Pará 1987

Participants:

INDEPENDENTE Atlético Clube (Belém)
Atlético Clube IZABELENSE (Santa Izabel do Pará)
PAYSANDU Sport Club (Belém)
PINHEIRENSE Esporte Clube (Belém)
Clube do REMO (Belém)
SANTA ROSA Esporte Clube (Icoaraci)
SPORT Club BELÉM (Belém)
Associação Atlética TIRADENTES (Belém)
TUNA LUSO Brasileira (Belém)
YAMADA Clube (Belém)


FIRST STAGE:
(Winners go to Final Stage)
(O campeão se classifica ao Triangular Final)

Table:
 1.Paysandu	  9  8  1  0  25- 5  17  Qualified
---------------------------------------
 2.Remo		  9  7  1  1  14- 2  15
 3.Tuna Luso	  9  7  0  2  17- 6  14
 4.Izabelense	  9  5  1  3  14-10  11
 5.Sport Belém	  9  4  1  4  12-12   9
 6.Yamada	  9  3  2  4  14-17   8
 7.Santa Rosa	  9  3  2  4   8-11   8
 8.Pinheirense	  9  1  3  5   7-18   5
 9.Tiradentes	  9  0  2  7   6-20   2
10.Independente	  9  0  1  8   3-19   1

Round 1
[Mar 8]
Izabelense  	4-0  Tiradentes
[Mar 9]
Paysandu  	4-0  Independente
[Mar 10]
Tuna Luso  	1-0  Sport Belém
Remo  		1-0  Santa Rosa
Pinheirense  	2-2  Yamada

Round 2
[Mar 14]
Tuna Luso  	4-0  Pinheirense
Tiradentes  	2-3  Yamada
[Mar 15]
Santa Rosa  	0-0  Izabelense
Remo  		4-0  Independente
[Mar 16]
Paysandu  	4-1  Sport Belém

Round 3
[Mar 21]
Tiradentes  	1-3  Tuna Luso
[Mar 22]
Izabelense  	0-2  Remo
Paysandu  	3-0  Pinheirense
Yamada  	2-1  Santa Rosa
Sport Belém  	3-0  Independente

Round 4
[Mar 25]
Paysandu  	3-0  Santa Rosa
[Mar 28]
Tiradentes  	1-1  Independente
[Mar 29]
Sport Belém  	2-0  Pinheirense
Remo  		2-0  Yamada
Izabelense  	0-1  Tuna Luso

Round 5
[Apr 1]
Yamada  	1-3  Tuna Luso
[Apr 4]
Independente  	1-2  Santa Rosa
[Apr 5]
Sport Belém  	2-1  Tiradentes
Remo  		2-0  Pinheirense
Izabelense  	1-3  Paysandu

Round 6
[Apr 8]
Paysandu  	3-0  Tiradentes
[Apr 11]
Independente  	1-2  Pinheirense
Santa Rosa  	1-3  Tuna Luso
[Apr 12]
Izabelense  	3-2  Yamada
Remo  		1-1  Sport Belém

Round 7
[Apr 15]
Independente  	0-1  Tuna Luso
[Apr 19]
Santa Rosa  	2-0  Tiradentes
Izabelense  	3-2  Pinheirense
Yamada  	1-2  Sport Belém
[Apr 20]
Paysandu  	1-0  Remo

Round 8
[Apr 23]
Tiradentes  	0-1  Remo
[Apr 26]
Tuna Luso  	1-2  Paysandu
Yamada  	1-0  Independente
Izabelense  	2-0  Sport Belém
Pinheirense  	0-0  Santa Rosa

Round 9
[Apr 29]
Yamada  	2-2  Paysandu
[May 2]
Sport Belém  	1-2  Santa Rosa
[May 3]
Pinheirense  	1-1  Tiradentes
Remo  		1-0  Tuna Luso
Izabelense  	1-0  Independente

Table:
 1.Paysandu	  9  8  1  0  25- 5  17  Qualified
---------------------------------------
 2.Remo		  9  7  1  1  14- 2  15
 3.Tuna Luso	  9  7  0  2  17- 6  14
 4.Izabelense	  9  5  1  3  14-10  11
 5.Sport Belém	  9  4  1  4  12-12   9
 6.Yamada	  9  3  2  4  14-17   8
 7.Santa Rosa	  9  3  2  4   8-11   8
 8.Pinheirense	  9  1  3  5   7-18   5
 9.Tiradentes	  9  0  2  7   6-20   2
10.Independente	  9  0  1  8   3-19   1


SECOND STAGE:
(Winners go to Final Stage)
(O campeão se classifica ao Triangular Final)

