreno (2); ]
Sinop 		   1-0  Parecis			[att 940 or 1,000]
  [Cleberson 27' or Kiko 28']
União		   3-2  Dom Bosco
  [Diogo (2)?]

Round 11
[Apr 17]
Sinop 		   0-0  Cuiabá			[att 2,400 est.]
[Apr 18]
Mixto 		   0-2  Grêmio Jaciarense
  [Jacozinho 40',77']
Operário 	   3-6  União
  [Serginho 20'p, 44', Alisson (og) 45'; Diogo (2), Valteir, Joel, Carioca, Calado]
Parecis 	   4-0  Atlético Sorriso
Vila Aurora	   3-1  Dom Bosco
  [Toninho Poxoréo, Fernando Vila Nova (2); Emerson 65']
[Apr 19]
Santa Cruz 	   2-1  Luverdense
  [Francis (p), Deidimar 90'; Ismael]

Round 12
[Apr 20]
Vila Aurora 	   2-5  Operário
[Apr 21]
Cuiabá 		   3-0  Tangará
  [Ronaldo Paulista 12', Bibiu 81', Erivaldo 87']
Parecis 	   0-1  Luverdense
  [Jandílson]
União 		   2-1  Barra
  [Valteir, Washington; Coelho]
Atlético Sorriso   2-1  Santa Cruz
  [Ricardo 30', Frank; ?]
Grêmio Jaciarense  2-1  Dom Bosco
  [Val Araguaia, Márcio; Marcelo]

Round 13
[Apr 24]
Atlético Sorriso   0-1  Cuiabá
  [Filhão 85']
[Apr 25]
Operário	   2-1  Dom Bosco
  [Diogo 45'+1', Rodrigo Ninja 83'; Bira 46']
Mixto 		   1-1  Barra
  [Valdo 34'; Tatau 79']
Santa Cruz 	   1-4  Sinop
  [Adriano ; Barrinha 14', Cal 18',58', Reinaldo 85']
Luverdense 	   1-1  Tangará
  [Rocha 53'p; Ricardo 8']
Grêmio Jaciarense  1-1  União
  [?; Diogo]

Round 14 [Apr 28]
Santa Cruz 	   4-0  Parecis				[att 150]
  [Deidimar 14',88', Neilsinho 65', Dirlei 74']
Barra 		   0-2  Vila Aurora			[att 245]
  [Moreno 65', Zumbi 71']
Operário 	   1-2  Grêmio Jaciarense
  [Leonardo Goiano 9'; Val Araguaia 54', Flávio 62']
Mixto		   4-2  Dom Bosco
  [Valdo ??,89', Birinha 74', Andrezinho 83'; Luís André, Preto (p)]
Sinop 		   3-1  Luverdense
  [Cal 45'+1', Barrinha 56',63'; Wender 38'p]
Tangará 	   2-3  Atlético Sorriso
  [Sassaki 79', Birinha 83'; Bombinha 7',75', Reinaldo 28']

Table:
(Top 4 from each group qualify for Second Stage; others go to Requalifying Group)

Group A (Chave do Nortão)

1.Cuiabá            12	 9  3  0  26- 8  30  Qualified
2.AA Sinop          12	 7  5  0  21- 8  26  Qualified
3.Santa Cruz        12	 5  2  5  20-19  17  Qualified
4.Luverdense        12	 3  4  5  15-16  13  Qualified
--------------------------------------------
5.Atlético Sorriso  12	 3  3  6  14-24  12
6.Tangará           12	 2  5  5  12-17  11
7.Parecis	    12	 2  0 10  10-24   6


Group B

1.Grêmio Jaciarense 12  7  3  2  17- 9  24  Qualified
2.União             12	6  4  2  27-21  22  Qualified
3.Vila Aurora       12	6  2  4  24-17  20  Qualified
4.Operário          12	3  6  3  20-20  15  Qualified
--------------------------------------------
5.Barra	     	    12  3  4  5  11-14  13
6.Mixto	     	    12	3  4  5  21-28  13
7.Dom Bosco	    12  2  1  9  14-27   7



SECOND STAGE:
(Group C - top 5 qualify to Third Stage)


Table:

1.União              7	 5  2  0  14- 8  17  Qualified
2.Vila Aurora        7	 3  3  1  16- 9  15  Qualified
3.Cuiabá             7	 2  3  2   7- 8   9  Qualified
4.Operário           6	 2  1  3   9-10   7  Qualified
5.Grêmio Jaciarense  7	 1  4  2   8- 9   7  Qualified
--------------------------------------------
6.Santa Cruz         7	 1  3  3   7-11   6
7.Luverdense         7	 1  3  3  10-11   6
8.AA Sinop           6	 0  3  3   7-12   3


