Brazil 1968 Taça de Prata (Torneio Roberto Gomes Pedrosa)

This tournament was a precursor of the national championship.

Participants
Associação PORTUGUESA de Desportos (São Paulo-SP)
BANGU Atlético Clube (Rio de Janeiro-GB)
BOTAFOGO de Futebol e Regatas (Rio de Janeiro-GB)
Clube ATLÉTICO Mineiro (Belo Horizonte-MG)
Clube ATLÉTICO Paranaense (Curitiba-PR)
Clube de Regatas FLAMENGO (Rio de Janeiro-GB)
Clube de Regatas VASCO DA GAMA (Rio de Janeiro-GB)
Clube NÁUTICO Capibaribe (Recife-PE)
CRUZEIRO Esporte Clube (Belo Horizonte-MG)
Esporte Clube BAHIA (Salvador-BA)
FLUMINENSE Futebol Clube (Rio de Janeiro-GB)
GRÊMIO de Football Porto Alegrense (Porto Alegre-RS)
SANTOS Futebol Clube (Santos-SP)
SÃO PAULO Futebol Clube (São Paulo-SP) 
Sociedade Esportiva PALMEIRAS (São Paulo-SP)
Sport Club CORINTHIANS Paulista (São Paulo-SP)
Sport Club INTERNACIONAL (Porto Alegre-RS)
 
First Phase
 
24.08.1968

PORTUGUESA DE DESPORTOS 1 x 0 SÃO PAULO
(Leivinha)

28.08.1968

PALMEIRAS 1 x 0 NÁUTICO
(Artime)

01.09.1968

NÁUTICO 0 x 1 CORINTHIANS
(Paulo Borges)

PALMEIRAS 1 x 1 GRÊMIO
(Tupãzinho; Alcindo)

ATLÉTICO PARANAENSE 1 x 1 SÃO PAULO
(Sicupira; Miruca)

04.09.1968

INTERNACIONAL 1 x 1 PALMEIRAS
(Canhoto; Artime)

07.09.1968

INTERNACIONAL 1 x 1 NÁUTICO
(Bráulio; Lala)

08.09.1968

CORINTHIANS 2 x 1 SÃO PAULO
(Rivelino e Paulo Borges; Roberto Dias)

ATLÉTICO PARANAENSE 3 x 2 SANTOS
(Zé Roberto, Gildo e Madureira; Toninho Guerreiro e Edu)

GRÊMIO 3 x 0 PORTUGUESA DE DESPORTOS
(Loivo-2 e Ulisses-contra)

11.09.1968

CORINTHIANS 3 x 1 PORTUGUESA DE DESPORTOS
(Benê, Paulo Borges e Rivelino; Leivinha)

GRÊMIO 0 x 0 NÁUTICO

14.09.1968

FLUMINENSE 2 x 1 BOTAFOGO
(Samarone-2; Roberto)

SÃO PAULO 0 x 1 INTERNACIONAL
(Braúlio)

ATLÉTICO MINEIRO 1 x 0 BAHIA
(Amauri)

15.09.1968

FLAMENGO 0 x 2 SANTOS
(Edu e Toninho Guerreiro)

CRUZEIRO 3 x 0 NÁUTICO
(Procópio, Tostão e Hilton Oliveira)

PORTUGUESA DE DESPORTOS 0 x 2 VASCO DA GAMA
(Valfrido e Nei)

18.09.1968

BANGU 3 x 1 PORTUGUESA DE DESPORTOS
(Sabará-2 e Dé; Paes)

ATLÉTICO MINEIRO 2 x 1 NÁUTICO
(Vaguinho e Carlinhos; Ramos)

SANTOS 0 x 0 PALMEIRAS

ATLÉTICO PARANAENSE 3 x 1 FLUMINENSE
(Madureira-2 e Zé Roberto; Suingue)

INTERNACIONAL 2 x 1 VASCO DA GAMA
(Claudiomiro e Carlitos; Valfrido)

19.09.1968

CORINTHIANS 1 x 0 BAHIA
(Eduardo)

21.09.1968

SANTOS 2 x 1 FLUMINENSE
(Pelé e Toninho Guerreiro; Lula)

