São Paulo - List of Fourth Divison Participants 1928-2007

Source: "Almanaque do Futebol Paulista", book written by José Jorge
Farah Neto and Rodolfo Kussarev Jr.
Official Names:
1928 to 1929 - Divisão Municipal (APEA)
1931 to 1932 - Campeonato Municipal (APEA)
1960 to 1969 - Terceira Divisão
1977 to 1979 - Segunda Divisão
1988 to 1990 - Terceira Divisão
        1991 - Seletivo
1994 to 1995 - Séries B-1A e B-1B
1996 to 1999 - Série B-1A
2000 to 2004 - Série B-1
2005 to 2007 - Série B
1928
1929
CA Parque da Móoca (São Paulo)
CAC Franco-Brasileiro (São Paulo)
EC Húngaros Paulistanos (São Paulo)
EC Republicano Paulista (São Paulo)
Estrela do Pari FC (São Paulo)
Húngara República FC (São Paulo)
Jardim América FC (São Paulo)
Lapa FC (São Paulo)
Luzitano FC (São Paulo)
Sampson FC (São Paulo)
1931
AA Abílio Soares (São Paulo)
AA Luzitano (São Paulo)
AA São Geraldo (São Paulo)
CA Brasil (São Paulo)
CA Parque da Móoca (São Paulo)
Castellões FC (São Paulo)
Commercial FC (São Paulo)
EC Democrático P (São Paulo)
EC Húngaro Ipiranga (São Paulo)
EC Húngaros Paulistanos (São Paulo)
EC Republicano Paulista (São Paulo)
Estrela do Pari FC (São Paulo)
Húngara República FC (São Paulo)
Jardim América FC (São Paulo)
União Vasco da Gama FC (São Paulo)
União Vila Esperança FC (São Paulo)
1932
Castellões FC (São Paulo)
União Vasco da Gama FC (São Paulo)
1960
AA Floresta (Osasco)
AA Itapetininga (Itapetininga)
AA Portofelicense (Porto Feliz)
AA Votuporanguense (Votuporanga)
AE Velo Clube R (Rio Claro)
CA Internacional (Adamantina)
CA Lençoense (Lençóis Paulista)
CA Sorocabana I (Itapetininga)
CA Sorocabana M (Mairinque)
Capivariano FC (Capivari)
Cerâmica FC (São Caetano do Sul)
Corinthians FC (Santo André)
DERAC (Itapetininga)
Dracena FC (Dracena)
EC Municipal (Vera Cruz)
EC São Bernardo (São Bernardo do Campo)
Itatiba EC (Itatiba)
Lapeaninho FC (São Paulo)
Lucélia FC (Lucélia)
Mirassol FC (Mirassol)
Olímpia FC (Olímpia)
Oriente FC (Oriente)
Rafard CA (Rafard)
Rigesa EC (Valinhos)
Rinópolis FC (Rinópolis)
Santa Marina AC (São Paulo)
São Paulo FC (Avaré)
Volkswagen Clube (São Bernardo do Campo)
1961
AA Portofelicense (Porto Feliz)
CA Sorocabana M (Mairinque)
CA Usina Santa Bárbara (Santa Bárbara d'Oeste)
Capivariano FC (Capivari)
GRE Cardoso (Cardoso)
Murutinga EC (Murutinga do Sul)
Rafard CA (Rafard)
Vila Santista FC (Mogi das Cruzes)
1962
AA Portofelicense (Porto Feliz)
AE Promeca (Várzea Paulista)
Amparo AC (Amparo)
Boa Vista FC (Atibaia)
CA Sorocabana M (Mairinque)
CA Usina Santa Bárbara (Santa Bárbara d'Oeste)
Capivariano FC (Capivari)
Comercial FC (Tietê)
EC Santana (Itapeva)
EC São Miguel A (São Miguel Arcanjo)
Floresta AC (Amparo)
Ipiranga AC (Capão Bonito)
Murutinga EC (Murutinga do Sul)
Rinópolis FC (Rinópolis)
São Mateus EC (Itapeva)
São Paulo FC (Araçatuba)
SORE Auriflama (Auriflama)
1963
A Bancária E (Fernandópolis)
AA Cetebê (Atibaia)
AA Portofelicense (Porto Feliz)
AA Sorocabana (Itu)
Bandeirante EC (Birigüi)
Bilac EC (Bilac)
Boa Vista FC (Atibaia)
CA Candidomotense (Cândido Mota)
CA Jalesense (Jales)
CA Monte Alegre (São Caetano do Sul)
Capivariano FC (Capivari)
Comercial FC (Tietê)
EC Mairiporã (Mairiporã)
EC Produtos Cachoeira (Itu)
EC São Miguel A (São Miguel Arcanjo)
Floresta AC (Amparo)