Table (not including goals from May 10):
 1.Paysandu	  9  9  0  0  20- 5  18  Qualified
---------------------------------------
 2.Remo	 	  9  7  1  1  19- 7  15
 3.Tuna Luso  	  9  6  1  2  21- 9  13
 4.Sport Belém    9  5  0  4  17-14  10
 5.Yamada  	  9  3  2  4  17-12   8
 6.Izabelense	  9  2  3  4   8-10   7
 7.Pinheirense	  9  2  3  4  14-23   7
 8.Santa Rosa	  9  2  2  5  11-14   6
 9.Tiradentes	  9  2  2  5   9-17   6
10.Independente	  9  0  0  9   3-28   0

Round 1
[May 6]
Tiradentes  	0-2  Paysandu
[May 7]
Tuna Luso  	2-1  Santa Rosa
[May 9]
Yamada  	0-2  Izabelense
Pinheirense  	0-6  Sport Belém
[May 10]
Independente	 -   Remo			[exact score unknown, Remo won]

Round 2
[May 16]
Tiradentes  	2-0  Sport Belém
Yamada  	1-1  Pinheirense
[May 17]
Tuna Luso  	5-0  Independente
Santa Rosa  	0-2  Paysandu
Remo  		2-1  Izabelense

Round 3
[May 23]
Tuna Luso  	2-0  Izabelense
Santa Rosa  	1-2  Sport Belém
[May 24]
Remo  		4-1  Tiradentes
Pinheirense  	2-4  Paysandu
Independente  	0-3  Yamada

Round 4 [May 31]
Pinheirense  	1-5  Remo
Santa Rosa  	1-1  Yamada
Sport Belém  	3-2  Tuna Luso
Independente  	0-1  Paysandu
Tiradentes  	1-1  Izabelense

Round 5
[Jun 3]
Paysandu  	2-0  Yamada
[Jun 6]
Santa Rosa  	4-2  Independente
Tuna Luso  	2-0  Tiradentes
[Jun 7]
Pinheirense  	1-1  Izabelense
Sport Belém  	0-3  Remo

Round 6
[Jun 13]
Yamada  	5-1  Tiradentes
[Jun 14]
Independente  	0-3  Izabelense
Pinheirense  	0-3  Tuna Luso
[Jun 15]
Santa Rosa  	1-2  Remo
[Jun 16]
Sport Belém  	0-2  Paysandu

Round 7
[Jun 18]
Tiradentes  	1-2  Santa Rosa
[Jun 21]
Sport Belém  	0-4  Yamada
Pinheirense  	6-1  Independente
Tuna Luso  	0-0  Remo
[Jun 22]
Paysandu  	2-0  Izabelense

Round 8
[Jun 27]
Sport Belém  	2-0  Izabelense
[Jun 28]
Santa Rosa  	1-2  Pinheirense
Independente  	0-2  Tiradentes
[Jun 29]
Paysandu  	3-2  Tuna Luso
[Jun 30]
Yamada  	1-2  Remo

Round 9
[Jul 4]
Tuna Luso  	3-2  Yamada
Tiradentes  	1-1  Pinheirense
Independente  	0-4  Sport Belém
[Jul 5]
Izabelense  	0-0  Santa Rosa
[Jul 6]
Remo  		1-2  Paysandu

Table (not including goals from May 10):
 1.Paysandu	  9  9  0  0  20- 5  18  Qualified
---------------------------------------
 2.Remo	 	  9  7  1  1  19- 7  15
 3.Tuna Luso  	  9  6  1  2  21- 9  13
 4.Sport Belém    9  5  0  4  17-14  10
 5.Yamada  	  9  3  2  4  17-12   8
 6.Izabelense	  9  2  3  4   8-10   7
 7.Pinheirense	  9  2  3  4  14-23   7
 8.Santa Rosa	  9  2  2  5  11-14   6
 9.Tiradentes	  9  2  2  5   9-17   6
10.Independente	  9  0  0  9   3-28   0


OVERALL TABLE (not including goals from May 10):
(Top 8 qualify for Third Stage)
(Os 8 primeiros jogam o Terceiro Turno)

 1.Paysandu 	 18 17  1  0  45-10  35  Qualified
 2.Remo 	 18 14  2  2  33- 9  30  Qualified
 3.Tuna Luso 	 18 13  1  4  38-15  27  Qualified
 4.Sport Belém 	 18  9  1  8  29-26  19  Qualified
 5.Izabelense 	 18  7  4  7  22-20  18  Qualified
 6.Yamada 	 18  6  4  8  31-29  16  Qualified
 7.Santa Rosa 	 18  5  4  9  19-25  14  Qualified
 8.Pinheirense 	 18  3  6  9  21-41  12  Qualified
---------------------------------------
 9.Tiradentes 	 18  2  4 12  15-37   8
10.Independente  18  0  1 17   6-47   1