22.09.1968

VASCO DA GAMA 2 x 0 ATLÉTICO MINEIRO
(Buglê e Adilson)

CRUZEIRO 1 x 0 BAHIA
(Rodrigues)

PORTUGUESA DE DESPORTOS 3 x 3 INTERNACIONAL
(Marinho, Ivair e Rodrigues; Bráulio, Carlitos e Claudiomiro)

ATLÉTICO PARANAENSE 0 x 1 BOTAFOGO
(Paulo César Lima)

GRÊMIO 1 x 1 SÃO PAULO
(Alcindo; Nenê)

25.09.1968

FLAMENGO 1 x 0 CRUZEIRO
(Dionísio)

ATLÉTICO MINEIRO 1 x 2 SÃO PAULO
(Arlindo-contra; Nelsinho e Babá)

SANTOS 1 x 1 BANGU
(Toninho Guerreiro; Milton)

INTERNACIONAL 1 x 1 BAHIA
(Claudiomiro; Canhoteiro)

26.09.1968

BOTAFOGO 4 x 1 NÁUTICO
(Carlos Roberto, Gerson, Roberto e Jairzinho; Zé Carlos)

PALMEIRAS 2 x 0 FLUMINENSE
(Denilson-contra e César)

28.09.1968

FLAMENGO 1 x 1 BANGU
(Dionísio; Gijo)

29.09.1968

VASCO DA GAMA 3 x 2 SANTOS
(Valfrido-2 e Nei; Toninho Guerreiro-2)

ATLÉTICO MINEIRO 0 x 0 FLUMINENSE

CORINTHIANS 3 x 0 BOTAFOGO
(Paulo Borges-2 e Tales)

ATLÉTICO PARANAENSE 3 x 1 INTERNACIONAL
(Paulista, Madureira e Zé Roberto; Carlitos)

GRÊMIO 2 x 1 BAHIA
(Alcindo e Leal; Gagé)

02.10.1968

BAHIA 0 x 2 PALMEIRAS
(Ademir da Guia e Copeu)

FLUMINENSE 1 x 2 CRUZEIRO
(Suingue; Natal-2)

SÃO PAULO 0 x 0 BANGU

03.10.1968

FLAMENGO 3 x 3 PORTUGUESA DE DESPORTOS
(Liminha, Fio e Dionísio; Leivinha, Ivair e Zé Maria)

CORINTHIANS 2 x 1 ATLÉTICO MINEIRO
(Tales-2; Tião)

05.10.1968

VASCO DA GAMA 2 x 1 BOTAFOGO
(Valfrido-2; Humberto)

06.10.1968

BAHIA 0 x 1 PORTUGUESA DE DESPORTOS
(Leivinha)

FLAMENGO 0 x 2 PALMEIRAS
(Servílio e Artime)

ATLÉTICO MINEIRO 0 x 1 INTERNACIONAL
(Humberto Monteiro-contra)

SANTOS 2 x 1 CORINTHIANS
(Toninho Guerreiro e Pelé; Paulo Borges)

GRÊMIO 0 x 0 BANGU

09.10.1968

NÁUTICO 1 x 1 PORTUGUESA DE DESPORTOS
(Ede; Rodrigues)

VASCO DA GAMA 0 x 2 GRÊMIO
(Alcindo-2)

CRUZEIRO 3 x 1 CORINTHIANS
(Evaldo, Dirceu Lopes e Tostão; Tales)

SÃO PAULO 2 x 2 FLAMENGO
(Nenê e Roberto Dias; Fio e Gilbert)

ATLÉTICO PARANAENSE 2 x 3 ATLÉTICO MINEIRO
(Nilson e Dorval; Fioti-2 e Vaguinho)

INTERNACIONAL 0 x 0 BANGU

10.10.1968

SANTOS 9 x 2 BAHIA
(Toninho Guerreiro-4, Pelé-3, Negreiros e Douglas; Biriba e Adauri)

12.10.1968

PALMEIRAS 1 x 1 SÃO PAULO
(Artime; Arlindo)

BOTAFOGO 0 x 1 GRÊMIO
(Alcindo)