Round 1 [May 2]
Operário 	   0-1  Cuiabá			[att 890]
  [Ronaldo Paulista 45'+2']
Grêmio Jaciarense  0-0  Sinop
Santa Cruz 	   0-0  Vila Aurora
União 		   4-3  Luverdense		[att 3,503]
  [Calado 38', Diogo 42'p, Carioca, Senegal 90'+2'; Reinaldo 10', Vandeco, Felipe 65']

Round 2
[May 4]
União		   2-1  Sinop
  [Diogo 62'p, Valteir 78'; Cleberson 82'p]
[May 5]
Vila Aurora	   2-1  Luverdense		[att 574]
  [Zumbi 15',89'; Michel 42']
[May 6]
Grêmio Jaciarense  2-3  Operário
  [Jacozinho, ?; Leonardo Goiano (2), Michel 90'+4']
Cuiabá		   2-2  Santa Cruz
  [Ronaldo Paulista 37', Maurício 84'; Dirlei 6', Deidimar 80']

Round 3 [May 9]
Grêmio Jaciarense  2-2  Cuiabá
  [Matheus, Val Araguaia; Ronaldo Paulista 36', Aleando 90']
Sinop 		   1-2  Santa Cruz
  [Dinho; Deidimar, Dirlei]
Vila Aurora 	   1-1  União
  [Moreno; Diogo]
Luverdense	   2-0  Operário		[att 1,175]
  [Felipe 8', Vander 89']

Round 4
[May 11]
Grêmio Jaciarense  1-1  Vila Aurora
  [Arley 35'; Zumbi 26']

[May 13]
Sinop 		   0-0  Cuiabá			[att 835]
Luverdense 	   1-1  Santa Cruz
  [Jorginho; Deidimar]
Operário 	   1-1  União
  [Cleiton Mineiro 24'; Carioca 55']

Round 5
[May 15]
Sinop 		   2-2  Luverdense
  [Barrinha, Val; Jorginho, Felipe]
[May 16]
Cuiabá 		   0-1  União			[att 543]
  [Senegal 39']
Vila Aurora 	   3-2  Operário
  [Elivelton 40', Zumbi 42', Moreno 48'; Sandro Goiano, Odil]
Santa Cruz 	   0-1  Grêmio Jaciarense
  [Mateus 85']

Round 6 [May 20]
Cuiabá 		   1-0  Luverdense		[att 270]
  [Ricardo Boiadeiro 87']
Sinop 		   3-6  Vila Aurora
  [Barrinha (2), Édson Belo; Moreno (3), Batata, Zumbi, Márcio Gaúcho]
União 		   2-1  Grêmio Jaciarense
  [Diney 15', Diogo; Mateus 90']
Santa Cruz 	   1-3  Operário
  [Francis 7'; Sandro Goiano, Odil, Leonardo]

Round 7 [May 23]
Cuiabá 		   1-3  Vila Aurora
  [Paulo Vinícius 72'; Fernando Vila Nova 65', Moreno 70', Vladimir 78']
Grêmio Jaciarense  1-1  Luverdense
  [Adriano or Val Araguaia; Jorginho 63'p]
União 		   3-1  Santa Cruz
  [Diney, Ratinho (p), Diogo; Alexandre]
[May 26]
Operário 	   3-0  Sinop
(postponed due to death of Operário's chairman in a car crash)

Table:

1.União              7	 5  2  0  14- 8  17  Qualified
2.Vila Aurora        7	 3  3  1  16- 9  15  Qualified
3.Operário           7	 3  1  3  12-10  10  Qualified
4.Cuiabá             7	 2  3  2   7- 8   9  Qualified
5.Grêmio Jaciarense  7	 1  4  2   8- 9   7  Qualified
--------------------------------------------
6.Luverdense         7	 1  3  3  10-11   6
7.Santa Cruz         7	 1  3  3   7-11   6
8.AA Sinop           7	 0  3  4   7-15   3



REQUALIFYING GROUPS - Repescagem:
(Winners qualify to Third Stage)
(Two groups; group winners are Stage Finalists)


Group D

Round 1 [May 6]
Atlético Sorriso  1-1  Tangará
  [Bombinha 77'; Ricardo 55']

Round 2 [May 9]
Tangará		  1-4  Parecis			[att 437]
  [Ricardo; Chupinha (2), Alex, Luiz Miguel]

Round 3 [May 16]
Parecis		  0-1  Atlético Sorriso
  [Fábio 63']

Table:

