Rio de Janeiro Championship 1992

Obs.: América-TR = América de Três Rios
1º Turno (Taça Guanabara)
Group A

23/Aug Americano 1-1 Itaperuna
23/Aug Bangu 0-0 Botafogo
24/Aug Fluminense 4-0 América-TR
29/Aug América-TR 3-1 Campo Grande
30/Aug Volta Redonda 1-0 Americano
30/Aug Botafogo 1-1 Fluminense
31/Aug Madureira 0-0 Vasco
02/Sep Vasco 1-0 América-TR
02/Sep Americano 1-2 Fluminense
02/Sep Itaperuna 0-2 Bangu
03/Sep América 3-0 Volta Redonda
03/Sep Campo Grande 0-3 Flamengo
05/Sep América-TR 1-1 América
05/Sep Campo Grande 2-1 Americano
05/Sep Volta Redonda 0-0 Bangu
07/Sep Fluminense 3-1 Itaperuna
07/Sep Vasco 1-0 Botafogo
07/Sep Flamengo 5-0 Madureira
09/Sep América-TR 2-1 Itaperuna
09/Sep Madureira 2-1 Bangu
09/Sep Flamengo 3-1 América
09/Sep Fluminense 4-0 Campo Grande
09/Sep Botafogo 2-1 Americano
09/Sep Volta Redonda 0-1 Vasco
12/Sep América 0-1 Fluminense
12/Sep Bangu 3-1 Campo Grande
13/Sep Volta Redonda 0-0 Madureira
13/Sep Americano 2-1 América-TR
13/Sep Botafogo 1-0 Flamengo
14/Sep Vasco 3-0 Itaperuna
16/Sep Madureira 1-1 Itaperuna
16/Sep América-TR 2-2 Flamengo
16/Sep Campo Grande 0-0 Volta Redonda
16/Sep Fluminense 1-2 Bangu
16/Sep Botafogo 1-1 América
17/Sep Americano 0-3 Vasco
19/Sep Madureira 1-0 América-TR
19/Sep Itaperuna 1-2 Volta Redonda
20/Sep América 0-4 Vasco
20/Sep Bangu 1-0 Americano
20/Sep Flamengo 2-1 Fluminense
21/Sep Campo Grande 1-2 Botafogo
22/Sep América 0-1 Madureira
22/Sep Flamengo 2-0 Volta Redonda
23/Sep Vasco 2-0 Campo Grande
24/Sep Botafogo 0-1 Madureira
24/Sep América 1-1 Itaperuna
25/Sep Bangu 3-2 Flamengo
27/Sep Campo Grande 0-2 Madureira
27/Sep Itaperuna 0-2 Flamengo
27/Sep Americano 2-1 América
27/Sep Fluminense 1-1 Vasco
28/Sep Bangu 0-0 América-TR
28/Sep Botafogo 2-1 Volta Redonda
30/Sep Madureira 1-1 Fluminense
30/Sep Flamengo 4-1 Americano
30/Sep Campo Grande 1-0 América
01/Oct Volta Redonda 1-1 América-TR
01/Oct Itaperuna 1-3 Botafogo
01/Oct Vasco 0-0 Bangu
04/Oct América 1-2 Bangu
04/Oct Americano 3-0 Madureira
04/Oct Itaperuna 1-0 Campo Grande
04/Oct Volta Redonda 2-2 Fluminense
04/Oct Flamengo 1-1 Vasco
05/Oct América-TR 1-2 Botafogo
                          P   G   W   D   L  GA  GF  GD
 1. Vasco                18  11   7   4   0  17   2  15
-------------------------------------------------------
 2. Flamengo             16  11   7   2   2  26  10  16
 3. Bangu                16  11   6   4   1  14   7   7
 4. Botafogo             15  11   6   3   2  14   9   5
 5. Fluminense           14  11   5   4   2  21  11  10
 6. Madureira            14  11   5   4   2   9  11  -2
 7. Volta Redonda         9  11   2   5   4   7  12  -5
 8. América-TR            8  11   2   4   5  11  16  -5
 9. Americano             7  11   3   1   7  12  18  -6
10. Campo Grande          5  11   2   1   8   6  21 -15
11. América               5  11   1   3   7   9  17  -8
12. Itaperuna             0  11   1   3   7   8  20 -12

