Championship of Sao Paulo 1997 - SÚrie A-I (First Level)

Tables:

Group 1
 1.Palmeiras           23 14  6  3  58-27  48  Qualified for Final Playoff
 2.Santos              23 13  7  3  45-23  46  Qualified for Final Playoff
---------------------------------------------
 3.Portuguesa          23 12  7  4  46-33  43
 4.Guarani             23  7  8  8  37-45  29
 5.Juventus            23  5  6 12  38-53  21  
 6.Sao Jose            23  4  9 10  29-40  21
---------------------------------------------
 7.Botafogo de RP      23  4  8 11  22-33  20  Relegated
 8.America             23  4  5 14  28-62  17  Relegated

Group 2
 1.Corinthians         23 13  6  4  51-28  45  Qualified for Final Playoff
 2.Sao Paulo           23 10 10  3  50-26  40  Qualified for Final Playoff
---------------------------------------------
 3.Uniao Sao Joao      23  9  6  8  35-32  33
 4.Inter de Limeira    23  7  8  8  35-37  29
 5.Rio Branco          23  7  7  9  30-33  28
 6.Aracatuba           23  7  5 11  28-32  26
 7.Portuguesa Santista 23  7  5 11  30-45  26
 8.Mogi Mirim          23  6  7 10  28-41  25

Top-2 of each group after 23 rounds qualify for final playoff.
Two teams with fewest points (taken for both groups together) 
will be relegated.

Phase 1 [within group]

Round 1 [Feb 8,9]
Group 1
Sao Jose        1-1 Palmeiras
America         1-3 Santos
Juventus        1-4 Guarani
Botafogo RP     1-1 Portuguesa
Group 2
Inter Limeira   0-2 Corinthians
Mogi Mirim      2-1 Aracatuba
Portuguesa Sant 1-3 Sao Paulo
Uniao Sao Joao  1-0 Rio Branco

Round 2 [Feb 15,16]
Group 1
Palmeiras       4-1 Portuguesa
Sao Jose        2-1 Botafogo RP
Guarani         1-1 America
Santos          1-0 Juventus
Group 2
Uniao Sao Joao  0-2 Sao Paulo
Corinthians     2-2 Mogi Mirim
Rio Branco      2-3 Portuguesa Sant
Aracatuba       2-2 Inter Limeira

Round 3 [Feb 19,20]
Group 1
Guarani         3-2 Santos
Juventus        1-1 Botafogo RP
Portuguesa      6-1 Sao Jose
America         0-6 Palmeiras
Group 2
Mogi Mirim      0-1 Portuguesa Sant
Sao Paulo       5-1 Rio Branco
Inter Limeira   2-1 Uniao Sao Joao
Aracatuba       0-1 Corinthians

Round 4 [Feb 23]
Group 1
Botafogo RP     1-1 America
Palmeiras       5-1 Juventus
Santos          2-1 Portuguesa
Sao Jose        3-4 Guarani
Group 2
Corinthians     2-2 Sao Paulo
Portuguesa Sant 0-2 Inter Limeira
Rio Branco      1-0 Aracatuba
Uniao Sao Joao  3-1 Mogi Mirim

Round 5 [Feb 26,27,28]
Group 1
Santos          1-1 Botafogo RP
Juventus        2-2 Sao Jose
Portuguesa      3-2 America
Guarani         3-3 Palmeiras
Group 2
Corinthians     2-1 Portuguesa Sant
Mogi Mirim      1-1 Rio Branco
Aracatuba       2-1 Uniao Sao Joao
Sao Paulo       0-0 Inter Limeira

Round 6 [Mar 1,2]
Group 1
America         0-2 Sao Jose
Guarani         1-0 Botafogo RP
Juventus        3-3 Portuguesa
Palmeiras       2-0 Santos
Group 2
Uniao Sao Joao  0-1 Corinthians
Aracatuba       2-0 Portuguesa Sant
Inter Limeira   2-1 Rio Branco
Mogi Mirim      1-1 Sao Paulo

Round 7 [Mar 5,6]
Group 1
America         0-4 Juventus
Botafogo RP     0-2 Palmeiras
Portuguesa      4-1 Guarani
Sao Jose        0-1 Santos
Group 2
Inter Limeira   0-1 Mogi Mirim
Portuguesa Sant 2-2 Uniao Sao Joao
Rio Branco      1-0 Corinthians
Sao Paulo       2-2 Aracatuba

Tables after First Stage:

Group 1
 1.Palmeiras            7  5  2  0  23- 6  17
 2.Guarani              7  4  2  1  17-14  14
 3.Santos               7  4  1  2  10- 8  13
 4.Portuguesa           7  3  2  2  19-14  11
 5.Sao Jose             7  2  2  3  11-15   8
 6.Juventus             7  1  3  3  12-16   6
 7.Botafogo de RP       7  0  4  3   5- 9   4
 8.America              7  0  2  5   5-20   2