13.10.1968

NÁUTICO 2 x 0 BANGU
(Zé Carlos e Milton)

FLUMINENSE 1 x 0 FLAMENGO
(Wilton)

SANTOS 2 x 0 CRUZEIRO
(Pelé e Toninho Guerreiro)

INTERNACIONAL 0 x 1 CORINTHIANS
(Tales)

16.10.1968

NÁUTICO 1 x 3 VASCO DA GAMA
(Brito-contra; Silvinho-2 e Nado)

BAHIA 0 x 1 BANGU
(Aladim)

BOTAFOGO 0 x 0 PALMEIRAS

ATLÉTICO MINEIRO 0 x 0 FLAMENGO

SANTOS 2 x 0 PORTUGUESA DE DESPORTOS
(Abel e Toninho Guerreiro)

17.10.1968

FLUMINENSE 5 x 2 SÃO PAULO
(Lula-2, Nélio, Wilton e Cláudio Garcia; Babá e Roberto Dias)

CRUZEIRO 4 x 1 ATLÉTICO PARANAENSE
(Tostão-2, Dirceu Lopes e Evaldo; Sicupira)

CORINTHIANS 2 x 1 GRÊMIO
(Eduardo e Paulo Borges; Sérgio Lopes)

19.10.1968

BOTAFOGO 0 x 0 FLAMENGO

20.10.1968

NÁUTICO 0 x 1 FLUMINENSE
(Samarone)

VASCO DA GAMA 1 x 3 PALMEIRAS
(Valfrido; Fernando-contra, Artime e Serginho)

CRUZEIRO 1 x 1 BANGU
(Evaldo; Marcos)

SANTOS 0 x 0 SÃO PAULO

ATLÉTICO PARANAENSE 4 x 0 CORINTHIANS
(Ditão-contra, Nilo, Zé Roberto e Nair)

GRÊMIO 0 x 0 ATLÉTICO MINEIRO

23.10.1968

BAHIA 1 x 3 FLUMINENSE
(Morais; Wilton-2 e Nélio)

BANGU 1 x 3 CORINTHIANS
(Milton; Tales, Rivelino e Paulo Borges)

ATLÉTICO MINEIRO 1 x 1 BOTAFOGO
(Vaguinho; Jairzinho)

PALMEIRAS 1 x 1 CRUZEIRO
(Artime; Evaldo)

ATLÉTICO PARANAENSE 2 x 3 VASCO DA GAMA
(Zé Roberto e Madureira; Nei, Valfrido e Adilson)

INTERNACIONAL 1 x 3 SANTOS
(Claudiomiro; Toninho, Edu, Pelé)

24.10.1968

FLAMENGO 0 x 1 GRÊMIO
(Alcindo)

26.10.1968

FLUMINENSE 0 x 2 PORTUGUESA DE DESPORTOS
(Leivinha e Rodrigues)

PALMEIRAS 3 x 1 BANGU
(Ademir da Guia-2 e Tupãzinho; Marcos)

27.10.1968

NÁUTICO 0 x 3 SANTOS
(Edu-2 e Pelé)

BAHIA 1 x 0 BOTAFOGO
(Canhoteiro)

VASCO DA GAMA 3 x 2 SÃO PAULO
(Silvinho, Jurandir-contra e Benetti; Carlos Alberto e Babá)

ATLÉTICO MINEIRO 1 x 0 CRUZEIRO
(Vaguinho)

CORINTHIANS 0 x 1 FLAMENGO
(Dionísio)

GRÊMIO 1 x 1 ATLÉTICO PARANAENSE
(Alcindo; Zé Roberto)

14.11.1968

NÁUTICO 1 x 2 ATLÉTICO PARANAENSE
(Ramos; Sicupira-2)

15.11.1968

CRUZEIRO 1 x 1 BOTAFOGO
(Darci Menezes; Carlos Roberto)

16.11.1968

PALMEIRAS 2 x 0 CORINTHIANS
(Dudu e Tupãzinho)

ATLÉTICO MINEIRO 1 x 0 BANGU
(Oldair)

17.11.1968

BAHIA 1 x 1 ATLÉTICO PARANAENSE
(Tenente; Madureira)