General Motors EC (São Caetano do Sul)
Grêmio 8 de Dezembro (Guararapes)
Guarani FC (Adamantina)
Murutinga EC (Murutinga do Sul)
Rafard CA (Rafard)
Rio Pardo FC (São José do Rio Pardo)
São João FC (Atibaia)
São Paulo FC (Araçatuba)
SE Palmeiras (Guararapes)
Valparaíso FC (Valparaíso)
1964
A Bancária E (Fernandópolis)
A Vila Alpina (São Caetano do Sul)
AA Alumínio (Alumínio)
AA Assistência (Araçatuba)
AA Barra Grande (Lençóis Paulista)
AA Monte Castelo (Monte Castelo)
AA Santa Ritense (Santa Rita do Passa Quatro)
AE Miguelópolis (Miguelópolis)
Andradina FC (Andradina)
Bilac EC (Bilac)
CA Candidomotense (Cândido Mota)
CA Ferroviário (Araçatuba)
CA Fronteira (Itararé)
CA Internacional (Promissão)
CA Jalesense (Jales)
CA Pirelli (Santo André)
CA Sorocabana M (Mairinque)
CA Ypiranga (Mogi das Cruzes)
Comercial FC (Tietê)
EC Mairiporã (Mairiporã)
EC São José (São José dos Campos)
EC São Miguel A (São Miguel Arcanjo)
Expulancex FC (Cruzeiro)
Floresta AC (Amparo)
Flórida EC (Flórida Paulista)
GE Atibaiense (Atibaia)
General Motors EC (São Caetano do Sul)
Grêmio 8 de Dezembro (Guararapes)
Guaíra EC (Guaíra)
Guarani FC (Adamantina)
Lucélia FC (Lucélia)
Mirandópolis FC (Mirandópolis)
Murutinga EC (Murutinga do Sul)
Operário FC (Palmital)
Paulista FC (Andradina)
Promissão EC (Promissão)
Rio Pardo FC (São José do Rio Pardo)
SE Guaraçaí (Guaraçaí)
SE Irmãos Nogueira (Itapira)
SE Palmeiras (Guararapes)
SE Palmeiras UF (Santa Bárbara d'Oeste)
SE Resegue (Bariri)
União A Ferroviária C (Cândido Mota)
União Agrícola Barbarense FC (Santa Bárbara d'Oeste)
União FC (Potirendaba)
1965
A Vila Alpina (São Caetano do Sul)
AA Chavantense (Chavantes)
AA Irapuru (Irapuru)
AA Mercedes Benz (São Bernardo do Campo)
AA Monte Castelo (Monte Castelo)
AA Osasquense (Osasco)
AA Santa Ritense (Santa Rita do Passa Quatro)
AE Cobrapa (Chavantes)
AE Internacional (Santa Bárbara d'Oeste)
Andradina FC (Andradina)
Aparecida EC (Aparecida do Norte)
Bilac EC (Bilac)
CA Candidomotense (Cândido Mota)
CA Ferroviário (Araçatuba)
CA Jalesense (Jales)
CA Novo Horizonte (Novo Horizonte)
CA Pirelli (Santo André)
CA Sorocabana M (Mairinque)
Cachoeira FC (Cachoeira Paulista)
Círculo Operário D (Dracena)
Comercial FC (Tietê)
Corinthians FC (Penápolis)
Córrego Rico FC (Santa Rita do Passa Quatro)
EC Corintians (Presidente Wenceslau)
EC Ferroviário (Bernardino de Campos)
EC Municipal (Vera Cruz)
EC XI de Agosto (Pereira Barreto)
Floresta AC (Amparo)
Flórida EC (Flórida Paulista)
GE Atibaiense (Atibaia)
Guaíra EC (Guaíra)
Guarani FC (Adamantina)
Guararapes EC (Guararapes)
Lucélia FC (Lucélia)
Marília AC (Marília)
Mirandópolis FC (Mirandópolis)
Mouran EC (Andradina)
Murutinga EC (Murutinga do Sul)
Oeste FC (Itápolis)
Operário FC (Palmital)
Pirajuí AC (Pirajuí)
Promissão EC (Promissão)
Rhodosá AC (São José dos Campos)
Rinópolis FC (Rinópolis)
São João FC (Atibaia)
SE Guaraçaí (Guaraçaí)
SE Irmãos Nogueira (Itapira)
SE Itapema (Guarujá)
SE Palmeiras UF (Santa Bárbara d'Oeste)
SE Resegue (Bariri)
SORE Auriflama (Auriflama)
Transauto FC (São Caetano do Sul)
União A Ferroviária C (Cândido Mota)
União Agrícola Barbarense FC (Santa Bárbara d'Oeste)
Valparaíso FC (Valparaíso)
Vera Cruz FC (Vera Cruz)
Vila Souza AC (Guarujá)
1966
