Minas Gerais State League 2018 - U-15 2nd Level

Campeonato Mineiro Infantil 2018 - 2ª Divisão

Participants:

AMÉRICA Futebol Clube (Teófilo Otoni) [1]
Associação de Ensino e Pesquisa em Esporte e Lazer - ASEPEL (Juiz de Fora)
Associação Desportiva PEDRAS DE MARIA da Cruz (Pedras de Maria da Cruz)
Associação Esportiva RUBRO NEGRO (Contagem)
Associação Esportiva TUPINAMBÁS (Belo Horizonte) [2]
ATHLETIC Club (São João del Rei)
BANGU Esporte Clube (Congonhas) (*)
BÉTIS Futebol Clube (Ouro Branco) [3]
BOSTON City Futebol Clube Brasil Eireli (Martins Soares)
Centro De Formação De Atletas - CFA (Contagem) [4]
Esporte Clube FUTGOL (Contagem)
GUARANI Esporte Clube (Divinópolis)
INTER São Gotardo (São Gotardo)
MINAS BOCA Futebol Ltda (Sete Lagoas) [5]
SANTA CRUZ Futebol Clube (Belo Horizonte) [6]
UNIÃO LUZIENSE Esporte Clube (Santa Luzia)
VALERIODOCE Esporte Clube (Itabira)
VICTÓRIA Clube de Monte Claros (Monte Claros) (*)

[1] Play in Ibirité
[2] Play in Santa Luzia
[3] Play in Congonhas
[4] Play in santa Luzia
[5] Play in Ibirité
[6] Play in Contagem
(*) Excluded by FMF

FIRST PHASE:

(Top 2 from each group are qualified to Final Stage, but considering as overall standing, the points from U-17 adding the points from U-15)
(Os 2 primeiros de cada grupo estão classificados para o Hexagonal Final, mas considerando a somatória dos pontos do Sub 17 com os do Sub 15)

Group A

Table:		M  W  D  L  GF-GA  Pts
1.Athletic	8  7  1  0  17- 0  22   Qualified
2.ASEPEL	8  4  2  2  11- 6  14   Qualified
3.América TO	8  4  2  2  11- 4  14
4.Bétis		8  2  1  5   8-13   7
5.Bangu		8  0  0  8   0-24   0

Round 1 [Apr 7]
Bétis		1-3	América TO
ASEPEL		3-0	Bangu		[WO]

Round 2 [Apr 14]
América TO	0-1	ASEPEL
Bangu		0-3	Athletic	[WO]

Round 3 [Apr 21]
ASEPEL		1-1	Bétis
Athletic	0-0	América TO

Round 4 [Apr 28]
América TO	3-0	Bangu		[WO]
Bétis		0-4	Athletic

Round 5 [May 5]
Athletic	1-0	ASEPEL
Bangu		0-3	Bétis		[WO]

Round 6 [May 12]
América TO	1-0	Bétis
Bangu		0-3	ASEPEL		[WO]

Round 7 [May 19]
ASEPEL		1-1	América TO
Athletic	3-0	Bangu		[WO]

Round 8 [Jun 16]
Bétis		0-2	ASEPEL
América TO	0-1	Athletic

Round 9 [Jun 23]
Bangu		0-3	América TO	[WO]	
Athletic	2-0	Bétis

Round 10 [Jun 9]
ASEPEL		0-3	Athletic
Bétis		3-0	Bangu		[WO]

Table:		M  W  D  L  GF-GA  Pts
1.Athletic	8  7  1  0  17- 0  22   Qualified
2.ASEPEL	8  4  2  2  11- 6  14   Qualified
3.América TO	8  4  2  2  11- 4  14
4.Bétis		8  2  1  5   8-13   7
5.Bangu		8  0  0  8   0-24   0


Group B

Table		M  W  D  L  GF-GA  Pts
1.Tupinambás	6  3  2  1   9- 7  11   Qualified
2.Boston	6  2  4  0  11- 6  10   Qualified
3.Valeriodoce	6  2  2  2   8- 8   8
4.U.Luziense	6  0  2  4   7-14   2

