Sergipe State League 2003

Participants

AMADENSE Esporte Clube (Tobias Barreto) [1]
Associação Desportiva CONFIANÇA (Aracaju)
Itabaiana CORITIBA Esporte Clube (Itabaiana)
DORENSE Futebol Clube (Nossa Senhora das Dores) [2]
ESTANCIANO Esporte Clube (Estância) [3]
Associação Atlética GUARANY (Porto da Folha)
Associação Olímpica de ITABAIANA (Itabaiana)
Atlético Clube LAGARTENSE (Lagarto)
Centro Sportivo MARUINENSE (Maruim)
OLÍMPICO Esporte Clube (Itabaianinha)
Esporte Clube PROPRIÁ (Propriá) [4]
RIACHUELO Futebol Clube (Riachuelo)
Sociedade Esportiva SÃO CRISTÓVÃO (Carmópolis)
Club Sportivo SERGIPE (Aracaju)

[1] Plays home matches in Riachão
[2] Plays home matches in Capela
[3] Plays home matches in Itaporanga
[4] Plays home matches in Aquidabã

First Phase

First Stage

Round 1
[Jan 25]
Itabaiana      4-1  Propriá
[Jan 26]
Estanciano     1-2  Coritiba
Confiança      1-2  Dorense
Guarany        3-1  Amadense
Lagartense     2-1  Olímpico
Riachuelo      1-1  Maruinense
São Cristóvão  1-3  Sergipe

Round 2
[Feb 1]
Dorense        2-0  São Cristóvão
[Feb 2]
Coritiba       0-0  Riachuelo
Propriá        0-1  Lagartense
Amadense       1-0  Itabaiana
Olímpico       4-1  Maruinense
Guarany        2-2  Confiança
Sergipe        3-1  Estanciano
  [Mazinho Sergipano, (?); (?)]

Round 3
[Feb 5]
Estanciano     0-1  Dorense
Confiança      3-1  São Cristóvão
  [Ailton, Jéferson, Luciano; Novinho]
Maruinense     1-1  Propriá
Riachuelo      2-0  Sergipe
Olímpico/I     1-0  Coritiba
[Feb 6]
Lagartense     2-3  Amadense
[Feb 20]
Itabaiana      3-2  Guarany

Round 4 [Feb 9]
São Cristóvão  0-2  Estanciano
Amadense       2-2  Maruinense
Propriá        1-0  Coritiba
Sergipe        2-0  Olímpico/I
Itabaiana      0-2  Confiança
Guarany        2-2  Lagartense
Dorense        1-1  Riachuelo

Round 5 
[Feb 12]
Confiança      2-2  Estanciano
  [Jéferson, Mica; Santa Rosa, Nau]
[Feb 16]
Maruinense     1-1  Guarany
Coritiba       1-1  Amadense
Propriá        2-2  Sergipe
Lagartense     2-0  Itabaiana
Riachuelo      3-1  São Cristóvão
Olímpico       3-1  Dorense

Round 6
[Feb 22]
São Cristóvão  1-5  Olímpico/I
[Feb 23]
Itabaiana      3-0  Maruinense
Lagartense     1-2  Confiança
Dorense        4-1  Propriá
Estanciano     1-1  Riachuelo
Guarany        0-0  Coritiba
Sergipe        5-1  Amadense

Round 7 [Feb 26]
Itabaiana      0-0  Coritiba
Amadense       0-2  Dorense
  [Zé Roberto 42', Gena 45']
Propriá        1-2  São Cristóvão
  [Popó; Hilton, Ruzinho]
Maruinense     2-0  Lagartense
  [Anderson, Nei]
Olímpico/I     2-0  Estanciano
  [Josmar, Césinha]
Confiança      2-0  Riachuelo
  [Mica (pen), Jadson]
Guarany        0-0  Sergipe

Round 8
[Mar 9]
Dorense        2-1  Guarany
Estanciano     1-3  Propriá
São Cristóvão  0-0  Amadense
Maruinense     3-0  Confiança
Riachuelo      1-0  Olímpico
Sergipe        3-1  Itabaiana
Coritiba       1-2  Lagartense

