Rio de Janeiro Championship 1993

Obs.: América-TR = América de Três Rios
1º Turno (Taça Guanabara)
Group A

07/Feb Botafogo 3-0 Bangu
07/Feb Fluminense 1-0 América-TR
07/Feb Volta Redonda 0-1 Flamengo
07/Feb Americano 1-0 São Cristóvão
07/Feb América 2-0 Entrerriense
13/Feb Flamengo 3-1 Americano
14/Feb América 4-2 Olaria
14/Feb América-TR 1-2 Volta Redonda
14/Feb São Cristóvão 0-0 Botafogo
14/Feb Vasco 4-1 Bangu
15/Feb Entrerriense 0-2 Fluminense
25/Feb Volta Redonda 2-2 América
25/Feb São Cristóvão 1-2 Bangu
25/Feb Vasco 6-0 América-TR
25/Feb Flamengo 2-0 Olaria
25/Feb Americano 1-2 Fluminense
25/Feb Botafogo 2-1 Entrerriense
27/Feb América-TR 1-1 São Cristóvão
28/Feb Entrerriense 0-0 Bangu
28/Feb Flamengo 1-1 América
28/Feb Olaria 2-2 Fluminense
28/Feb Vasco 2-1 Volta Redonda
01/Mar Botafogo 6-1 Americano
03/mar Olaria 1-1 Vasco
07/Mar Flamengo 3-2 Entrerriense
07/Mar América-TR 0-0 América
07/Mar Olaria 2-2 Americano
07/Mar Bangu 1-0 Volta Redonda
07/Mar Vasco 2-0 Botafogo
08/Mar Fluminense 1-0 São Cristóvão
14/Mar Entrerriense 0-0 América-TR
14/Mar Bangu 0-0 Americano
14/Mar Volta Redonda 2-1 São Cristóvão
14/Mar Botafogo 2-1 Olaria
14/Mar Fluminense 2-1 Flamengo
15/Mar América 0-3 Vasco
21/Mar São Cristóvão 2-2 Flamengo
21/Mar Bangu 2-1 América-TR
21/Mar Entrerriense 0-2 Olaria
21/Mar Americano 1-1 América
21/Mar Fluminense 1-1 Vasco
22/Mar Volta Redonda 1-1 Botafogo
28/Mar Bangu 0-0 Olaria
28/Mar Volta Redonda 0-0 Entrerriense
28/Mar Vasco 1-0 São Cristóvão
28/Mar América-TR 0-1 Americano
28/Mar Botafogo 1-1 Flamengo
29/Mar América 1-1 Fluminense
31/Mar São Cristóvão 1-0 Entrerriense
31/Mar América-TR 0-5 Flamengo
31/Mar Fluminense 1-0 Bangu
01/Apr Americano 1-0 Vasco
01/Apr Olaria 0-1 Volta Redonda
01/Apr América 2-2 Botafogo
04/Apr Entrerriense 2-1 Vasco
04/Apr Olaria 2-1 América-TR
04/Apr São Cristóvão 1-1 América
04/Apr Americano 0-0 Volta Redonda
04/Apr Botafogo 0-3 Fluminense
05/Apr Bangu 0-3 Flamengo
10/Apr Fluminense 1-0 Volta Redonda
10/Apr Americano 0-1 Entrerriense
11/Apr Bangu 2-0 América
11/Apr Olaria 0-1 São Cristóvão
11/Apr Flamengo 1-2 Vasco
12/Apr América-TR 0-1 Botafogo
                          P   G   W   D   L  GF  GA  GD
 1. Fluminense           19  11   8   3   0  17   6  11
-------------------------------------------------------
 2. Vasco                16  11   7   2   2  23   8  15
 3. Flamengo             15  11   6   3   2  23  11  12
 4. Botafogo             14  11   5   4   2  18  12   6
 5. Bangu                11  11   4   3   4   8  13  -5
 6. América              11  11   2   7   2  14  15  -1
 7. Volta Redonda        10  11   3   4   4   9  10  -1
 8. Americano            10  11   3   4   4   9  15  -6
 9. São Cristóvão         8  11   2   4   5   8  11  -3
10. Olaria                8  11   2   4   5  12  16  -4
-------------------------------------------------------
11. Entrerriense          7  11   2   3   6   6  13  -7   relegated to Group B
12. América-TR           -7  11   0   3   8   4  21 -17   relegated to Group B

Obs: O América de Três Rios foi punido com a perda de dez pontos por ter usado
irregularmente o jogador Juarez contra o Vasco e o São Cristóvão.
Fluminense, as champions of 1º turno, is classified to the Final Phase.
Obs.: América-TR lost 10 points due to utilization of ineligible player Juarez.