Round 1 [Apr 7]
Tupinambás	2-2	Boston
Valeriodoce	3-3	U.Luziense

Round 2 [Apr 21]
Boston		3-1	Valeriodoce
U.Luziense	1-2	Tupinambás

Round 3 [May 5]
Tupinambás	1-0	Valeriodoce
Boston		4-1	U.Luziense

Round 4 [May 19]
Valeriodoce	2-1	Tupinambás
U.Luziense	1-1	Boston

Round 5 [Jun 23]
U.Luziense	0-2	Valeriodoce
Boston		1-1	Tupinambás

Round 6 [Jun 9]
Tupinambás	2-1	U.Luziense
Valeriodoce	0-0	Boston 

Table		M  W  D  L  GF-GA  Pts
1.Tupinambás	6  3  2  1   9- 7  11   Qualified
2.Boston	6  2  4  0  11- 6  10   Qualified
3.Valeriodoce	6  2  2  2   8- 8   8
4.U.Luziense	6  0  2  4   7-14   2


Group C

Table:		M  W  D  L  GF-GA  Pts
1.Inter		8  6  2  0  24- 5  20   Qualified
2.Santa cruz	8  6  1  1  16- 6  19   Qualified
3.Guarani	8  2  2  4   8-12   8
4.Rubro Negro	8  2  0  6   9-14   6
5.CFA		8  1  1  6   4-24   4

Round 1 [Apr 8]
Inter		4-1	Guarani
Rubro Negro 	0-3	Santa Cruz

Round 2 [Apr 15]
Guarani		0-1	Rubro Negro
Santa Cruz	3-2	CFA

Round 3 [Apr 22]
Rubro Negro	1-2	Inter
CFA		0-1	Guarani

Round 4
[Apr 28]
Inter		4-0 	CFA
[Apr 29]
Guarani		1-2	Santa Cruz

Round 5 
[May 5]
Santa Cruz	0-2	Inter
[May 6]
CFA		1-0	Rubro Negro

Round 6 [May 12]
Guarani		2-2	Inter
Santa Cruz	3-0	Rubro Negro

Round 7 
[May 19]
Rubro Negro	1-2	Guarani
[May 20]
CFA		0-3	Santa Cruz

Round 8 [Jun 16]
Guarani		1-1	CFA
Inter		3-0	Rubro Negro

Round 9 [Jun 23]
Rubro Negro	6-0	CFA
Inter		1-1	Santa Cruz

Round 10 [Jun 9]
Santa Cruz	1-0	Guarani
CFA		0-6	Inter

Table:		M  W  D  L  GF-GA  Pts
1.Inter		8  6  2  0  24- 5  20   Qualified
2.Santa cruz	8  6  1  1  16- 6  19   Qualified
3.Guarani	8  2  2  4   8-12   8
4.Rubro Negro	8  2  0  6   9-14   6
5.CFA		8  1  1  6   4-24   4


Group D


Table		M  W  D  L  GF-GA  Pts
1.Minas Boca	6  5  1  0  12- 1  16   Qualified
2.Futgol	6  4  1  1  11- 4  10   Qualified
3.Ped.de Maria	6  2  0  4   8- 8   6
4.Victória	6  0  0  6   0-18   0

Round 1 [Apr 7]
Pedras de Maria	1-3	Futgol
Minas Boca      3-0 	Victória	[WO]

Round 2 [Apr 21]
Victória	0-3 	Pedras de Maria	[WO]
Futgol		0-0 	Minas Boca

Round 3 [May 5]
Minas Boca	1-0	Pedras de Maria
Victória	0-3	Futgol		[WO]

Round 4 [May 19]
Pedras de Maria	1-2	Minas Boca
Futgol		3-0	Victória	[WO]

Round 5 [Jun 23]
Futgol		2-0	Pedras de Maria
Victória	0-3	Minas Boca	[WO]

