Rio de Janeiro Championship 1941

Source: "Campeonato Carioca: 96 Anos de História 1902-1997", book written by
Roberto Assaf and Clóvis Martins.
1º Turno
04/May      Canto do Rio 2-5 Fluminense
04/May      Botafogo 4-5 Bangu
04/May      Vasco 2-2 América
04/May      Bonsucesso 0-1 São Cristóvão
04/May      Flamengo 5-2 Madureira
11/May      América 4-0 São Cristóvão
11/May      Bangu 0-4 Canto do Rio
11/May      Fluminense 6-2 Vasco
11/May      Flamengo 4-2 Bonsucesso
11/May      Madureira 3-4 Botafogo
17/May      Fluminense 3-0 São Cristóvão
18/May      Botafogo 5-1 Bonsucesso
18/May      América 0-0 Flamengo
18/May      Bangu 3-4 Madureira
18/May      Vasco 5-0 Canto do Rio
24/May      Madureira 4-0 Canto do Rio
25/May      Botafogo 5-3 América
25/May      Bonsucesso 2-2 Bangu
25/May      Fluminense 1-3 Flamengo
25/May      Vasco 5-2 São Cristóvão
01/Jun      Flamengo 3-1 Vasco
01/Jun      Canto do Rio 3-5 São Cristóvão
01/Jun      Bonsucesso 0-2 Madureira
01/Jun      Bangu 4-0 América
01/Jun      Fluminense 3-2 Botafogo
08/Jun      Vasco 5-3 Botafogo
08/Jun      Bonsucesso 1-3 Canto do Rio
08/Jun      Bangu 1-2 Fluminense
08/Jun      América 1-5 Madureira
08/Jun      São Cristóvão 0-4 Flamengo
15/Jun      Madureira 4-2 Fluminense       [inauguration of Aniceto Moscoso Stadium]
15/Jun      Bonsucesso 4-1 América
15/Jun      Botafogo 8-1 São Cristóvão
15/Jun      Vasco 1-1 Bangu
15/Jun      Canto do Rio 0-4 Flamengo
21/Jun      Fluminense 4-2 Bonsucesso
22/Jun      São Cristóvão 3-4 Bangu
22/Jun      Flamengo 1-3 Botafogo
22/Jun      Madureira 0-1 Vasco
22/Jun      América 3-3 Canto do Rio
29/Jun      Botafogo 3-1 Canto do Rio
29/Jun      Bonsucesso 2-3 Vasco
29/Jun      São Cristóvão 4-2 Madureira
29/Jun      Bangu 0-7 Flamengo
29/Jun      América 0-3 Fluminense
2º Turno
06/Jul      Fluminense 6-1 Canto do Rio
06/Jul      São Cristóvão 2-2 Bonsucesso
06/Jul      Madureira 0-3 Flamengo
06/Jul      Bangu 3-5 Botafogo
06/Jul      América 1-1 Vasco
13/Jul      Canto do Rio 4-0 Bangu
13/Jul      Botafogo 4-2 Madureira
13/Jul      Vasco 1-2 Fluminense
13/Jul      São Cristóvão 3-3 América
13/Jul      Bonsucesso 2-5 Flamengo
20/Jul      São Cristóvão 0-9 Fluminense
20/Jul      Flamengo 1-0 América
20/Jul      Canto do Rio 1-3 Vasco       [inauguration of Caio Martins Stadium]
20/Jul      Bonsucesso 1-2 Botafogo
20/Jul      Madureira 2-3 Bangu
27/Jul      Flamengo 4-1 Fluminense
27/Jul      Canto do Rio 2-2 Madureira
27/Jul      Bangu 2-0 Bonsucesso
27/Jul      América 1-4 Botafogo
27/Jul      São Cristóvão 1-3 Vasco
03/Aug      Madureira 2-3 Bonsucesso
03/Aug      São Cristóvão 2-1 Canto do Rio
03/Aug      Botafogo 3-2 Fluminense
03/Aug      Vasco 1-2 Flamengo
03/Aug      América 2-1 Bangu
10/Aug      Madureira 2-1 América
10/Aug      Fluminense 4-3 Bangu
10/Aug      Flamengo 6-0 São Cristóvão
10/Aug      Canto do Rio 6-2 Bonsucesso
10/Aug      Botafogo 1-1 Vasco
17/Aug      São Cristóvão 2-6 Botafogo
17/Aug      Fluminense 3-1 Madureira
17/Aug      Flamengo 6-1 Canto do Rio
17/Aug      Bangu 0-4 Vasco
17/Aug      América 1-1 Bonsucesso
24/Aug      Vasco 6-0 Madureira
24/Aug      Canto do Rio 1-4 América
24/Aug      Botafogo 1-1 Flamengo
24/Aug      Bonsucesso 2-5 Fluminense
24/Aug      Bangu 3-2 São Cristóvão
31/Aug      Vasco 1-1 Bonsucesso
31/Aug      Fluminense 4-3 América
31/Aug      Flamengo 2-0 Bangu
31/Aug      Canto do Rio 6-3 Botafogo
31/Aug      Madureira 6-0 São Cristóvão
                          P   G   W   D   L  GF  GA  GD
 1. Flamengo             32  18  15   2   1  61  15  46   classified
 2. Fluminense           28  18  14   0   4  65  34  31   classified
 3. Botafogo             26  18  12   2   4  66  42  24   classified
 4. Vasco                23  18   9   5   4  46  28  18   classified
 5. Madureira            15  18   7   1  10  43  45  -2   classified
 6. Bangu                14  18   6   2  10  35  52 -17   classified
--------------------------------------------------------------------
 7. América              12  18   3   6   9  30  44 -14
 7. Canto do Rio         12  18   5   2  11  39  58 -19
 9. São Cristóvão        10  18   4   2  12  28  72 -44
10. Bonsucesso            8  18   2   4  12  28  51 -23
3º Turno
(matches valid also for Torneio Extra/Taça Oscar Cox)
21/Sep      Flamengo 4-1 Madureira
21/Sep      Fluminense 3-1 Vasco
21/Sep      Botafogo 5-1 Bangu
28/Sep      Madureira 1-5 Fluminense
28/Sep      Flamengo 1-2 Botafogo
28/Sep      Vasco 3-2 Bangu
05/Oct      Bangu 2-10 Fluminense
05/Oct      Botafogo 3-2 Madureira
05/Oct      Flamengo 1-0 Vasco
12/Oct      Madureira 1-4 Vasco
12/Oct      Botafogo 0-2 Fluminense
12/Oct      Bangu 2-3 Flamengo
19/Oct      Vasco 4-0 Botafogo
19/Oct      Bangu 3-0 Madureira
19/Oct      Fluminense 4-2 Flamengo
4º Turno
26/Oct      Madureira 0-2 Flamengo
26/Oct      Vasco 1-0 Fluminense
26/Oct      Bangu 3-4 Botafogo
01/Nov      Fluminense 6-2 Madureira
02/Nov      Botafogo 3-2 Flamengo
02/Nov      Bangu 1-4 Vasco
08/Nov      Fluminense 7-2 Bangu
09/Nov      Madureira 4-5 Botafogo
09/Nov      Vasco 1-1 Flamengo
15/Nov      Flamengo 6-2 Bangu
16/Nov      Fluminense 2-1 Botafogo
16/Nov      Vasco 3-0 Madureira
23/Nov      Madureira 5-4 Bangu
23/Nov      Flamengo 2-2 Fluminense
23/Nov      Botafogo 2-2 Vasco
                          P   G   W   D   L  GF  GA  GD
 1. Fluminense           17  10   8   1   1  41  14  27
 2. Vasco                14  10   6   2   2  23  11  12
 3. Botafogo             13  10   6   1   3  25  23   2
 4. Flamengo             12  10   5   2   3  24  17   7
 5. Madureira             2  10   1   0   9  16  39 -23
 5. Bangu                 2  10   1   0   9  22  47 -25
Total of Points:
Colocação final: PG e J
 1. Fluminense – 45 e 28   champions
 2. Flamengo – 44 e 28
 3. Botafogo – 39 e 28
 4. Vasco – 37 e 28
 5. Madureira – 17 e 28
 6. Bangu – 16 e 28
----------------------------------
 7. América – 12 e 18
 7. Canto do Rio – 12 e 18
 9. São Cristóvão – 10 e 18
10. Bonsucesso – 8 e 18


