State Championship S�o Paulo 2001 Third Level (S�rie A-3)


Participants 
  
C Atl�tico Sorocaba
Bandeirante EC (Birig�i)
AA Flamengo (Guarulhos)
Gar�a FC (Gar�a)
Independente FC (Limeira)
AA Internacional (Bebedouro)
Jaboticabal Atl�tico
Mar�lia AC
EC Noroeste (Bauru)
Oeste FC (It�polis)
EC S�o Bento (Sorocaba)
CA Taquaritinga 
EC Taubat� (Taubat�)
Uni�o FC (Mogi das Cruzes)
EC XV de Novembro (Ja�)
EC XV de Novembro (Piracicaba)

Note: draws will be decided in penalties shootouts.  If the draw was 0-0 losers
don't earn points and winners earn 1 point.  Otherwise, winners earn 2 points
and losers 1 point.

Table
 1.S�o Bento                 30 14  7/ 4/ 0  5  51-30  60  Promoted, champions
 2.Atl�tico Sorocaba         30 15  2/ 7/ 0  6  62-29  56  Promoted
---------------------------------------------------------
 3.Flamengo (Guarulhos)      30 15  4/ 3/ 1  7  60-40  56  Promoted (1)
 4.Bandeirante               30 14  2/ 6/ 0  8  49-46  52  Promoted (1)
 5.Mar�lia                   30 14  1/ 5/ 1  9  61-45  49  Promoted (1)
 6.XV de Novembro (Piracic.) 30 12  3/ 3/ 1 11  44-44  46
 7.Independente              30 10  6/ 2/ 1 11  46-49  45
 8.Taubat�                   30 11  3/ 5/ 0 11  48-51  44
 9.Uni�o (Mogi das Cruzes)   30 10  4/ 5/ 0 11  43-48  43
10.XV de Novembro (Ja�)      30 12  4/ 2/ 0 12  57-61  41 *
11.Oeste                     30  9  3/ 7/ 1 10  52-53  40
12.Jaboticabal               30  9  5/ 3/ 1 12  41-46  40
13.Noroeste                  30  9  3/ 6/ 1 11  57-57  39
14.Gar�a                     30  9  4/ 3/ 0 14  55-61  38
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
15.Taquaritinga              30  8  5/ 3/ 1 13  46-58  37  Relegated (2)
16.Internacional (Bebedouro) 30  2  1/ 2/ 1 23  19-73  10  Relegated (2)

* - Lost 5 points for the use of an ineligible player on Round 23
(1) - Promoted due to the creation of the Rio-S�o Paulo league in 2002
(2) - Saved from relegation due to the creation of the Rio-S�o Paulo league 
in 2002

Round 1
[Feb 4]
XV de Novembro/P   3-0  Gar�a
Oeste              2-1  S�o Bento
Internacional      2-1  Mar�lia
Independente       1-1  Noroeste           [pen 2-1]
Atl�tico Sorocaba  2-0  Jaboticabal
XV de Novembro/J   3-0  Bandeirante
Flamengo           3-1  Taquaritinga
[Feb 5]
Uni�o              3-2  Taubat�

Round 2
[Feb 7]
S�o Bento          1-0  XV de Novembro/P
Mar�lia            1-1  Oeste              [pen 1-2]
Noroeste           3-1  Internacional
Gar�a              0-0  Independente       [pen 3-2]
Taquaritinga       3-2  XV de Novembro/J
Jaboticabal        2-1  Flamengo
[Feb 8]
Taubat�            0-3  Atl�tico Sorocaba
Bandeirante        1-0  Uni�o

Round 3
[Feb 11]
XV de Novembro/P   3-3  Mar�lia            [pen 7-6]
Oeste              2-2  Noroeste           [pen 3-2]
Internacional      1-1  Gar�a              [pen 2-3]
Independente       0-3  S�o Bento
Atl�tico Sorocaba  3-2  Bandeirante
Uni�o              2-0  Taquaritinga
XV de Novembro/J   3-1  Jaboticabal
Flamengo           2-1  Taubat�

Round 4
[Feb 14]
Noroeste           0-1  XV de Novembro/P
Gar�a              4-0  Oeste
S�o Bento          2-0  Internacional
Mar�lia            1-1  Independente       [pen 2-3]
Taquaritinga       1-1  Atl�tico Sorocaba  [pen 3-1]
Jaboticabal        1-3  Uni�o
Taubat�            3-1  XV de Novembro/J
Bandeirante        2-2  Flamengo           [pen 2-0]

Round 5
[Feb 18]
XV de Novembro/P   1-2  Oeste
Internacional      0-5  Independente
Gar�a              4-1  S�o Bento
Mar�lia            2-4  Noroeste
Atl�tico Sorocaba  3-2  Uni�o
XV de Novembro/J   2-1  Flamengo
Jaboticabal        3-1  Taubat�
Bandeirante        2-1  Taquaritinga

