Goi�s State League 1999 Second Level

Participants 
  
Group 1
 
AN�POLIS Futebol Clube (An�polis)  
APARECIDA Futebol CLube (Aparecida de Goi�nia)
Associa��o Atl�tica ALEXANIENSE (Alex�nia)
Associa��o Atl�tica APARECIDENSE (Aparecida de Goi�nia)
GOIAN�SIA Esporte Clube (Goian�sia)
GR�MIO Esportivo INHUMENSE (Inhumas)
MANCHESTER Esporte Clube (An�polis)
MINA�� Esporte Clube (Mina��)   
UMUARAMA Esporte Clube (Ipor�)  
UNI�O Esportiva INHUMAS (Inhumas)  
 
Group 2
 
AM�RICA Esporte Clube (Morrinhos) 
Associa��o Esportiva JATAIENSE (Jata�) 
BOM JESUS Esporte Clube (Bom Jesus de Goi�s)
CALDAS Esporte Clube (Caldas Novas)
Clube Recreativo e Atl�tico Catalano - C.R.A.C. (Catal�o)
GOIATUBA Esporte Clube (Goiatuba) 
ITUMBIARA Esporte Clube (Itumbiara)
Jata� Atl�tico Clube - JAC (Jata�)
REAL Clube (Itumbiara) 
 
NOTE : Umuarama (Ipor�) withdrew


First Phase

Round 1
31.07 
Umuarama          0-1  An�polis [W.O. - later, the points were cancelled]
Aparecidense      2-0  Uni�o Inhumas
01.08
Mina��            4-3  Goian�sia
Gr�mio Inhumense  2-0  Alexaniense
Manchester        0-1  Aparecida
Bom Jesus         1-0  Am�rica
C.R.A.C.          1-0  Caldas
JAC               1-2  Jataiense
Real              0-1  Itumbiara
Bye: Goiatuba
 
Round 2
08.08
Alexaniense       0-3  Aparecidense
An�polis          0-0  Gr�mio Inhumense
Aparecida         1-0  Mina��
Goian�sia         1-0  Manchester
Uni�o Inhumas     n/p  Umuarama          [Umuarama withdrew]
Am�rica           1-0  C.R.A.C.
Caldas            2-0  JAC
Goiatuba          3-0  Real
Itumbiara         3-3  Bom Jesus
Bye: Jataiense

Round 3
14.08
Aparecidense      1-2  Aparecida
Itumbiara         2-1  Caldas 
15.08 
Alexaniense       0-0  An�polis
Gr�mio Inhumense  2-2  Uni�o Inhumas
Manchester        1-2  Mina�� 
Bom Jesus         2-1  Real
C.R.A.C.          2-0  JAC
Jataiense         0-0  Goiatuba
Byes: Am�rica and Goian�sia

Round 4
21.08 
Aparecida         0-0  Gr�mio Inhumense
22.08
Mina��            1-0  Aparecidense
An�polis          3-2  Manchester
Uni�o Inhumas     3-3  Goian�sia
Am�rica           2-2  Jataiense 
Goiatuba          1-1  Caldas
JAC               1-0  Bom Jesus
Real              1-3  C.R.A.C
Byes: Alexaniense and Itumbiara

Round 5
29.08
Alexaniense       2-3  Uni�o Inhumas
An�polis          2-1  Mina��
Goian�sia         2-0  Aparecida
Gr�mio Inhumense  1-2  Manchester
Am�rica           1-2  Itumbiara
Bom Jesus         1-0  Jataiense
Caldas            3-1  Real
C.R.A.C.          1-1  Goiatuba
Byes: Aparecidense and JAC

Round 6
05.09
Aparecidense      1-1  Goian�sia
Uni�o Inhumas     0-3  An�polis
Manchester        3-2  Alexaniense
Caldas            2-2  Am�rica
Itumbiara         1-0  Goiatuba
Jataiense         0-2  C.R.A.C
07.09
Mina��            1-4  Gr�mio Inhumense
JAC               2-2  Real
Byes: Aparecida and Bom Jesus
 
Round 7
11.09
Goiatuba          2-1  JAC
12.09
Alexaniense       0-1  Aparecida
An�polis          3-0  Aparecidense  
Goian�sia         0-1  Gr�mio Inhumense
Uni�o Inhumas     5-2  Manchester
Caldas            2-1  Bom Jesus
Jataiense         2-2  Itumbiara
Real              2-1  Am�rica
Byes: Mina�� and C.R.A.C.