Obs: O TJD (Tribunal de Justiça Desportiva) da Federação puniu o Itaperuna com
a perda de cinco pontos por ter utilizado de forma irregular o lateral Júnior
na derrota de 3 a 0 para o Vasco
Vasco, as champions of 1º turno, is classified to the Final Phase.
Group B

01/Aug Bonsucesso 1-0 Goytacaz
01/Aug Olaria 3-0 Paduano EC
02/Aug Barra Mansa FC 2-0 Mesquita
02/Aug São Cristóvão 5-0 Olympico FC
02/Aug Friburguense 2-2 Portuguesa
02/Aug Saquarema FC 0-0 União Nacional FC
02/Aug Entrerriense 1-0 AA Cabofriense

08/Aug Olaria 0-0 Friburguense
08/Aug São Cristóvão 1-0 União Nacional FC
08/Aug Portuguesa 0-0 Saquarema FC
09/Aug Mesquita 1-1 Entrerriense
09/Aug AA Cabofriense 0-1 Goytacaz
09/Aug Paduano EC 1-0 Barra Mansa FC
09/Aug Olympico FC 1-2 Bonsucesso

15/Aug Olympico FC 0-4 Olaria
15/Aug Bonsucesso 0-0 Paduano EC
16/Aug Mesquita 0-1 AA Cabofriense
16/Aug Goytacaz 3-0 Barra Mansa FC
16/Aug Friburguense 2-0 São Cristóvão
16/Aug União Nacional FC 1-0 Portuguesa
16/Aug Entrerriense 2-1 Saquarema FC

22/Aug Portuguesa 1-1 São Cristóvão
23/Aug Saquarema FC 2-2 Mesquita
23/Aug Goytacaz 0-0 Entrerriense
23/Aug Paduano EC 1-1 AA Cabofriense
23/Aug Barra Mansa FC 3-1 Olympico FC
23/Aug Friburguense 5-1 Bonsucesso
23/Aug União Nacional FC 1-1 Olaria

26/Aug Entrerriense 1-1 Barra Mansa FC
26/Aug Mesquita 1-0 Bonsucesso
26/Aug Goytacaz 1-0 Olaria
26/Aug Paduano EC 0-0 São Cristóvão
26/Aug Olympico FC 2-3 Portuguesa
26/Aug União Nacional FC 1-1 Friburguense
27/Aug AA Cabofriense 2-0 Saquarema FC

29/Aug Olaria 2-1 Mesquita
29/Aug Bonsucesso 1-0 Entrerriense
29/Aug São Cristóvão 1-1 Goytacaz
29/Aug Portuguesa 0-1 Paduano EC
30/Aug União Nacional FC 2-1 Olympico FC
30/Aug Saquarema FC 2-1 Friburguense
30/Aug Barra Mansa FC 1-0 AA Cabofriense

06/Sep Mesquita 0-0 São Cristóvão
06/Sep Goytacaz 4-0 Portuguesa
06/Sep Paduano EC 0-1 União Nacional FC
06/Sep Olympico FC 1-2 Friburguense
06/Sep AA Cabofriense 1-1 Bonsucesso
06/Sep Olaria 3-0 Entrerriense

09/Sep Portuguesa 1-0 Mesquita
09/Sep União Nacional FC 1-1 Goytacaz
09/Sep Friburguense 4-2 Paduano EC
09/Sep Olaria 0-0 AA Cabofriense
09/Sep São Cristóvão 0-2 Entrerriense
09/Sep Bonsucesso 2-0 Barra Mansa FC
10/Sep Saquarema FC 3-1 Olympico FC