Round 9 
[Mar 12]
Dorense        2-2  Maruinense
Coritiba       0-1  Sergipe
  [Lima 58']
Amadense       2-2  Olímpico/I
Guarany        2-0  Riachuelo
  [Edílson 48'p, Fábio Baiano 88']
Lagartense     1-0  São Cristóvão
  [Jesiel 42']
[Mar 18]
Estanciano     0-0  Itabaiana
[Mar 20]
Confiança      4-2  Propriá
  [Luciano(3), Cristiano; Nego, Carlinhos]

Round 10
[Mar 16]
Itabaiana      4-0  Dorense
Maruinense     3-1  Coritiba
Propriá        3-3  Riachuelo
Olímpico/I     0-2  Confiança
São Cristóvão  1-4  Guarany
Amadense       1-1  Estanciano
Sergipe        2-3  Lagartense

Round 11
[Mar 23]
Olímpico/I     6-4  Propriá
Dorense        1-2  Lagartense
Guarany        3-0  Estanciano
Riachuelo      3-1  Amadense
São Cristóvão  2-1  Itabaiana
Maruinense     0-0  Sergipe
[Mar 24]
Confiança      2-0  Coritiba

Round 12
[Mar 29]
Itabaiana      0-0  Olímpico
[Mar 30]
Estanciano     0-5  Maruinense
Propriá        1-0  Guarany
Coritiba       4-0  São Cristóvão
Lagartense     0-2  Riachuelo
Amadense       1-2  Confiança
Sergipe        2-1  Dorense

Round 13
[Apr 5]
Coritiba       0-1  Dorense
São Cristóvão  0-1  Maruinense
Lagartense     2-1  Estanciano
[Apr 6]
Confiança      2-0  Sergipe
  [Carlos Henrique, Gil]
Amadense       1-1  Propriá
Guarany        0-1  Olímpico/I
Riachuelo      1-0  Itabaiana

Table
 1.Confiança               13  9  2  2  26-14  29  Qualified to 2nd phase
 2.Lagartense              13  8  1  4  20-17  25  Qualified to 2nd phase
-------------------------------------------------
 3.Sergipe                 13  7  3  3  23-14  24
 4.Olímpico (Itabaianinha) 13  7  2  4  25-16  23
 5.Dorense                 13  7  2  4  20-17  23
 6.Riachuelo               13  6  5  2  18-12  23
 7.Maruinense              13  5  6  2  22-15  21
 8.Guarany                 13  4  5  4  20-14  17
 9.Itabaiana               13  4  3  6  16-14  15
10.Propriá                 13  3  4  6  21-29  13
11.Amadense                13  2  6  5  15-24  12
12.Coritiba                13  2  4  7   9-13  10
13.São Cristóvão           13  2  1 10   9-30   7
14.Estanciano              13  1  4  8  10-25   7

Second Stage

Round 1
[Apr 12]
Amadense       2-1  Guarany
[Apr 13]
Dorense        1-1  Confiança
Coritiba       3-1  Estanciano
Olímpico/I     1-0  Lagartense
Maruinense     0-0  Riachuelo
Sergipe        6-1  São Cristóvão
[Apr 17]
Propriá        1-2  Itabaiana

Round 2
[Apr 17]
Confiança      3-2  Guarany
[Apr 19]
São Cristóvão  0-0  Dorense
Riachuelo      1-1  Coritiba
[Apr 20]
Itabaiana      0-0  Amadense
Lagartense     6-2  Propriá
Maruinense     1-0  Olímpico
Estanciano     0-6  Sergipe

Round 3
[Apr 26]
Sergipe        3-1  Riachuelo
[Apr 27]
Guarany        1-2  Itabaiana
Dorense        2-0  Estanciano
São Cristóvão  0-0  Confiança
Propriá        0-3  Maruinense
Amadense       1-0  Lagartense
Coritiba       1-4  Olímpico/I

Round 4 [May 1]
Estanciano     1-3  São Cristóvão
Maruinense     1-1  Amadense
Coritiba       1-2  Propriá
Olímpico/I     0-2  Sergipe
Confiança      3-0  Itabaiana
Lagartense     2-2  Guarany
Riachuelo      1-2  Dorense