A Amália EA (Santa Rosa do Viterbo)
A Rocinhense F (Vinhedo)
A Vila Alpina (São Caetano do Sul)
AA Chavantense (Chavantes)
AA Guimarães (Cubatão)
AA Mercedes Benz (São Bernardo do Campo)
AA Osasquense (Osasco)
AA Uraniense (Urânia)
AA Wenceslauense (Presidente Wenceslau)
ABC Rio Claro FC (Rio Claro)
AE Aparecida (Aparecida d'Oeste)
AE Cobrapa (Chavantes)
AE Internacional (Santa Bárbara d'Oeste)
AE Palmeiras (Palmeira d'Oeste)
AE São José (Cerquilho)
Araras CD (Araras)
Bilac EC (Bilac)
Botafogo FC (Catanduva)
C Providro (Caçapava)
CA Ferroviário (Araçatuba)
CA Ipauçuense (Ipauçu)
CA Jalesense (Jales)
CA Lençoense (Lençóis Paulista)
CA Martinópolis (Martinópolis)
CA Pirassununguense (Pirassununga)
CA Pirelli (Santo André)
CA Sorocabana M (Mairinque)
Cachoeira FC (Cachoeira Paulista)
Cafelândia FC (Cafelândia)
Comercial FC (Quintana)
Comercial FC (Tietê)
Duartina FC (Duartina)
EC Bancário (Leme)
EC Corintians (Presidente Wenceslau)
EC Ferroviário (Bernardino de Campos)
EC Flamengo (Franco da Rocha)
EC Mairiporã (Mairiporã)
EC Municipal (Paraguaçu Paulista)
EC Municipal (Vera Cruz)
EC Progresso (Nova Odessa)
EC Santa Sofia (Pedreira)
EC São Bernardo (São Bernardo do Campo)
EC São Paulo (Itanhaém)
EC Vasco da Gama (Americana)
EC XI de Agosto (Pereira Barreto)
Ferroviário A Ituano (Itu)
Floresta AC (Amparo)
Flórida EC (Flórida Paulista)
Gália EC (Gália)
Garça FC (Garça)
GE Oswaldo Cruz (Oswaldo Cruz)
Glória FC (Cafelândia)
GR Usina Paredão FC (Oriente)
Guarani FC (Adamantina)
Guararapes EC (Guararapes)
Itapira EC (Itapira)
Junqueirópolis FC (Junqueirópolis)
Murutinga EC (Murutinga do Sul)
Noroeste FC (Mirandópolis)
Oeste FC (Itápolis)
Operário FC (Palmital)
Pacaembu EC (Pacaembu)
Rinópolis FC (Rinópolis)
Saad EC (São Caetano do Sul)
São Paulo FC (São Vicente)
SE Guaraçaí (Guaraçaí)
SE Irmãos Romano (São Bernardo do Campo)
SE Itapema (Guarujá)
SE Palmeiras UF (Santa Bárbara d'Oeste)
SE Resegue (Bariri)
Serra Negra EC (Serra Negra)
Tupi EC (Tupi Paulista)
União Agrícola Barbarense FC (Santa Bárbara d'Oeste)
União FC (Potirendaba)
União Vila Augusta FC (Guarulhos)
Valparaíso FC (Valparaíso)
Vera Cruz FC (Vera Cruz)
Vila Souza AC (Guarujá)
1967
A Rocinhense F (Vinhedo)
AA Alumínio (Alumínio)
AA Chavantense (Chavantes)
AA Sãomanoelense (São Manoel)
AE Cobrapa (Chavantes)
AE Internacional (Santa Bárbara d'Oeste)
AE São José (Cerquilho)
CA Martinópolis (Martinópolis)
CA Pirelli (Santo André)
CA Sorocabana M (Mairinque)
Cafelândia FC (Cafelândia)
Comercial FC (Tietê)
Duartina FC (Duartina)
EC Flamengo (Franco da Rocha)
EC Municipal (Paraguaçu Paulista)
EC Vasco da Gama (Americana)
Flamengo FC (Americana)
GE Atibaiense (Atibaia)
Minister C (São Paulo)
Mundo Novo FC (Urupês)
Pacaembu EC (Pacaembu)
Rio Pardo FC (São José do Rio Pardo)
São Lourenço AC (Matão)
SE Palmeiras UF (Santa Bárbara d'Oeste)
SE Palmeirinha (Porto Ferreira)
Tupi EC (Tupi Paulista)
União FC (Potirendaba)
1968
A Cafelandense E (Cafelândia)
AA Alumínio (Alumínio)
AA Chavantense (Chavantes)
AA Sãomanoelense (São Manoel)
AE Internacional (Santa Bárbara d'Oeste)
CA Sorocabana M (Mairinque)
Castilho AC (Castilho)
Comercial FC (Tietê)
CRE Carioba (Americana)
Dracena FC (Dracena)
Duartina FC (Duartina)
EC Lemense (Leme)
Flamengo FC (Americana)