13/Sep Mesquita 1-0 União Nacional FC
13/Sep Goytacaz 2-0 Friburguense
13/Sep Paduano EC 6-2 Olympico FC
13/Sep Entrerriense 1-1 Portuguesa
13/Sep AA Cabofriense 0-1 São Cristóvão
13/Sep Saquarema FC 2-0 Bonsucesso
13/Sep Barra Mansa FC 0-1 Olaria

16/Sep Barra Mansa FC 1-1 Saquarema FC

19/Sep Portuguesa 0-0 Barra Mansa FC
19/Sep São Cristóvão 1-0 Bonsucesso
20/Sep Mesquita 2-1 Olympico FC
20/Sep Goytacaz 2-0 Paduano EC
20/Sep Entrerriense 4-2 Friburguense
20/Sep AA Cabofriense 1-0 União Nacional FC
20/Sep Saquarema FC 2-1 Olaria

23/Sep Mesquita 0-1 Goytacaz
23/Sep Entrerriense 1-0 Paduano EC
23/Sep AA Cabofriense 0-2 Olympico FC
23/Sep Friburguense 2-1 Barra Mansa FC
23/Sep Bonsucesso 3-0 União Nacional FC
23/Sep Olaria 1-2 Portuguesa
23/Sep São Cristóvão 1-1 Saquarema FC

26/Sep Portuguesa 1-1 Bonsucesso
26/Sep Olaria 3-2 São Cristóvão
27/Sep Paduano EC 0-1 Mesquita
27/Sep Saquarema FC 0-0 Goytacaz
27/Sep Olympico FC 1-1 Entrerriense
27/Sep Friburguense 2-0 AA Cabofriense
27/Sep Barra Mansa FC 0-0 União Nacional FC

03/Oct Portuguesa 3-1 AA Cabofriense
03/Oct Bonsucesso 0-1 Olaria
04/Oct Barra Mansa FC 1-1 São Cristóvão
04/Oct Friburguense 2-0 Mesquita
04/Oct Olympico FC 1-1 Goytacaz
04/Oct Paduano EC 0-1 Saquarema FC
04/Oct União Nacional FC 0-1 Entrerriense

                         P   M  W  D  L  GF  GA  GD
 1. Goytacaz            19  13  7  5  1  17   4  13  to group A
 2. Olaria              17  13  7  3  3  20   9  11  to group A
----------------------------------------------------------------
 3. Friburguense        17  13  7  3  3  25  16   9
 4. Entrerriense FC     17  13  6  5  2  15  11   4
 5. Saquarema FC        16  13  5  6  2  15  11   4
 6. São Cristóvão       14  13  4  6  3  14  11   3
 7. Portuguesa          14  13  4  6  3  14  15  -1
 8. Bonsucesso          13  13  5  3  5  12  13  -1
 9. Mesquita            11  13  4  3  6   9  13  -4
10. Barra Mansa FC      11  13  3  5  5  10  13  -3
11. União Nacional FC   11  13  3  5  5   7  11  -4
12. Paduano EC           9  13  3  3  7  10  16  -6
13. AA Cabofriense       9  13  3  3  7   7  13  -6
14. Olympico FC          4  13  1  2 10  14  33 -19
2º Turno (Taça Rio de Janeiro)
Group A