Round 5
[May 3]
Amadense       2-2  Coritiba
[May 4]
Estanciano     0-6  Confiança
  [Mica, Valtinho, Lendo (own goal), Jeferson (2), Yanes]
Guarany        2-4  Maruinense
Sergipe        5-2  Propriá
  [Mazinho, Nilson(2), Jorginho (2); Marcel(2)]
São Cristóvão  0-0  Riachuelo
Dorense        0-1  Olímpico/I
[May 15]
Itabaiana      3-2  Lagartense
  [Wilson(2) e Orlando;  Rivelino(2)]

Round 6 [May 7]
Confiança      2-1  Lagartense
Propriá        0-3  Dorense
Riachuelo      5-0  Estanciano
Olímpico/I     3-0  São Cristóvão
Coritiba       1-2  Guarany
Maruinense     1-1  Itabaiana
Amadense       2-5  Sergipe

Round 7
[May 10]
Dorense        2-0  Amadense
[May 11]
Coritiba       3-1  Itabaiana
São Cristóvão  3-2  Propriá
Lagartense     1-0  Maruinense
Estanciano     0-3  Olímpico/I
Riachuelo      1-1  Confiança
Sergipe        3-0  Guarany

Round 8
[May 17]
Confiança      3-0  Maruinense
[May 18]
Guarany        2-0  Dorense
Propriá        3-0  Estanciano
Lagartense     2-2  Coritiba
Amadense       2-3  São Cristóvão
Olímpico       1-0  Riachuelo
Itabaiana      1-3  Sergipe
  [?; Mazinho, Nílson (2)]

Round 9
[May 21]
Maruinense     1-1  Dorense
  [Robinho 10'p; Dagil 72']
Sergipe        2-0  Coritiba
Olímpico       3-0  Amadense
  [Val 19', Cidreira 26', Fio 75']
Propriá        0-3  Confiança
  [Jéferson 27', 53', 60']
Riachuelo      3-2  Guarany
  [Télio (2), Eduardo; Guidon, Edílson]
São Cristóvão  0-1  Lagartense
  [Rivelino 14']
[May 22]
Itabaiana      7-0  Estanciano
  [Bruno, Audison (2), Ronald, Derivan, Tosca (2)]

Round 10
[May 24]
Confiança      0-0  Olímpico
Guarany        0-0  São Cristóvão
[May 25]
Coritiba       1-2  Maruinense
Riachuelo      7-0  Propriá
Dorense        5-2  Itabaiana
Estanciano     2-9  Amadense
Lagartense     1-3  Sergipe
  [Rominho; Vicente, Nilson e Lima]

Round 11
[May 31]
Itabaiana      1-1  São Cristóvão
Lagartense     2-1  Dorense
Amadense       1-4  Riachuelo
[Jun 1]
Coritiba       0-2  Confiança
Propriá        2-2  Olímpico
Estanciano     1-4  Guarany
Sergipe        3-2  Maruinense

Round 12
[Jun 7]
São Cristóvão  1-0  Coritiba
Guarany        2-0  Propriá
Olímpico       1-0  Itabaiana
Confiança      1-0  Amadense
[Jun 8]
Maruinense     3-0  Estanciano         [Estanciano fielded only 9 players, and abandoned the match at 80'
Riachuelo      3-0  Lagartense          when 2 players alleged injuries]
Dorense        1-5  Sergipe

Round 13
[Jun 12]
Estanciano     0-3  Lagartense
[Jun 14]
Olímpico/I     1-0  Guarany
[Jun 15]
Sergipe        2-1  Confiança
Propriá        1-2  Amadense
Dorense        3-0  Coritiba
Itabaiana      1-1  Riachuelo
Maruinense     3-1  São Cristóvão

Table
 1.Sergipe                 13 13  0  0  48-12  39  Qualified to 2nd phase
 2.Olímpico (Itabaianinha) 13  9  2  2  20- 6  29  Qualified to 2nd phase
-------------------------------------------------
 3.Confiança               13  8  4  1  26- 7  28
 4.Maruinense              13  6  4  3  21-14  22
 5.Dorense                 13  6  3  4  21-15  21
 6.Riachuelo               13  5  5  3  27-12  20
 7.Lagartense              13  5  2  6  21-20  17
 8.São Cristóvão           13  4  5  4  13-19  17
 9.Itabaiana               13  4  4  5  21-22  16
10.Amadense                13  4  3  6  22-25  15
11.Guarany                 13  4  2  7  20-22  14
12.Coritiba                13  2  3  8  15-25   9
13.Propriá                 13  2  1 10  15-39   7
14.Estanciano              13  0  0 13   5-57   0