Group 2
 1.Corinthians          7  4  2  1  10- 6  14
 2.Sao Paulo            7  3  4  0  15- 7  13
 3.Inter de Limeira     7  3  2  2   8- 7  11
 4.Mogi Mirim           7  2  3  2   8- 9   9
 5.Aracatuba            7  2  2  3   9- 9   8
 6.Uniao Sao Joao       7  2  1  4   8-10   7
 7.Portuguesa Santista  7  2  1  4   8-13   7
 8.Rio Branco           7  2  1  4   7-12   7

Phase 2 [inter-group]

Round 1 [Mar 8,9]
Botafogo RP     1-1 Sao Paulo
Palmeiras       2-2 Corinthians
America         2-0 Aracatuba
Juventus        2-1 Portuguesa Sant
Santos          5-2 Inter Limeira
Guarani         1-1 Uniao Sao Joao
Portuguesa      2-2 Rio Branco
Sao Jose        0-2 Mogi Mirim

Round 2 [Mar 15,16]
Sao Paulo       1-1 Santos
Corinthians     6-2 Sao Jose
Mogi Mirim      2-2 Portuguesa
Inter Limeira   1-3 Juventus
Rio Branco      1-1 Guarani
Uniao Sao Joao  1-1 Botafogo RP
Portuguesa Sant 0-0 America
Aracatuba       2-5 Palmeiras

Round 3 [Mar 18,19,20]
Portuguesa      3-1 Corinthians
Palmeiras       2-0 Portuguesa Sant
America         1-3 Inter Limeira
Juventus        1-2 Sao Paulo
Botafogo RP     1-1 Rio Branco
Guarani         2-3 Mogi Mirim
Sao Jose        0-0 Aracatuba
Santos          0-0 Uniao Sao Joao

Round 4 [Mar 22,23]
Inter Limeira   2-2 Palmeiras
Sao Paulo       1-0 America
Uniao Sao Joao  3-2 Juventus
Rio Branco      1-1 Santos
Mogi Mirim      0-0 Botafogo RP
Corinthians     8-2 Guarani
Aracatuba       0-2 Portuguesa
Portuguesa Sant 2-2 Sao Jose

Round 5 [Mar 29,30]
Palmeiras       1-0 Sao Paulo
Botafogo RP     0-2 Corinthians
America         1-4 Uniao Sao Joao
Juventus        3-3 Rio Branco
Portuguesa      2-2 Portuguesa Sant
Santos          4-2 Mogi Mirim
Guarani         0-0 Aracatuba
Sao Jose        3-3 Inter Limeira

Round 6 [Apr 5,6]
Aracatuba       1-0 Botafogo RP
Corinthians     3-1 Santos
Inter Limeira   1-2 Portuguesa
Mogi Mirim      1-0 Juventus
Portuguesa Sant 3-2 Guarani
Rio Branco      2-0 America
Sao Paulo       0-0 Sao Jose
Uniao Sao Joao  0-0 Palmeiras

Round 7 [Apr 9,10]
Palmeiras       2-1 Rio Branco
America         2-1 Mogi Mirim
Juventus        2-2 Corinthians
Botafogo RP     1-2 Portuguesa Sant
Guarani         2-2 Inter Limeira
Sao Jose        0-1 Uniao Sao Joao
Portuguesa      1-0 Sao Paulo
Santos          4-1 Aracatuba

Round 8 [Apr 12,13]
Mogi Mirim      0-2 Palmeiras
Corinthians     5-0 America
Aracatuba       4-1 Juventus
Portuguesa Sant 0-2 Santos
Inter Limeira   2-0 Botafogo RP
Sao Paulo       3-3 Guarani
Uniao Sao Joao  0-1 Portuguesa
Rio Branco      2-1 Sao Jose

Phase 3 [inter-group]

Round 1 [Apr 19,20]
Rio Branco      1-0 Portuguesa
Sao Paulo       2-0 Botafogo RP 
Corinthians     5-2 Palmeiras   
Aracatuba       3-0 America 
Portuguesa Sant 2-1 Juventus
Inter Limeira   1-1 Santos
Uniao Sao Joao  3-1 Guarani
Mogi Mirim      2-2 Sao Jose

Round 2 [Apr 23,24]
America         3-3 Portuguesa Sant
Botafogo RP     3-1 Uniao Sao Joao
Guarani         1-0 Rio Branco
Juventus        3-3 Inter Limeira
Palmeiras       1-1 Aracatuba
Portuguesa      3-1 Mogi Mirim
Santos          2-2 Sao Paulo
Sao Jose        2-0 Corinthians

Round 3 [Apr 26,27]
Portuguesa Sant 1-4 Palmeiras
Aracatuba       1-0 Sao Jose
Corinthians     1-1 Portuguesa
Inter Limeira   5-0 America
Mogi Mirim      2-2 Guarani
Rio Branco      3-0 Botafogo RP
Uniao Sao Joao  1-1 Santos       
Sao Paulo       8-1 Juventus