Round 6
[Mar 4]
Oeste              4-1  Internacional
Independente       1-0  XV de Novembro/P
S�o Bento          1-1  Mar�lia            [pen 3-4]
Noroeste           5-2  Gar�a
Uni�o              2-1  XV de Novembro/J
Flamengo           0-4  Atl�tico Sorocaba
Taubat�            0-1  Bandeirante
Taquaritinga       1-2  Jaboticabal

Round 7
[Mar 7]
Internacional      0-1  XV de Novembro/P
Independente       2-1  Oeste
Mar�lia            2-1  Gar�a
Noroeste           1-1  S�o Bento          [pen 4-3]
Atl�tico Sorocaba  4-0  XV de Novembro/J
Uni�o              2-1  Flamengo
Jaboticabal        2-2  Bandeirante        [pen 3-2]
Taubat�            3-0  Taquaritinga

Round 8
[Mar 11]
XV de Novembro/P   1-0  Atl�tico Sorocaba
Gar�a              2-1  Jaboticabal
Oeste              3-2  Uni�o
S�o Bento          5-0  Taubat�
XV de Novembro/J   3-0  Internacional
Bandeirante        2-0  Mar�lia
Flamengo           3-0  Independente
Taquaritinga       2-3  Noroeste

Round 9
[Mar 18]
Jaboticabal        1-1  XV de Novembro/P   [pen 3-2]
Uni�o              2-1  Gar�a
Taubat�            3-1  Oeste
XV de Novembro/J   1-1  S�o Bento          [pen 2-3]
Bandeirante        5-2  Internacional
Flamengo           1-0  Mar�lia
Taquaritinga       3-1  Independente
Atl�tico Sorocaba  7-0  Noroeste

Round 10
[Mar 21]
Independente       2-2  Atl�tico Sorocaba  [pen 3-4]
XV de Novembro/P   2-1  Uni�o
Gar�a              1-2  Taubat�
Oeste              4-1  XV de Novembro/J
S�o Bento          3-0  Bandeirante
Internacional      0-0  Flamengo           [pen 3-2]
Mar�lia            5-2  Taquaritinga
Noroeste           3-1  Jaboticabal

Round 11
[Mar 25]
Taubat�            2-3  XV de Novembro/P
XV de Novembro/J   5-2  Gar�a
Bandeirante        5-2  Oeste
Flamengo           2-1  S�o Bento
Taquaritinga       3-2  Internacional
Atl�tico Sorocaba  2-3  Mar�lia
Jaboticabal        1-0  Independente
Uni�o              2-2  Noroeste           [pen 3-2]

Round 12
[Mar 31]
Independente       1-0  Uni�o
[Apr 1]
XV de Novembro/P   2-0  XV de Novembro/J
Gar�a              5-3  Bandeirante
Oeste              2-3  Flamengo
S�o Bento          2-0  Taquaritinga
Internacional      0-0  Atl�tico Sorocaba  [pen 2-3]
Mar�lia            1-1  Jaboticabal        [pen 2-3]
Noroeste           2-2  Taubat�            [pen 3-1]

Round 13
[Apr 4]
Bandeirante        1-0  XV de Novembro/P
Flamengo           3-0  Gar�a
Taquaritinga       1-1  Oeste              [pen 3-2]
Atl�tico Sorocaba  0-1  S�o Bento
Jaboticabal        3-0  Internacional
Uni�o              4-1  Mar�lia
Taubat�            2-0  Independente
XV de Novembro/J   2-4  Noroeste

Round 14
[Apr 7]
Independente       2-3  XV de Novembro/J
[Apr 8]
XV de Novembro/P   0-2  Flamengo
Gar�a              1-2  Taquaritinga
Oeste              1-0  Atl�tico Sorocaba
S�o Bento          3-1  Jaboticabal
Internacional      1-2  Uni�o
Mar�lia            3-0  Taubat�
Noroeste           0-0  Bandeirante        [pen 6-7]

Round 15
[Apr 22]
Taquaritinga       3-2  XV de Novembro/P
Atl�tico Sorocaba  4-1  Gar�a
Jaboticabal        1-1  Oeste              [pen 11-10]
Uni�o              1-1  S�o Bento          [pen 4-5]
Taubat�            3-0  Internacional
XV de Novembro/J   2-2  Mar�lia            [pen 2-1]
Bandeirante        1-1  Independente       [pen 5-6]
Flamengo           2-2  Noroeste           [pen 3-2]