Round 8
Mina��            2-3  Uni�o Inhumas
Aparecida         0-0  An�polis
Goian�sia         6-2  Alexaniense
Gr�mio Inhumense  2-2  Aparecidense  
Am�rica           1-1  Goiatuba
Bom Jesus         2-1  C.R.A.C.
Itumbiara         2-1  JAC
Jataiense         1-1  Caldas
Byes: Manchester and Real

Round 9
26.09
Alexaniense       1-2  Mina��
An�polis          1-1  Goian�sia
Aparecidense      1-0  Manchester
Uni�o Inhumas     2-1  Aparecida
C.R.A.C.          3-2  Itumbiara
Goiatuba          1-0  Bom Jesus
JAC               4-1  Am�rica
Real              0-1  Jataiense
Byes: Gr�mio Inhumense and Caldas

Tables

Group 1
 1.An�polis           8  4  4  0  12- 4  16
 2.Uni�o Inhumas      8  4  2  2  18-17  14
 3.Aparecida          8  4  2  2   6- 5  14
 4.Gr�mio Inhumense   8  3  4  1  12- 7  13
 5.Mina�u             8  4  0  4  13-15  12
 6.Goian�sia          8  3  3  2  17-12  12
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Aparecidense       8  3  2  3  10- 9  11
 8.Manchester         8  2  0  6  10-16   6
 9.Alexaniense        8  0  1  7   7-20   1

Group 2
 1.Itumbiara          8  5  2  1  15-11  17
 2.C.R.A.C            8  5  1  2  13- 7  16
 3.Bom Jesus          8  4  1  3  10- 9  13
 4.Goiatuba           8  3  4  1   9- 5  13
 5.Caldas             8  3  3  2  12- 9  12
 6.Jataiense          8  2  4  2   8- 9  10
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.JAC                8  2  1  5  10-13   7
 8.Am�rica            8  1  3  4   9-14   6
 9.Real               8  1  1  6   7-16   4

Top-6 qualified for second stage.

Second stage with 12 teams (11 rounds); top-8 to be promoted.

Table:

 1.Aparecida         11  5  5  1  20-13  20  Promoted
 2.Goian�sia         11  5  3  3  16-12  18  Promoted
 3.Mina�u            11  4  6  1  12- 8  18  Promoted
 4.Caldas            11  4  4  3  11-11  16  Promoted
 5.An�polis          11  3  6  2  14-14  15  Promoted
 6.Itumbiara         11  4  2  5  17-18  14  Promoted
 7.Uni�o Inhumas     11  3  5  3  18-20  14  Promoted
 8.Goiatuba          11  3  4  4  14-15  13  Promoted
-------------------------------------------
 9.Bom Jesus         11  3  4  4   9-10  13
10.C.R.A.C.          11  2  6  3  16-17  12
11.Gr�mio Inhumense  11  3  2  6  10-13  11  
12.Jataiense         11  2  3  6  11-17   9

Round 1
03.10    
Bom Jesus         1-2  Aparecida
Goian�sia         1-0  C.R.A.C.
Goiatuba          4-2  Uni�o Inhumas
Gr�mio Inhumense  1-2  Caldas
Jataiense         1-1  An�polis
Mina��            1-0  Itumbiara

Round 2
10.10
Uni�o Inhumas     3-2  Jataiense
C.R.A.C.          1-1  Mina�u
Aparecida         1-1  Goiatuba
Itumbiara         0-0  Gr�mio Inhumense
Caldas            0-0  Goian�sia
An�polis          0-0  Bom Jesus

Round 3
17.10  
Bom Jesus         1-0  Caldas
Goian�sia         2-2  Mina��
Goiatuba          1-1  Jataiense          
Itumbiara         2-3  C.R.A.C.    [award of 1-0 (ineligible player CRAC); later revoked]
Uni�o Inhumas     2-1  Gr�mio Inhumense      
An�polis          1-1  Aparecida