Topscorers:
Pirillo (Flamengo), 39 gols.
Rongo (Fluminense), 25.
Heleno (Botafogo), 24.
Isaías (Madureira), 20.
Lula (Bangu) e Pedro Amorim (Fluminense), 19.
Pascoal (Botafogo), 18.

Obs.: Com a criação do CND (Conselho Nacional dos Desportos) deixam de haver
substituições e jogador expulso não é mais substituído.

FLAMENGO 2 x 2 FLUMINENSE
Data – 23 / 11 / 1941 
Local – Gávea
Público - 15.312 pagantes
Renda - Cr$ 115.943,30
Árbitro – José Ferreira Lemos “Juca da Praia” 
Gols – 1° tempo: Fluminense 2 a 1, Pedro Amorim aos 20', Russo aos 25' e
Pirillo aos 35'; Final: 2 a 2, Pirillo aos 85'.
Flamengo – Yustrich, Domingos e Newton; Biguá, Volante e Jayme; Sá, Zizinho, 
Pirillo, Reuben e Vevé.
Técnico: Flávio Costa.
Fluminense – Batatais, Renganeschi e Machado; Mallazo, Brant e Afonsinho; 
Pedro Amorim, Romeu, Russo, Tim e Carreiro.
Técnico: Ondino Vieira.
Obs: Carreiro foi expulso. 
1940

1942

list of champions


About this document

Thanks to Renato Ruiz (renator@equatorialsistemas.com.br) and Alexandre Magno Barreto Berwanger (ambberwanger@yahoo.com.br).

Prepared and maintained by Marcelo Leme de Arruda for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Author: Marcelo Leme de Arruda (mlarruda@terra.com.br)
Last updated: 18 Aug 2008

(C) Copyright Marcelo Leme de Arruda, RSSSF and RSSSF Brazil 1999/2008
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.