Round 16
[Apr 29]
Gar�a              3-2  XV de Novembro/P
S�o Bento          1-1  Oeste              [pen 3-2]
Mar�lia            3-0  Internacional
Noroeste           3-2  Independente
Jaboticabal        1-2  Atl�tico Sorocaba
Taubat�            1-1  Uni�o              [pen 3-2]
Bandeirante        2-0  XV de Novembro/J
Taquaritinga       0-0  Flamengo           [pen 1-2]

Round 17
[May 1]
XV de Novembro/P   2-2  S�o Bento          [pen 1-2]
Oeste              2-0  Mar�lia
Internacional      2-0  Noroeste
Independente       3-2  Gar�a
Atl�tico Sorocaba  1-2  Taubat�
Uni�o              1-0  Bandeirante
XV de Novembro/J   3-0  Taquaritinga
Flamengo           2-1  Jaboticabal

Round 18
[May 6]
Mar�lia            3-1  XV de Novembro/P
Noroeste           2-0  Oeste
Gar�a              3-1  Internacional
S�o Bento          3-2  Independente
Bandeirante        2-2  Atl�tico Sorocaba  [pen 3-2]
Taquaritinga       1-1  Uni�o              [pen 3-2]
Jaboticabal        3-1  XV de Novembro/J
Taubat�            1-1  Flamengo           [pen 2-3]

Round 19
[May 9]
XV de Novembro/P   2-1  Noroeste
Oeste              3-3  Gar�a              [pen 6-7]
Internacional      0-2  S�o Bento
Independente       3-2  Mar�lia
Atl�tico Sorocaba  4-2  Taquaritinga
Uni�o              1-1  Jaboticabal        [pen 3-1]
XV de Novembro/J   3-3  Taubat�            [pen 3-2]
Flamengo           5-1  Bandeirante

Round 20
[May 13]
Oeste              3-1  XV de Novembro/P
Independente       2-1  Internacional
S�o Bento          2-0  Gar�a
Noroeste           1-3  Mar�lia
Uni�o              1-1  Atl�tico Sorocaba  [pen 5-4]
Flamengo           2-3  XV de Novembro/J
Taubat�            0-0  Jaboticabal        [pen 4-3]
Taquaritinga       2-3  Bandeirante

Round 21
[May 16]
Internacional      1-3  Oeste
XV de Novembro/P   1-0  Independente
Mar�lia            0-0  S�o Bento          [pen 4-5]
Gar�a              3-2  Noroeste
XV de Novembro/J   1-1  Uni�o              [pen 1-2]
Atl�tico Sorocaba  1-1  Flamengo           [pen 3-4]
Bandeirante        2-1  Taubat�
Jaboticabal        2-1  Taquaritinga

Round 22
[May 20]
XV de Novembro/P   1-0  Internacional
Oeste              3-3  Independente       [pen 2-3]
Gar�a              3-4  Mar�lia
S�o Bento          2-0  Noroeste
XV de Novembro/J   0-3  Atl�tico Sorocaba
Flamengo           2-0  Uni�o
Bandeirante        2-1  Jaboticabal
Taquaritinga       3-1  Taubat�

Round 23
[May 23]
Atl�tico Sorocaba  0-0  XV de Novembro/P   [pen 2-1]
Jaboticabal        1-1  Gar�a              [pen 3-2]
Taubat�            2-2  S�o Bento          [pen 3-2]
Internacional      2-3  XV de Novembro/J
Mar�lia            1-0  Bandeirante
Independente       1-1  Flamengo           [pen 2-0]
Noroeste           2-2  Taquaritinga       [pen 3-2]
Uni�o              abd  Oeste              *

* - Match played in Jundia� due to previous problems in Mogi das Cruzes.
Match abandoned in 12' after Uni�o's maseur stabbed twice Oeste's player 
Hernandes as a result of a widespread fight among players.  Both teams were 
awarded defeats in that match.

Round 24
[May 27]
XV de Novembro/P   4-2  Jaboticabal
Gar�a              3-2  Uni�o
Oeste              2-4  Taubat�
S�o Bento          2-0  XV de Novembro/J
Internacional      0-1  Bandeirante
Mar�lia            2-1  Flamengo
Independente       4-3  Taquaritinga
Noroeste           2-2  Atl�tico Sorocaba  [pen 4-5]

Round 25
[Jun 2]
Uni�o              1-1  XV de Novembro/P   [pen 1-3]
Taubat�            2-1  Gar�a
XV de Novembro/J   2-2  Oeste              [pen 2-0]
Flamengo           7-1  Internacional
Taquaritinga       2-1  Mar�lia
Atl�tico Sorocaba  1-0  Independente
Jaboticabal        2-0  Noroeste
[Jun 3]
Bandeirante        2-1  S�o Bento