10/Oct Goytacaz 1-1 Madureira
11/Oct Americano 2-0 Olaria
11/Oct Flamengo 1-0 Bangu
11/Oct Volta Redonda 2-2 Botafogo
11/Oct Itaperuna 1-1 América-TR
12/Oct Vasco 3-2 Campo Grande
17/Oct Vasco 3-0 Madureira
17/Oct Americano 0-2 América-TR
18/Oct Fluminense 0-0 Olaria
18/Oct Flamengo 3-1 Itaperuna
18/Oct Volta Redonda 3-1 América
18/Oct Bangu 1-1 Goytacaz
19/Oct Campo Grande 1-2 Botafogo
21/Oct Fluminense 3-0 Madureira
21/Oct Americano 1-1 Bangu
22/Oct Vasco 3-0 Itaperuna
22/Oct Olaria 1-0 América
22/Oct Botafogo 1-1 América-TR
22/Oct Goytacaz 2-0 Volta Redonda
25/Oct Fluminense 2-2 Botafogo
25/Oct Olaria 4-0 Itaperuna
25/Oct América 0-0 Americano
25/Oct América-TR 1-0 Bangu
25/Oct Madureira 2-1 Flamengo
25/Oct Volta Redonda 1-0 Campo Grande
26/Oct Vasco 1-0 Goytacaz
28/Oct Campo Grande 1-2 Fluminense
28/Oct Americano 1-1 Botafogo
28/Oct Olaria 0-0 Bangu
28/Oct Itaperuna 1-1 América
28/Oct América-TR 0-0 Madureira
29/Oct Vasco 3-1 Volta Redonda
31/Oct Madureira 1-3 Campo Grande
31/Oct Olaria 1-3 América-TR
01/Nov Vasco 0-0 Americano
01/Nov Bangu 0-0 Volta Redonda
01/Nov Goytacaz 0-0 Botafogo
02/Nov América 0-4 Flamengo
04/Nov Botafogo 0-2 Olaria
04/Nov Fluminense 2-0 Goytacaz
04/Nov Madureira 0-2 Americano
04/Nov Bangu 2-0 Itaperuna
04/Nov Campo Grande 0-0 América-TR
05/Nov Vasco 4-2 América
08/Nov Campo Grande 0-1 Goytacaz
08/Nov Olaria 0-1 Vasco
08/Nov Flamengo 1-2 Botafogo
08/Nov Madureira 1-2 Volta Redonda
08/Nov América 2-0 América-TR
08/Nov Itaperuna 1-1 Americano        [Jogo suspenso no 2° tempo por falta de
segurança. O árbitro Eduardo Paula Maria expulsou o lateral-esquerdo Fabinho
do Itaperuna aos 28’ do 2° tempo. Rapidamente se formou o tumulto, culminando
com a pedrada na cabeça do árbitro, que considerou não haver mais condições
para continuar a partida. O Americano ganhou os pontos no TJD (Tribunal de
Justiça Desportiva) da Federação em 19/11.]
09/Nov Fluminense 0-0 Bangu
11/Nov Fluminense 1-0 América
13/Nov Bangu 1-0 Madureira
13/Nov Flamengo 1-0 Campo Grande
14/Nov Botafogo 1-3 Vasco
14/Nov Volta Redonda 2-0 Olaria
15/Nov Itaperuna 2-0 Goytacaz
15/Nov Americano 1-3 Flamengo
16/Nov América-TR 3-2 Fluminense
16/Nov América 0-0 Campo Grande
18/Nov América-TR 1-3 Vasco
18/Nov Volta Redonda 0-1 Itaperuna
18/Nov Botafogo 0-0 Madureira
18/Nov Goytacaz 0-2 América
19/Nov Flamengo 0-0 Olaria
19/Nov Americano 2-1 Fluminense
21/Nov América 1-1 Botafogo
22/Nov América-TR 0-0 Volta Redonda
22/Nov Fluminense 1-0 Flamengo
22/Nov Olaria 2-0 Campo Grande
22/Nov Itaperuna 2-0 Madureira
22/Nov Americano 1-1 Goytacaz
24/Nov Bangu 0-1 Vasco
25/Nov Goytacaz 0-1 Flamengo
28/Nov América-TR 0-4 Flamengo
28/Nov Americano 0-0 Volta Redonda
29/Nov Fluminense 0-1 Vasco
29/Nov Madureira 0-0 América
29/Nov Goytacaz 0-1 Olaria
29/Nov Campo Grande 1-0 Itaperuna
30/Nov Botafogo 3-1 Bangu
02/Dec Campo Grande 1-0 Bangu
03/Dec Volta Redonda 0-3 Flamengo
04/Dec Itaperuna 0-2 Fluminense
06/Dec Flamengo 1-1 Vasco
06/Dec Americano 0-0 Campo Grande
06/Dec Itaperuna 0-3 Botafogo
06/Dec América 1-1 Bangu
06/Dec Fluminense 3-2 Volta Redonda
06/Dec América-TR 5-2 Goytacaz
06/Dec Olaria 0-0 Madureira
                          P   G   W   D   L  GA  GF  GD
 1. Vasco                24  13  11   2   0  27   8  19
-------------------------------------------------------
 2. Flamengo             18  13   8   2   3  23   8  15
 3. Fluminense           17  13   7   3   3  19  11   8
 4. América-TR           15  13   5   5   3  17  16   1
 5. Botafogo             15  13   4   7   2  18  15   3
 6. Americano            15  13   3   8   2  11  10   1
 6. Olaria               14  13   5   4   4  11   8   3
 8. Volta Redonda        12  13   4   4   5  13  16  -3
 9. Bangu                10  13   2   6   5   7  10  -3
10. América              10  13   2   6   5  10  16  -6
-------------------------------------------------------
11. Campo Grande          9  13   3   3   7   9  13  -4   to 1993 Group B
12. Itaperuna             8  13   3   3   7   9  21 -12   to 1993 Group B
13. Goytacaz              8  13   2   4   7   8  17  -9   to 1993 Group B
14. Madureira             7  13   1   5   7   5  18 -13   to 1993 Group B
Group B