Group B

06/Feb Portuguesa 0-0 Saquarema FC
06/Feb Bonsucesso 1-0 Olympico FC
07/Feb Serrano 1-1 Goytacaz
07/Feb Campo Grande 2-1 Mesquita
07/Feb Barreira 0-3 Madureira
07/Feb Friburguense 1-2 Itaperuna

13/Feb Madureira 1-1 Campo Grande
14/Feb Saquarema FC 2-1 Serrano
14/Feb Olympico FC 0-0 Portuguesa
14/Feb Mesquita 0-1 Bonsucesso
14/Feb Itaperuna 1-0 Barreira
14/Feb Goytacaz 2-1 Friburguense

27/Feb Portuguesa 2-1 Mesquita
27/Feb Bonsucesso 2-0 Madureira
27/Feb Saquarema FC 4-1 Olympico FC
28/Feb Serrano 0-1 Friburguense
28/Feb Campo Grande 0-1 Itaperuna
28/Feb Barreira 1-0 Goytacaz

03/Mar Madureira 1-2 Portuguesa
03/Mar Olympico FC 1-2 Serrano
03/Mar Itaperuna 1-0 Bonsucesso
03/Mar Goytacaz 0-0 Campo Grande
03/Mar Friburguense 0-2 Barreira
03/Mar Mesquita 1-1 Saquarema FC

06/Mar Portuguesa 0-1 Itaperuna
06/Mar Bonsucesso 1-0 Goytacaz
07/Mar Serrano 1-1 Barreira
07/Mar Campo Grande 1-2 Friburguense
07/Mar Saquarema FC 2-1 Madureira
07/Mar Olympico FC 0-1 Mesquita

13/Mar Madureira 3-1 Olympico FC
14/Mar Mesquita 2-0 Serrano
14/Mar Goytacaz 2-0 Portuguesa
14/Mar Friburguense 0-1 Bonsucesso
14/Mar Barreira 3-0 Campo Grande
14/Mar Itaperuna 1-0 Saquarema FC

20/Mar Portuguesa 0-4 Friburguense
20/Mar Bonsucesso 1-0 Barreira
20/Mar Mesquita 1-0 Madureira
21/Mar Serrano 0-0 Campo Grande
21/Mar Saquarema FC 0-2 Goytacaz
21/Mar Olympico FC 0-1 Itaperuna

27/Mar Madureira 0-0 Serrano
28/Mar Barreira 1-0 Portuguesa
28/Mar Campo Grande 2-3 Bonsucesso
28/Mar Friburguense 1-0 Saquarema FC
28/Mar Goytacaz 2-1 Olympico FC
28/Mar Itaperuna 1-0 Mesquita

03/Apr Portuguesa 1-0 Campo Grande
03/Apr Mesquita 0-0 Goytacaz
03/Apr Madureira 0-1 Itaperuna
04/Apr Serrano 1-1 Bonsucesso
04/Apr Saquarema FC 1-0 Barreira
04/Apr Olympico FC 1-2 Friburguense

07/Apr Bonsucesso 3-1 Portuguesa
07/Apr Itaperuna 2-0 Serrano
07/Apr Campo Grande 3-0 Saquarema FC
07/Apr Barreira 2-0 Olympico FC
07/Apr Friburguense 3-1 Mesquita
07/Apr Goytacaz 1-1 Madureira

10/Apr Madureira 0-2 Friburguense
11/Apr Serrano 5-2 Portuguesa
11/Apr Saquarema FC 0-2 Bonsucesso
11/Apr Olympico FC 2-1 Campo Grande
11/Apr Mesquita 0-2 Barreira
11/Apr Itaperuna 1-0 Goytacaz

