Goiás 2024 - Second Level

(Divisão de Acesso)

Participants
Associação Benecicente e Esportiva Catalana e Ouvidorense - ABECAT (Catalão)	[1]
Associação Atlética ANAPOLINA (Anápolis)
Associação Esportiva Evangélica – ASEEV (Paraúna)				[2]
CENTRO OESTE Futebol Clube SAF (Senador Canedo)					[3]
GRÊMIO Esportivo ANÁPOLIS (Anápolis)
INHUMAS Esporte Clube (Inhumas)
SANTA HELENA Esporte Clube (Santa Helena de Goiás)
TRINDADE Atlético Clube (Trindade)

[1] Plays home matches in/Manda seus jogos em Ouvidor.
[2] Plays home matches in/Manda seus jogos em Goiânia.
[3] Plays home matches in/Manda seus jogos em Nerópolis.

Double round-robin, top 2 are promoted. Bottom two are relegated.
Turno e returno em pontos corridos, os 2 primeiros sobem. Os dois últimos são rebaixados.

Round 1 [Apr 28]
Santa Helena 	 2-1  Grêmio Anápolis
ABECAT	 	 0-3  Centro Oeste
Trindade	 0-3  Inhumas
Anapolina	 0-1  ASEEV

Round 2
[May 4]
Centro Oeste 	 1-1  Santa Helena
[May 5]
Inhumas	 	 0-2  Anapolina
ASEEV		 1-2  Trindade
[May 6]
Grêmio Anápolis  0-1  ABECAT

Round 3
[May 11]
ABECAT 		 2-0  Santa Helena
Centro Oeste 	 0-2  Grêmio Anápolis
[May 12]
Inhumas 	 1-0  ASEEV
Trindade 	 1-0  Anapolina

Round 4
[May 19]
ASEEV 		 0-1  Centro Oeste
Santa Helena 	 2-0  Trindade
Anapolina 	 2-1  ABECAT
[May 20]
Grêmio Anápolis	 1-2  Inhumas

Round 5
[May 25]
ABECAT 		 1-0  ASEEV
[May 26]
Santa Helena 	 0-1  Anapolina
Inhumas		 1-3  Centro Oeste
Trindade	 2-0  Grêmio Anápolis

Round 6
[Jun 1]
ABECAT 		 2-2  Inhumas
Centro Oeste 	 0-0  Trindade
[Jun 2]
ASEEV 		 5-2  Santa Helena
Anapolina	 3-2  Grêmio Anápolis

Table:
1.Anapolina 	    6  4  0  2   8- 5  12
2.Centro Oeste 	    6  3  2  1   8- 4  11
-----------------------------------------
3.Inhumas 	    6  3  1  2   9- 8  10
4.ABECAT 	    6  3  1  2   7- 7  10
5.Trindade 	    6  3  1  2   5- 6  10
6.Santa Helena      6  2  1  3   7-10   7
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
7.ASEEV 	    6  2  0  4   7- 7   6
8.Grêmio Anápolis   6  1  0  5   6-10   3

Topscorers: Sávio (Centro Oeste) and Sandrinho (Trindade), 3 goals each.

Round 7
[Jun 8]
Centro Oeste	 -  Anapolina
[Jun 9]
Trindade	 -  ABECAT
Santa Helena	 -  Inhumas
[Jun 11]
Grêmio Anápolis	 -  ASEEV

Round 8
[Jun 15]
Inhumas		 -  Santa Helena
ABECAT		 -  Trindade
Anapolina	 -  Centro Oeste
[Jun 16]
ASEEV		 -  Grêmio Anápolis

Round 9
[Jun 22]
Inhumas		 -  ABECAT
Grêmio Anápolis	 -  Anapolina
[Jun 23]
Santa Helena	 -  ASEEV
Trindade	 -  Centro Oeste

Round 10
[Jun 28]
Grêmio Anápolis	 -  Trindade
[Jun 29]
Centro Oeste	 -  Inhumas
[Jun 30]
ASEEV		 -  ABECAT
Anapolina	 -  Santa Helena

Round 11
[Jul 6]
ABECAT		 -  Anapolina
Centro Oeste	 -  ASEEV
[Jul 7]
Inhumas		 -  Grêmio Anápolis
[Jul 8]
Trindade	 -  Santa Helena

Round 12
[Jul 10]
Grêmio Anápolis	 -  Centro Oeste
[Jul 11]
Anapolina	 -  Trindade
[Jul 14]
ASEEV		 -  Inhumas
Santa Helena	 -  ABECAT

Round 13
[Jul 20]
ABECAT		 -  Grêmio Anápolis
[Jul 21]
Santa Helena	 -  Centro Oeste
Trindade	 -  ASEEV
Anapolina	 -  Inhumas

Round 14 [Jul 28]
Centro Oeste	 -  ABECAT
ASEEV		 -  Anapolina
Inhumas		 -  Trindade
Grêmio Anápolis	 -  Santa Helena

2023

2024 (First Level)

2024 (Third Level)

2025

list of champions

list of topscorers


About this document

Source: Federação Goiana de Futebol - FGF.

Prepared and maintained by Guillermo Alexander Rivera for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil.

Author: Guillermo Alexander Rivera (charles_inters@yahoo.com).
Last updated: 07 Jun 2024.

(C) Copyright Guillermo Alexander Rivera, RSSSF and RSSSF Brazil 2024.
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.