Junqueirópolis FC (Junqueirópolis)
São Lourenço AC (Matão)
SE Guarulhos (Guarulhos)
SE Palmeiras UF (Santa Bárbara d'Oeste)
SE Palmeirinha (Porto Ferreira)
União FC (Potirendaba)
1969
A Cafelandense E (Cafelândia)
AA Alumínio (Alumínio)
AE Laranjalense (Laranjal Paulista)
Comercial FC (Tietê)
CRE Carioba (Americana)
Grêmio E Guaçuano (Mogi-Guaçu)
SE Itapirense (Itapira)
SE Palmeirinha (Porto Ferreira)
União Valinhense E (Valinhos)
1970 to 1976 - not played
1977
A Cafelandense E (Cafelândia)
AA Barra Bonita (Barra Bonita)
AA Rinopolense (Rinópolis)
AA Riopedrense (Rio das Pedras)
AA Saltense (Salto)
AA Santa Ritense (Santa Rita do Passa Quatro)
AE Laranjalense (Laranjal Paulista)
Americano EC (Ibitinga)
Bandeirante EC (Birigüi)
Beira-Rio EC (Presidente Epitácio)
CA Guaçuano (Mogi-Guaçu)
CA Nevense (Neves Paulista)
CA Taquaritinga (Taquaritinga)
Capivariano FC (Capivari)
Cruzeiro FC (Cruzeiro)
Dracena FC (Dracena)
Duartina FC (Duartina)
EC Lemense (Leme)
EC Municipal (Bariri)
EC Municipal (Paraguaçu Paulista)
EC Palmeirense (Santa Cruz das Palmeiras)
EC Primavera (Indaiatuba)
EC Rio Branco (Ibitinga)
EC Sumaré (Sumaré)
EC União (Tambaú)
EC XV de Novembro (Indaiatuba)
Estrela da Bela Vista EC (São Carlos)
Estrela EC (Piquete)
Fernandópolis FC (Fernandópolis)
GE Novorizontino (Novo Horizonte)
Guarani FC (Adamantina)
Igarapava EC (Igarapava)
Independente AC (Pirassununga)
Jabaquara AC (Santos)
Juventus EC (Guariba)
Mogi-Mirim EC (Mogi-Mirim)
Monte Alto AC (Monte Alto)
Santa Bárbara FC (Itapira)
SE Ilha Solteira (Ilha Solteira)
SE Matonense (Matão)
Sete de Setembro FC (Americana)
Tanabi EC (Tanabi)
Valparaíso FC (Valparaíso)
1978
A Cafelandense E (Cafelândia)
AA Barra Bonita (Barra Bonita)
AE Laranjalense (Laranjal Paulista)
CA Guaçuano (Mogi-Guaçu)
CA Nevense (Neves Paulista)
CA Taquaritinga (Taquaritinga)
Capivariano FC (Capivari)
EC Golfinho (Guarulhos)
EC Lemense (Leme)
EC Palmeirense (Santa Cruz das Palmeiras)
EC Rio Branco (Ibitinga)
EC União (Tambaú)
Fernandópolis FC (Fernandópolis)
GE Novorizontino (Novo Horizonte)
Igarapava EC (Igarapava)
Itapira AC (Itapira)
Jabaquara AC (Santos)
Jaboticabal A (Jaboticabal)
SE Ilha Solteira (Ilha Solteira)
SE Matonense (Matão)
Sete de Setembro FC (Americana)
Tanabi EC (Tanabi)
1979
A Cafelandense E (Cafelândia)
AA Barra Bonita (Barra Bonita)
AA Saltense (Salto)
AD Angatubense (Angatuba)
AE Laranjalense (Laranjal Paulista)
CA Guaçuano (Mogi-Guaçu)
CA Nevense (Neves Paulista)
CA Taquaritinga (Taquaritinga)
Capivariano FC (Capivari)
Cruzeiro FC (Cruzeiro)
EC Palmeirense (Santa Cruz das Palmeiras)
EC Rio Branco (Ibitinga)
EC União (Tambaú)
Fernandópolis FC (Fernandópolis)
GE Novorizontino (Novo Horizonte)
Igarapava EC (Igarapava)
Itapira AC (Itapira)
Jabaquara AC (Santos)
Jaboticabal A (Jaboticabal)
SE Matonense (Matão)
Sete de Setembro FC (Americana)
Tanabi EC (Tanabi)
1980 to 1987 - not played
1988
AA Central Brasileira (Cotia)
AA Chavantense (Chavantes)
AA Itararé (Itararé)
AA Ranchariense (Rancharia)
AD Vila das Palmeiras (Guarulhos)
AE Oswaldo Cruz (Oswaldo Cruz)
AE São Simão (São Simão)
Beira-Rio EC (Presidente Epitácio)
CA Embu-Guaçu (Embu-Guaçu)
CA Nevense (Neves Paulista)
CA Paulista (Suzano)
CA Paulistano (São Roque)
CAU Iracemapolense (Iracemápolis)