                          P   G   W   D   L  GF  GA  GD
 1. Itaperuna            22  11  11   0   0  13   1  12   promoted to Group A
 2. Bonsucesso           19  11   9   1   1  16   5  11   promoted to Group A
-------------------------------------------------------
 3. Friburguense         14  11   7   0   4  17  10   7
 4. Barreira             13  11   6   1   4  12   7   5
 5. Goytacaz             12  11   4   4   3  10   7   3
 6. Saquarema FC         10  11   4   2   5  10  13  -3
 7. Serrano               9  11   2   5   4  11  13  -2
 8. Mesquita              8  11   3   2   6   8  12  -4
 9. Portuguesa            8  11   3   2   6   8  18 -10
10. Madureira             7  11   2   3   6  10  13  -3
11. Campo Grande          7  11   2   3   6  10  14  -4
12. Olympico FC           3  11   1   1   9   7  19 -12
2º Turno (Taça Rio de Janeiro)
Group A

17/Apr Americano 0-0 Botafogo
17/Apr América 2-4 Flamengo
18/Apr Fluminense 5-0 Olaria
18/Apr São Cristóvão 0-0 Itaperuna
18/Apr Bangu 2-1 Bonsucesso
19/Apr Volta Redonda 0-1 Vasco
19/Apr Flamengo 2-2 Americano
22/Apr Itaperuna 0-2 Fluminense
22/Apr São Cristóvão 1-1 Americano
22/Apr Bonsucesso 0-2 América
22/Apr Vasco 3-1 Olaria
23/Apr Flamengo 3-0 Volta Redonda
25/Apr Itaperuna 2-0 Bonsucesso
25/Apr Americano 0-0 Bangu
25/Apr São Cristóvão 1-1 Volta Redonda
25/Apr Flamengo 3-2 Fluminense
26/Apr Vasco 1-0 América
01/May América 2-1 Volta Redonda
02/May Bangu 0-0 São Cristóvão
02/May Itaperuna 2-4 Vasco
03/May Bonsucesso 0-1 Botafogo
03/May Olaria 0-2 Flamengo
05/May Bangu 1-0 Botafogo
08/May América 1-0 Itaperuna
09/May Americano 3-0 Olaria
09/May Volta Redonda 1-1 Bangu
09/May Botafogo 1-2 Vasco
10/May São Cristóvão 0-1 Fluminense
10/May Bonsucesso 1-3 Flamengo
11/May Bangu 1-0 Vasco
12/May Olaria 1-0 Botafogo
13/May Fluminense 1-1 Americano
15/May América 3-0 São Cristóvão
16/May Itaperuna 1-1 Olaria
16/May Volta Redonda 2-0 Americano
16/May Vasco 3-0 Bonsucesso
16/May Fluminense 2-0 Botafogo
17/May Flamengo 2-2 Bangu
19/May Volta Redonda 0-0 Olaria
19/May Bangu 2-0 Fluminense
19/May Botafogo 3-1 América
19/May Bonsucesso 2-1 São Cristóvão
22/May América 0-0 Bangu
23/May Americano 2-1 Bonsucesso
23/May São Cristóvão 1-2 Olaria
23/May Botafogo 2-0 Itaperuna
23/May Vasco 1-0 Flamengo
24/May Volta Redonda 2-2 Fluminense
26/May Olaria 0-0 América
26/May Fluminense 1-0 Bonsucesso
27/May Volta Redonda 0-0 Itaperuna
27/May Botafogo 7-2 São Cristóvão
29/May Fluminense 0-2 América
30/May Olaria 1-3 Bangu
30/May Bonsucesso 0-1 Volta Redonda
30/May Americano 0-0 Itaperuna
30/May Flamengo 4-1 Botafogo
31/May São Cristóvão 0-2 Vasco
02/Jun Vasco 3-3 Americano
02/Jun Flamengo 1-1 Itaperuna
05/Jun Itaperuna 1-0 Bangu
05/Jun Olaria 1-0 Bonsucesso
05/Jun América 1-1 Americano
05/Jun Flamengo 3-0 São Cristóvão
05/Jun Botafogo 2-1 Volta Redonda
06/Jun Vasco 1-1 Fluminense
                          P   G   W   D   L  GF  GA  GD
 1. Vasco                18  11   8   2   1  21   9  12
-------------------------------------------------------
 2. Flamengo             17  11   7   3   1  27  12  15
 3. Bangu                15  11   5   5   1  12   6   6
 4. Fluminense           13  11   5   3   3  17  11   6
 5. América              13  11   5   3   3  14  10   4
 6. Americano            12  11   2   8   1  13  11   2
 7. Botafogo             11  11   5   1   5  17  14   3
 8. Olaria                9  11   3   3   5   7  18 -11
 9. Volta Redonda         9  11   2   5   4   9  12  -3
10. Itaperuna             9  11   2   5   4   7  11  -4
-------------------------------------------------------
11. São Cristóvão         4  11   0   4   7   6  22 -16   relegated
12. Bonsucesso            2  11   1   0  10   5  19 -14   relegated
Vasco, as champions of 2º turno, is classified to the Final Phase.
Group B