17/Oct Bonsucesso 1-0 AA Cabofriense
17/Oct Portuguesa 0-2 Olympico FC
18/Oct Paduano EC 1-1 Friburguense
18/Oct Mesquita 4-0 Barra Mansa FC
18/Oct União Nacional FC 0-1 Saquarema FC

24/Oct São Cristóvão 3-1 Mesquita
24/Oct Portuguesa 1-1 Entrerriense
24/Oct Bonsucesso 1-1 Olympico FC
25/Oct AA Cabofriense 0-0 Friburguense
25/Oct União Nacional FC 2-1 Barra Mansa FC
25/Oct Saquarema FC 2-0 Paduano EC

28/Oct São Cristóvão 1-0 União Nacional FC
28/Oct Friburguense 3-1 Olympico FC
28/Oct Mesquita 0-1 Portuguesa
28/Oct AA Cabofriense 0-0 Paduano EC
28/Oct Saquarema FC 0-0 Barra Mansa FC
28/Oct Entrerriense 3-1 Bonsucesso

31/Oct Bonsucesso 0-0 Friburguense
01/Nov Mesquita 1-1 Saquarema FC
01/Nov Olympico FC 1-0 São Cristóvão
01/Nov Barra Mansa FC 0-0 Entrerriense
01/Nov União Nacional FC 0-0 Paduano EC

04/Nov AA Cabofriense 0-0 Portuguesa

07/Nov AA Cabofriense 1-2 Mesquita
08/Nov Friburguense 1-0 União Nacional FC
08/Nov Barra Mansa FC 0-0 Portuguesa
08/Nov Entrerriense 1-1 Olympico FC

11/Nov Bonsucesso 2-0 Saquarema FC
11/Nov Entrerriense 2-1 São Cristóvão

14/Nov São Cristóvão 1-0 Portuguesa
15/Nov Friburguense 5-3 Saquarema FC
15/Nov Olympico FC 0-0 Mesquita
15/Nov União Nacional FC 2-0 AA Cabofriense
15/Nov Barra Mansa FC 0-1 Bonsucesso
15/Nov Paduano EC 0-1 Entrerriense