VASCO DA GAMA 2 x 1 FLUMINENSE
(Eberval e Nei; Lula)

CRUZEIRO 2 x 2 PORTUGUESA DE DESPORTOS
(Rodrigues e Gilberto; Ivair e Lorico)

SÃO PAULO 4 x 1 BOTAFOGO
(Babá-2, Paraná e Chiquinho-contra; Humberto)

INTERNACIONAL 4 x 0 FLAMENGO
(Claudiomiro-2, Dorinho e Bráulio)

20.11.1968

NÁUTICO 1 x 0 BAHIA
(Ramos)

CRUZEIRO 1 x 0 GRÊMIO
(Jadir-contra)

CORINTHIANS 2 x 1 VASCO DA GAMA
(Tales e Flávio; Valfrido)

ATLÉTICO PARANAENSE 1 x 1 FLAMENGO
(Gildo; Dionísio)

INTERNACIONAL 1 x 0 BOTAFOGO
(Claudiomiro)

21.11.1968

BANGU 1 x 0 FLUMINENSE
(Dé)

PALMEIRAS 1 x 0 PORTUGUESA DE DESPORTOS
(César)

23.11.1968

SÃO PAULO 3 x 1 CRUZEIRO
(Miruca, Nelsinho e Babá; Dirceu Lopes)

VASCO DA GAMA 0 x 0 BANGU

24.11.1968

NÁUTICO 0 x 0 FLAMENGO

FLUMINENSE 2 x 1 CORINTHIANS
(Wilton e Suingue; Eduardo)

ATLÉTICO MINEIRO 2 x 2 SANTOS
(Lola e Ronaldo; Edu e Pelé)

PORTUGUESA DE DESPORTOS 2 x 2 BOTAFOGO
(Marinho e Ivair; Humberto e Rogério)

ATLÉTICO PARANAENSE 1 x 3 PALMEIRAS
(Zé Roberto; Artime-2 e César)

GRÊMIO 0 x 0 INTERNACIONAL

27.11.1968

NÁUTICO 2 x 3 SÃO PAULO
(Ramos e Roberto; Miruca, Babá e Nelsinho)

BAHIA 2 x 1 FLAMENGO
(Jair e Sanfillipo; Dionísio)

FLUMINENSE 0 x 1 INTERNACIONAL
(Dorinho)

CRUZEIRO 1 x 1 VASCO DA GAMA
(Tostão; Eberval)

SANTOS 3 x 1 GRÊMIO
(Carlos Alberto Torres, Pelé e Toninho Guerreiro; Sérgio Lopes)

ATLÉTICO PARANAENSE 1 x 0 PORTUGUESA DE DESPORTOS
(Nair)

28.11.1968

BOTAFOGO 2 x 0 BANGU
(Roberto e Lula)

ATLÉTICO MINEIRO 2 x 1 PALMEIRAS
(Oldair e Lola; Artime)

30.11.1968

BAHIA 2 x 1 SÃO PAULO
(Sanfillipo e Canhoteiro; Nenê)

VASCO DA GAMA 2 x 0 FLAMENGO
(Nado e Valfrido)

INTERNACIONAL 2 x 1 CRUZEIRO
(Dorinho e Bráulio; Tostão)

01.12.1968

BOTAFOGO 3 x 2 SANTOS
(Roberto-2 e Paulo César Lima; Toninho Guerreiro e Carlos Alberto Torres)

PORTUGUESA DE DESPORTOS 1 x 3 ATLÉTICO MINEIRO
(Paes; Ronaldo-2 e Vaguinho)

ATLÉTICO PARANAENSE 2 x 2 BANGU
(Zé Roberto e Madureira; Taduche e Dé)

GRÊMIO 3 x 1 FLUMINENSE
(Renato, Sérgio Lopes e Babá; Lula)

13.12.1968

BAHIA 3 x 1 VASCO DA GAMA
(Adauri, Gagé e Amorim; Silvinho)