24/Apr Madureira 3-1 Barreira
25/Apr Saquarema FC 1-0 Portuguesa
25/Apr Olympico FC 1-2 América (TR)
25/Apr Goytacaz 4-4 Serrano
25/Apr Mesquita 0-0 Campo Grande
25/Apr Entrerriense 1-1 Friburguense

01/May Campo Grande 0-0 Madureira
01/May Portuguesa 1-1 Olympico FC
01/May América (TR) 1-1 Mesquita
02/May Barreira 1-0 Entrerriense
02/May Serrano 0-0 Saquarema FC
02/May Friburguense 2-0 Goytacaz

08/May Madureira 0-0 América (TR)
08/May Entrerriense 0-0 Campo Grande
08/May Mesquita 0-0 Portuguesa
09/May Friburguense 0-0 Serrano
09/May Goytacaz 0-0 Barreira
09/May Olympico FC 0-0 Saquarema FC

15/May Portuguesa 0-1 Madureira
15/May Campo Grande 3-1 Goytacaz
15/May Saquarema FC 3-0 Mesquita
16/May Serrano 1-0 Olympico FC
16/May Barreira 2-1 Friburguense
16/May América (TR) 0-4 Entrerriense

22/May Madureira 0-0 Saquarema FC
23/May Entrerriense 0-1 Portuguesa
23/May Goytacaz 1-1 América (TR)
23/May Barreira 3-1 Serrano
23/May Friburguense 1-3 Campo Grande
23/May Mesquita 0-1 Olympico FC

29/May Portuguesa 4-0 Goytacaz
29/May Campo Grande 2-2 Barreira
30/May América (TR) 0-1 Friburguense
30/May Olympico FC 1-3 Madureira
30/May Serrano 0-0 Mesquita
30/May Saquarema FC 2-1 Entrerriense

05/Jun Campo Grande 2-0 Serrano
05/Jun Madureira 2-0 Mesquita
06/Jun Friburguense 1-0 Portuguesa
06/Jun Barreira 2-1 América (TR)
06/Jun Goytacaz 2-0 Saquarema FC
06/Jun Entrerriense 1-1 Olympico FC

12/Jun Portuguesa 2-1 Barreira
12/Jun Mesquita 1-0 Entrerriense
13/Jun América (TR) 1-2 Campo Grande
13/Jun Serrano 0-0 Madureira
13/Jun Saquarema FC 0-1 Friburguense
13/Jun Olympico FC 1-0 Goytacaz

19/Jun Campo Grande 1-0 Portuguesa
19/Jun América (TR) 1-2 Serrano
20/Jun Entrerriense 1-1 Madureira
20/Jun Barreira 0-1 Saquarema FC
20/Jun Friburguense 1-0 Olympico FC
20/Jun Goytacaz 2-0 Mesquita

23/Jun Portuguesa 2-1 América (TR)
23/Jun Madureira 0-0 Goytacaz
23/Jun Mesquita 1-0 Friburguense
23/Jun Olympico FC 2-1 Barreira
23/Jun Saquarema FC 0-0 Campo Grande
23/Jun Serrano 0-2 Entrerriense

27/Jun Portuguesa 1-0 Serrano
27/Jun Campo Grande 0-0 Olympico FC
27/Jun América (TR) 1-1 Saquarema FC
27/Jun Friburguense 0-1 Madureira

27/Jun Barreira - Mesquita
Obs: 1) O jogo foi suspenso, mas os periódicos Jornal do Brasil, Jornal dos
Sports e O Dia (de 28/06) não informaram de quanto era o placar;
2) O Mesquita ganhou os pontos no Tribunal de Justiça Desportiva (TJD) da
Federação, mas também não explicou porque. Fonte: Jornal dos Sports (04/07).