CCAA Guapira (São Paulo)
EC Corintians (Presidente Wenceslau)
EC Operário (Tambaú)
EC Palmeirense (Santa Cruz das Palmeiras)
EC XV de Novembro (Caraguatatuba)
Estrela da Bela Vista EC (São Carlos)
Flamengo FC (Pirajuí)
GE Atibaiense (Atibaia)
GE Taboão (São Bernardo do Campo)
Guarani Saltense AC (Salto)
Itaquaquecetuba EC (Itaquaquecetuba)
Jaboticabal A (Jaboticabal)
Oeste FC (Itápolis)
Palmeiras FC (Franca)
Paulista FC (Nhandeara)
Riolândia AC (Riolândia)
SE Palmeirinha (Porto Ferreira)
1989
AA Chavantense (Chavantes)
AA Ituveravense (Ituverava)
AA Ranchariense (Rancharia)
AD Vila das Palmeiras (Guarulhos)
AE São Simão (São Simão)
Beira-Rio EC (Presidente Epitácio)
CA Embu-Guaçu (Embu-Guaçu)
CA Nevense (Neves Paulista)
CA Paulistano (São Roque)
CCAA Guapira (São Paulo)
Comercial EC (Registro)
EC Benfica G (Guarujá)
EC Corintians (Presidente Wenceslau)
EC Operário (Tambaú)
EC Palmeirense (Santa Cruz das Palmeiras)
EC Paraguaçuense (Paraguaçu Paulista)
EC XV de Novembro (Caraguatatuba)
Estrela da Bela Vista EC (São Carlos)
Flamengo FC (Pirajuí)
GE Atibaiense (Atibaia)
GE Taboão (São Bernardo do Campo)
Guarani Saltense AC (Salto)
Guariba EC (Guariba)
Itaquaquecetuba EC (Itaquaquecetuba)
Jaboticabal A (Jaboticabal)
José Bonifácio EC (José Bonifácio)
Palmeiras FC (Franca)
Paulista FC (Nhandeara)
Paulistano FC (Jundiaí)
São Paulo FC (Avaré)
SE Palmeirinha (Porto Ferreira)
União Suzano AC (Suzano)
1990
A Monte Azul (Monte Azul Paulista)
AA Ituveravense (Ituverava)
AA Ranchariense (Rancharia)
AA Severínia (Severínia)
AD São Caetano (São Caetano do Sul)
AD Vila das Palmeiras (Guarulhos)
Andradina FC (Andradina)
CA Cravinhos (Cravinhos)
CA Embu-Guaçu (Embu-Guaçu)
CA Nevense (Neves Paulista)
CA Paulistano (São Roque)
Comercial EC (Registro)
EC Corintians (Presidente Wenceslau)
EC XV de Novembro (Caraguatatuba)
Estrela da Bela Vista EC (São Carlos)
GE Atibaiense (Atibaia)
GE Taboão (São Bernardo do Campo)
Guarani Saltense AC (Salto)
Guariba EC (Guariba)
José Bonifácio EC (José Bonifácio)
Palmeiras FC (Franca)
Paulistano FC (Jundiaí)
São Paulo FC (Avaré)
SE Palmeirinha (Porto Ferreira)
União Cruzeirense E (Cruzeiro)
União Suzano AC (Suzano)
1991
AA Itararé (Itararé)
AA Ituveravense (Ituverava)
AA Ranchariense (Rancharia)
Beira-Rio EC (Presidente Epitácio)
CA Embu-Guaçu (Embu-Guaçu)
EC Operário (Tambaú)
Flamengo FC (Pirajuí)
GE Atibaiense (Atibaia)
GE Monte Aprazível (Monte Aprazível)
Guarani Saltense AC (Salto)
Itaquaquecetuba EC (Itaquaquecetuba)
José Bonifácio EC (José Bonifácio)
SORE Auriflama (Auriflama)
Uchoa FC (Uchoa)
1992 to 1993 - not played
1994
A Esportiva Guaratinguetá (Guaratinguetá)
AA Guairense (Guaíra)
AA Internacional (Bebedouro)
AA Votuporanguense (Votuporanga)
AD Guarulhos (Guarulhos)
AE Velo Clube R (Rio Claro)
Andradina FC (Andradina)
Batatais FC (Batatais)
CA Guaçuano (Mogi-Guaçu)
CA Jalesense (Jales)
Capivariano FC (Capivari)
DERAC (Itapetininga)
EC Lemense (Leme)
EC Primavera (Indaiatuba)
Estrela EC (Porto Feliz)
Fernandópolis FC (Fernandópolis)
Garça FC (Garça)
GE Mauaense (Mauá)
Jabaquara AC (Santos)
Jaboticabal A (Jaboticabal)
José Bonifácio EC (José Bonifácio)
Palmeiras FC (São João da Boa Vista)
Radium FC (Mococa)
Santa Fé FC (Santa Fé do Sul)