Round 26
[Jun 10]
XV de Novembro/P   2-0  Taubat�
Gar�a              1-1  XV de Novembro/J   [pen 3-4]
Oeste              0-0  Bandeirante        [pen 2-3]
S�o Bento          1-4  Flamengo
Internacional      0-2  Taquaritinga
Mar�lia            1-0  Atl�tico Sorocaba
Independente       3-2  Jaboticabal
Noroeste           7-0  Uni�o

Round 27
[Jun 14]
XV de Novembro/J   5-2  XV de Novembro/P
Bandeirante        2-2  Gar�a              [pen 1-3]
Flamengo           3-2  Oeste
Taquaritinga       1-1  S�o Bento          [pen 1-2]
Atl�tico Sorocaba  5-0  Internacional
Jaboticabal        0-3  Mar�lia
Uni�o              2-2  Independente       [pen 0-1]
Taubat�            1-0  Noroeste

Round 28
[Jun 17]
XV de Novembro/P   1-1  Bandeirante        [pen 5-4]
Gar�a              4-0  Flamengo
Oeste              1-1  Taquaritinga       [pen 2-3]
S�o Bento          1-1  Atl�tico Sorocaba  [pen 3-2]
Internacional      0-2  Jaboticabal
Mar�lia            4-1  Uni�o
Independente       1-1  Taubat�            [pen 2-3]
Noroeste           1-3  XV de Novembro/J

Round 29
[Jun 24]
Flamengo           4-2  XV de Novembro/P
Taquaritinga       1-1  Gar�a              [pen 1-2]
Atl�tico Sorocaba  3-2  Oeste
Jaboticabal        1-1  S�o Bento          [pen 2-3]
Uni�o              2-0  Internacional
Taubat�            4-3  Mar�lia
XV de Novembro/J   3-1  Independente
Bandeirante        4-3  Noroeste

Round 30
[Jun 30]
XV de Novembro/P   2-2  Taquaritinga       [pen 2-3]
Gar�a              0-1  Atl�tico Sorocaba
Oeste              1-1  Jaboticabal        [pen 3-2]
S�o Bento          3-1  Uni�o
Internacional      1-1  Taubat�            [pen 3-2]
Mar�lia            5-0  XV de Novembro/J
Independente       2-0  Bandeirante
Noroeste           1-1  Flamengo           [pen 0-1]

Table
 1.S�o Bento                 30 14  7/ 4/ 0  5  51-30  60  Promoted, champions
 2.Atl�tico Sorocaba         30 15  2/ 7/ 0  6  62-29  56  Promoted
---------------------------------------------------------
 3.Flamengo (Guarulhos)      30 15  4/ 3/ 1  7  60-40  56  Promoted (1)
 4.Bandeirante               30 14  2/ 6/ 0  8  49-46  52  Promoted (1)
 5.Mar�lia                   30 14  1/ 5/ 1  9  61-45  49  Promoted (1)
 6.XV de Novembro (Piracic.) 30 12  3/ 3/ 1 11  44-44  46
 7.Independente              30 10  6/ 2/ 1 11  46-49  45
 8.Taubat�                   30 11  3/ 5/ 0 11  48-51  44
 9.Uni�o (Mogi das Cruzes)   30 10  4/ 5/ 0 11  43-48  43
10.XV de Novembro (Ja�)      30 12  4/ 2/ 0 12  57-61  41 *
11.Oeste                     30  9  3/ 7/ 1 10  52-53  40
12.Jaboticabal               30  9  5/ 3/ 1 12  41-46  40
13.Noroeste                  30  9  3/ 6/ 1 11  57-57  39
14.Gar�a                     30  9  4/ 3/ 0 14  55-61  38
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
15.Taquaritinga              30  8  5/ 3/ 1 13  46-58  37  Relegated (2)
16.Internacional (Bebedouro) 30  2  1/ 2/ 1 23  19-73  10  Relegated (2)

* - Lost 5 points for the use of an ineligible player on Round 23
(1) - Promoted due to the creation of the Rio-S�o Paulo league in 2002
(2) - Saved from relegation due to the creation of the Rio-S�o Paulo league 
in 2002


2000

2001 (1st level)

2001 (2nd level)

2001 (4th level)

2001 (5th level)

2001 (6th level)

2001 (Coca Cola Cup)

U-20 (1st level)

U-20 (2nd level)

U-17

U-15

2002

list of champions

list of 2nd level champions

list of 3rd level champions

list of 4th level champions

list of 5th level champions

list of topscorers


About this document

Prepared and maintained by Ricardo Pontes for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Ricardo Pontes (rffp@yahoo.com)
Last updated: 20 Oct 2001

(C) Copyright Ricardo Pontes, RSSSF and RSSSF Brazil 2001
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.