27/Jun Goytacaz 1-0 Entrerriense
Obs: jogo suspenso no começo do 2º tempo. A diretoria do Goytacaz invadiu o
campo. Um sobrepasso dentro área marcado pelo árbitro a favor do adversário.
O Entrerriense ganhou os pontos por 6 (seis) votos a 3 (três), na quinta-feira
à noite, determinou a perda dos pontos da equipe de Campos no jogo realizado
com o Entrerriense. Desta forma, o time de três Rios, que tinha o mesmo número
de pontos do Goytacaz, teve o placar de 1 a 0 proclamado a seu favor, escapando
do descenso. Fonte: Jornal dos Sports (04/07).

                          P   G   W   D   L  GF  GA  GD
 1. Campo Grande         16  11   5   6   0  13   5   8  promoted
 2. Madureira            16  11   5   6   0  11   3   8  promoted
------------------------------------------------------------------
 3. Saquarema FC         13  11   4   5   2   8   5   3
 4. Portuguesa           12  11   5   2   4  11   7   4
 5. Friburguense         12  11   5   2   4   9   8   1
 6. Barreira             10  11   4   2   5  13  13   0
 7. Olympico FC          10  11   3   4   4   8  10  -2
 8. Mesquita             10  11   3   4   4   3   9  -6
 9. Entrerriense         10  11   3   4   4  10   8   2
10. Serrano               9  11   2   5   4   8  13  -5
-------------------------------------------------------------------
11. Goytacaz              8  11   2   4   5  10  15  -5  relegated
12. América (TR)          6  11   1   4   6   9  17  -8  relegated
Group A - Total of Points:
 1. Vasco		34
--------------------------
 2. Fluminense		32
 3. Flamengo		32
 4. Bangu		26
 5. Botafogo		25
 6. América		24
 7. Americano		22
 8. Volta Redonda	19
 9. Olaria		17
10. São Cristóvão       12
11. Itaperuna            9
12. Entrerriense	 7
13. Bonsucesso		 2
14. América-TR		-7
Due to have the best campaign, Vasco wins one bonus point to the Final.
FINAL
10/Jun Vasco da Gama   2-0     Fluminense      
       (Valdir 2x)    
13/Jun Fluminense      2-1     Vasco da Gama   
       (Vagner, Ezio)          (Pimentel)     

16/Jun Vasco da Gama   0-0     Fluminense

VASCO 0 x 0 FLUMINENSE
Data – 16 / 06 / 1993
Local – Maracanã (público - 79.940)
Árbitro – Daniel Pomeroy
Vasco – Carlos Germano, Pimentel, Alê, Alexandre Torres e Cássio; Sidney,
França, Carlos Alberto Dias e Gian (Hernande); Bismarck e Valdir (Alex).
Técnico: Joel Santana.
Fluminense – Nei, Júlio César, Márcio Roberto, Luís Eduardo e Marcelo Barreto
(Wallace); Pires, Chiquinho, Serginho (Macalé) e Sérgio Manoel; Wágner
e Ézio. Técnico: Edinho.
Obs: 1) Carlos Alberto Dias e Júlio César foram expulsos;
2) Márcio "Baby" Roberto
Vasco champions of 1993.

Topscorers:
Valdir (Vasco), 19 gols.
Ézio (Fluminense), 15.
Nílson (Flamengo), 13.
Eliel (Botafogo), 9.
Bismarck (Vasco) e Pichetti (América), 8.
Gaúcho (Flamengo), 7.

1992

1994

list of champions.

list of 2nd level champions.

list of 3rd level champions.

list of 4th level champions.

list of final tables.

list of compositions 2nd level.

cup history.


About this document

Data about Group B thanks to Adriana Gonzaga.

Prepared and maintained by Marcelo Leme de Arruda for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Marcelo Leme de Arruda (mlarruda@terra.com.br)
Last updated: 06 Feb 2007

(C) Copyright Marcelo Leme de Arruda, RSSSF and RSSSF Brazil 1999/2007
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.