Tables

Group A        
 1-Palmeiras      16  9  6  1  24- 9  24  Qualified
 2-Internacional  16  7  6  3  20-15  20  Qualified
----------------------------------------
 3-Corinthians    16 10  0  6  23-20  20
 4-Cruzeiro       16  6  5  5  22-18  17
 5-Atlético-PR    16  6  5  5  28-25  17
 6-Bangu          16  3  8  5  12-17  14
 7-Botafogo       16  4  5  7  17-22  13
 8-Flamengo       16  2  7  7  10-21  11
 9-Náutico        16  2  4 10  12-25   8

Group B
 1-Santos         16  9  4  3  37-18  22  Qualified
 2-Vasco da Gama  16  9  2  5  27-22  20  Qualified
----------------------------------------
 3-Atlético-MG    16  7  5  4  18-15  19
 4-Grêmio         16  6  7  3  17-11  19
 5-São Paulo      16  4  6  6  23-24  14
 6-Fluminense     16  6  1  9  19-23  13
 7-Portuguesa     16  3  5  8  18-29  11
 8-Bahia          16  4  2 10  14-27  10

Final Phase

04.12.1968

PALMEIRAS 3 x 0 VASCO DA GAMA
(Artime-2 e Buglê-contra)

INTERNACIONAL 1 x 2 SANTOS
(Elton; Pelé e Carlos Alberto Torres)

08.12.1968

VASCO DA GAMA 3 x 2 INTERNACIONAL
(Valfrido, Nado e Danilo Menezes; Claudiomiro e Tovar)

SANTOS 3 x 0 PALMEIRAS
(Abel, Edu e Toninho Guerreiro)

10.12.1968

VASCO DA GAMA 1 x 2 SANTOS
(Bianchini; Toninho Guerreiro e Pelé)

INTERNACIONAL 3 x 0 PALMEIRAS
(Claudiomiro, Ferrari-contra e Bráulio)

Table
 1-Santos          3  3  0  0   7- 2   6  Champions
 2-Internacional   3  1  0  2   6- 5   2
 3-Vasco da Gama   3  1  0  2   4- 7   2
 4-Palmeiras       3  1  0  2   3- 6   2

VASCO 1 x 2 SANTOS
Local : Maracanã. 
Data: 10/12/1968.
Árbitro : Arnaldo César Coelho.
Renda: Cr$ 144.372,00
Público: 54.994 pagantes.
Vasco : Valdir, Ferreira, Brito, Moacir (Fernando), Eberval, Benetti, Alcir, Nado,
Valfrido, Bianchini e Danilo Menezes (Adílson)
Técnico : Paulinho de Almeida.
Santos : Cláudio, Carlos Alberto, Ramos Delgado, Marçal, Rildo, Clodoaldo, Lima,
Edu, Toninho (Douglas), Pelé e Abel (Laércio)
Técnico : Antoninho
Gols: Toninho Guerreiro aos 14', Pelé aos 38' e Bianchini aos 49'.
Expulsões: Bianchini (Vasco) e Cláudio (Santos) aos 70'.
Obs.: Laércio era o goleiro reserva, tendo entrado devido a expulsão do Cláudio.

PRINCIPAIS ARTILHEIROS

 1º - Toninho Guerreiro (Santos), 18 gols;
 2º - Pelé (Santos), 12;
 3º - Valfrido (Vasco da Gama) e Artime (Palmeiras), 11;
 5º - Claudiomiro (Internacional), 9;
 6º - Paulo Borges (Corinthians), Alcindo (Grêmio) e Zé Roberto (Atlético Paranaense), 8;
 9º - Tales (Corinthians), Tostão (Cruzeiro), Edu (Santos) e Madureira (Atlético Paranaense), 7;
13º - Babá (São Paulo), Dionísio (Flamengo), Vaguinho (Atlético MG) e Bráulio (Internacional), 6;
17º - Leivinha (Portuguesa de Desportos), Roberto (Botafogo), Ramos (Náutico) e Wilton e
      Lula (Fluminense), 5;
22º - Nei (Vasco da Gama), Evaldo (Cruzeiro), Canhoteiro (Bahia), Nenê (São Paulo),
      Sicupira (Atlético Paranaense), Dé (Bangu) e Ivair (Portuguesa de Desportos), 4;
29º - Miruca, Nelsinho e Roberto Dias (São Paulo), Rivelino (Corinthians), Ademir da Guia,
      César e Tupãzinho (Palmeiras), Carlitos e Dorinho (Internacional), Eberval (Vasco da Gama),
      Humberto (Botafogo), Rodrigues (Portuguesa), Suingue (Fluminense) e Loivo (Grêmio), 3.
 