SE Matonense (Matão)
Serra Negra FC (Serra Negra)
Sertãozinho (Sertãozinho)
Tupã FC (Tupã)
VOCEM (Assis)
1995
A Monte Azul (Monte Azul Paulista)
AA Guairense (Guaíra)
AA Internacional (Bebedouro)
AA Votuporanguense (Votuporanga)
AD Guarulhos (Guarulhos)
Andradina FC (Andradina)
Batatais FC (Batatais)
CA Guaçuano (Mogi-Guaçu)
Capivariano FC (Capivari)
EC Lemense (Leme)
EC Primavera (Indaiatuba)
EC São Bernardo (São Bernardo do Campo)
EC XV de Novembro (Caraguatatuba)
Estrela EC (Porto Feliz)
Garça FC (Garça)
GE Mauaense (Mauá)
Independente FC (Limeira)
Jabaquara AC (Santos)
Jaboticabal A (Jaboticabal)
Jacareí AC (Jacareí)
José Bonifácio EC (José Bonifácio)
Palmeiras FC (São João da Boa Vista)
Radium FC (Mococa)
SE Matonense (Matão)
Sertãozinho (Sertãozinho)
Tanabi EC (Tanabi)
Tupã FC (Tupã)
1996
AA Votuporanguense (Votuporanga)
AD Guarulhos (Guarulhos)
Barretos FC (Barretos)
Batatais FC (Batatais)
Capivariano FC (Capivari)
EC Lemense (Leme)
EC São Bernardo (São Bernardo do Campo)
EC XV de Novembro (Caraguatatuba)
Garça FC (Garça)
GE Mauaense (Mauá)
Independente FC (Limeira)
Jabaquara AC (Santos)
Jaboticabal A (Jaboticabal)
Radium FC (Mococa)
Tanabi EC (Tanabi)
Tupã FC (Tupã)
1997
A Monte Azul (Monte Azul Paulista)
AD Guarulhos (Guarulhos)
AE Velo Clube R (Rio Claro)
Barretos FC (Barretos)
Batatais FC (Batatais)
CA Taquaritinga (Taquaritinga)
Capivariano FC (Capivari)
EC Lemense (Leme)
EC São Bernardo (São Bernardo do Campo)
EC XV de Novembro (Caraguatatuba)
Independente FC (Limeira)
Jabaquara AC (Santos)
Marília AC (Marília)
Tupã FC (Tupã)
1998
AA São Bento (Marília)
AD Guarulhos (Guarulhos)
AE Velo Clube R (Rio Claro)
Barretos FC (Barretos)
Batatais FC (Batatais)
EC Lemense (Leme)
EC São Bernardo (São Bernardo do Campo)
EC XV de Novembro (Caraguatatuba)
Fernandópolis FC (Fernandópolis)
Independente FC (Limeira)
Jabaquara AC (Santos)
Marília AC (Marília)
Oeste FC (Itápolis)
Palestra SB (São Bernardo do Campo)
Tupã FC (Tupã)
1999
AD Guarulhos (Guarulhos)
AE Velo Clube R (Rio Claro)
Barretos FC (Barretos)
Batatais FC (Batatais)
CCAA Guapira (São Paulo)
EC Lemense (Leme)
EC São Bernardo (São Bernardo do Campo)
EC XV de Novembro (Caraguatatuba)
Fernandópolis FC (Fernandópolis)
GR Osan (Indaiatuba)
Independente FC (Limeira)
Jabaquara AC (Santos)
Marília AC (Marília)
Palestra SB (São Bernardo do Campo)
Sertãozinho FC (Sertãozinho)
Tupã FC (Tupã)
2000
AA Flamengo (Guarulhos)
AD Guarulhos (Guarulhos)
AE Velo Clube R (Rio Claro)
Barretos FC (Barretos)
Batatais FC (Batatais)
CA Lençoense (Lençóis Paulista)
CA Taquaritinga (Taquaritinga)
CCAA Guapira (São Paulo)
EC Lemense (Leme)
EC São Bernardo (São Bernardo do Campo)
EC XV de Novembro (Caraguatatuba)
Fernandópolis FC (Fernandópolis)
GE Mauaense (Mauá)
Palestra SB (São Bernardo do Campo)
Sertãozinho FC (Sertãozinho)
Tupã FC (Tupã)
2001
AD Guarulhos (Guarulhos)
AE Velo Clube R (Rio Claro)
A Ferroviária E (Araraquara)
Barretos FC (Barretos)
Batatais FC (Batatais)
CCAA Guapira (São Paulo)
EC Corinthians (Presidente Prudente)
EC Lemense (Leme)
EC XV de Novembro (Caraguatatuba)
Fernandópolis FC (Fernandópolis)
GE Mauaense (Mauá)
EC Osasco (Osasco)
Palestra SB (São Bernardo do Campo)
Sertãozinho FC (Sertãozinho)
SE Palmeiras B (São Paulo)
Tupã FC (Tupã)