Overall Table (1st and 2nd stages)
 1.Sergipe                 26 20  3  3  71-26  63  Qualified to 2nd phase (2nd stage winners)
 2.Confiança               26 17  6  3  52-21  57  Qualified to 2nd phase (1st stage winners)
 3.Olímpico (Itabaianinha) 26 16  4  6  45-22  52  Qualified to 2nd phase (2nd stage runners-up)
 4.Dorense                 26 13  5  8  41-32  44  Qualified to 2nd phase (overall record)
 5.Riachuelo               26 11 10  5  45-24  43  Qualified to 2nd phase (overall record)
 6.Maruinense              26 11 10  5  43-29  43
 7.Lagartense              26 13  3 10  41-37  42  Qualified to 2nd phase (1st stage runners-up)
 8.Guarany                 26  8  7 11  40-36  31
 9.Itabaiana               26  8  7 11  37-36  31
10.Amadense                26  6  9 11  37-49  27
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.São Cristóvão           26  6  6 14  22-49  24  Relegated
12.Propriá                 26  5  5 16  36-68  20  Relegated
13.Coritiba                26  4  7 14  24-38  19  Relegated
14.Estanciano              26  1  4 21  15-82   7  Relegated

First Phase Decision (among stage winners)

[Jun 22]
Confiança      0-2  Sergipe

Sergipe are qualified to the championship finals

Second Phase

Round 1
[Jun 29]
Sergipe        1-1  Riachuelo
Dorense        1-2  Confiança
Olímpico       0-0  Lagartense

Round 2
[Jul 3]
Lagartense     0-5  Sergipe
Confiança      1-2  Olímpico
Riachuelo      0-1  Dorense

Round 3
[Jul 6]
Sergipe        4-0  Olímpico
Dorense        0-1  Lagartense
Riachuelo      0-0  Confiança

Round 4
[Jul 10]
Dorense        2-2  Sergipe
Olímpico       2-1  Riachuelo
Confiança      4-0  Lagartense

Round 5
[Jul 13]
Sergipe        2-1  Confiança
Lagartense     0-3  Riachuelo
Olímpico       0-0  Dorense

Round 6
[Jul 20]
Riachuelo      1-1  Sergipe
Confiança      2-1  Dorense
Lagartense     0-1  Olímpico

Round 7
[Jul 24]
Sergipe        2-1  Lagartense
Olímpico       2-3  Confiança
Dorense        1-2  Riachuelo

Round 8
[Jul 27]
Olímpico       1-2  Sergipe
Lagartense     3-2  Dorense
Confiança      3-2  Riachuelo

Round 9
[Aug 3]
Sergipe        2-1  Dorense
Riachuelo      1-1  Olímpico
Lagartense     0-1  Confiança

Round 10
[Aug 10]
Confiança      0-2  Sergipe
Riachuelo      3-0  Lagartense
Dorense        1-2  Olímpico

Table
 1.Sergipe                 10  7  3  0  23- 8  24  2nd phase winners
-------------------------------------------------
 2.Confiança               10  6  1  3  17-12  19
 3.Olímpico (Itabaianinha) 10  4  3  3  11-13  15
 4.Riachuelo               10  3  4  3  14-10  13
 5.Lagartense              10  2  1  7   5-21   7
 6.Dorense                 10  1  2  7  10-16   5

CS Sergipe are the 2003 Sergipe state winners since they won both phases

Topscorers

Dagil (Dorense)      17
Fio (Olímpico)       15
Lima (Sergipe)       14
Vilson (Lagartense)  13


2002

2003 (2nd level)

2003 (U-20)

2004

list of champions

list of 2nd division champions


About this document

Prepared and maintained by Guillermo Rivera and Gérson Rodrigues Magalhães for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Authors: Guillermo Rivera (charles_inters@yahoo.com) and Gérson Rodrigues Magalhães (gersonrodrigues@petrobras.com.br)
Last updated: 10 Sep 2003

(C) Copyright Guillermo Rivera, Gérson Rodrigues Magalhães, RSSSF and RSSSF Brazil 2003
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.