FORMAÇÕES BÁSICAS DAS EQUIPES PARTICIPANTES

ATLÉTICO MINEIRO: Mussula, Humberto Monteiro, Djalma Dias (Grapete), Vânder (Normandes) e
                  Cincunegui; Vanderlei (Oldair) e Amauri; Vaguinho (Ronaldo), Beto (Fioti),
                  Lola e Tião. Técnico: Yustrich.

ATLÉTICO PARANAENSE: Célio (Gil), Djalma Santos (Carlos Alberto) (Zé Carlos), Bellini, Vilmar
                     (Charrão) e Nilo; Paulista (Zequinha) e Nair; Gildo (Dorval) (Zezinho),
                     Madureira (Milton Dias), Zé Roberto (Sicupira) e Nilson. Técnicos: Nestor
                     Alves/Djalma Santos.

BAHIA: Jurandir (Édson Borracha), Tenente (Petrôneo), Jaime (Nildon), Zé Oto (Itamar) e Pão
       (Ailton); Amorim, Brígido (Biriba) (Adauri) e Eliseu (Cipó) (Jair); Gagé (Okada)
       (Tirson) (Kaneko), Sanfillipo (Zé Eduardo) (Morais) e Canhoteiro (China) (Pinheirinho).
       Técnico: Paulo Amaral.

BANGU: Ubirajara Motta (Devito), Fidélis, Mário Tito (Lincoln), Luís Alberto e Ari Clemente
       (Pedrinho); Jaime (Neguito) e Juarez (Marcos) (Fefeu); Gijo (Mário) (Taduche), Dé
       (Milton) (Prado) (Maurício), Sabará (Fernando) (Tonho) e Aladim. Técnico: Ocimar.

BOTAFOGO: Cao, Moreira (Mura) (Paulistinha), Zé Carlos (Chiquinho Pastor), Leônidas (Dimas) e
          Waltencir; Carlos Roberto e Gerson (Afonsinho); Zequinha (Rogério), Roberto (Ferretti),
          Humberto e Paulo César Lima (Lula). Técnico: Zagallo.

CORINTHIANS: Lula (Diogo), Osvaldo Cunha (Lidu), Ditão (Carlos), Clóvis (Luís Carlos) e Édson;
             Dirceu Alves (Dino Sani) e Rivelino (Zé Luís); Paulo Borges (Buião), Tales (Benê)
             (Parada) (Adnan), Flávio (Maciel) (Capitão) e Eduardo (Gilson Porto) (Vanderlei).
             Técnico: Aymoré Moreira.

CRUZEIRO: Raul (Fazzano), Pedro Paulo, Procópio (Ditão), Darci Menezes (Raul Fernandes) e Neco
          (Murilo); Zé Carlos (Piazza) e Dirceu Lopes; Natal, Tostão, Evaldo (Gilberto) e
          Rodrigues (Hilton Oliveira) (Davi). Técnico: Orlando Fantoni.

FLAMENGO: Claudinei (Ubirajara Alcântara) (Marco Aurélio) (Dominguez), Murilo (João Carlos)
          (Marcos), Onça (Manicera), Guilherme (Tinho) (Reyes) e Paulo Henrique (Moisés)
          (França); Liminha (Cardosinho) e Carlinhos (Néviton); Gilbert (Luís Carlos) (Zélio)
          (Valdir), Dionísio (Zezinho) (Diogo), Silva (Fio) (Betinho) e Rodrigues Neto (Arílson)
          (Luís Cláudio). Técnico: Valter Miraglia.

FLUMINENSE: Félix, Oliveira (Valtinho), Galhardo (Osmar), Assis (Silveira) (Bauer) e Altair;
            Denilson (Nélio) (Agnaldo) e Suingue; Wilton, Cláudio Garcia (Ademar Pantera),
            Samarone e Lula (Serginho). Técnico: Evaristo Macedo.