2002

Batatais FC
Fernandópolis FC
CCAA Guapira (São Paulo)
Guaratinguetá EC
AD Guarulhos
EC Lemense (Leme)
CA Linense (Lins)
GE Mauaense (Mauá)
Atlético Monte Azul (Monte Azul Paulista)
Palestra SB (São Bernardo do Campo)
EC Primavera (Indaiatuba)
Rio Claro FC
AA Santa Ritense (Santa Rita do Passa Quatro)
Tupã FC
AE Velo Clube (Rio Claro)
EC XV de Novembro (Caraguatatuba)

2003

Batatais FC (Batatais)
Capivariano FC (Capivari)
ECUS (Suzano)
Fernandópolis FC (Fernandópolis)
AD Guarulhos (Guarulhos)
EC Lemense (Leme)
CA Linense (Lins)
GE Mauaense (Mauá)
Atlético Monte Azul (Monte Azul Paulista)
Palestra SB (São Bernardo do Campo)
EC Primavera (Indaiatuba)
AA Santa Ritense (Santa Rita do Passa Quatro)
Tupã FC (Tupã)
AE Velo Clube (Rio Claro)
EC XV de Novembro (Caraguatatuba)
União FC (Mogi das Cruzes)
 
2004

Batatais FC (Batatais)
Capivariano FC (Capivari)
ECUS (Suzano)
Fernandópolis FC (Fernandópolis)
A Ferroviária de Esportes (Araraquara)
Grêmio R Barueri (Barueri)
CA Jalesense (Jales)
CA Linense (Lins)
Atlético Monte Azul (Monte Azul Paulista)
Palestra SB (São Bernardo do Campo)
EC Paraguaçuense (Paraguaçu Paulista)
AA Santa Ritense (Santa Rita do Passa Quatro)
Tupã FC (Tupã)
AE Velo Clube (Rio Claro)
EC XV de Novembro (Caraguatatuba)
União FC (Mogi das Cruzes)
 
2005

ATLÉTICO Esportivo ARAÇATUBA (Araçatuba)
BATATAIS Futebol Clube (Batatais)
Clube Atlético JALESENSE (Jales)
Clube Atlético PENAPOLENSE (Penápolis)
FERNANDÓPOLIS Futebol Clube (Fernandópolis)
GRÊMIO CATANDUVENSE de Futebol (Catanduva)
SÃO CARLOS Futebol Ltda. (São Carlos)
TANABI Esporte Clube (Tanabi)
Associação Esportiva SANTACRUZENSE (Santa Cruz do Rio Pardo)
Clube Atlético ASSISENSE (Assis)
Clube Atlético LENÇOENSE (Lençóis Paulista)
Clube Atlético LINENSE (Lins)
Esporte Clube PARAGUAÇUENSE (Paraguaçu Paulista)
OSVALDO CRUZ Futebol Clube (Oswaldo Cruz)
PRUDENTINO Futebol Clube (Presidente Prudente) - expelled from the tournament
TUPÃ Futebol Clube (Tupã)
Associação Esportiva VELO CLUBE Rioclarense (Rio Claro)
CAPIVARIANO Futebol Clube (Capivari)
Clube Atlético GUAÇUANO (Mogi Guaçu)
Clube Atlético PIRASSUNUNGUENSE (Pirassununga)
GINÁSIO PINHALENSE de Esportes Atléticos (Espírito Santo do Pinhal)
Clube Atlético GUARANI SUMAREENSE (Sumaré)
RADIUM Futebol Clube (Mococa)
Sociedade Esportiva PALMEIRINHA (Porto Ferreira)
Associação Atlética CUBATENSE (Cubatão)
Associação Desportiva de GUARUJÁ (Guarujá)
BARCELONA ESPORTIVO Capela Ltda. (Ibiúna)
COMERCIAL Esporte Clube (Registro)
JABAQUARA Atlético Clube (Santos)
OSASCO Futebol Clube (Osasco)
PALESTRA de São Bernardo (São Bernardo do Campo)
SÃO BERNARDO Futebol Clube Ltda. (São Bernardo do Campo)
Associação Desportiva GUARULHOS (Guarulhos)
CAMPINAS Futebol Clube (Campinas)
Clube Atlético JOSEENSE (São José dos Campos)
Esporte Clube XV DE NOVEMBRO (Caraguatatuba)
FORÇA Esporte Clube (Caieiras)
JACAREÍ Atlético Clube (Jacareí)
MOGI DAS CRUZES Futebol Ltda. (Mogi das Cruzes)
UNIÃO Futebol Clube (Mogi das Cruzes)
 