1.Atlético Sorriso   2	 1  1  0   2- 1   4  Qualified
--------------------------------------------
2.Parecis	     2	 1  0  1   4- 2   3
3.Tangará            2	 0  1  1   2- 6   1


Group E

Round 1 [May 6]
Mixto		  2-1  Barra
  [Daniel Silva 25', Ivan; Betinho 55']

Round 2 [May 9]
Dom Bosco	  4-4  Mixto
  [Preto 10'p, Alexandrinho, Alexandre ??,84'; Gera 30', Valdo 39', Cleysson, Adriano]

Round 3 [May 16]
Barra		  3-0  Dom Bosco
  [Hugo Marcelo, Jarley, Alberto]

Table:

1.Mixto	      2	 1  1  0   6- 5   4  Qualified
------------------------------------
2.Barra	      2	 1  0  1   4- 2   3
3.Dom Bosco   2	 0  1  1   4- 4   1


Stage Finals:

[May 20]
Mixto		  1-0  Atlético Sorriso
  [Andrezinho 65']

[May 22]
Atlético Sorriso  1-3  Mixto
  [Bombinha or Reinaldo 39'; Andrezinho 55',86', Adriano 90'+1']


THIRD STAGE:

[May 27]
Mixto		  1-1  União
  [Iran 70'; Joel 9']
Grêmio Jaciarense 0-2  Vila Aurora
  [Zumbi, Moreno]
[May 30]
Operário 	  2-1  Cuiabá
  [Leonardo 13', Leonardo Goiano 48'; Ricardo Boiadeiro 8']

[May 29]
Vila Aurora	  1-2  Grêmio Jaciarense	[att 1,470]
  [Zumbi 13'; Adriano 28'p, Val Araguaia 70']
[May 30]
União		  1-1  Mixto			[att 6,019]
  [Carioca 68'; Iran 50']
[Jun 1]
Cuiabá		  2-1  Operário
  [Ricardo Boiadeiro 10'p, Robinho 63'p; Sandro Goiano 69']


SEMIFINAL STAGE:
(Top 2 are Finalists)

Round 1 [Jun 6]
União		  1-0  Cuiabá
  [Diogo 82']
Operário 	  2-1  Vila Aurora
  [Diego 43', Cleiton Mineiro 55'; Zumbi 18'p]

Round 2 [Jun 10]
Cuiabá 		  5-2  Vila Aurora
  [Hewerson 9', Boiadeiro 44', Filhão 53', Robinho 79',90'+3'; Moreno 43', Vladimir 62']
União 		  4-1  Operário			[att 5,177]
  [Joel 4',30', Diogo 63'p,75'; Sandro Goiano]

Round 3 [Jun 13]
Operário 	  2-2  Cuiabá			[att 1,600]
  [Leonardo 20', Sandro Goiano 50'; Buiú 32', Ademir Bibiu 39']
Vila Aurora	  4-3  União			[att 10,928]
  [Zumbi 4',25', Fernando Vila Nova 70', Marcelo Cruz 87'; Senegal 10', Luciano 60',
   Diogo 90'+9']

Round 4 [Jun 17]
Operário 	  3-1  União
Vila Aurora 	  1-1  Cuiabá

Round 5 [Jun 20]
União 		  1-1  Vila Aurora
Cuiabá 		  2-0  Operário

Round 6 [Jun 22]
Cuiabá 		  0-1  União
  [Diogo]
Vila Aurora 	  3-2  Operário			[att 2,640]
  [Zumbi ?,?,90'+3'; Diego 82', Odil]

Table:
1.União              6	 3  1  2  11- 9  10  Finalists
2.Cuiabá             6	 2  2  2   9- 7   8  Finalists
--------------------------------------------
3.Vila Aurora        6	 2  2  2  12-14   8
4.Operário           6	 2  1  3  10-13   7  [1]

[1] Qualified as "lucky losers"



FINALS:
[Jun 27]
Cuiabá 		  3-3  União			[att 4,367]
  [Robinho 21', Ademir Bibiu 65', Ronaldo Paulista 72'; Valteir 4', Diogo 75', Dinei 81']

[Jul 4]
União 		 0-0  Cuiabá


**** CUIABÁ are Mato Grosso 2004 champions ****

Topscorers: Zumbi (Vila Aurora) and Diogo (União), 22 goals




2003

2004

2005

list of champions

list of topscorers


About this document

Prepared and maintained by Guillermo Alexander Rivera for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Guillermo Alexander Rivera (charles_inters@yahoo.com)
Last updated: 27 Jun 2004

(C) Copyright Guillermo Alexander Rivera, RSSSF and RSSSF Brazil 2004
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.