Round 6 [Jun 9]
Pedras de Maria	3-0	Victória	[WO]
Minas Boca	3-0	Futgol

Table		M  W  D  L  GF-GA  Pts
1.Minas Boca	6  5  1  0  12- 1  16   Qualified
2.Futgol	6  4  1  1  11- 4  10   Qualified
3.Ped.de Maria	6  2  0  4   8- 8   6
4.Victória	6  0  0  6   0-18   0

FINAL PHASE
(Octogonal Final)

Round 1
[Aug 4]
Minas Boca	1-0	ASEPEL
Santa cruz	1-3	Boston
Inter		0-2 	Tupinambás
[Aug 5]
Athletic	1-1	Futgol

Round 2 [Aug 11]
Tupinambás	0-4	Athletic
ASEPEL		1-1	Santa Cruz
Futgol		0-2	Minas Boca
Boston		0-0	Inter

Round 3 [Aug 18]
Minas Boca	1-0	Tupinambás
Santa Cruz	1-0	Futgol
Inter		1-0	Athletic
Boston		1-0	ASEPEL

Round 4 
[Aug 25]
ASEPEL		0-1	Inter
Tupinambás	1-2	Santa Cruz
Futgol		2-0	Boston
[Aug 26]
Athletic	1-2	Minas Boca

Round 5 [Sep 1]
ASEPEL		2-1	Futgol
Santa Cruz	0-2	Athletic
Inter		0-0	Minas Boca
Boston		2-0	Tupinambás

Round 6 
[Sep 8]
Tupinambás	0-3	ASEPEL
Minas Boca	2-0	Santa Cruz
Inter		1-1	Futgol
[Sep 9]
Athletic	1-1	Boston

Round 7 
[Sep 15]
ASEPEL		2-1	Athletic
Futgol		3-2	Tupinambás
Boston		1-1	Minas Boca
[Sep 16]
Santa Cruz	0-1	Inter

Table:		 M  W  D  L  GF-GA  Pts
1.Minas Boca	 7  5  2  0  09-02  17
---------------------------------------
2.Boston	 7  3  3  1  08-05  12
3.Inter		 7  3  3  1  04-03  12
4.ASEPEL	 7  3  1  3  08-06  10
5.Athetic	 7  2  2  3  10-07  08
6.Futgol	 7  2  2  3  08-09  08
7.Santa Cruz	 7  2  1  4  05-10  07
8.Tupinambás	 7  1  0  6  05-15  03

** Topscorer: Cássio (Athletic), 10 goals **

Round 8 [Sep 22]
Tupinambás	 -	Inter
ASEPEL		 -	Minas Boca
Futgol		 -	Athletic
Boston		 -	Santa Cruz

Round 9 
[Sep 29]
Minas Boca	 -	Futgol
Santa Cruz	 -	ASEPEL
Inter		 -	Boston
[Sep 30]
Athletic	 -	Tupinambás

Round 10 
[Oct 6]
Tupinambás	 -	Minas Boca
ASEPEL		 -	Boston
Futgol		 -	Santa Cruz
[Oct 7]
Athletic	 -	Inter

Round 11 [Oct 13]
Minas Boca	 -	Athletic
Santa Cruz	 -	Tupinambás
Boston		 -	Futgol
Inter		 -	ASEPEL

Round 12 
[Oct 20]
Tupinambás	 -	Boston
Minas Boca	 -	Inter
Futgol		 -	ASEPEL
[Oct 21]
Athletic	 -	Santa Cruz

Round 13
[Oct 27]
ASEPEL		 -	Tupinambás
Futgol		 -	Inter
Boston		 -	Athletic
[Oct 28]
Santa Cruz	 -	Minas Boca

Round 14 [Nov 3]
Athletic	 -	ASEPEL
Tupinambás	 -	Futgol
Inter		 -	Santa Cruz
Minas Boca	 -	Boston
	

2017 U-17 (2nd Level)

2019 U-17 (2nd Level)


About this document

Prepared and maintained by Claudio Freati for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Authors: Claudio Freati (claudiofreati@yahoo.com.br)
Last updated: 16 Sep 2018.

(C) Copyright Claudio Freati, RSSSF SF Brazil 2018.
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.