Round 4
23.10  
Gr�mio Inhumense  3-0  An�polis
24.10  
Aparecida         0-2  Goian�sia           
Caldas            1-0  Itumbiara
C.R.A.C.          1-1  Goiatuba
Jataiense         2-1  Bom Jesus 
Mina��            0-0  Uni�o Inhumas
  
Round 5
27.10   
C.R.A.C.          0-0  Caldas
An�polis          2-1  Goian�sia
Aparecida         2-2  Uni�o Inhumas
Goiatuba          0-0  Bom Jesus
Gr�mio Inhumense  1-0  Mina��
28.10
Itumbiara         3-1  Jataiense

Round 6
Aparecida         1-1  Mina��
Bom Jesus         2-3  Itumbiara
Caldas            2-1  Goiatuba
C.R.A.C.          2-2  Jataiense
Goian�sia         2-0  Gr�mio Inhumense
Uni�o Inhumas     0-2  An�polis

Round 7
7.11
An�polis          3-3  C.R.A.C.
Caldas            0-3  Aparecida
Gr�mio Inhumense  0-0  Bom Jesus
Itumbiara         2-1  Uni�o Inhumas
Jataiense         0-1  Goian�sia
Mina��            1-0  Goiatuba

Round 8
14.11
Aparecida         2-2  C.R.A.C.
Bom Jesus         2-0  Goian�sia
Goiatuba          3-2  Gr�mio Inhumense
Jataiense         0-1  Mina��
Uni�o Inhumas     1-1  Caldas
15.11
An�polis          1-1  Itumbiara 
  
Round 9
21.11
Caldas            3-1  An�polis
C.R.A.C.          2-3  Uni�o Inhumas
Goian�sia         2-0  Goiatuba 
Gr�mio Inhumense  2-1  Jataiense  
Itumbiara         3-4  Aparecida
Mina��            2-0  Bom Jesus 
  
Round 10
28.11
Bom Jesus         2-1  C.R.A.C.
Goian�sia         4-4  Uni�o Inhumas
Goiatuba          3-1  Itumbiara
Gr�mio Inhumense  0-2  Aparecida
Jataiense         1-0  Caldas
Mina��            1-1  An�polis
  
Round 11
05.12
Aparecida         2-0  Jataiense
An�polis          2-0  Goiatuba
Caldas            2-2  Mina��
C.R.A.C.          awd  Gr�mio Inhumense [awarded 1-0 (ineligible player); originally 0-1]
Itumbiara         2-1  Goian�sia
Uni�o Inhumas     0-0  Bom Jesus
  
Table
 1.Aparecida         11  5  5  1  20-13  20  Champions; promoted
 2.Goian�sia         11  5  3  3  16-12  18  Promoted
 3.Mina�u            11  4  6  1  12- 8  18  Promoted
 4.Caldas            11  4  4  3  11-11  16  Promoted
 5.An�polis          11  3  6  2  14-14  15  Promoted
 6.Itumbiara         11  4  2  5  17-18  14  Promoted
 7.Uni�o Inhumas     11  3  5  3  18-20  14  Promoted
 8.Goiatuba          11  3  4  4  14-15  13  Promoted
-------------------------------------------
 9.Bom Jesus         11  3  4  4   9-10  13
10.C.R.A.C.          11  2  6  3  16-17  12
11.Gr�mio Inhumense  11  3  2  6  10-13  11  
12.Jataiense         11  2  3  6  11-17   9

Topscorer: Z� Carlos Nunes [Uni�o Inhumas], 14 goals


1998

1999 (1st level)

2000

list of champions


About this document

Prepared and maintained by Gullermo Rivera and Ricardo Pontes for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation and RSSSF Brazil

Authors: Guillermo Rivera (rivera@american.com.br) and Ricardo Pontes (rffp@yahoo.com)
Last updated: 5 Aug 2000

(C) Copyright Guillermo Rivera, Ricardo Pontes, RSSSF and RSSSF Brazil 1999/2000
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.