18/Nov Bonsucesso 2-2 São Cristóvão
18/Nov Barra Mansa FC 0-0 Friburguense
18/Nov Saquarema FC 3-0 AA Cabofriense
18/Nov Olympico FC 0-0 União Nacional FC
18/Nov Paduano EC 1-2 Portuguesa
19/Nov Entrerriense 0-0 Mesquita

21/Nov Portuguesa 1-0 Friburguense
22/Nov União Nacional FC 1-0 Mesquita
22/Nov Olympico FC 1-2 Barra Mansa FC
22/Nov Entrerriense 1-0 Saquarema FC
22/Nov Paduano EC 2-0 Bonsucesso

25/Nov São Cristóvão 2-0 Paduano EC

28/Nov São Cristóvão 1-0 Barra Mansa FC
29/Nov Mesquita 1-1 Friburguense
29/Nov AA Cabofriense 0-2 Entrerriense
29/Nov União Nacional FC 1-1 Bonsucesso
29/Nov Saquarema FC 1-1 Portuguesa
29/Nov Paduano EC 0-2 Olympico FC

02/Dec São Cristóvão 1-0 AA Cabofriense

06/Dec Portuguesa 1-0 Bonsucesso
06/Dec Friburguense 0-0 São Cristóvão
06/Dec AA Cabofriense 0-1 Barra Mansa FC
06/Dec Entrerriense 4-1 União Nacional FC
06/Dec Olympico FC 3-1 Saquarema FC
06/Dec Mesquita 1-0 Paduano EC

12/Dec Portuguesa 3-0 União Nacional FC
13/Dec Bonsucesso 0-0 Mesquita
13/Dec Friburguense 1-0 Entrerriense
13/Dec Saquarema FC 2-2 São Cristóvão
13/Dec Barra Mansa FC 4-0 Paduano EC

20/Dec Olympico FC 9-1 AA Cabofriense

                         P   M  W  D  L  GF  GA  GD
 1. Entrerriense        16  11  6  4  1  15   6   9  to 1993 Group A
 2. São Cristóvão       15  11  6  3  2  14   8   6  to 1993 Group A
---------------------------------------------------------------------
 3. Olympico FC         14  11  5  4  2  21   9  12
 4. Portuguesa          14  11  5  4  2  10   6   4
 5. Friburguense        14  11  4  6  1  12   7   5
 6. Mesquita            11  11  3  5  3  10   8   2
 7. Bonsucesso          11  11  3  5  3   9  10  -1
 8. Saquarema FC        10  11  3  4  4  14  15  -1
----------------------------------------------------------------------
 9. Barra Mansa FC      10  11  3  4  4   8   9  -1  to 1993 2nd level
10. União Nacional FC    9  11  3  3  5   7  12  -5  to 1993 2nd level
11. Paduano EC           5  11  1  3  7   4  15 -11  to 1993 2nd level
12. AA Cabofriense       3  11  0  3  8   2  21 -19  to 1993 2nd level
Vasco, as champions of 2º turno, is classified to the Final Phase.
Due to Vasco had won both 1º and 2º Turnos, no Final Phase was played.
Vasco champions of 1992.

Topscorers:
Ézio (Fluminense), 15 gols.
Bismarck (Vasco), 14.
Vágner (Fluminense), 12.
Serginho (América) e Leonardo (América-TR), 9.

1991

1993

list of champions.

list of 2nd level champions.

list of 3rd level champions.

list of 4th level champions.

list of final tables.

list of compositions 2nd level.

cup history.

About this document

Data about Group B thanks to Adriana Gonzaga.

Prepared and maintained by Marcelo Leme de Arruda for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Marcelo Leme de Arruda (mlarruda@terra.com.br)
Last updated: 04 Dec 2007

(C) Copyright Marcelo Leme de Arruda, RSSSF and RSSSF Brazil 1999/2007
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.