THIRD STAGE:
(Winners go to Final Stage)
(O campeão se classifica ao Triangular Final)

Table:
1.Remo		  7  4  3  0   8- 2  11  Qualified
---------------------------------------
2.Tuna Luso	  7  4  2  1  14- 2  10
3.Paysandu	  7  3  4  0   6- 2  10
4.Santa Rosa	  7  3  2  2   7- 5   8
5.Sport Belém	  7  2  1  4   3- 7   5
6.Pinheirense	  7  1  3  3   8-15   5
7.Izabelense	  7  1  2  4   3-13   4
8.Yamada	  7  1  1  5   4- 7   3

[Jul 10]
Yamada		  3-0  Izabelense
Sport Belém	  1-0  Pinheirense

[Jul 13]
Tuna Luso	  0-0  Santa Rosa

[Jul 14]
Remo		  0-0  Izabelense

[Jul 16]
Santa Rosa	  1-0  Sport Belém
Tuna Luso	  2-1  Yamada
Paysandu	  1-1  Pinheirense

[Jul 20]
Pinheirense	  0-0  Yamada
Paysandu	  1-1  Sport Belém

[Jul 21]
Remo		  0-0  Santa Rosa

[Jul 23]
Izabelense	  1-0  Sport Belém
Tuna Luso	  4-0  Pinheirense

[Jul 27]
Santa Rosa	  2-0  Yamada
Paysandu	  1-0  Izabelense

[Jul 30]
Remo		  1-0  Yamada
Sport Belém	  0-3  Tuna Luso
Paysandu	  2-0  Santa Rosa

[Aug 3]
Remo		  5-2  Pinheirense
Izabelense	  0-5  Tuna Luso

[Aug 4]
Paysandu	  1-0  Yamada

[Aug 9]
Sport Belém	  1-0  Yamada
Pinheirense	  3-2  Santa Rosa

[Aug 13]
Pinheirense	  2-2  Izabelense

[Aug 16]
Remo		  1-0  Sport Belém
Izabelense	  0-2  Santa Rosa
Paysandu	  0-0  Tuna Luso

[Aug 19]
Remo		  0-0  Paysandu

[Aug 23]
Tuna Luso	  0-1  Remo

Table:
1.Remo		  7  4  3  0   8- 2  11  Qualified
---------------------------------------
2.Tuna Luso	  7  4  2  1  14- 2  10
3.Paysandu	  7  3  4  0   6- 2  10
4.Santa Rosa	  7  3  2  2   7- 5   8
5.Sport Belém	  7  2  1  4   3- 7   5
6.Pinheirense	  7  1  3  3   8-15   5
7.Izabelense	  7  1  2  4   3-13   4
8.Yamada	  7  1  1  5   4- 7   3

Note: Since Paysandu won 2 stages and Remo 1, the Final Stage was replaced by a League Final.
Obs.: Como o Paysandu venceu 2 turnos e o Remo 1, o Triangular Final foi substituído por uma partida final.


LEAGUE FINALS:

[Aug 30]

Paysandu	2-1  Remo

*** PAYSANDU are Pará 1987 champions ***


Final standings:
 1.Paysandu	  26 21  5  0  53-13  47  Champions
----------------------------------------
 2.Remo		  26 18  5  3  42-13  41
 3.Tuna Luso	  25 17  3  5  52-17  37
 4.Sport Belém	  25 11  2 12  32-33  24
 5.Santa Rosa	  25  8  6 11  26-30  22
 6.Izabelense	  25  8  6 11  25-33  22
 7.Yamada	  25  7  5 13  35-36  19
 8.Pinheirense	  25  4  9 12  29-56  17
 9.Tiradentes	  18  2  4 12  15-37   8
10.Independente	  18  0  1 17   6-47   1

* 315 goals / 118 matches = 2.67 gpm (not including goals and match from May 10). 

Topscorer: Cabinho (Paysandu), 24 goals.

1986

1988

list of champions

list of topscorers


About this document

Source: Placar print edition.

Prepared and maintained by Guillermo Alexander Rivera for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil.

Author: Guillermo Alexander Rivera (charles_inters@yahoo.com).
Last updated: 05 Feb 2012.

(C) Copyright Guillermo Alexander Rivera, RSSSF and RSSSF Brazil 2012.
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.