Round 4 [Apr 30]
America         2-5 Sao Paulo
Palmeiras       3-0 Inter Limeira  
Juventus        1-2 Uniao Sao Joao  
Santos          3-1 Rio Branco 
Botafogo RP     2-1 Mogi Mirim
Guarani         0-1 Corinthians 
Portuguesa      2-0 Aracatuba
Sao Jose        0-1 Portuguesa Sant

Round 5 [May 3,4]
Aracatuba       3-0 Guarani 
Corinthians     1-0 Botafogo RP
Inter Limeira   0-2 Sao Jose  
Mogi Mirim      0-2 Santos  
Sao Paulo       4-2 Palmeiras 
Portuguesa Sant 1-2 Portuguesa
Rio Branco      2-1 Juventus 
Uniao Sao Joao  3-5 America 

Round 6 [May 10,11]
America         3-2 Rio Branco
Botafogo RP     3-2 Aracatuba
Guarani         1-0 Portuguesa Sant
Juventus        3-1 Mogi Mirim
Palmeiras       1-3 Uniao Sao Joao
Portuguesa      1-1 Inter Limeira
Santos          2-0 Corinthians
Sao Jose        1-1 Sao Paulo

Round 7 [May 13,14,15]
Corinthians     1-0 Juventus
Mogi Mirim      2-1 America
Aracatuba       0-1 Santos
Poruguesa Sant  4-3 Botafogo RP
Inter Limeira   1-0 Guarani
Sao Paulo       5-1 Portuguesa
Uniao Sao Joao  3-2 Sao Jose
Rio Branco      0-1 Palmeiras

Round 8 [May 17,18]
Botafogo RP     2-0 Internacional
America         3-3 Corinthians
Juventus        2-1 Aracatuba
Sao Jose        1-1 Rio Branco
Santos          5-0 Portuguesa Sant
Palmeiras       5-0 Mogi Mirim
Guarani         2-0 Sao Paulo
Portuguesa      2-1 Uniao Sao Joao

Tables:

Group 1
 1.Palmeiras           23 14  6  3  58-27  48  Qualified for Final Playoff
 2.Santos              23 13  7  3  45-23  46  Qualified for Final Playoff
---------------------------------------------
 3.Portuguesa          23 12  7  4  46-33  43
 4.Guarani             23  7  8  8  37-45  29
 5.Juventus            23  5  6 12  38-53  21  
 6.Sao Jose            23  4  9 10  29-40  21
---------------------------------------------
 7.Botafogo de RP      23  4  8 11  22-33  20  Relegated
 8.America             23  4  5 14  28-62  17  Relegated

Group 2
 1.Corinthians         23 13  6  4  51-28  45  Qualified for Final Playoff
 2.Sao Paulo           23 10 10  3  50-26  40  Qualified for Final Playoff
---------------------------------------------
 3.Uniao Sao Joao      23  9  6  8  35-32  33
 4.Inter de Limeira    23  7  8  8  35-37  29
 5.Rio Branco          23  7  7  9  30-33  28
 6.Aracatuba           23  7  5 11  28-32  26
 7.Portuguesa Santista 23  7  5 11  30-45  26
 8.Mogi Mirim          23  6  7 10  28-41  25

Top-2 of each group after 23 rounds qualify for final playoff.
Two teams with fewest points (taken for both groups together) 
will be relegated.


Final Playoff

Table:

 1.Corinthians          3  2  1  0   7- 4   7
 2.Sao Paulo            3  2  1  0   6- 2   7
 3.Santos               3  1  0  2   7- 5   3
 4.Palmeiras            3  0  0  3   1-10   0

Round 1 [May 24,25]
Corinthians     4-3 Santos
Palmeiras       1-4 Sao Paulo

Round 2 [May 31, Jun 1]
Santos          0-1 Sao Paulo
Corinthians     2-0 Palmeiras

Round 3 [Jun 4,5]
Santos          4-0 Palmeiras
Sao Paulo       1-1 Corinthians

Table:

 1.Corinthians          3  2  1  0   7- 4   7
 2.Sao Paulo            3  2  1  0   6- 2   7
 3.Santos               3  1  0  2   7- 5   3
 4.Palmeiras            3  0  0  3   1-10   0

Corinthians won the title on better record in the first stage.

Topscorers:

19 Dodo (Sao Paulo)

17 Paulinho McLaren (Portuguesa) 

16 Aristizabal (Sao Paulo)

14 Ailton (Guarani)
   Viola (Palmeiras)

13 Luizao (Palmeiras)
   Mirandinha (Corinthians)
   Tulio (Corinthians)

1996

1997 (2nd level)

1997 (3rd level)

1997 (4th level)

1997 (5th level)

1998

list of champions

list of 2nd level champions

list of 3rd level champions

list of 4th level champions

list of 5th level champions

list of participating teams 2nd level

list of participating teams 3rd level

list of participating teams 4th level

list of participating teams 5th level

list of topscorers


About this document

Prepared and maintained by Antonio Message Jr for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Antonio Message Jr (amessage@rgm.fmrp.usp.br)
Last updated: 26 Jan 2000

(C) Copyright Antonio Message Jr, RSSSF and RSSSF Brazil 1999/2000
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.