2006

Associação Esportiva ILHA SOLTEIRA (Ilha Solteira)
ATLÉTICO Esportivo ARAÇATUBA (Araçatuba)
Clube Atlético ASSISENSE (Assis)
Clube Atlético LINENSE (Lins)
Clube Atlético PENAPOLENSE (Penápolis)
OESTE PAULISTA Esporte Clube (Presidente Prudente)
PRESIDENTE PRUDENTE Futebol Clube (Presidente Prudente)
TUPÃ Futebol Clube (Tupã) - withdrew
BATATAIS Futebol Clube (Batatais)
FERNANDÓPOLIS Futebol Clube (Fernandópolis)
GRÊMIO CATANDUVENSE de Futebol (Catanduva)
GUARIBA Esporte Clube (Guariba)
JABOTICABAL Atlético (Jaboticabal)
JOSÉ BONIFÁCIO Esporte Clube (José Bonifácio)
TANABI Esporte Clube (Tanabi)
AMPARO Athlético Club (Amparo)
Clube Atlético GUAÇUANO (Mogi Guaçu)
Clube Atlético LEMENSE (Leme)
Clube Atlético PIRASSUNUNGUENSE (Pirassununga)
Clube de Futebol BOA VISTA Ltda (São João da Boa Vista)
GINÁSIO PINHALENSE de Esportes Atléticos (Espírito Santo do Pinhal)
RADIUM Futebol Clube (Mococa)
Sociedade Esportiva ITAPIRENSE (Itapira)
CAMPINAS Futebol Clube (Campinas)
CAPIVARIANO Futebol Clube (Capivari)
Clube Atlético LENÇOENSE (Lençóis Paulista)
FORÇA Esporte Clube (Caieiras)
Sport Club CAMPO LIMPO PAULISTA (Campo Limpo Paulista)
Sport Club ATIBAIA (Atibaia)
SUMARÉ Atlético Clube (Sumaré)
Associação Desportiva de GUARUJÁ (Guarujá)
BARCELONA ESPORTIVO Capela Ltda. (Ibiúna)
Clube Atlético TABOÃO DA SERRA (Taboão da Serra)
JABAQUARA Atlético Clube (Santos)
OSASCO Futebol Clube (Osasco)
PALESTRA São Bernardo (São Bernardo do Campo)
VOTORATY Futebol Clube Ltda (Votorantim)
Associação Desportiva GUARULHOS
Clube Atlético JOSEENSE (São José dos Campos)
Esporte Clube União Suzano – ECUS (Suzano)
JACAREÍ Atlético Clube (Jacareí)
MOGI DAS CRUZES Futebol Ltda. (Mogi das Cruzes)
UNIÃO Futebol Clube (Mogi das Cruzes)
UNIÃO SUZANO Atlético Clube (Suzano)

2007

Associação Atlética RANCHARIENSE (Rancharia)
Associação Esportiva ILHA SOLTEIRA (Ilha Solteira)
ATLÉTICO Esportivo ARAÇATUBA (Araçatuba)
Clube Atlético ASSISENSE (Assis)
Esporte Clube PARAGUAÇUENSE (Paraguaçu Paulista)
OESTE PAULISTA Esporte Clube (Presidente Prudente)
PRESIDENTE PRUDENTE Futebol Clube (Presidente Prudente)
TUPÃ Futebol Clube (Tupã)
Associação Atlética INTERNACIONAL (Bebedouro)
BARRETOS Esporte Clube (Barretos)
BATATAIS Futebol Clube (Batatais)
Clube Atlético PENAPOLENSE (Penápolis)
FERNANDÓPOLIS Futebol Clube (Fernandópolis)
GUARIBA Esporte Clube (Guariba)
JABOTICABAL Atlético (Jaboticabal)
JOSÉ BONIFÁCIO Esporte Clube (José Bonifácio)
Associação Esportiva VELO CLUBE Rioclarense (Rio Claro)
Clube Atlético LEMENSE (Leme)
Clube Atlético LENÇOENSE (Lençóis Paulista)
Clube Atlético PIRASSUNUNGUENSE (Pirassununga)
Clube de Futebol BOA VISTA Ltda (São João da Boa Vista) - mandava seus jogos em Pedreira
RADIUM Futebol Clube (Mococa)
Sociedade Esportiva MATONENSE (Matão)
Sociedade Esportiva PALMEIRINHA (Porto Ferreira)
BRASILIS Futebol Clube Ltda (Águas de Lindóia)
CAMPINAS Futebol Clube (Campinas)
CAPIVARIANO Futebol Clube (Capivari)
Clube Atlético GUAÇUANO (Mogi Guaçu)
Sociedade Esportiva ITAPIRENSE (Itapira)
Sport Club ATIBAIA (Atibaia)
Sport Club CAMPO LIMPO Paulista (Campo Limpo Paulista)
SUMARÉ Atlético Clube (Sumaré)
Associação Desportiva GUARULHOS (Guarulhos)
Clube Atlético JOSEENSE (São José dos Campos)
Esporte Clube União Suzano - ECUS (Suzano)
JACAREÍ Atlético Clube (Jacareí)
MOGI DAS CRUZES Futebol Ltda. (Mogi das Cruzes)
OSASCO Futebol Clube (Osasco)
UNIÃO SUZANO Atlético Clube (Suzano)
Associação Desportiva de GUARUJÁ (Guarujá)
BARCELONA Esportivo Capela Ltda (Ibiúna)
Clube Atlético TABOÃO DA SERRA (Taboão da Serra)
ELOSPORT Capão Bonito (Capão Bonito)
JABAQUARA Atlético Clube (Santos)
PÃO DE AÇÚCAR Esporte Clube (São Paulo) - mandava seus jogos em Embu
PALESTRA São Bernardo Futebol Escola (São Bernardo do Campo)
SÃO VICENTE Atlético Clube (São Vicente)

About this document

Thanks to José Luís Braz Leme (jlbraz@uol.com.br) and Salvador Chiapetta (chiappettasal@earthlink.net).

Prepared and maintained by Marcelo Leme de Arruda for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Marcelo Leme de Arruda (mlarruda@terra.com.br)
Last updated: 07 Dec 2008

(C) Copyright Marcelo Leme de Arruda, RSSSF and RSSSF Brazil 2000/2008
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.