GRÊMIO: Alberto, Espinosa (Renato), Ari Ercílio (Paulo Souza), Áureo e Everaldo; Jadir e Sérgio
        Lopes (Cléo); Flecha (Babá), Alcindo, João Severiano (Paíca) e Volmir (Loivo).
        Técnico: Sérgio Moacir Torres.

INTERNACIONAL: Schneider (Gainete), Laurício, Scala, Pontes (Luís Carlos) e Sadi (Jorge Andrade);
               Élton (Balzareti) e Dorinho (Tovar); Carlitos (Valdomiro), Claudiomiro (Bebeto),
               Bráulio e Canhoto (Lambari). Técnico: Daltro Menezes.

NÁUTICO: João Adolfo (Valter Serafim), Gena, Ivan Limeira (Nilton), Fraga (Edson) (Fernando) e
         Toinho (Lourival); Jardel (Zé Carlos) e Nilsinho (Milton) (Didico); Ramos (Elói)
         (Coutinho), Ladeira (Rato), Nino (Bita) (Cardoso) e Lala (Ede). Técnico: Duque.

PALMEIRAS: Chicão, Geraldo Escalera (Eurico) (Neves), Baldochi (Luís Pereira), Nélson (Minuca)
           e Ferrari; Dudu (Júlio Amaral) e Ademir da Guia; Copeu (Marco Antônio), Servílio
           (César), Artime (Tupãzinho) e Serginho. Técnico: Filpo Nuñez.

PORTUGUESA DE DESPORTOS: Orlando, Zé Maria, Guaraci (Jorge) (Luizão), Marinho (Ulisses) e Augusto
                         (Américo) (Gil); Lorico e Paes (Basílio); Edu (Eli), Leivinha, Ivair e
                         Valdir (Humberto). Técnico: Lula.

SANTOS: Cláudio (Laércio), Carlos Alberto Torres, Ramos Delgado, Marçal (Joel Camargo) e Rildo;
        Clodoaldo e Negreiros (Lima); Edu (Douglas), Toninho Guerreiro, Pelé e Abel.
        Técnico: Antoninho.

SÃO PAULO: Picasso, Celso (Cláudio Deodato), Jurandir (Eduardo), Roberto Dias (Arlindo) e Edilson
           (Dé); Lourival (Carlos Alberto) e Nenê (Nelsinho); Terto (Miruca) (Antoninho), Téia
           (Benê), Babá e Paraná (Carlinhos) (Ricardo). Técnico: Diede Lameiro.

VASCO DA GAMA: Pedro Paulo (Valdir), Ferreira, Brito, Fontana e Eberval (Moacir); Benetti (Alcir)
               e Danilo Menezes (Buglê); Nado, Nei (Adilson), Valfrido (Bianchini) e Eduardo
               (Silvinho). Técnico: Paulinho de Almeida.

1967

1969

list of champions.

list of champions 1967-70.

list of topscorers.

list of 2nd division champions.


About this document

Thanks to Adethson Leite (adethson@uol.com.br) and Carlos Celso Cordeiro (ccelsocordeiro@oi.com.br), Alexandre Magno Barreto Berwanger (ambberwanger@yahoo.com.br), Marcos Ibrahim (marcosibra1951@yahoo.com.br), Guilherme Nascimento (guilherme.nasc@yahoo.com.br), Marcelo Ludwig Dorneles Coelho (marcelodcoelho@yahoo.com.br) and Pedro Varanda (florianovaranda@ig.com.br).

Prepared and maintained by Julio Bovi Diogo, Ricardo Pontes, José Ricardo Caldas e Almeida and Marcos Galves Moreira for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Authors: Julio Bovi Diogo (juliodiogo@atribuna.com.br), Ricardo Pontes (rffp@terra.com.br) José Ricardo Caldas e Almeida (josericardo.almeida@terra.com.br) and Marcos Galves Moreira.
Last updated: 18 Oct 2009

(C) Copyright Julio Bovi Diogo, Ricardo Pontes, José Ricardo Caldas e Almeida, Marcos Galves Moreira, RSSSF and RSSSF Brazil 1998/2009
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.